Dom inspirowany naturą – jak może wyglądać?

Dom inspirowany naturą pozostaje w harmonijnym związku z otaczającą go przyrodą – nie tylko wykorzystuje jej walory, ale z szacunkiem wpisuje się w zastany pierwotnie krajobraz. Czym wyróżniają się projekty budynków wzorowane na naturze? I czy zawsze chodzi wyłącznie o samą estetykę? Wyjaśniamy!

Dom wpisany w naturę, czyli synergia projektu i otoczenia

Od niepamiętnych czasów natura stanowi bogate i niekończące się źródło inspiracji. Zwrot ku przy przyrodzie zauważalny jest w wielu dziedzinach także współcześnie. Biophilic design, czyli podejście w projektowaniu zakładające połączenie codziennej przestrzeni życia z elementami przyrody, zyskuje na popularności nie tylko w aranżacji wnętrz mieszkalnych i użytkowych. Trend ten z powodzeniem znajduje zastosowanie również w projektowaniu budynków – i to od dobrych kilkunastu dekad.

Architektura organiczna, zwana również modernizmem organicznym lub bioarchitekturą, to koncepcja projektowania obiektów w ścisłym nawiązaniu do środowiska naturalnego. Zakłada ona, że budynki powinny stanowić integralną część krajobrazu – nawiązywać do natury, wykorzystywać walory jej piękna i w pełni z nią harmonizować. Czym charakteryzują się domy wzorowane na naturze, jak mogą wyglądać i dlaczego warto rozważyć wybór właśnie tego typu projektu? O tym w dalszej części artykułu.

Domy inspirowane naturą – co je wyróżnia?

Dom inspirowany naturą odzwierciedla charakter otaczającego go krajobrazu. Choć oczywiście ostateczny jego kształt zależny jest od oczekiwań inwestora i kreatywności architekta, projekt determinuje samo miejsce, w którym budynek ma stanąć. Odwołania do natury bywają zwykle widoczne już w samej bryle budynku, która projektowana jest w nawiązaniu do otaczającej dom przestrzeni i ukształtowania terenu.

dom wiano w wolfhaus

Dom Wiano w ofercie WOLF Haus

Konstrukcje tego typu mogą więc prezentować się rozmaicie. Często są to klasyczne, zwarte bryły wzniesione na planie prostokąta lub kwadratu, jednak nie brakuje i bardziej niestandardowych rozwiązań, zwłaszcza, jeśli teren nie jest płaski. Wspólnym mianownikiem projektów jest minimalizm – wzorem piękna tkwiącego w prostocie tego, co naturalne.

Naśladownictwo natury w projekcie domu zauważalne może być również w innych aspektach. Znamienne dla architektury organicznej są jednak nie tylko kształty nawiązujące do otoczenia, ale także wykorzystane materiały budowlane. Jednym z tych najczęściej stosowanych i docenianych jest drewno. Surowiec ten ma wiele zalet – jest nie tylko trwały i wytrzymały na obciążenia, ale również zapewnia znakomitą izolację termiczną i tworzy zdrowy mikroklimat dla domowników.

Więcej informacji na temat zalet domów budowanych z drewna znajdziesz w artykule: Dom z drewna – nie tylko ładny, ale i dobry dla zdrowia!

Inspirowane naturą domy skąpane są zwykle w kolorach ziemi – w projektach tego typu wykorzystywane są głównie barwy takie jak czerń, brąz, szarość, biel i zieleń. Często stosowanym rozwiązaniem są wielkoformatowe przeszklenia – nie tylko znakomicie doświetlają pomieszczenia, ale przede wszystkim zapraszają naturę do wnętrza domu.

Jak może wyglądać dom wzorowany na naturze?

