Idealny układ pomieszczeń w domu
Rozmieszczenie pomieszczeń w domu ma znaczenie – przekłada się nie tylko na wygodę mieszkania, ale i koszty eksploatacji budynku. Jesteś na etapie projektowania wymarzonej nieruchomości? W takim razie koniecznie przeczytaj ten wpis. Podpowiadamy, jakimi zasadami się kierować i na co zwrócić uwagę, aby stworzyć idealny układ pomieszczeń w domu.
Znaczenie rozmieszczenia pomieszczeń w domu
Rozmieszczenie pomieszczeń w domu wpływa na wiele kwestii związanych z jego użytkowaniem. Bardzo często zdarza się jednak, że przy wyborze projektu temat ten rozpatrywany jest dosyć pobieżnie. Jest to jednak spory błąd – sposób rozplanowania przestrzeni użytkowej przekłada się na wygodę korzystania z budynku, a co za tym idzie, jakość codziennego życia.
Zastosowany układ pomieszczeń w domu wpływać może nie tylko na funkcjonalność budynku, ale także koszty jego eksploatacji. W związku z tym, że już sama budowa domu jest sporą inwestycją, temat ten warto odpowiednio przeanalizować. Ewentualna jego przebudowa w przyszłości, choć jest z reguły możliwa, wiązać się będzie z dodatkowymi wydatkami, których można po prostu uniknąć.
Idealny układ pomieszczeń w domu – czyli jaki?
Idealny układ pomieszczeń w domu zapewnia bezproblemową komunikację pomiędzy poszczególnymi częściami budynku. Jest wygodny, intuicyjny i bezpieczny dla wszystkich domowników. Co ważne, adresuje nie tylko ich wspólne, ale również indywidualne potrzeby – pozwala to stworzyć komfortową przestrzeń do życia dla wszystkich mieszkańców.
Zarys takiego rozmieszczenia pomieszczeń w domu można sporządzić nawet w momencie, jeśli ma się zamiar skorzystać z usług profesjonalnego architekta – wstępny plan może pomóc w odzwierciedleniu piętrzących się w głowie pomysłów i zobrazowaniu tego, na czym najbardziej nam zależy. Nie jest to jednak konieczność – dobry specjalista nie powinien mieć trudności w uchwyceniu wizji i potrzeb inwestora.
Jak zaplanować układ pomieszczeń w domu?
Jak już wspomnieliśmy, rozmieszczenie pomieszczeń w domu zależeć będzie w dużej mierze od potrzeb przyszłych mieszkańców. Są jednak pewne kwestie, o których warto pamiętać, niezależnie od indywidualnych oczekiwań – przekładają się one bowiem na funkcjonalność przestrzeni użytkowej. Jakimi zasadami należy się kierować, aby zaprojektować idealny układ pomieszczeń w domu?
Podział na strefy
Plan rozmieszczenia pomieszczeń w domu powinien zakładać ich podział na strefy. Dom piętrowy lub dom z poddaszem użytkowym w naturalny sposób wydziela część dzienną na parterze (pełniącą również funkcję części wspólnej) i nocną na piętrze (która zapewnia prywatną przestrzeń).
W przypadku domu parterowego wszystkie pomieszczenia rozplanować trzeba na jednym poziomie. Strefę dzienną umieszcza się zwykle z lewej części domu. Tworzą ją przede wszystkim salon, kuchnia i jadalnia. Z kolei na strefę nocną, sytuowaną w prawej części, składają się przeważnie sypialnia, pokoje dziecięce, garderoba i łazienka domowników.
Orientacja względem stron świata
Odpowiednio przemyślany układ pomieszczeń w domu powinien uwzględniać orientację budynku względem stron świata. Warto w tej kwestii „podążać za słońcem” – pozwala to optymalnie doświetlić i dogrzać konkretne pomieszczenia w odpowiedniej porze dnia. W praktyce często zaleca się, aby:
- okna kuchni obejmowały wejście do budynku – umieścić ją można po stronie północnej lub wschodniej z uwagi na nagrzewanie się pomieszczenia w czasie gotowania,
- sypialnie i pokoje dziecięce sytuować na wschodzie lub północnym-wschodzie,
- salon i jadalnię umieszczać od strony południowej lub zachodniej,
- łazienkę i pomieszczenia gospodarcze lokować po stronie północnej.
Komunikacja
Jednym z najważniejszych elementów funkcjonalnego układu pomieszczeń w domu jest dobrze zaplanowana komunikacja.
- Odpowiednio rozmieszczone korytarze, schody czy hall, tworzące tzw. ciągi komunikacyjne, powinny zapewniać możliwość swobodnego poruszania się i wygodnego dojścia do poszczególnych części i pomieszczeń budynku.
- Układ i wielkość powierzchni komunikacyjnej powinny być dostosowane do potrzeb i ograniczeń domowników oraz rodzaju i metrażu domu – tak by ich uwzględnienie w projekcie nie odbyło się kosztem innych pomieszczeń.
- Pomieszczenia użytkowane równocześnie (np. kuchnia z jadalnią/salonem) powinny były umieszczone w planie domu blisko siebie.
Układ pomieszczeń w domu a wybór projektu
Możliwość funkcjonalnego rozmieszczenia pomieszczeń w domu zapewniają przede wszystkim budynki o kształcie prostopadłościanu lub sześcianu. Zwłaszcza te, które zaprojektowane są na planie kwadratu lub prostokąta, pozwalają na łatwe wydzielenie ustawnych pomieszczeń z dobrym dostępem do głównych części wspólnych – kuchni, salonu czy łazienki. Brak wymyślnych form przekłada się również na wyższą energooszczędność takich budynków. Zwarte bryły generują mniejsze straty ciepła, co może przełożyć się na niższe koszty ich eksploatacji – w tym na same rachunki za ogrzewanie.
Przymierzasz się do budowy wymarzonego domu? Masz w planach inwestycję deweloperską? Decydując się na współpracę z WOLF Haus liczyć możesz na pełne wsparcie specjalistów na każdym etapie realizacji. Zapraszamy do kontaktu już teraz! Zaprojektujemy dla Ciebie idealny układ pomieszczeń w domu, dostosowany do Twoich oczekiwań i potrzeb – niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wybór projektu gotowego, indywidualnego czy z zewnętrznego portfolio.
Najnowsze wpisy
Spiżarnia w domu – gdzie ją zaplanować i jak zaprojektować?
Spiżarnia w domu ułatwia przechowywanie i gromadzenie zapasów żywności. Aby jednak pomieszczenie odpowiednio spełniało swoje zadanie, musi być właściwie zaprojektowane. Gdzie zaplanować spiżarnię w domu i na co zwrócić szczególną uwagę w projekcie? Podajemy praktyczne wskazówki.
Czytaj dalej
Ile ważny jest projekt domu?
Ile ważny jest projekt domu od momentu jego wykonania? Czy do rozpoczęcia budowy można wykorzystać dokument sprzed kilku lat? Czy projekt może stracić ważność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. Podajemy najważniejsze informacje!
Czytaj dalej
Budowa domu prefabrykowanego – jakie formalności trzeba załatwić?
Budowa domu wiąże się z wieloma formalnościami. Każdy inwestor musi je spełnić – niezależnie od rodzaju wznoszonej inwestycji czy jej lokalizacji. Jakie dokumenty są potrzebne do rozpoczęcia robót? Co trzeba załatwić, aby móc legalnie postawić dom? Podpowiadamy, jak przejść przez niezbędne formalności.
Czytaj dalej