Domy drewniane całoroczne to coraz częściej wybierane rozwiązanie na rynku budownictwa mieszkaniowego. Co przekonuje inwestorów do ich wyboru? Jakie zalety i wady mają domy z drewna? I czy w ogóle są one trwałe i bezpieczne? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Czy warto budować dom drewniany całoroczny?

Domy drewniane, kojarzone zwykle z zabudową letniskową, stawiane są coraz częściej z zamysłem całorocznego użytku. Nie są one też już tylko domeną górskich krajobrazów czy wsi. Coraz częściej dostrzec je można na terenach podmiejskich w pobliżu największych aglomeracji – i to zaprojektowanych w sposób, który przypadłby do gustu nawet największym miłośnikom nowoczesnej architektury mieszkaniowej. Czy domy drewniane całoroczne mogą być dobrą alternatywą dla domów murowanych? Kiedy warto decydować się na ich budowę? I czy budowa ta jest w ogóle opłacalna?

Domek Simple z WOLF Haus

Domek Simple z WOLF Haus

Domy drewniane całoroczne – zalety i wady

Drewno wykorzystywane jest do budowy domów już od tysięcy lat. Nic dziwnego – surowiec ten wyróżnia się szczególnymi właściwościami fizykochemicznymi. Z jednej strony lekkie i elastyczne, z drugiej wyjątkowo trwałe, wytrzymałe i naturalnie piękne, znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki – także w budownictwie mieszkaniowym. Jakie zalety i wady mają domy drewniane całoroczne?

Zalety prefabrykowanych domów drewnianych całorocznych

  • Krótszy czas budowy – jedną z większych zalet domów z drewna jest skrócony czas budowy. W przeciwieństwie do domów murowanych, drewniane konstrukcje nie wymagają dodatkowego czasu na tzw. związanie się materiałów i zespojenie elementów. Brak przerw technologicznych to nie wszystko – budowa drewnianego nie jest też ograniczona czynnikami atmosferycznymi, dzięki czemu prace można wykonywać przez cały rok.
  • Trwałość i wytrzymałość konstrukcji – właściwości fizykochemiczne drewna sprawiają, że to jeden z najbardziej trwałych surowców: wytrzymałych i znoszących próbę czasu. Nowoczesne domy z drewna wzniesione w odpowiedniej technologii, wykonane solidnie i z wysokiej jakości materiałów, mogą z powodzeniem służyć właścicielom przez dekady, ciesząc znakomitymi parametrami.
  • Zdrowy mikroklimat – drewno to surowiec naturalny, odznaczający się szczególną specyfiką. Stworzony na jego bazie dom zapewnia domownikom szczególnie przyjazny mikroklimat – korzystny dla zdrowia i samopoczucia ludzi oraz zwierząt.
  • Bardzo dobra izolacja termiczna – domy z drewna odznaczają się bardzo dobrą izolacją termiczną przez cały rok. Latem zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, z kolei zimą skutecznie zatrzymują ciepło wewnątrz budynku. Oczywiście wszystko to za sprawą wykorzystanego surowca – drewno jest bowiem doskonałym izolatorem cieplnym.
  • Niższe koszty eksploatacji – korzystną konsekwencją właściwości termicznych drewna jest niższe zapotrzebowanie na energię w sezonie grzewczym oraz do ochłodzenia domu w czasie upałów. To z kolei przekłada się na niższe rachunki i oszczędności w domowym budżecie.
  • Ekologia – w porównaniu do standardowych materiałów budowlanych, drewno to surowiec zdecydowanie bardziej przyjazny środowisku: w pełni naturalny i odnawialny, a ponadto wciąż będący w stanie wychwytywać spore ilości CO2 z powietrza.

