Wraz ze wzrostem zainteresowania budową domów prefabrykowanych, dostajemy coraz więcej pytań o różne aspekty techniczne takich inwestycji. Aktualnie skupiamy się na ścianach takich obiektów i wyjaśniamy kilka kwestii. Z czego są zbudowane? Czym przez to charakteryzuje się cały dom? Odpowiedzi na te oraz inne pytania z podanego zakresu znajdziesz w naszym artykule. Zainteresowana? Zainteresowany? W takim razie czytaj dalej, a bez wątpienia wyciągniesz sporo ciekawych wniosków.

Domy prefabrykowane – co to za obiekty?

Domy prefabrykowane to drewniane obiekty, które powstają w dużo szybszym tempie, niż klasyczne budynki murowane. Okres trwania całej inwestycji jest liczony w… tygodniach, a nie w latach, co stanowi ogromną oszczędność czasu. A jeśli dodatkowo zaznaczymy, że przy prefabrykacji aktywność inwestora może być ograniczona do minimum, to śmiało można to uznać za kolejny atut.

Skupmy się jednak na detalach… Wszystko rozpoczyna się od załatwienia niezbędnych formalności oraz od decyzji, dotyczącej tego, jak ma wyglądać wspomniany budynek. Czy ma być parterowy, piętrowy, a może z użytkowym poddaszem? Tego typu szczegóły należy zawrzeć w projekcie. I tu ważna kwestia… Można skorzystać z gotowego projektu, można wprowadzić w nim delikatne poprawki albo doprowadzić do stworzenia indywidualnej dokumentacji pomysłów z tego zakresu.

Przejdźmy teraz do kwestii typowo technicznych i skupmy się na tym, na czym dokładnie polega opisywana tu technologia budowy. Otóż najwięcej dzieje się w specjalnie zaprojektowanym i naszpikowanym nowoczesnymi rozwiązaniami parku maszynowym. To właśnie w tym miejscu tworzone są najważniejsze elementy szkieletu domu. Wszystko odbywa się z ogromną precyzją – dosłownie co do milimetra.

Dopiero później, po kilku miesiącach produkcji, cała konstrukcja (w częściach) jest starannie pakowana, ustawiana na ciężarówkach i przewożona do miejsca docelowego, czyli na działkę, na której wcześniej przygotowane zostały fundamenty. Razem z tym transportem na placu budowy pojawia się ekipa montażowa oraz dźwig. Wówczas – w ciągu zaledwie kilku, maksymalnie kilkunastu dni – następuje zespojenie wszystkich części w jedną, stabilną i trwałą całość.

nowoczesna stodoła Wolfhaus

Nowoczesna stodoła od Wolfhaus

Z czego są zbudowane ściany domu prefabrykowanego?

Główne części konstrukcyjne domów prefabrykowanych, za którymi stoi WOLF Haus, są wykonywane z wysokiej jakości materiałów, pochodzących od sprawdzonych producentów. Jednak na szczególne podkreślenie zasługują ściany takich obiektów. Przy ich konstruowaniu wykorzystujemy oryginalną technologię, a także autorskie rozwiązania, które zostały zresztą opatentowane.

Gdzie powstają ściany? Otóż można je przypisać do grona tych produktów, które są tworzone w opisanym powyżej parku maszynowym. Są tam produkowane w laboratoryjnych warunkach i przy zastosowaniu nowoczesnego sprzętu.

Głównym surowcem, wykorzystywanym do tego celu, jest drewno, czyli materiał ekologiczny, naturalny i zarazem wytrzymały. W tym przypadku pochodzi on z największych, niemieckich fabryk. Przed importem do Polski jest komorowo suszony – tak długo, aż jego wilgotność wyniesie maksymalnie 14 procent. Na tym jednak nie koniec! Drewno, które ma służyć do konstruowania ścian budynku prefabrykowanego, jest również czterostronnie strugane, a w razie potrzeby także fazowane.

Przejdźmy jednak do samej technologii, jaka jest w tym przypadku stosowana… Należy zaznaczyć, że konstrukcje, które „wychodzą” z parku maszynowego firmy WOLF Haus, powstają w oparciu o trzy opatentowane rozwiązania: złożonej z dziesięciu warstw ściany Thermo Wand, 11-warstwowej ściany Ultra Mega Wand 160 lub 11-warstwowej ściany Ultra Mega Wand 200.

Za powyższymi określeniami kryje się skład poszczególnych warstw. W zależności od rodzaju, ich grubość jest różna, a co za tym idzie: różne są także współczynniki przenikania ciepła przez takie ściany. Jednak za każdym razem mamy do czynienia z naturalnymi materiałami, które bez wątpienia robią różnicę w codziennym funkcjonowaniu w takim obiekcie. Najbardziej dostrzegają to zwykle wrażliwi na jakość powietrza alergicy.

dom puenta w ofercie Wolfhaus

Dom Puenta w ofercie WOLF Haus

Charakterystyka funkcjonalności ścian domu prefabrykowanego

Wbrew pozorom drewno, które jest przeznaczane do opisywanego tu celu, jest znacznie bardziej elastyczne, niż stal czy beton. Jest również odporne na oddziaływanie wielu czynników zewnętrznych – m.in. na mróz, upał, a nawet hałas (ta ostatnia cecha to zasługa skutecznej izolacji akustycznej takich ścian).

Na podkreślenie zasługuje również to, że – dzięki drewnianym ścianom – konstrukcja budynku jest wytrzymała, szczelna, stabilna i zarazem bezpieczna. Dodatkowo cały obiekt staje się energooszczędny, a i na tym nie koniec, bo charakteryzuje się on również niskim zapotrzebowaniem na energię.

Najnowsze wpisy

luksusowy dom szkieletowy

Luksusowy dom szkieletowy – jak może wyglądać?

Luksusowy dom szkieletowy ma konstrukcję wykonaną z drewna. W przypadku luksusowego domu, kluczowe cechy obejmują nie tylko zaawansowane materiały konstrukcyjne, ale również starannie przemyślane rozmieszczenie pomieszczeń, wysokiej jakości wykończenie, nowoczesne technologie czy otoczenie posesji. Jak może wyglądać luksusowy dom szkieletowy? Sprawdź inspiracje!

Czytaj dalej
Czy dom prefabrykowany można otynkować

Czy dom prefabrykowany można otynkować?

Domy prefabrykowane opierają się na innej technologii stawiania budynku niż domy murowane, ale nie przeszkadza to w tym, aby je wykończyć tynkiem elewacyjnym. Niezbędne jest jednak uwzględnienie kilku czynników i dopasowanie odpowiednich systemów izolacyjnych, aby tynk elewacyjny spełniał swoją funkcję. Sprawdź najważniejsze informacje w kwestii dom prefabrykowany a tynkowanie i dowiedz się, na co należy […]

Czytaj dalej
dom pod inwestycję

Dom pod inwestycję – dlaczego warto?

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpewniejszych form lokowania kapitału. Zwykle inwestorzy decydują się na zakup mieszkań, ponieważ wiąże się to z niższym wkładem środków, większą dostępnością nieruchomości na rynku czy łatwiejszym ewentualnym wynajmem. Czy warto postawić na inwestycję w dom? Na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji? Gdzie szukać domów pod inwestycję? Sprawdźmy!

Czytaj dalej