Domy pasywne to nowoczesne budynki spełniające najwyższe standardy w zakresie energooszczędności. Czy są one przyszłością budownictwa mieszkaniowego? Biorąc pod uwagę ich zalety, z pewnością mocno pretendują do tego tytułu. Co oznacza, że dom jest pasywny i dlaczego warto w niego zainwestować? Zapraszamy do lektury artykułu.

Dom pasywny – co to?

Dom pasywny to budynek wniesiony w standardzie ukierunkowanym na zapewnienie maksymalnej energooszczędności. Zgodnie z definicją, obiekt tego typu jest pasywny energetycznie – odznacza się znacząco zredukowanym zapotrzebowaniem na energię i nie posiada jej aktywnych źródeł lub korzysta z nich w mocno ograniczonym zakresie. Do ogrzania, zasilania sprzętów i urządzeń czy podgrzewania wody włącza się alternatywne sposoby pozyskania energii – w tym te sięgające po wewnętrzne źródła budynku jak urządzenia elektryczne czy domownicy.

Znamiennym wyróżnikiem domu pasywnego jest doskonała termoizolacyjność takiego obiektu. Uzyskanie wysokiej szczelności budynku oraz optymalnych parametrów termicznych w jego wnętrzu możliwe jest za sprawą odpowiednio dobranych materiałów przegród zewnętrznych, specjalnych technologii izolacyjnych oraz samej konstrukcji budynku. Odpowiednie dopracowanie domu pasywnego pod względem projektowym, a następnie właściwe jego wykonanie, pozwala na znaczące ograniczenie strat ciepła – co z kolei przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie.

domek rudzik wolfhaus

Domek Rudzik w ofercie Wolf Haus

Czy dom pasywny się opłaca?

Domy pasywne cieszą się coraz większym zainteresowaniem deweloperów oraz inwestorów prywatnych. Dlaczego inwestycja w dom pasywny się opłaca? Jednym z najbardziej oddziałujących na wyobraźnię i łatwo mierzalnych argumentów, które przemawiają za tego typu obiektem, jest wspomniana już wysoka energooszczędność.

W porównaniu do standardowych budynków, domy pasywne mogą wykazywać nawet ośmiokrotnie niższe zapotrzebowanie energetyczne, co w skali roku generuje spore różnice. To z kolei pozwala więc łatwo stwierdzić, że dom pasywny istotnie się opłaca – koszty jego eksploatacji są zdecydowanie niższe, co w dłuższej perspektywie staje się zdecydowanie odczuwalne dla portfela. Zwłaszcza w dobie wysokich i mocno niestabilnych cen za energię.

Wymagania projektowe

Projektowanie domów pasywnych jest ściśle regulowane. Aby budynek można było obwołać mianem pasywnego, musi on spełniać szereg restrykcyjnych wymogów termoizolacyjności. Kryteria te wyznaczane są przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt. W naszym kraju, akredytowanym partnerem tego podmiotu jest Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej imienia Güntera Schlagowskiego.

jakie kryteria musi spełniać projekt domu pasywnego? Trzy kluczowe wymogi to:

  1. Uzyskanie komfortowego klimatu wnętrza budynku powinno być możliwe bez klimatyzacji i oddzielnego systemu grzewczego. Roczne zapotrzebowanie energetyczne nie może przekroczyć 15 kWh/(m²a).
  2. Komfortowy klimat wnętrza musi być zapewniony zimą i latem w każdym pomieszczeniu budynku (szczegółowe wymogi dostępne są pod adresem: https://www.pibp.pl/budynek-pasywny/wymagania).
  3. Łączne zużycie pierwotnej energii (dla ogrzewania, energii elektrycznej i ciepłej wody) nie może przekraczać 120 kWh/(m²a).
domek karo wolfhaus

Domek Karo Wolf Haus

Czym wyróżnia się dom pasywny?

Istotą domów pasywnych jest minimalizacja strat cieplnych przy jednoczesnej maksymalizacji odzysków energii. Choć na pierwszy rzut oka ich projekty budynków tego typu nie różnią się znacząco od tych standardowych, uwzględniają szereg rozwiązań, dzięki którym możliwe staje się osiągnięcie jak największej energooszczędności.

Tym, co przede wszystkim wyróżnia domy pasywne, jest:

  • zwarta, prosta bryła projektowana przeważnie na planie prostokąta lub kwadratu,
  • ograniczona liczba przegród, balkonów, wykuszy itp.,
  • staranne docieplenie budynku ze wszystkich jego stron,
  • niski współczynnik przenikania ciepła przegród zewnętrznych,
  • nieprzepuszczalność zewnętrznej powłoki budynku,
  • wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł energii – instalacji solarnych, pomp ciepła czy wentylacji z odzyskiem ciepła.

Rozwiązania te stosujemy także w projektach domów energooszczędnych WOLF. Uzupełniając je o autorskie technologie i rozwiązania oraz materiały najwyższej jakości, jesteśmy w stanie osiągnąć znakomite parametry każdego stawianego budynku – zarówno w zakresie jego izolacyjności i energooszczędności, aż po wytrzymałość.

Projekty WOLF Haus

Energooszczędny dom pasywny ma wiele zalet – zarówno z punktu widzenia domowników, jak i samego środowiska. Znaczące zminimalizowane zapotrzebowania energetycznego w połączeniu z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii jest zdecydowanie bardziej ekologiczne, a zarazem przynosi oszczędności finansowe. W dobie zmiennych, często wzrastających cen za energię oraz widma katastrofy klimatycznej, to szczególne pożądane rozwiązanie w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

Twój dom zbudowany z WOLF Haus, również może zostać dostosowany do idei pasywnego budownictwa. W naszych projektach dbamy o każdy detal – począwszy od energooszczędności, przez funkcjonalnie przemyślane wnętrze, aż po atrakcyjną stronę wizualną budynku. Dom Rudzik czy Karo – to tylko niektóre z naszych projektów o niskim zapotrzebowaniu energetycznym. Zapraszamy do kontaktu – w przyjemnością zapoznamy Cię bliżej z pozostałymi projektami z naszego portfolio lub pomożemy stworzyć własny w standardzie pasywnym.

Najnowsze wpisy

kiedy zamówić projekt domu

Czy domy prefabrykowane są ekologiczne?

Współczesne budownictwo mieszkaniowe musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich są stale postępujące zmiany klimatu. Jaki wpływ na środowisko wywierają budynki wnoszone w oparciu o technologię prefabrykowaną? Czy domy prefabrykowane są ekologiczne?

Czytaj dalej
domek remki wolfhaus

Dom z prefabrykatów czy murowany – co lepsze?

Współczesne budownictwo mieszkaniowe otwiera przed inwestorami wiele możliwości – również w zakresie wyboru technologii wznoszenia domów. Rodzaj wybranej metody przekłada się na wiele kwestii, w tym koszt czy czas realizacji planowanej inwestycji. Zastanawiasz się, co lepsze – dom z prefabrykatów czy murowany? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz poradnik, w którym omawiamy, z czym wiąże […]

Czytaj dalej
dom zen wolfhaus

Dom z płaskim dachem

Projekt domu wiąże się z podjęciem szeregu decyzji. Najczęściej skupiamy się na wielkości powierzchni użytkowej, rozkładzie pomieszczeń oraz aspektach wizualnych. Bardzo ważne jest także to, aby wybrać właściwy dach. Niekiedy mamy pełną dowolność w tym zakresie, a innym razem to obowiązujące na danym terenie warunki zabudowy narzucają, jak dach powinien wyglądać. Czy warto wybrać dom […]

Czytaj dalej