Domy prefabrykowane cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Co przekonuje do nich inwestorów? Kiedy i dla kogo są one odpowiednim rozwiązaniem? Jeśli zastanawiasz się, czy opłaca się inwestować w dom prefabrykowany – koniecznie przeczytaj ten wpis. Omawiamy zalety i wady domów gotowych, podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie i czy faktycznie jest ono opłacalne.

Czy warto inwestować dom z prefabrykatów?

Czy warto budować dom z prefabrykatów? Jakie są jego zalety i wady? Czy inwestycja w tego typu nieruchomość jest opłacalna? Współczesne budownictwo zapewnia potencjalnym inwestorom szereg możliwości. Dotyczą one także samej technologii wznoszenia budynków. Prefabrykacja jest jedną z tych metod, która zdaje się wyrastać na poważnego konkurenta tradycyjnej technologii budowy domu.

Prowadzona zgodnie ze sztuką, nie tylko rozwiązuje większość najbardziej dotkliwych problemów związanych z budową domu, ale i wpisuje się we współczesne trendy, potrzeby ludzi i narzucone odgórnie restrykcje prawne – które w niedalekiej przyszłości wejdą w życie. Jakie są zalety i wady prefabrykacji? Czy opłaca się inwestować w dom prefabrykowany? O tym szczegółowo w dalszej części dzisiejszego wpisu.

Zalety i wady domów prefabrykowanych

Zanim przejdziemy do szczegółowej analizy plusów i minusów prefabrykowanych domów, warto na wstępie uściślić, czym prefabrykacja w ogóle jest. Prefabrykacja to nowoczesna technologia wykorzystywania w budownictwie do stawiania różnego typu obiektów. Polega ona na wytwarzaniu wielkowymiarowych elementów konstrukcji poza terenem budowy – a dokładniej rzecz ujmując, w specjalnym zakładzie produkcyjnym – a następnie montażu ich w jedną całość w miejscu docelowym. Jakie wady i zalety wiążą się z tym rozwiązaniem? Czy domy z prefabrykatów są opłacalne?

domek remki wolfhaus

Domek Remki w ofercie WOLF Haus

Zalety domów prefabrykowanych

Skrócony czas budowy

Znacząco usprawniona realizacja procesu budowy to jeden z kluczowych argumentów przekonujących inwestorów do wyboru właśnie tej technologii. Dom prefabrykowany powstać może nawet w niespełna trzy miesiące!

Przewidywalny koszt

Domy z prefabrykatów powstają w krótkim czasie oraz w oparciu o precyzyjny projekt z dokładnymi wyliczeniami i jasno ustalonymi kosztami. Znacząco minimalizuje to ryzyko błędnych wyliczeń czy zmiany ceny za surowce budowlane w trakcie prac.

Eliminacja przestojów

Dlaczego jeszcze domy prefabrykowane są opłacalne? Prefabrykacja rozwiązuje problemy z przewidzianymi i nieprzewidzianymi przestojami, które mogą generować dodatkowe koszty. Przestoje te wynikać mogą z różnych przyczyn – m.in. z braku dostępności materiałów, niekorzystnych warunków atmosferycznych czy tzw. przerw technologicznych nieodłącznie związanych z pracami mokrymi, jakie podejmowane są w ramach tradycyjnej budowy murowanej.

Szersze możliwości projektowe

Możliwość wykonywania elementów domu z udziałem zaawansowanych maszyn poszerza zakres dostępnych możliwości projektowych o niebanalne i trudniejsze w realizacji formy.

Wysoka jakość budynku

Prefabrykacja to technologia korzystająca garściami z rozmaitych nowoczesnych programów, maszyn i komputerów. Zapewnia to wysoką jakość powstałych komponentów konstrukcyjnych, które tworzone są precyzyjnie i na każdym etapie poddawane są ścisłej kontroli technicznej. Dzięki temu, spełniają surowe normy i wiernie oddają założenia projektowe, co z kolei przekłada się na wytrzymałość i solidność domu.

Oszczędność materiałów

Co jeszcze sprawia, że w oczach inwestorów domy z prefabrykatów są opłacalne? Kolejną ich zaletą, która wynika bezpośrednio z zastosowanej technologii, jest jasno określona ilość niezbędnych materiałów budowlanych i wykończeniowych do budowy. Wysoka precyzja wymiarowa, brak pomyłek w czasie wytwarzania komponentów – wszystko to pozwala na optymalizację zużycia materiałów, a tym samym oszczędności dla inwestora.

Bardziej zrównoważona dla środowiska budowa

A przy wyborze prefabrykowanych domów energooszczędnych, również i sam budynek oraz jego późniejsza eksploatacja. Prefabrykacja znosi konieczność częstych transportów, optymalizuje wykorzystane surowce, a nawet daje możliwość wykorzystania tych z recyklingu.

