Współczesne budownictwo mieszkaniowe musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich są stale postępujące zmiany klimatu. Jaki wpływ na środowisko wywierają budynki wnoszone w oparciu o technologię prefabrykowaną? Czy domy prefabrykowane są ekologiczne?

Czy domy prefabrykowane są ekologiczne?

Jeszcze jakiś czas temu, wizja monopolizacji sektora budowlanego i rynku mieszkaniowego przez domy ekologiczne traktowana była jako niepoważne mrzonki tych, którym dobro środowiska nie jest obojętne. Dziś wiemy już, że zielone budownictwo nie jest już ani fantazją, ani opcją. To konieczność, do której zobowiązani jesteśmy się przystosować. I to obligatoryjne – zgodnie z przyjętą przez Parlament Europejski dyrektywą, dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). To właśnie w myśl jej zapisów, do roku 2050, wszystkie budynki muszą osiągnąć neutralność klimatyczną. Co za tym terminem idzie w praktyce?

Eko dom i zielone budownictwo – normy unijne

Jakie są założenia EPBD? Wstępnym celem jest przede wszystkim znaczące ograniczenie zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych, a w dalszej kolejności – uczynienie sektora budowlanego zupełnie neutralnym dla klimatu (do roku 2050). Choć na ten moment, data ta wydaje się stosunkowo odległa, należy wiedzieć, że część zmian kraje członkowskie UE wprowadzić muszą już zdecydowanie wcześniej.

Ocena efektywności energetycznej budynków opierać się będzie na siedmiostopniowej skali – od A do G. Już do roku 2030 wszystkie budynki mieszkalne muszą odznaczać się co najmniej kategorią E, a do roku 2033 – klasą D. Co więcej, jeszcze szybciej, bo od 2028 roku, wszystkie nowopowstałe budynki mieszkalne muszą być bezemisyjne. Obiekty użyteczności publicznej zobowiązane są sprostać tym wymogom wcześniej.

Czy domy prefabrykowane są ekologiczne?

Trudno oczekiwać, aby każdy, na co dzień niezajmujący się prawem unijnym, był biegle obeznany we wszystkich przepisach. Planując budowę lub zakup domu warto jednak mieć na względzie powyższe wytyczne. Pozwoli to w niedalekiej przyszłości uniknąć niezbędnej renowacji budynku i związanych z nią kosztów.

Jednym z rozwiązań, które warto rozważyć, gdy przymierzamy się do inwestycji we własną nieruchomość – czy to na użytek prywatny, czy w celu uzyskania pasywnego dochodu – jest budownictwo prefabrykowane. Jakie korzyści przynosi ta technologia? Czy domy prefabrykowane są ekologiczne?

Aby odpowiedzieć sobie na postawione wyżej pytania, należy w pierwszej kolejności pokrótce wyjaśnić, czym prefabrykacja w ogóle jest oraz dlaczego to właśnie ta metoda jest jednym z najlepszych rozwiązań w kontekście eko domów.

Dom ekologiczny a prefabrykacja

Prefabrykacja to nowoczesna technologia budowy różnego typu obiektów – w tym budynków mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych. Wszystkie elementy ich konstrukcji powstają w wyspecjalizowanej fabryce przy użyciu maszyn oraz dzięki wysoko wykwalifikowanym pracownikom.

Gotowe ściany są transportowane bezpośrednio z zakładu produkcyjnego na miejsce docelowe, czyli działkę, na której budynek ma stanąć, a następnie łączone ze sobą w jedną całość. Złożenie domu z prefabrykatów następuje zaledwie w kilka dni. Cały proces budowy może z kolei zamknąć się nawet… w trzech miesiącach. Włącznie z projektem.

dom cedrowy wolfhaus

Dom Cedrowy w ofercie firmy WOLF HAUS

Wpływ domów prefabrykowanych na ekologię

Prefabrykowane domy mają wiele zalet. Wysoka jakość, krótki termin realizacji, sprawnie przebiegająca budowa, ograniczająca zaangażowanie inwestora do minimum – to tylko niektóre z korzyści, na jakie można liczyć, decydując się na tak zwany „dom z paczki”. Pomijać jednak nie należy i aspektów ekologicznych.

Czy prefabrykacja może być rozwiązaniem na eko domy? Nie ulega wątpliwości, że obecnie jest to jedno z lepszych rozwiązań, gdy celem jest ograniczenie szkodliwego wpływu budownictwa na środowisko. Zwłaszcza, kiedy mowa o energooszczędnych domach z prefabrykatów. W ich przypadku ekologiczna jest nie tylko sama budowa – bardziej „eko” kształtuje się również późniejsze utrzymanie budynku i eksploatacja. Dlaczego prefabrykacja to doskonałe rozwiązanie w kontekście domów ekologicznych?

