Rośnie świadomość polskiego społeczeństwa na temat wpływu wielu czynników na nasze zdrowie. Coraz więcej osób, w oparciu o wciąż pogłębianą wiedzę, stara się unikać na przykład wykorzystywania tworzyw sztucznych. Dotyczy to wielu sytuacji, co ma swoje odzwierciedlenie także w budownictwie mieszkalnym.

Postaw na naturę i wybierz dom z drewna

Stawianie na naturę i wysoką jakość materiałów z jednej strony wiąże się z dbałością o estetykę, a z drugiej o zdrowie domowników. Coraz częściej rozumieją to zarówno osoby prywatne, planujące budowę wymarzonego domu z ogrodem, jak i inwestorzy, których celem jest wynajem albo sprzedaż takich budynków mieszkalnych.

Niezależnie od motywacji, planując tego rodzaju inwestycję warto wziąć pod uwagę tworzenie obiektów prefabrykowanych. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów o tej technologii budowy, to koniecznie czytaj dalej! Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób realizowane są takie zadania, z czego wynika ich przewaga w porównaniu do obiektów murowanych. Podpowiemy także, jaki wpływ mają one na zdrowie osób, które będą w nich później przebywać.

Dom Cedrowy w ofercie WOLF Haus

Dom Cedrowy w ofercie WOLF Haus

Dom prefabrykowany z drewna – jak i z czego powstaje?

Domy prefabrykowane są tworzone z drewnianych beli różnego typu – zarówno tych klejonych warstwowo, jak i na całej długości. Poszczególne elementy konstrukcyjne powstają na linii produkcyjnej, w specjalnie przygotowanych, wręcz laboratoryjnych warunkach. Możemy tu mówić o ogromnej precyzji wykonania. Chodzi o to, żeby nowoczesne maszyny, w oparciu o zatwierdzony wcześniej projekt budynku, wytworzyły części, które będą do siebie pasować co do milimetra. I to dosłownie!

Prace, które są wykonywane w fabryce, trwają zwykle kilkanaście tygodni. Później, zazwyczaj na zaledwie kilka dni, roboty przenoszą się na plac budowy. To właśnie tam, na działce, wszystkie elementy są zespajane – tak, by tworzyły jedną, solidną całość.

Takie podejście do inwestycji znacznie skraca czas budowy drewnianego obiektu. W technologii prefabrykowanej, w zależności od stopnia skomplikowania zadania, stan deweloperski można osiągnąć nawet po około trzech miesiącach od rozpoczęcia prac.

Dokładny czas i koszt realizacji takiego zadania można oszacować już na etapie dostosowywania projektu. To ogromny atut i bezsprzeczna przewaga nad stawianiem budynków murowanych, które powstają nie tylko dłużej, ale również wymagają przerw technologicznych. Na przykład z uwagi na niesprzyjającą pogodę albo na czas potrzebny do zespojenia poszczególnych elementów. Wspomniane tu warunki atmosferyczne dla domów prefabrykowanych nie są żadną przeszkodą. Inwestycję można w tym przypadku realizować nawet zimą.

Dom z drewna: ładny i dobry dla zdrowia – krótka charakterystyka

Drewno, z którego tworzone są najważniejsze części konstrukcyjne domów prefabrykowanych, jest niezwykle ekologicznym i bezpiecznym materiałem, dobrym dla zdrowia. Z uwagi na korzystny mikroklimat, który tworzy, sprawdza się również u alergików. Ma gładką powierzchnię, która jest pozbawiona wielu szczelin oraz wypustek. Dzięki czemu nie osadza się na tam tak wiele zanieczyszczeń, jak w budynkach murowanych, a zachowanie czystości jest po prostu dużo łatwiejsze. Dla osób, którym nie służą pył czy kurz to idealna propozycja.

Dom z drewna jest dobry dla zdrowia domowników także z innego powodu. Otóż takie obiekty (dzięki naturalności samego materiału i zastosowanych rozwiązaniach) „oddychają”, a co za tym idzie: mają doskonałą wentylację. To zaś sprawia, że łatwiej w nich utrzymać optymalną wilgotność powietrza – tak, by na ścianach nie tworzyły się grzyby czy pleśń i zarazem tak, żeby pomieszczenia nie były zbyt przesuszone. W tym przypadku mierniki wilgotności nie są potrzebne, bo drewniany dom skutecznie gwarantuje najlepsze dla zdrowia warunki.

Dom Perfect WOLF Haus

Dom Perfect WOLF Haus

Estetyka

Co więcej, tego rodzaju obiekty to również świetna propozycja z estetycznego punktu widzenia. I chociaż wiele osób lubi typowo drewniany styl budownictwa, to warto zauważyć, że takie budynki mogą wyglądać na murowane. Mimo że są budowane z drewnianych bali. Tylko od jego właścicieli zależy to, w jakim stylu dom prefabrykowany urządzają go na zewnątrz i wewnątrz. Jego kluczowe części konstrukcyjne i tak będą z drewna.

To wszystko sprawia, że drewniane domy prefabrykowane są nie tylko funkcjonalne czy komfortowe, ale i ładne. Do tego są energooszczędne, trwałe, wytrzymałe oraz spełniają szereg norm jakości (m.in. pod kątem izolacji termicznej). Mogą służyć domownikom przez dekady. I chociaż nierzadko są kojarzone jako domki letniskowe, to tego typu obiekty z powodzeniem mogą służyć domownikom jako obiekty całoroczne.

Najnowsze wpisy

Wykończenie domu prefabrykowanego – stan surowy zamknięty, deweloperski, pod klucz

Wykończenie domu prefabrykowanego w standardzie zależy od umowy z wykonawcą i wybranego pakietu. Podobnie, jak w przypadku domów murowanych, wyróżnia się – stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, stan deweloperski oraz wykończenie pod klucz. W przypadku domów prefabrykowanych, najczęściej minimum stanowi stan surowy zamknięty, choć zdecydowana większość firm w standardzie realizuje stan deweloperski. Sprawdź różnice […]

Czytaj dalej
taras przy domu

Taras przy domu – pomysły, jak go urządzić

Taras to miejsce do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Czasem stanowi on wizytówkę domu, innym razem kameralną i wydzieloną przestrzeń, w której domownicy mogą poczuć się bardziej intymnie niż w ogrodzie. Urządzenie tarasu wymaga uwzględnienia potrzeb właścicieli w różnych aspektach – m.in. pod kątem funkcjonalności, uwarunkowań panujących na działce czy estetyki. Sprawdź kilka […]

Czytaj dalej
Dom dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnścią

Dom dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością

Dostosowanie projektu domu i aranżacji wnętrz jest niezwykle ważne dla każdego, kto będzie w nim mieszkał. W przypadku osób z niepełnosprawnością, swoją uwagę należy skierować na kilka dodatkowych aspektów, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa, wygody i po prostu swobodnego życia na co dzień. W tym wpisie podpowiadamy, na co zwrócić uwagę projektując dom dostosowany do […]

Czytaj dalej