Domy drewniane całoroczne to coraz częściej wybierane rozwiązanie na rynku budownictwa mieszkaniowego. Co przekonuje inwestorów do ich wyboru? Jakie zalety i wady mają domy z drewna? I czy w ogóle są one trwałe i bezpieczne? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Czy warto budować dom drewniany całoroczny?

Domy drewniane, kojarzone zwykle z zabudową letniskową, stawiane są coraz częściej z zamysłem całorocznego użytku. Nie są one też już tylko domeną górskich krajobrazów czy wsi. Coraz częściej dostrzec je można na terenach podmiejskich w pobliżu największych aglomeracji – i to zaprojektowanych w sposób, który przypadłby do gustu nawet największym miłośnikom nowoczesnej architektury mieszkaniowej. Czy domy drewniane całoroczne mogą być dobrą alternatywą dla domów murowanych? Kiedy warto decydować się na ich budowę? I czy budowa ta jest w ogóle opłacalna?

Domek Simple z WOLF Haus

Domek Simple z WOLF Haus

Domy drewniane całoroczne – zalety i wady

Drewno wykorzystywane jest do budowy domów już od tysięcy lat. Nic dziwnego – surowiec ten wyróżnia się szczególnymi właściwościami fizykochemicznymi. Z jednej strony lekkie i elastyczne, z drugiej wyjątkowo trwałe, wytrzymałe i naturalnie piękne, znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki – także w budownictwie mieszkaniowym. Jakie zalety i wady mają domy drewniane całoroczne?

Zalety prefabrykowanych domów drewnianych całorocznych

  • Krótszy czas budowy – jedną z większych zalet domów z drewna jest skrócony czas budowy. W przeciwieństwie do domów murowanych, drewniane konstrukcje nie wymagają dodatkowego czasu na tzw. związanie się materiałów i zespojenie elementów. Brak przerw technologicznych to nie wszystko – budowa drewnianego nie jest też ograniczona czynnikami atmosferycznymi, dzięki czemu prace można wykonywać przez cały rok.
  • Trwałość i wytrzymałość konstrukcji – właściwości fizykochemiczne drewna sprawiają, że to jeden z najbardziej trwałych surowców: wytrzymałych i znoszących próbę czasu. Nowoczesne domy z drewna wzniesione w odpowiedniej technologii, wykonane solidnie i z wysokiej jakości materiałów, mogą z powodzeniem służyć właścicielom przez dekady, ciesząc znakomitymi parametrami.
  • Zdrowy mikroklimat – drewno to surowiec naturalny, odznaczający się szczególną specyfiką. Stworzony na jego bazie dom zapewnia domownikom szczególnie przyjazny mikroklimat – korzystny dla zdrowia i samopoczucia ludzi oraz zwierząt.
  • Bardzo dobra izolacja termiczna – domy z drewna odznaczają się bardzo dobrą izolacją termiczną przez cały rok. Latem zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, z kolei zimą skutecznie zatrzymują ciepło wewnątrz budynku. Oczywiście wszystko to za sprawą wykorzystanego surowca – drewno jest bowiem doskonałym izolatorem cieplnym.
  • Niższe koszty eksploatacji – korzystną konsekwencją właściwości termicznych drewna jest niższe zapotrzebowanie na energię w sezonie grzewczym oraz do ochłodzenia domu w czasie upałów. To z kolei przekłada się na niższe rachunki i oszczędności w domowym budżecie.
  • Ekologia – w porównaniu do standardowych materiałów budowlanych, drewno to surowiec zdecydowanie bardziej przyjazny środowisku: w pełni naturalny i odnawialny, a ponadto wciąż będący w stanie wychwytywać spore ilości CO2 z powietrza.

