Rośnie świadomość polskiego społeczeństwa na temat wpływu wielu czynników na nasze zdrowie. Coraz więcej osób, w oparciu o wciąż pogłębianą wiedzę, stara się unikać na przykład wykorzystywania tworzyw sztucznych. Dotyczy to wielu sytuacji, co ma swoje odzwierciedlenie także w budownictwie mieszkalnym.

Postaw na naturę i wybierz dom z drewna

Stawianie na naturę i wysoką jakość materiałów z jednej strony wiąże się z dbałością o estetykę, a z drugiej o zdrowie domowników. Coraz częściej rozumieją to zarówno osoby prywatne, planujące budowę wymarzonego domu z ogrodem, jak i inwestorzy, których celem jest wynajem albo sprzedaż takich budynków mieszkalnych.

Niezależnie od motywacji, planując tego rodzaju inwestycję warto wziąć pod uwagę tworzenie obiektów prefabrykowanych. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów o tej technologii budowy, to koniecznie czytaj dalej! Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób realizowane są takie zadania, z czego wynika ich przewaga w porównaniu do obiektów murowanych. Podpowiemy także, jaki wpływ mają one na zdrowie osób, które będą w nich później przebywać.

Dom Cedrowy w ofercie WOLF Haus

Dom Cedrowy w ofercie WOLF Haus

Dom prefabrykowany z drewna – jak i z czego powstaje?

Domy prefabrykowane są tworzone z drewnianych beli różnego typu – zarówno tych klejonych warstwowo, jak i na całej długości. Poszczególne elementy konstrukcyjne powstają na linii produkcyjnej, w specjalnie przygotowanych, wręcz laboratoryjnych warunkach. Możemy tu mówić o ogromnej precyzji wykonania. Chodzi o to, żeby nowoczesne maszyny, w oparciu o zatwierdzony wcześniej projekt budynku, wytworzyły części, które będą do siebie pasować co do milimetra. I to dosłownie!

Prace, które są wykonywane w fabryce, trwają zwykle kilkanaście tygodni. Później, zazwyczaj na zaledwie kilka dni, roboty przenoszą się na plac budowy. To właśnie tam, na działce, wszystkie elementy są zespajane – tak, by tworzyły jedną, solidną całość.

Takie podejście do inwestycji znacznie skraca czas budowy drewnianego obiektu. W technologii prefabrykowanej, w zależności od stopnia skomplikowania zadania, stan deweloperski można osiągnąć nawet po około trzech miesiącach od rozpoczęcia prac.

Dokładny czas i koszt realizacji takiego zadania można oszacować już na etapie dostosowywania projektu. To ogromny atut i bezsprzeczna przewaga nad stawianiem budynków murowanych, które powstają nie tylko dłużej, ale również wymagają przerw technologicznych. Na przykład z uwagi na niesprzyjającą pogodę albo na czas potrzebny do zespojenia poszczególnych elementów. Wspomniane tu warunki atmosferyczne dla domów prefabrykowanych nie są żadną przeszkodą. Inwestycję można w tym przypadku realizować nawet zimą.

Dom z drewna: ładny i dobry dla zdrowia – krótka charakterystyka

Drewno, z którego tworzone są najważniejsze części konstrukcyjne domów prefabrykowanych, jest niezwykle ekologicznym i bezpiecznym materiałem, dobrym dla zdrowia. Z uwagi na korzystny mikroklimat, który tworzy, sprawdza się również u alergików. Ma gładką powierzchnię, która jest pozbawiona wielu szczelin oraz wypustek. Dzięki czemu nie osadza się na tam tak wiele zanieczyszczeń, jak w budynkach murowanych, a zachowanie czystości jest po prostu dużo łatwiejsze. Dla osób, którym nie służą pył czy kurz to idealna propozycja.

Dom z drewna jest dobry dla zdrowia domowników także z innego powodu. Otóż takie obiekty (dzięki naturalności samego materiału i zastosowanych rozwiązaniach) „oddychają”, a co za tym idzie: mają doskonałą wentylację. To zaś sprawia, że łatwiej w nich utrzymać optymalną wilgotność powietrza – tak, by na ścianach nie tworzyły się grzyby czy pleśń i zarazem tak, żeby pomieszczenia nie były zbyt przesuszone. W tym przypadku mierniki wilgotności nie są potrzebne, bo drewniany dom skutecznie gwarantuje najlepsze dla zdrowia warunki.

Dom Perfect WOLF Haus

Dom Perfect WOLF Haus

Estetyka

Co więcej, tego rodzaju obiekty to również świetna propozycja z estetycznego punktu widzenia. I chociaż wiele osób lubi typowo drewniany styl budownictwa, to warto zauważyć, że takie budynki mogą wyglądać na murowane. Mimo że są budowane z drewnianych bali. Tylko od jego właścicieli zależy to, w jakim stylu dom prefabrykowany urządzają go na zewnątrz i wewnątrz. Jego kluczowe części konstrukcyjne i tak będą z drewna.

To wszystko sprawia, że drewniane domy prefabrykowane są nie tylko funkcjonalne czy komfortowe, ale i ładne. Do tego są energooszczędne, trwałe, wytrzymałe oraz spełniają szereg norm jakości (m.in. pod kątem izolacji termicznej). Mogą służyć domownikom przez dekady. I chociaż nierzadko są kojarzone jako domki letniskowe, to tego typu obiekty z powodzeniem mogą służyć domownikom jako obiekty całoroczne.

Najnowsze wpisy

dom prefabrykowany z częścią usługową

Dom prefabrykowany z częścią usługową. Jak może wyglądać?

Chcesz prowadzić swój biznes blisko miejsca zamieszkania, jednocześnie oddzielając życie zawodowe od prywatnego? Jest to możliwe nawet w tej samej lokalizacji! Planując budowę domu, wystarczy wziąć taką koncepcję pod uwagę, a potem po prostu wprowadzić ją w życie. W tym artykule omawiamy domy prefabrykowane, które są połączone z częścią usługową. Jak to może wyglądać w […]

Czytaj dalej
dom bez barier

Dom bez barier: prefabrykacja z myślą o osobach niepełnosprawnych

Dom prefabrykowany to budynek, który da się stworzyć w odpowiedzi na najróżniejsze potrzeby właścicieli. Wiąże się to z wprowadzaniem rozmaitych rozwiązań. Czasem wynikają one z marzeń i wizji przyszłych domowników, ale bywa i tak, że ich realizacja ma dużo większe znaczenie.

Czytaj dalej

Dom na miarę XXI wieku: jak się buduje z prefabrykatów?

Zmieniające się przepisy i coraz to nowsze trendy w budownictwie sprawiają, że każdy, kto obecnie podejmuje decyzję o budowie wymarzonego domu, musi się zmierzyć z wieloma dylematami. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku typowo inwestycyjnego podejścia do tego tematu. Jeśli chcesz poznać długą listę istotnych szczegółów, dotyczących stawiania budynków w XXI wieku, to ten artykuł […]

Czytaj dalej