Dom dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością

Dostosowanie projektu domu i aranżacji wnętrz jest niezwykle ważne dla każdego, kto będzie w nim mieszkał. W przypadku osób z niepełnosprawnością, swoją uwagę należy skierować na kilka dodatkowych aspektów, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa, wygody i po prostu swobodnego życia na co dzień. W tym wpisie podpowiadamy, na co zwrócić uwagę projektując dom dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Na co warto zwrócić uwagę? 

Dostosowanie domu do potrzeb osób z niepełnosprawnością jest kluczowe, dlatego już na etapie wyboru projektu warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Dom prefabrykowany, dzięki możliwości dostosowania poszczególnych elementów na etapie projektowania, stanowi idealne rozwiązanie. W ofercie WOLF Haus dostępnych jest wiele projektów domów gotowych, które można adaptować wg potrzeb klientów, ale również udostępniamy możliwość stworzenia indywidualnego projektu, czyli stworzenia domu szytego na miarę!

  • Projekt domu

Domy parterowe to najbardziej komfortowe rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnością ruchową. W przypadku pięter, konieczne może być zainstalowanie windy domowej lub platformy dla wózka. Drzwi wejściowe oraz wewnętrzne czy tarasowe powinny być odpowiednio szerokie (minimum 90 cm), aby umożliwić swobodny przejazd wózka. 

  • Rozkład pomieszczeń

Szerokie, otwarte przestrzenie bez zbędnych przejść i wąskich korytarzy ułatwiają poruszanie się wózkiem. Pomieszczenia takie jak kuchnia, salon, łazienka czy przynajmniej jedna sypialnia powinny być łatwo dostępne i funkcjonalne.

domek remki wolfhaus

Domek Remki w ofercie WOLF Haus

O czym jeszcze pamiętać?

Projektowanie domu dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dotyczy nie tylko części wewnętrznych domu i jego aranżacji (którą omawiamy poniżej), ale również pozostałej infrastruktury. Warto pomyśleć m.in. o podjeździe do domu zamiast schodków (najlepiej o łagodnym nachyleniu maks. 5%), garażu z szerokim wjazdem i odpowiednią przestrzenią wewnątrz (umożliwiającą łatwe wysiadanie i wsiadanie do pojazdu), tarasie z rampą prowadzącą do ogrodu czy szerokich ścieżkach wokół domu (minimum 120 cm).

Coraz większą popularność zyskują również nowoczesne technologie, które zdecydowanie poprawiają komfort mieszkańców w domu, jak i poziom bezpieczeństwa. Warto rozważyć m.in. sterowanie głosowe i zdalne sprzętami (np. pralką, piekarnikiem, oświetleniem), automatyczne oświetlenie z czujnikami ruchu (włącza się, gdy osoba wejdzie do pomieszczenia), alarmy przeciwpożarowe, systemy wykrywania zalania czy monitoring wizyjny.


Wyposażenie w domu

  • Aranżacja kuchni

Blaty robocze powinny być wysokości dostosowanej do osoby poruszającej się na wózki, ale jednocześnie komfortowe w użytkowaniu dla innych domowników (zwykle to około 70-80 cm). Rozmieszczając sprzęty należy też zadbać o swobodny dostęp – wskazane jest niskie umieszczenie piekarnika i mikrofalówki czy zastosowanie niskiej lodówki i odrębnego zamrażalnika. Polecanym rozwiązaniem są też szuflady zamiast szafek z półkami.

  • Aranżacja łazienki

Najlepszym wyborem będzie bezprogowy prysznic typu “walk-in”. Powinien być wyposażony w krzesełko prysznicowe i uchwyty ułatwiające korzystanie z niego. O uchwyty warto zadbać także obok WC czy umywalki, co ułatwi codzienne czynności. Umywalka powinna zostać zamontowana niżej (np. na wysokości 70-80cm), aby osoba na wózku mogła wygodnie z niej korzystać.

  • Aranżacja sypialni

Łóżko najlepiej, aby miało wysokość ok. 45 do 55 cm. Można również zainstalować podnośniki łóżkowe czy specjalne systemy usprawniające przemieszczanie się z wózka na łóżko. Szafy powinny być dostosowane do potrzeb osób na wózkach – najlepiej z szufladami na odpowiedniej wysokości. Przy łóżku warto zadbać o lampkę nocną czy stoliczek na najpotrzebniejsze rzeczy.

nowoczesna stodoła Wolfhaus

Nowoczesna stodoła od Wolfhaus

Dom dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością 

Projektując dom dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością warto przede wszystkim wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby takiej osoby. W naszym wpisie skupiliśmy się na osobach z niepełnosprawnością ruchową, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Niemniej zdajemy sobie sprawę, że istnieją różne ograniczenia zdrowotne, wymagające specyficznych rozwiązań. Tym samym zachęcamy, aby skontaktować się z doradcami WOLF Haus, którzy pomogą w znalezieniu najlepszego projektu po wysłuchaniu Państwa potrzeb i oczekiwań. 

Najnowsze wpisy

działka rekreacyjna

Działka rekreacyjna – czym jest i co można na niej postawić?

Działka rekreacyjna może być doskonałą odskocznią od miejskiej codzienności i panującego w niej zgiełku. Możliwość zabudowy takiego terenu często jest ograniczona, o czym trzeba pamiętać jeszcze przed decyzją o jego dzierżawie lub zakupie. Co można postawić na działce rekreacyjnej? Czy da się zbudować na niej dom? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w tym […]

Czytaj dalej

Dom z dużymi oknami – poznaj zalety i wady 

Dom z dużymi oknami łączy nowoczesny design z funkcjonalnością – zapewnia doskonałe doświetlenie wnętrz, optyczne powiększenie przestrzeni i wspaniały widok na okolicę. Rozważasz wybór takiego projektu? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł. Omawiamy zalety i wady domów z dużymi oknami i podpowiadamy, czy warto się na nie decydować.

Czytaj dalej
Dom prefabrykowany a bezpieczeństwo

Dom prefabrykowany a bezpieczeństwo – co warto wiedzieć?

Choć jego definicji może być wiele, pewne jest jedno – idealny dom powinien być trwały i bezpieczny. Czy zyskujące na popularności domy prefabrykowane są w stanie to bezpieczeństwo zapewnić? Jeśli planujesz budowę nieruchomości i rozważasz wybór właśnie tej technologii, koniecznie przeczytaj ten wpis. Podajemy najważniejsze informacje w kwestii dom prefabrykowany a bezpieczeństwo.

Czytaj dalej