Wady drewnianych domów całorocznych

  • Znalezienie profesjonalnego wykonawcy – domy drewniane całoroczne mogą służyć swoim właścicielom przez wiele pokoleń. Podstawowym warunkiem jest jednak ich odpowiednie wykonanie.
  • Z uwagi na proces prefabrykacji – rozplanowanie rozmieszczenia wszelkich gniazdek, instalacji, itp. Jest konieczne jeszcze przed rozpoczęciem produkcji. Dlatego warto zwrócić uuwagę na to, czy firma z którvbą się bduje dysponuje sztabem doświadczonych i chętnych do profesjonalnego doradztwa projektrantów

Dom drewniany całoroczny a prefabrykacja

Drewniane domy całoroczne mogą być wnoszone w oparciu o różne rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest prefabrykacja – czyli metoda wnoszenia budynków, w której wszystkie elementy konstrukcyjne powstają w specjalnie do tego przystosowanym zakładzie, a następnie łączone są w jedną całość już na miejscu docelowym. Wybór takiego rozwiązania nie tylko dodatkowo skraca czas budowy, ale i daje gwarancję wysokiej precyzji wykonania – wszystkie części konstrukcyjne tworzone są przez nowoczesne maszyny w oparciu o wytyczne z projektu. Dużym atutem gotowych domów z drewna z prefabrykatów jest także możliwość oszacowania kosztu inwestycji i czasu jej ukończenia już na etapie projektu.

domek perfect wolfhaus

Domek Perfect z oferty WOLF Haus

Dom z drewna całoroczny – czy warto? Podsumowanie

Domy drewniane całoroczne mają wiele zalet. Krótszy czas budowy, bardzo dobra izolacja cieplna, zdrowy mikroklimat – to jedne z kluczowych argumentów, które przekonują inwestorów właśnie do ich wyboru. Aby jednak móc się w pełni cieszyć z wyjątkowej atmosfery drewnianego domu, a ponadto i niesionych przez niego użytkowych korzyści, podstawa to wybór odpowiedniego wykonawcy.

To właśnie od wykonania zależne są zarówno trwałość budynku, jak i jego pozostałe parametry techniczne. Znaczenie mają nie tylko materiały – istotne są także dobry projekt, zastosowane technologie i jakość realizacji każdego etapu budowy. Z tego też względu, decydując się na budowę domu z drewna, warto ze szczególną starannością przejrzeć oferty interesujących nas producentów i wykonawców.

W WOLF Haus już od 50 lat specjalizujemy się w produkcji i budowie całorocznych domów drewnianych z prefabrykatów – w standardzie trwałych, wytrzymałych i energooszczędnych. Szeroki wybór projektów pozwala na znalezienie domu marzeń – wpisującego się w oczekiwania, potrzeby i wszelkie niezbędne wymogi. Zapraszamy do kontaktu!

Najnowsze wpisy

Dom Lotos WOLF Haus

Dom dla 3-pokoleniowej rodziny

Dom dla kilkupokoleniowej rodziny to niemałe wyzwanie. Chodzi w końcu o to, by tak zagospodarować dostępną przestrzeń, żeby była ona dostosowana do potrzeb dziadków, dzieci i wnuków. Tak, by każdy miał poczucie prywatności i intymności, a zarazem był w stanie czerpać radość ze wspólnych chwil, spędzanych w rodzinnym gronie. W kolejnym poradniku WOLF Haus omawiamy […]

Czytaj dalej
nowoczesna stodoła Wolfhaus

Niewielki dom w minimalistycznym stylu – jak może wyglądać?

Minimalizm to styl życia, obejmujący bardzo wiele aspektów. Jednym kojarzy się z wysprzątaniem szafy i umieszczeniem w niej wyłącznie kilku czy kilkunastu zestawów ubrań, w których domownicy rzeczywiście chodzą. Kolejni mają tu na myśli niewielkie i przede wszystkim przemyślane zakupy spożywcze, które pozwalają nie marnować żywności.

Czytaj dalej
Dom Tiny od WOLF Haus

Dom 2-pokojowy – dla kogo będzie najlepszy?

Myśląc o wymarzonym domu, zwykle w głowie pojawia się wizja dużego obiektu z wieloma pomieszczeniami. Często lokujemy tam w wyobraźni dwie toalety, garderobę, dwie sypialnie, salon, kuchnię, pokój dla dziecka czy gabinet do pracy.

Czytaj dalej