Dom prefabrykowany czy murowany? To częsta wątpliwość wśród osób, które planują budowę domu. W tym artykule przyjrzymy się lepiej domom z prefabrykatów. Sprawdź, jakie są zalety budowy domów prebarykowanych i co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o tego typu przedsięwzięciu!

Czym są domy prefabrykowane?

Na temat domów prefabrykowanych krąży wiele mitów. Na początku więc wyjaśnimy, czym w ogóle są tego typu nieruchomości i co charakteryzuje budowle z prefabrykatów. Otóż wyobraź sobie klocki zaprojektowane tak, by po ich złożeniu powstał budynek zgodny z wybranym projektem. I tak właśnie można scharakteryzować domy z prefabrykatów. Na podstawie projektu opracowywane są w fabryce elementy składowe budynku. Dom powstaje w wyniku połączenia ich ze sobą na placu budowy przez fachowców.

Choć ta innowacyjna technologia budowlana prędko nie dogoni swoją popularnością domów murowanych, to jednak coraz więcej osób docenia domy prefabrykowane za ogrom zalet, jakie za sobą niosą! Sprawdź, dlaczego w ogóle warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie!

dzień otwarty w fabryce WOLF Haus 34

Jakie są zalety budowy domów prefabrykowanych?

  • Szybka budowa – domy murowane do uzyskania stanu deweloperskiego wymagają znacznie więcej czasu aniżeli domy z prefabrykatów. W przypadku standardowego domu, od rozpoczęcia montażu do zakończenia budowy w stanie deweloperskim, miną około 3 miesiące. Można więc przyjąć, że w około 4-5 miesięcy dom będzie gotowy do wprowadzki. Więcej na ten temat znajdziesz w rozmowie z Inwestorem Iwańskim.
  • Krótki czas budowy przekłada się na oszczędności. Wszystkie materiały budowlane i wykończeniowe drożeją, więc nie musisz obawiać się tego, co będzie za rok czy dwa, gdy będziesz na etapie wykańczania domu murowanego. Poza tym sporą oszczędność odnotują również osoby, które obecnie wynajmują mieszkanie czy dom – kilka albo kilkanaście rat za wynajem pozostaje w domowym budżecie.
  • Budowa domów z prefabrykatów nie jest zależna od pogody. Oczywiście najczęściej Klienci decydują się na ich stawianie w sezonie od wiosny do jesieni, ale warto wiedzieć, że można stawiać dom bez względu na porę roku.
  • Zaletą domów prefabrykowanych są również dobre współczynniki cieplne gotowych ścian prefabrykowanych, przez co tego typu budynki doskonale sprawdzają się jako domy energooszczędne czy nawet pasywne.
  • Domy z prefabrykatów WOLF Haus to również najwyższy standard materiałów. Wszystkie elementy, które składają się na budowle, są dokładnie sprawdzone, przetestowane i odpowiadają rygorystycznym normom. Certyfikaty i znaki jakości są gwarantem najwyższego standardu, co przekłada się na świetne parametry, nieprzepuszczalność, szczelność i trwałość. Wszystkie nowe konstrukcje domów energooszczędnych WOLF Haus objęte są 30-letnią gwarancją!
  • Wysoka odporność – domy prefabrykowane z naszej oferty są odporne na trzęsienia ziemi, co potwierdzają testy sejsmiczne. Co więcej, stworzyliśmy przegrody ścienne, które gwarantują znakomitą stabilność oraz ponadprzeciętne właściwości przeciwpożarowe. Więcej na ten temat w zakładce: certyfikowana jakość i bezpieczeństwo.
  • Zaletą domu z prefabrykatów jest jego szczelność. Jesteśmy jedną z niewielu firm, która stosuje ciepły montaż stolarki okiennej oraz drzwiowej na systemach taśm i uszczelniaczy Isocell. Poza tym już na etapie budowy przeprowadzamy test szczelności w postaci próby ciśnieniowej BlowerDoor Test. Jest to nieinwazyjny i krótkotrwały pomiar z wykorzystaniem pomocą specjalistycznych urządzeń. Więcej o próbie szczelności znajdziesz tutaj.
  • Budowę domów z prefabrykatów wyróżnia również to, że nie trzeba koordynować prac fachowców. Wszystkim zajmują się nasi eksperci, a zatem odchodzą takie kwestie, jak zamawianie betonu, umawianie ekipy zbrojeniowej, ustalanie terminów z murarzami itd. Mniej ogniw uczestniczy w procesie budowy domu, co przekłada się na lepsze tempo pracy i mniejsze ryzyko problemów napotykanych „po drodze”.