Mniejsze zaangażowanie inwestora

Decydując się na inwestycję w prefabrykowany dom można spodziewać się zdecydowanie bardziej uproszczonego i mniej problematycznego przebiegu realizacji inwestycji. Oczywiście wiele zależy tu od samego wykonawcy – różne firmy oferują różny zakres podejmowanych zadań w ramach umowy.

Wybierając WOLF Haus możesz liczyć na pełne wsparcie w czasie całego procesu budowy domu – od projektu, aż po montaż, a ponadto także, kiedy idzie o uzyskanie zgody na budowę na terenie działki czy przygotowanie gruntu pod fundamenty.

Wady domów prefabrykowanych

Zapewnienie dogodnego dostępu do działki

Dotyczy to m.in miejsc postojowych oraz dostatecznego miejsca na dotransportowanie dużych elementów konstrukcji

Konieczność znalezienia dobrego wykonawcy inwestycji

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej producentów domów z prefabrykatów i firm realizujących ich budowę. Wybór wykonawcy jest niezmiernie ważny – to w końcu od niego zależeć będzie wytrzymałość i standard budynku, ostateczny koszt budowy czy zakres zadań, w jaki zaangażowany będzie musiał być inwestor.

Dom cyprysy w ofercie Wolf

Dom cyprysy w ofercie WOLF Haus

Budowa domu z prefabrykatów – czy to się opłaca?

Przeciągająca się w nieskończoność budowa, brak dostępności materiałów, problemy ze znalezieniem dobrej ekipy budowlanej, przestoje – to tylko niektóre cienie wznoszenia domu w myśl tradycyjnej technologii murowanej. Samodzielna realizacja tego typu inwestycji potrafi przysporzyć wielu problemów. Przypadki zawieszenia budowy domu czy nawet jego sprzedaży jeszcze na etapie prac nie są odosobnione, podobnie jak i opinie, że przedsięwzięcie kosztuje sporo czasu, pracy, nerwów i pieniędzy.

W kontrze do technologii murowanej, ale też w odpowiedzi na powyższe problemy, stoją domy prefabrykowane. Powstają one nie tylko znacznie szybciej – wymagają zwykle również mniejszego zaangażowania inwestora w cały proces budowy. Bardzo często okazują się też być znacznie bardziej opłacalne finansowo.

Przyczynia się do tego w dużej mierze fakt, że całość zadań powierzona jest jednej firmie, a ilość niezbędnych materiałów zostaje zoptymalizowana za sprawą dobrego projektu i technologii prefabrykacji. Jak jednak już zostało wspomniane – wiele zależy tu od producenta i wykonawcy tego typu inwestycji.

Decydując się na domy z prefabrykatów od WOLF Haus, możesz liczyć nie tylko na kompleksowe wsparcie, ale i profesjonalną realizację.  Wszystkie stawiane przez nas domy odznaczają się doskonałymi parametrami technicznymi pod względem wytrzymałości i termoizolacyjności. Projektowane są z myślą o minimalizowaniu strat energii cieplnej – dzięki czemu są nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale i Twojego budżetu.

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu – z przyjemnością rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pomożemy w realizacji inwestycyjnych planów!

Najnowsze wpisy

dzień otwarty WOLF Haus 2024

Dzień otwarty w fabryce WOLF Haus!

Już 26 maja 2024 zapraszamy na dzień otwarty do naszej fabryki. Przyjdź i poznaj tajniki budownictwa prefabrykowanego. Dla odwiedzających, szczególnie tych najmłodszych, przygotowaliśmy sporo atrakcji. Sprawdź szczegóły!

Czytaj dalej
dom z drewna wolfhaus

Dom z drewna – nie tylko ładny, ale i dobry dla zdrowia!

Rośnie świadomość polskiego społeczeństwa na temat wpływu wielu czynników na nasze zdrowie. Coraz więcej osób, w oparciu o wciąż pogłębianą wiedzę, stara się unikać na przykład wykorzystywania tworzyw sztucznych. Dotyczy to wielu sytuacji, co ma swoje odzwierciedlenie także w budownictwie mieszkalnym.

Czytaj dalej
Dom pod wynajem wolfhaus

Dom pod wynajem – kiedy to będzie dobra inwestycja?

Na budowę domu decydują się nie tylko osoby prywatne. To przedsięwzięcie, które nierzadko doprowadzają do skutku również inwestorzy. I chodzi tu zarówno o biznesmenów, zamierzających szybko sprzedać gotowy obiekt, jak i tych, którzy liczą na zyski z wynajmu. Jaki dom warto wybudować, myśląc o budynku dla zmieniających się co jakiś czas lokatorów? Czy jest zapotrzebowanie […]

Czytaj dalej