5 powodów, by wybudować dom prefabrykowany
Budowa domu prefabrykowanego zyskuje na popularności wśród inwestorów. Na ich korzyść przemawiają m.in. szybki czas budowy, ograniczenie obowiązków, wysoka jakość czy energooszczędność. W tym artykule przyglądamy się uważnie kluczowym zaletom. Poznaj 5 powodów, by wybudować dom prefabrykowany!
Czas
Jedną z głównych zalet domów prefabrykowanych jest czas budowy. Zwykle bowiem jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku tradycyjnej konstrukcji murowanej. Gdy zatem Twoim priorytetem jest, aby jak najszybciej zamieszkać w wymarzonym domu (i np. ograniczyć wydatki na czynsz za wynajem mieszkania), będzie to ważne kryterium. Ile dokładnie trwa budowa? Wiele zależy od wykonawcy robót, ale też m.in. stopnia skomplikowania projektu (prace nad projektem indywidualnym mogą zająć sporo czasu), standardu wykończenia (zwykle do stanu deweloperskiegoczy czynników niezależnych (np. problem z dostępnością materiałów).
Ile trwa stawianie domu prefabrykowanego z WOLF Haus? Najczęściej do stanu deweloperskiego jest to od 6 do 9 miesięcy:
- I etap (sprzedaż i umowa, koncepcja budynku, projekt, pozwolenie na budowę) – 1 do 3 miesięcy;
- II etap (werkplan, wykonanie fundamentu, produkcja prefabrykatu) – ok. 3 miesiące;
- III etap (montaż obiektu, prace instalacyjne i wykończeniowe) – ok. 2-3 miesiące.
Koszty wykonania
Dom z prefabrykatów nie jest na pewno najtańszą z opcji, jednak koszty budowy są przewidywalne i już na etapie podpisywania umowy dokładnie wiesz, ile zapłacisz. Nie zaskoczą Cię tu dodatkowe wydatki, które nagle windują cenę budowy do góry. Koszty budowy domu prefabrykowanego zależą od wielu czynników – m.in. rodzaj i wielkość konstrukcji, materiały użyte do budowy (np. w WOLF Haus masz do wyboru 3 standardy ścian, różne pokrycia dachowe itd.) czy zakres prac wykończeniowych. W WOLF Haus wyceny dokonujemy indywidualnie – skontaktuj się z nami, by poznać ofertę dla wybranego domu.
Koszty utrzymania
Koszty utrzymania domu prefabrykowanego mogą być niższe niż w przypadku tradycyjnych domów, głównie ze względu na:
- nowoczesne technologie stosowane w prefabrykacji,
- lepszą izolację termiczną budynku;
- fakt, że większość prac realizowanych jest w kontrolowanych warunkach fabrycznych, co minimalizuje ryzyko błędów ludzkich przy realizacji prac budowlanych.
Niemniej należy pamiętać, że wpływ na koszty eksploatacyjne ma sporo czynników – takich jak projekt domu, standard wykończenia, rodzaj instalacji, zastosowane materiały czy sposób użytkowania domu. Jeśli zależy Ci na domu energooszczędnym, warto rozważyć np. pompę ciepła, rekuperację czy fotowoltaikę.
Zgodność z projektem
W związku z tym, że znakomita część prac budowlanych odbywa się w fabryce, przestrzeń na jakiekolwiek pomyłki związane z prowadzeniem prac niezgodnie z projektem jest zawężona do absolutnego minimum. Domy prefabrykowane cechują się wysoką precyzją, ponieważ poszczególne komponenty są produkowane zgodnie z dokładnymi specyfikacjami projektowymi, a to znacząco minimalizuje ryzyko błędów podczas montażu.
Jakość
Jakość domu prefabrykowanego zależy od wielu czynników, ale jeśli zdecydujesz się na profesjonalną firmę, która specjalizuje się w tego typu budowach, możesz spodziewać się znakomitych rezultatów. W przypadku WOLF Haus, produkty i usługi są regularnie kontrolowane przez niezależne jednostki nadzorujące (m.in. Stowarzyszenie Budowy Domów Gotowych). Możemy pochwalić się certyfikatami oraz znakami jakości, które są gwarantem najwyższego standardu – więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Zalety domów prefabrykowanych – podsumowanie
Choć wyszczególniliśmy zaledwie 5 powodów, by wybudować dom prefabrykowany, korzyści wynikających z tego przedsięwzięcia jest zdecydowanie więcej! Zachęcamy, aby zapoznać się z ofertą WOLF Haus, a w razie jakichkolwiek pytań skontaktować z naszymi doradcami, którzy szczegółowo omówią wszelkie kwestie i aspekty – od kosztów budowy, przez dostępne projekty, wykorzystywane technologie, czas budowy, po wszelkie aspekty formalne.
Najnowsze wpisy
Wykończenie domu prefabrykowanego – stan surowy zamknięty, deweloperski, pod klucz
Wykończenie domu prefabrykowanego w standardzie zależy od umowy z wykonawcą i wybranego pakietu. Podobnie, jak w przypadku domów murowanych, wyróżnia się – stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, stan deweloperski oraz wykończenie pod klucz. W przypadku domów prefabrykowanych, najczęściej minimum stanowi stan surowy zamknięty, choć zdecydowana większość firm w standardzie realizuje stan deweloperski. Sprawdź różnice […]
Czytaj dalejTaras przy domu – pomysły, jak go urządzić
Taras to miejsce do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Czasem stanowi on wizytówkę domu, innym razem kameralną i wydzieloną przestrzeń, w której domownicy mogą poczuć się bardziej intymnie niż w ogrodzie. Urządzenie tarasu wymaga uwzględnienia potrzeb właścicieli w różnych aspektach – m.in. pod kątem funkcjonalności, uwarunkowań panujących na działce czy estetyki. Sprawdź kilka […]
Czytaj dalejDom dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością
Dostosowanie projektu domu i aranżacji wnętrz jest niezwykle ważne dla każdego, kto będzie w nim mieszkał. W przypadku osób z niepełnosprawnością, swoją uwagę należy skierować na kilka dodatkowych aspektów, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa, wygody i po prostu swobodnego życia na co dzień. W tym wpisie podpowiadamy, na co zwrócić uwagę projektując dom dostosowany do […]
Czytaj dalej