  • Wykorzystanie źródeł odnawialnych – do produkcji i eksploatacji obiektu. Prefabrykacja to nowoczesna technologia wnoszenia budynków, korzystająca szeroko z odnawialnych źródeł energetycznych oraz materiałów budowlanych. Dzięki temu, zarówno sama budowa, jak i późniejsze użytkowanie obiektu jest zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku.
  • Optymalizacja zużycia materiałów – wszystkie elementy konstrukcyjne domu prefabrykowanego powstają w kontrolowanych warunkach, w specjalnie do tego przystosowanych fabrykach. Produkcja poszczególnych części budynku opiera się na precyzyjnie sporządzonych projektach, powstałych zgodnie z dyrektywami. Niezbędne ilości materiałów do budowy domu są jasno ustalone, przez co nie ma miejsca na pomyłkę czy zużycie „nadprogramowej” ilości cennych surowców.
  • Zminimalizowanie ilości odpadów budowlanych – fabryczna metoda produkcji elementów domu pozwala również na redukcję ilości odpadów budowlanych. Prefabrykaty transportowane z zakładu na miejsce docelowe nie wymagają żadnej dodatkowej obróbki, a jedynie złączenia w jedną całość.
  • Odpady, których wystąpienie jest nieuniknione, w WOLF Haus wykorzystujemy w sposób optymalny. Elementy drewniane transportujemy z hal do tzw. rębaka, gdzie powstaje zrębka drzewna (drewno klejone w postaci bryły nie jest łatwopalne). Wykorzystujemy ją do ogrzewania wszystkich budynków i hal znajdujących się w centrali firmy w Siemianowicach Śląskich.
  • Redukcja emisji CO2 – produkcja części domu prefabrykowanego odbywa się przy użyciu nowoczesnych, wydajnych maszyn, a dostarczenie wszystkich niezbędnych materiałów do budowy – jednego transportu. Pozwala to znaczne obniżyć emitowaną ilość CO2 do atmosfery.
  • Wysoka efektywność energetyczna – konstrukcje domów prefabrykowanych odznaczają się wysoką izolacyjnością termiczną. Obniża to zapotrzebowanie na energię niezbędną do ich ogrzewania.

Ekologiczny dom z prefabrykatów WOLF Haus – dlaczego warto w nim zamieszkać?

Eko dom to w najbliższej przyszłości nie opcja, a konieczność. Z uwagi na wymienione wyżej korzyści, jedną z bardziej opłacalnych opcji okazuje się być w szczególności ten wzniesiony w technologii prefabrykowanej. Decyzja o jego budowie nie musi być jednak podyktowana wyłącznie narzuconymi odgórnie przepisami. Energooszczędne budynki prefabrykowane mają wiele zalet. Na jakie korzyści możesz liczyć, stawiając na eko dom z prefabrykatów od WOLF Haus?

  • szybki termin realizacji inwestycji – zamykający się nawet w jednym kwartale,
  • uproszczoną procedurę budowy,
  • kompleksową realizację inwestycji – nie tylko w zakresie budowy, ale również pomoc w uzyskaniu pozwolenia na budowę, doborze projektu czy przygotowaniu działki,
  • wysoką jakość konstrukcji – na którą dajemy 30-letnią gwarancję,
  • energooszczędność – nasze eko domy odznaczają się wysoką wydajnością energetyczną: znakomitą izolacją termiczną i szczelnością powietrzną – czego potwierdzeniem są wykonywane próby szczelności, tzw. BlowerDoor Test; wykazują obniżone zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania, przez co są szczególnie przyjazne dla środowiska i domowego budżetu,
  • wysoki komfort akustyczny – za sprawą dopracowanej konstrukcji budynku i starannie dobranych materiałów,
  • przyjazny mikroklimat dla zdrowia i samopoczucia – tworzony przez niemiecki prefabrykat drewniany wysokiej jakości,
  • indywidualnie dopasowany projekt – funkcjonalny i designerski, uwzględniający specyfikę działki i jej położenie.

Prefabrykowane domy mogą być nie tylko ekologiczne, ale i przyjazne dla domowego budżetu – zwłaszcza, kiedy są to domy energooszczędne, tworzone z myślą o uzyskaniu najlepszych parametrów w każdym szczególe.

kiedy zamówić projekt domu

Dom Kier WOLF HAUS

W WOLF Haus energooszczędność to jeden z głównych filarów i celów naszej działalności. Wszystkie stawiane przez nas domy prefabrykowane mają ją w swoim standardzie. Masz w planach budowę własnego eko domu? Skontaktuj się z nami przedstawicielami. Z przyjemnością pomożemy Ci stworzyć wymarzony dom – przyjazny dla domowników i środowiska.

Może warto tu podlinkować video (pada tam informacja o średnim miesięcznym koszcie grzewania)

Najnowsze wpisy

dzień otwarty WOLF Haus 2024

Dzień otwarty w fabryce WOLF Haus!

Już 26 maja 2024 zapraszamy na dzień otwarty do naszej fabryki. Przyjdź i poznaj tajniki budownictwa prefabrykowanego. Dla odwiedzających, szczególnie tych najmłodszych, przygotowaliśmy sporo atrakcji. Sprawdź szczegóły!

Czytaj dalej
dom z drewna wolfhaus

Dom z drewna – nie tylko ładny, ale i dobry dla zdrowia!

Rośnie świadomość polskiego społeczeństwa na temat wpływu wielu czynników na nasze zdrowie. Coraz więcej osób, w oparciu o wciąż pogłębianą wiedzę, stara się unikać na przykład wykorzystywania tworzyw sztucznych. Dotyczy to wielu sytuacji, co ma swoje odzwierciedlenie także w budownictwie mieszkalnym.

Czytaj dalej
Dom pod wynajem wolfhaus

Dom pod wynajem – kiedy to będzie dobra inwestycja?

Na budowę domu decydują się nie tylko osoby prywatne. To przedsięwzięcie, które nierzadko doprowadzają do skutku również inwestorzy. I chodzi tu zarówno o biznesmenów, zamierzających szybko sprzedać gotowy obiekt, jak i tych, którzy liczą na zyski z wynajmu. Jaki dom warto wybudować, myśląc o budynku dla zmieniających się co jakiś czas lokatorów? Czy jest zapotrzebowanie […]

Czytaj dalej