Dostosowanie projektu domu i aranżacji wnętrz jest niezwykle ważne dla każdego, kto będzie w nim mieszkał. W przypadku osób z niepełnosprawnością, swoją uwagę należy skierować na kilka dodatkowych aspektów, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa, wygody i po prostu swobodnego życia na co dzień. W tym wpisie podpowiadamy, na co zwrócić uwagę projektując dom dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Na co warto zwrócić uwagę? 

Dostosowanie domu do potrzeb osób z niepełnosprawnością jest kluczowe, dlatego już na etapie wyboru projektu warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Dom prefabrykowany, dzięki możliwości dostosowania poszczególnych elementów na etapie projektowania, stanowi idealne rozwiązanie. W ofercie WOLF Haus dostępnych jest wiele projektów domów gotowych, które można adaptować wg potrzeb klientów, ale również udostępniamy możliwość stworzenia indywidualnego projektu, czyli stworzenia domu szytego na miarę!

  • Projekt domu

Domy parterowe to najbardziej komfortowe rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnością ruchową. W przypadku pięter, konieczne może być zainstalowanie windy domowej lub platformy dla wózka. Drzwi wejściowe oraz wewnętrzne czy tarasowe powinny być odpowiednio szerokie (minimum 90 cm), aby umożliwić swobodny przejazd wózka. 

  • Rozkład pomieszczeń

Szerokie, otwarte przestrzenie bez zbędnych przejść i wąskich korytarzy ułatwiają poruszanie się wózkiem. Pomieszczenia takie jak kuchnia, salon, łazienka czy przynajmniej jedna sypialnia powinny być łatwo dostępne i funkcjonalne.

domek remki wolfhaus

Domek Remki w ofercie WOLF Haus

O czym jeszcze pamiętać?

Projektowanie domu dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dotyczy nie tylko części wewnętrznych domu i jego aranżacji (którą omawiamy poniżej), ale również pozostałej infrastruktury. Warto pomyśleć m.in. o podjeździe do domu zamiast schodków (najlepiej o łagodnym nachyleniu maks. 5%), garażu z szerokim wjazdem i odpowiednią przestrzenią wewnątrz (umożliwiającą łatwe wysiadanie i wsiadanie do pojazdu), tarasie z rampą prowadzącą do ogrodu czy szerokich ścieżkach wokół domu (minimum 120 cm).

Coraz większą popularność zyskują również nowoczesne technologie, które zdecydowanie poprawiają komfort mieszkańców w domu, jak i poziom bezpieczeństwa. Warto rozważyć m.in. sterowanie głosowe i zdalne sprzętami (np. pralką, piekarnikiem, oświetleniem), automatyczne oświetlenie z czujnikami ruchu (włącza się, gdy osoba wejdzie do pomieszczenia), alarmy przeciwpożarowe, systemy wykrywania zalania czy monitoring wizyjny.


Wyposażenie w domu

  • Aranżacja kuchni

Blaty robocze powinny być wysokości dostosowanej do osoby poruszającej się na wózki, ale jednocześnie komfortowe w użytkowaniu dla innych domowników (zwykle to około 70-80 cm). Rozmieszczając sprzęty należy też zadbać o swobodny dostęp – wskazane jest niskie umieszczenie piekarnika i mikrofalówki czy zastosowanie niskiej lodówki i odrębnego zamrażalnika. Polecanym rozwiązaniem są też szuflady zamiast szafek z półkami.

  • Aranżacja łazienki

Najlepszym wyborem będzie bezprogowy prysznic typu “walk-in”. Powinien być wyposażony w krzesełko prysznicowe i uchwyty ułatwiające korzystanie z niego. O uchwyty warto zadbać także obok WC czy umywalki, co ułatwi codzienne czynności. Umywalka powinna zostać zamontowana niżej (np. na wysokości 70-80cm), aby osoba na wózku mogła wygodnie z niej korzystać.

  • Aranżacja sypialni

Łóżko najlepiej, aby miało wysokość ok. 45 do 55 cm. Można również zainstalować podnośniki łóżkowe czy specjalne systemy usprawniające przemieszczanie się z wózka na łóżko. Szafy powinny być dostosowane do potrzeb osób na wózkach – najlepiej z szufladami na odpowiedniej wysokości. Przy łóżku warto zadbać o lampkę nocną czy stoliczek na najpotrzebniejsze rzeczy.

nowoczesna stodoła Wolfhaus

Nowoczesna stodoła od Wolfhaus

Dom dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością 

Projektując dom dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością warto przede wszystkim wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby takiej osoby. W naszym wpisie skupiliśmy się na osobach z niepełnosprawnością ruchową, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Niemniej zdajemy sobie sprawę, że istnieją różne ograniczenia zdrowotne, wymagające specyficznych rozwiązań. Tym samym zachęcamy, aby skontaktować się z doradcami WOLF Haus, którzy pomogą w znalezieniu najlepszego projektu po wysłuchaniu Państwa potrzeb i oczekiwań. 

Najnowsze wpisy

5 powodów, by wybudować dom prefabrykowany

Budowa domu prefabrykowanego zyskuje na popularności wśród inwestorów. Na ich korzyść przemawiają m.in. szybki czas budowy, ograniczenie obowiązków, wysoka jakość czy energooszczędność. W tym artykule przyglądamy się uważnie kluczowym zaletom. Poznaj 5 powodów, by wybudować dom prefabrykowany!

Czytaj dalej

Dom prefabrykowany drewniany a kanadyjski

Wiesz już, że Twoim wyborem będzie dom stawiany na bazie szkieletu drewnianego. Czas na wybór technologii – dom prefabrykowany drewniany, a może dom kanadyjski? Zastanawiasz się, czym się różnią, a jakie są podobieństwa? W tym wpisie omawiamy konstrukcje obu typów domów, sposób realizacji prac budowlanych oraz szacunkowy czas budowy. Przeczytaj i rozwiej swoje wątpliwości!

Czytaj dalej
luksusowy dom szkieletowy

Luksusowy dom szkieletowy – jak może wyglądać?

Luksusowy dom szkieletowy ma konstrukcję wykonaną z drewna. W przypadku luksusowego domu, kluczowe cechy obejmują nie tylko zaawansowane materiały konstrukcyjne, ale również starannie przemyślane rozmieszczenie pomieszczeń, wysokiej jakości wykończenie, nowoczesne technologie czy otoczenie posesji. Jak może wyglądać luksusowy dom szkieletowy? Sprawdź inspiracje!

Czytaj dalej