Dom dla osób niepełnosprawnych

Projekt domu dla osoby niepełnosprawnej wymaga uwzględnienia szczególnych potrzeb mieszkaniowych. Pod uwagę wziąć trzeba wiele kwestii – tak, aby stworzona przestrzeń była bezpieczna, funkcjonalna i dawała możliwość samodzielnego poruszania się po całym budynku. O czym należy pamiętać i jakie rozwiązania warto zastosować? Podajemy praktyczne wskazówki.

Dom dla osoby niepełnosprawnej – na co zwrócić uwagę?

Przystosowanie domu dla osoby niepełnosprawnej jest kluczowe, dlatego już na etapie projektowania warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Punktem wyjścia powinno być rozpatrzenie formy zabudowy i układu pomieszczeń:

  • Forma zabudowy

Domy parterowe to najbardziej komfortowe rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnością ruchową. W przypadku pięter, konieczne może być zainstalowanie windy domowej lub platformy dla wózka. Drzwi wejściowe oraz wewnętrzne czy tarasowe powinny być odpowiednio szerokie (minimum 90 cm), aby umożliwić swobodny przejazd wózka. 

  • Rozkład pomieszczeń

Szerokie, otwarte przestrzenie bez zbędnych przejść i wąskich korytarzy ułatwiają poruszanie się wózkiem. Pomieszczenia takie jak kuchnia, salon, łazienka czy przynajmniej jedna sypialnia powinny być łatwo dostępne i funkcjonalne.

Więcej informacji o tym, jakimi zasadami warto kierować się, aby stworzyć idealny układ pomieszczeń w domu, znajdziesz w osobnym artykule. Zachęcamy do jego lektury – wskazówki w nim zawarte znajdą również zastosowanie w projekcie domu dla osoby niepełnosprawnej.

domek remki wolfhaus

Domek Remki w ofercie WOLF Haus

Ułatwienia dla niepełnosprawnych w domu

Wprowadzenie ułatwień dla niepełnosprawnych w domu znacząco podnosi komfort codziennego życia i pozwala na swobodne korzystanie z dostępnej przestrzeni użytkowej. Jakie rozwiązania warto zastosować w poszczególnych pomieszczeniach?

  • Aranżacja kuchni

Blaty robocze powinny być wysokości dostosowanej do osoby poruszającej się na wózku, ale jednocześnie komfortowe w użytkowaniu dla innych domowników (zwykle to około 70-80 cm). Rozmieszczając sprzęty należy też zadbać o swobodny dostęp – wskazane jest niskie umieszczenie piekarnika i mikrofalówki czy zastosowanie niskiej lodówki i odrębnego zamrażalnika. Polecanym rozwiązaniem są też szuflady zamiast szafek z półkami.

  • Aranżacja łazienki

Dużym ułatwieniem dla niepełnosprawnych w domu w kwestii aranżacji łazienki jest wybór bezprogowego prysznica typu „walk-in”. Powinien on być wyposażony w krzesełko prysznicowe i uchwyty ułatwiające korzystanie z niego. O uchwyty warto zadbać także obok WC czy umywalki, co ułatwi codzienne czynności. Umywalka powinna zostać zamontowana niżej (np. na wysokości 70-80cm), aby osoba na wózku mogła wygodnie z niej korzystać.

  • Aranżacja sypialni

W projekcie domu dla osoby niepełnosprawnej nie można zapominać o odpowiedniej aranżacji sypialni. Najlepiej, aby łóżko miało wysokość ok. 45 do 55 cm. Można również zainstalować podnośniki łóżkowe czy specjalne systemy usprawniające przemieszczanie się z wózka na łóżko. Szafy powinny być dostosowane do potrzeb osób na wózkach – najlepiej z szufladami na odpowiedniej wysokości. Przy łóżku warto zadbać o lampkę nocną czy stoliczek na najpotrzebniejsze rzeczy.

Dom dla osób niepełnosprawnych – o czym jeszcze pamiętać?

