Dwa domy na jednej działce – przepisy i możliwości 

Dwa domy na jednej działce to sposób na efektywne wykorzystanie dostępnego terenu. Realizacja takiej inwestycji wymaga jednak uzyskania stosownych pozwoleń i dostosowania się do lokalnych regulacji. Jakie warunki należy spełnić? Na co należy zwrócić uwagę na etapie projektu? Wyjaśniamy.

Czy można postawić dwa domy na jednej działce?

Sytuacja na rynku gruntów inwestycyjnych nie napawa optymizmem – wysoki popyt idący w parze z ograniczoną podażą, winduje ceny działek budowlanych do nieodnotowywanych dotychczas poziomów. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób rozważa opcję postawienia dwóch domów na jednej działce – czy to na użytek prywatny, czy w celach biznesowych. Sporo osób ma jednak wątpliwości czy takie rozwiązanie jest zgodne z polskim prawem.

Obowiązujące aktualnie przepisy Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane, nie zakazują budowy dwóch domów na jednej działce. Co więcej, w obrębie jednej parceli możliwe jest postawienie nawet kilku budynków mieszkalnych. Warto zaznaczyć, że prawo dopuszcza w tym zakresie różne formy zabudowy jednorodzinnej – wolnostojącą, szeregową i bliźniaczą. Brak zakazu nie oznacza jednak samowoli budowlanej. Aby móc postawić na działce drugi dom, niezbędny jest nie tylko dostatecznie duży teren, ale także zgoda stosownego organu administracyjnego. Spełnić trzeba również jasno określone warunki – prawne i techniczne.

Dom Sensation I w ofercie WOLF Haus

Dom Sensation I w ofercie WOLF Haus

Dwa domy na jednej działce – przepisy

Podstawowym wymogiem jest posiadanie dostatecznie dużego terenu. Trzeba mieć na uwadze, że w granicach działki znaleźć musi się miejsce nie tylko na budynki mieszkalne, ale również tzw. architekturę przydomową, obejmującą między innymi podjazd, ogród, garaż czy miejsce parkingowe. Co istotne, zabudowa nie może być zbyt ciasna – aby inwestycja zapewniała komfort przyszłym użytkownikom i nie naruszała prawa, domy muszą być postawione w odpowiednich odległościach nie tylko od siebie, ale również granic parceli i sąsiednich budynków.

Odpowiednie parametry działki budowlanej nie wystarczą – jakie warunki trzeba jeszcze spełnić, aby postawić dwa domy na jednej działce? Planowana inwestycja musi być przede wszystkim zgodna z przepisami lokalnymi. Kluczowym dokumentem regulującym sposób wykorzystania danego terenu – jego przeznaczenie, możliwe zagospodarowanie i kształt zabudowy – jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (a jeśli działka nie jest nim objęta – decyzja o warunkach zabudowy).

Jeszcze przed rozpoczęciem prac nad inwestycją należy się z nim zapoznać – informacje zawarte w MPZP mogą pośrednio lub bezpośrednio stwierdzać czy budowa 2 domów na jednej działce jest w ogóle możliwa. Dokument określa szereg istotnych parametrów – w tym między innymi dopuszczalną gęstość zabudowy, dopuszczalną wielkość obiektów, zasady ich usytuowania i minimalne odległości między nimi czy dopuszczalny styl architektoniczny. Niedostosowanie się do wytycznych zawartych w MPZP uznawane jest za samowolę budowlaną – co podlegać może nie tylko karze grzywny, ale nawet ograniczeniu wolności.

Budowa 2 domów na jednej działce wymaga także uzyskania zgody stosownego urzędu. W zależności od tego, na jakim terenie leży działka, wniosek należy złożyć do starostwa powiatowego, urzędu miasta lub urzędu konkretnej jego dzielnicy bądź wojewody – gdy działka zlokalizowana jest na obszarze o tzw. szczególnym statusie prawnym.

Dom harmonia w ofercie WOLFHaus

Dwa domy na jednej działce – projekt i możliwości

Jeśli działka spełnia wymogi prawne, a jej powierzchnia pozwala na budowę dwóch domów, możliwości projektowych jest kilka. Inwestor może zdecydować się na zabudowę szeregową, bliźniaczą bądź też wzniesienie dwóch, niezależnych od siebie budynków. Wbrew pozorom, mniejsza działka nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z domów wolnostojących. Choć stawia ona pewne ograniczenia, sporo zależy od kreatywnego rozplanowania przestrzeni. Odpowiednio zaprojektowane domy piętrowe lub domy z poddaszem użytkowym mogą okazać się znakomitym rozwiązaniem nawet w przypadku mniejszej działki. Wiele możliwości w tym zakresie daje indywidualny projekt domu, który pozwala na stworzenie przestrzeni szytej na miarę potrzeb i oczekiwań inwestora, a zarazem zgodnej z lokalnymi przepisami i obowiązującym prawem. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać również nasi klienci.

Czy dwa domy na jednej działce to dobry pomysł?

W dobie rosnących cen gruntów pod inwestycje mieszkaniowe, dwa domy na jednej działce to atrakcyjna opcja w wielu przypadkach. Tego typu rozwiązanie sprawdzić się może świetnie między innymi dla wielopokoleniowych rodzin, których członkowie pragną być ze sobą w bliskim kontakcie – jednak z zachowaniem niezależności i odrębnej przestrzeni do życia.

Nie ulega wątpliwości, że postawienie dwóch domów na jednej działce jest zwykle również bardziej korzystne finansowo – daje możliwość podziału kosztów związanych nie tylko z zakupem gruntu pod inwestycję, ale także z samą jej budową.

Rozważasz budowę dwóch domów na jednej działce? W WOLF Haus oferujemy kompleksową realizację każdej inwestycji – od projektu, aż po montaż. Działając w oparciu o technologię prefabrykacji i najwyższej jakości materiały budowlane, stawiamy nasze domy szybko i solidnie. Zapewniamy wsparcie na każdym etapie budowy – również z niezbędnymi formalnościami!

Najnowsze wpisy

Spiżarnia w domu – gdzie ją zaplanować i jak zaprojektować?

Spiżarnia w domu ułatwia przechowywanie i gromadzenie zapasów żywności. Aby jednak pomieszczenie odpowiednio spełniało swoje zadanie, musi być właściwie zaprojektowane. Gdzie zaplanować spiżarnię w domu i na co zwrócić szczególną uwagę w projekcie? Podajemy praktyczne wskazówki.

Czytaj dalej

Ile ważny jest projekt domu?

Ile ważny jest projekt domu od momentu jego wykonania? Czy do rozpoczęcia budowy można wykorzystać dokument sprzed kilku lat? Czy projekt może stracić ważność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. Podajemy najważniejsze informacje!

Czytaj dalej

Idealny układ pomieszczeń w domu

Rozmieszczenie pomieszczeń w domu ma znaczenie – przekłada się nie tylko na wygodę mieszkania, ale i koszty eksploatacji budynku. Jesteś na etapie projektowania wymarzonej nieruchomości? W takim razie koniecznie przeczytaj ten wpis. Podpowiadamy, jakimi zasadami się kierować i na co zwrócić uwagę, aby stworzyć idealny układ pomieszczeń w domu.

Czytaj dalej