Wady drewnianych domów całorocznych

  • Znalezienie profesjonalnego wykonawcy – domy drewniane całoroczne mogą służyć swoim właścicielom przez wiele pokoleń. Podstawowym warunkiem jest jednak ich odpowiednie wykonanie.
  • Z uwagi na proces prefabrykacji – rozplanowanie rozmieszczenia wszelkich gniazdek, instalacji, itp. Jest konieczne jeszcze przed rozpoczęciem produkcji. Dlatego warto zwrócić uuwagę na to, czy firma z którvbą się bduje dysponuje sztabem doświadczonych i chętnych do profesjonalnego doradztwa projektrantów

Dom drewniany całoroczny a prefabrykacja

Drewniane domy całoroczne mogą być wnoszone w oparciu o różne rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest prefabrykacja – czyli metoda wnoszenia budynków, w której wszystkie elementy konstrukcyjne powstają w specjalnie do tego przystosowanym zakładzie, a następnie łączone są w jedną całość już na miejscu docelowym. Wybór takiego rozwiązania nie tylko dodatkowo skraca czas budowy, ale i daje gwarancję wysokiej precyzji wykonania – wszystkie części konstrukcyjne tworzone są przez nowoczesne maszyny w oparciu o wytyczne z projektu. Dużym atutem gotowych domów z drewna z prefabrykatów jest także możliwość oszacowania kosztu inwestycji i czasu jej ukończenia już na etapie projektu.

domek perfect wolfhaus

Domek Perfect z oferty WOLF Haus

Dom z drewna całoroczny – czy warto? Podsumowanie

Domy drewniane całoroczne mają wiele zalet. Krótszy czas budowy, bardzo dobra izolacja cieplna, zdrowy mikroklimat – to jedne z kluczowych argumentów, które przekonują inwestorów właśnie do ich wyboru. Aby jednak móc się w pełni cieszyć z wyjątkowej atmosfery drewnianego domu, a ponadto i niesionych przez niego użytkowych korzyści, podstawa to wybór odpowiedniego wykonawcy.

To właśnie od wykonania zależne są zarówno trwałość budynku, jak i jego pozostałe parametry techniczne. Znaczenie mają nie tylko materiały – istotne są także dobry projekt, zastosowane technologie i jakość realizacji każdego etapu budowy. Z tego też względu, decydując się na budowę domu z drewna, warto ze szczególną starannością przejrzeć oferty interesujących nas producentów i wykonawców.

W WOLF Haus już od 50 lat specjalizujemy się w produkcji i budowie całorocznych domów drewnianych z prefabrykatów – w standardzie trwałych, wytrzymałych i energooszczędnych. Szeroki wybór projektów pozwala na znalezienie domu marzeń – wpisującego się w oczekiwania, potrzeby i wszelkie niezbędne wymogi. Zapraszamy do kontaktu!

Najnowsze wpisy

Drewniany, bez schodów i w dodatku z przeszkleniami: charakteryzujemy dom parterowy

Trzeba przyznać, że domy parterowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Powodów do ich budowy jest wiele, podobnie jak możliwości ich zaaranżowania. Dla kogo takie rozwiązanie będzie najlepsze? W jaki sposób można sobie urządzić życie w takich obiektach? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule. Czytaj dalej i zapoznaj się z charakterystyką domów parterowych.

Czytaj dalej
dom prefabrykowany z częścią usługową

Dom prefabrykowany z częścią usługową. Jak może wyglądać?

Chcesz prowadzić swój biznes blisko miejsca zamieszkania, jednocześnie oddzielając życie zawodowe od prywatnego? Jest to możliwe nawet w tej samej lokalizacji! Planując budowę domu, wystarczy wziąć taką koncepcję pod uwagę, a potem po prostu wprowadzić ją w życie. W tym artykule omawiamy domy prefabrykowane, które są połączone z częścią usługową. Jak to może wyglądać w […]

Czytaj dalej
dom bez barier

Dom bez barier: prefabrykacja z myślą o osobach niepełnosprawnych

Dom prefabrykowany to budynek, który da się stworzyć w odpowiedzi na najróżniejsze potrzeby właścicieli. Wiąże się to z wprowadzaniem rozmaitych rozwiązań. Czasem wynikają one z marzeń i wizji przyszłych domowników, ale bywa i tak, że ich realizacja ma dużo większe znaczenie.

Czytaj dalej