Domy prefabrykowane a dostępne projekty

Choć termin „fabryka domów” brzmi dość abstrakcyjnie, to jednak w WOLF Haus tworzymy domy marzeń naszych Klientów właśnie we własnej hali produkcyjnej! W odróżnieniu jednak od standardowej linii produkcyjnej, nie są to identyczne domy 1:1, a dajemy naszym Klientom możliwość dopasowania wyglądu czy powierzchni domu do własnych potrzeb i upodobań. Mamy wprawdzie katalog projektów z bazy WOLF Haus: gotowe domy, ale też proponujemy możliwość stworzenia indywidualnego projektu domu z prefabrykatów. Dokładnie takiego, o jakim się marzy! Dom parterowy, z poddaszem, piętrowy, a może dom połączony z pawilonem usługowym lub biurem? Nasi architekci dołożą wszelkich starań, by sprostać Twoim oczekiwaniom!

dom prefabrykowany elewacja drewniana WOLF Haus

Czy domy z prefabrykatów mają wady?

Przede wszystkim należy pamiętać, że domy z prefabrykatów to domy dla osób zdecydowanych. Oznacza to, że gdy wybierzesz projekt i zdecydujesz się na jego realizację, to nie ma już wielu możliwości modyfikacyjnych. A to dlatego, że wszystkie komponenty powstają w fabryce zanim trafią na plac budowy – kiedy są na nim znajdą, są po prostu składane w całość.

Niezbędne jest również to, by działka (jak i wjazd na nią), była na tyle duża, by swobodnie mogły przemieszczać się tam maszyny budowlane czy dźwig.

Na samym końcu wiele osób do wad wpisałoby koszty realizacji inwestycji. Niemniej należy pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna – czasem to domy murowane są znacznie droższe od prefabrykowanych, a innym razem odwrotnie. Wiele zależy od projektu i wybranych rozwiązań materiałowych czy technologicznych.

Chcesz wiedzieć więcej o domach prefabrykowanych? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!

Najnowsze wpisy

dom prefabrykowany z częścią usługową

Dom prefabrykowany z częścią usługową. Jak może wyglądać?

Chcesz prowadzić swój biznes blisko miejsca zamieszkania, jednocześnie oddzielając życie zawodowe od prywatnego? Jest to możliwe nawet w tej samej lokalizacji! Planując budowę domu, wystarczy wziąć taką koncepcję pod uwagę, a potem po prostu wprowadzić ją w życie. W tym artykule omawiamy domy prefabrykowane, które są połączone z częścią usługową. Jak to może wyglądać w […]

Czytaj dalej
dom bez barier

Dom bez barier: prefabrykacja z myślą o osobach niepełnosprawnych

Dom prefabrykowany to budynek, który da się stworzyć w odpowiedzi na najróżniejsze potrzeby właścicieli. Wiąże się to z wprowadzaniem rozmaitych rozwiązań. Czasem wynikają one z marzeń i wizji przyszłych domowników, ale bywa i tak, że ich realizacja ma dużo większe znaczenie.

Czytaj dalej

Dom na miarę XXI wieku: jak się buduje z prefabrykatów?

Zmieniające się przepisy i coraz to nowsze trendy w budownictwie sprawiają, że każdy, kto obecnie podejmuje decyzję o budowie wymarzonego domu, musi się zmierzyć z wieloma dylematami. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku typowo inwestycyjnego podejścia do tego tematu. Jeśli chcesz poznać długą listę istotnych szczegółów, dotyczących stawiania budynków w XXI wieku, to ten artykuł […]

Czytaj dalej