Czy dom prefabrykowany jest energooszczędny?

Czy domy z prefabrykatów mogą być energooszczędne?

Pytanie o energooszczędność domów wykonanych z prefabrykatów drewnianych pojawia się bardzo często. Wciąż bowiem pokutuje przeświadczenie, że jedynie  murowane ściany stanowią wystarczająco grubą przegrodę, aby zabezpieczyć wnętrze domu przed stratami energii cieplnej. Decydujemy się więc na masywne ściany wykonane najczęściej z pustaków, ocieplone styropianem, będąc przekonanym, że takie połączenie zapewni nam najwłaściwsze parametry cieplne.

 

Czy rzeczywiście grubość ściany gwarantuje energooszczędność?

 

W zachowaniu energooszczędności nie decyduje jedynie grubość przegrody a odpowiedni system, jak również jakość komponentów, które są wykorzystane do budowy ściany. Co więcej domy z prefabrykatów drewnianych, od sprawdzonego wykonawcy, nie tylko dorównują jakością murowanym, ale wręcz je przewyższają.

Zagadnienie energooszczędności i dążenie do zmniejszania zużycia energii to nie tylko aktualny trend, lecz standard, które nowo wybudowane budynki muszą spełnić.  Normy te niedawno zostały na nowo określone za pomocą WT 2021, który reguluje współczynnik przenikania ciepła (czyli ilość energii cieplnej, która ucieka przez poszczególne przegrody termiczne w budynku).