Przystosowanie domu dla osoby niepełnosprawnej powinno obejmować nie tylko wewnętrzną przestrzeń użytkową, ale również obszar zewnętrzny budynku i jego infrastrukturę. Warto pomyśleć m.in. o garażu z szerokim wjazdem i odpowiednią przestrzenią wewnątrz (umożliwiającą łatwe wysiadanie i wsiadanie do pojazdu), tarasie z rampą prowadzącą do ogrodu czy szerokich ścieżkach wokół domu (minimum 120 cm). Ogromnym ułatwieniem będzie także specjalny podjazd dla niepełnosprawnych w domu jednorodzinnym – najlepiej o łagodnym, maksymalnie 5% nachyleniu.

Coraz większą popularność zyskują również nowoczesne technologie, które zdecydowanie poprawiają komfort mieszkańców w domu, jak i poziom bezpieczeństwa. Przystosowując dom dla osoby niepełnosprawnej, warto rozważyć m.in. sterowanie głosowe i zdalne sprzętami (np. pralką, piekarnikiem, oświetleniem), automatyczne oświetlenie z czujnikami ruchu (włącza się, gdy osoba wejdzie do pomieszczenia), alarmy przeciwpożarowe, systemy wykrywania zalania czy monitoring wizyjny.

nowoczesna stodoła Wolfhaus

Nowoczesna stodoła od Wolfhaus

Skąd zamówić projekt domu dla osoby niepełnosprawnej?

Dostosowanie projektu domu i aranżacji wnętrz jest niezwykle ważne dla każdego, kto będzie w nim mieszkał. W przypadku osób z niepełnosprawnością, uwagę należy skierować na kilka dodatkowych aspektów, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa i swobodnego życia na co dzień. Dom prefabrykowany, dzięki możliwości przystosowania poszczególnych elementów już podczas projektowania, stanowi w tym zakresie idealne rozwiązanie.

W WOLF Haus dajemy możliwość stworzenia go od podstaw z naszymi ekspertami. Wychodzimy jednak nie tylko z propozycją indywidualnych projektów domów dla osób niepełnosprawnych – w naszej ofercie dostępnych jest wiele projektów domów gotowych, które można personalizować i adaptować, dostosowując je konkretnych potrzeb i oczekiwań.

W tym wpisie skupiliśmy się na osobach z niepełnosprawnością ruchową, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Niemniej jednak zdajemy sobie sprawę, że istnieją różne ograniczenia zdrowotne, wymagające specyficznych rozwiązań. Tym samym zachęcamy, aby skonsultować się z naszymi doradcami. Zapraszamy do kontaktu już teraz!

Najnowsze wpisy

Czy domy z prefabrykatów mogą być energooszczędne

Czy dom prefabrykowany jest energooszczędny?

Energooszczędne domy prefabrykowane mają z zamysłu ograniczać starty cieplne i zmniejszać zużycie energii. Jednak czy budynki stawiane w tej technologii są w stanie faktycznie zapewnić wysokie parametry termoizolacyjności? Dowiedz się, co wpływa na wydajność energetyczną i jak wypadają pod tym względem domy z prefabrykatów.

Czytaj dalej
domy w stylu angielskim

Domy w stylu angielskim – czym się charakteryzują?

Domy w stylu angielskim przypominają z zewnątrz małe, przytulne rezydencje. Tradycyjna architektura i elegancka, ponadczasowa estetyka sprawiają, że coraz więcej inwestorów decyduje się na wybór właśnie takich projektów. Jak wyglądają domy w stylu angielskim i co je wyróżnia?

Czytaj dalej
dzień z ekspertami wolfhaus

Dzień Otwarty z Ekspertami Wolf Haus już 7.06.2025

Planujesz budowę, remont lub modernizację domu? Wyjątkowo opłacalnym rozwiązaniem są prefabrykowane elementy konstrukcyjne. Dowiedz się, jak powstają i skorzystaj z możliwości rozmowy z wykwalifikowanymi, doświadczonymi specjalistami z branży budowlanej – odwiedź fabrykę Wolf Haus!

Czytaj dalej