Jak już wspomnieliśmy, domy wzorowane na naturze niejedno mogą mieć imię. Przykładem projektów w pełni oddających ducha bioarchitektury mogą być budynki, które niemal „wrastają” w otoczenie – naśladując naturę formą, rodzajem wykorzystanych materiałów oraz kolorystyką – stając się tym samym niejako przedłużeniem krajobrazu. Znaleźć można jednak i mniej radykalne w wydaniu projekty, które są naturą inspirowane lub nawiązują do niej w wybranym zakresie – a zarazem wciąż harmonijnie komponują się z otoczeniem i przyrodą.

Przykładowo, dom parterowy może nawiązywać do znajdującej się nieopodal rzeki rozłożystą, horyzontalną konstrukcją i jednopoziomowym rozplanowaniem całej powierzchni użytkowej. Usytuowanie działki w bezpośrednim sąsiedztwie lasu może z kolei znaleźć odzwierciedlenie w projekcie domu piętrowego o strzelistej bryle. Nawet pozornie trudny do zagospodarowania teren – asymetryczny czy o pochyłym gruncie – może stać się źródłem inspiracji i zaowocować projektem domu o dynamicznej, niestandardowej bryle, złożonej z części o różnej wysokości.

Zainspiruj się naturą w projekcie swojego domu!

Zaprojektowany w zgodzie z naturą dom powinien harmonijnie współgrać z otoczeniem nie tylko pod względem wizualnym. Zwłaszcza w obliczu współczesnych wyzwań klimatycznych, warto w pełni podążać ścieżką koncepcji budownictwa zrównoważonego, w którym estetyka idzie w parze w troską o środowisko.

Dom Puenta w ofercie WOLF Haus

Dom Puenta w ofercie WOLF Haus

Sposób, w jaki zostanie zaprojektowany dom, zastosowane w nim technologie i energooszczędne rozwiązania, wykorzystane materiały budowlane i ich jakość – wszystko to będzie miało znaczenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również komfortu życia mieszkających w nim osób czy kosztów związanych z eksploatacją budynku.  W ideę architektury zrównoważonej, będącej integralną częścią budownictwa zrównoważonego, doskonale wpisują się energooszczędne domy prefabrykowane.

Więcej informacji na temat korzyści płynących z wykorzystania technologii prefabrykacji w budowie domu znajdziesz w artykule: Czy domy prefabrykowane są ekologiczne?

Przymierzasz się do budowy domu? Zainspiruj się naturą w jego projekcie! Stwórz z pomocą naszych specjalistów wymarzoną przestrzeń do życia, która maksymalnie wykorzysta walory otoczenia i pozostanie z przyrodą w harmonii. Sięgnij po jeden z gotowych domów WOLF Haus lub zaprojektuj go od podstaw – z przyjemnością Ci w tym pomożemy!

Najnowsze wpisy

Spiżarnia w domu – gdzie ją zaplanować i jak zaprojektować?

Spiżarnia w domu ułatwia przechowywanie i gromadzenie zapasów żywności. Aby jednak pomieszczenie odpowiednio spełniało swoje zadanie, musi być właściwie zaprojektowane. Gdzie zaplanować spiżarnię w domu i na co zwrócić szczególną uwagę w projekcie? Podajemy praktyczne wskazówki.

Czytaj dalej

Ile ważny jest projekt domu?

Ile ważny jest projekt domu od momentu jego wykonania? Czy do rozpoczęcia budowy można wykorzystać dokument sprzed kilku lat? Czy projekt może stracić ważność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. Podajemy najważniejsze informacje!

Czytaj dalej

Idealny układ pomieszczeń w domu

Rozmieszczenie pomieszczeń w domu ma znaczenie – przekłada się nie tylko na wygodę mieszkania, ale i koszty eksploatacji budynku. Jesteś na etapie projektowania wymarzonej nieruchomości? W takim razie koniecznie przeczytaj ten wpis. Podpowiadamy, jakimi zasadami się kierować i na co zwrócić uwagę, aby stworzyć idealny układ pomieszczeń w domu.

Czytaj dalej