Domy szkieletowe umożliwiają instalację paneli fotowoltaicznych pod warunkiem, że projekt dachu zapewnia taką możliwość – zarówno pod względem konstrukcji, jak i nośności. W tym artykule analizujemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu szkieletowego, gdy w planach jest montaż paneli fotowoltaicznych.

Czy na domu szkieletowym można instalować fotowoltaikę?

Na domach szkieletowych można zainstalować panele fotowoltaiczne, jednak ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, aby instalacja była bezpieczna i efektywna. W domach szkieletowych konstrukcja nośna budynku opiera się na szkielecie z drewna. W tradycyjnych budynkach murowanych ściany pełnią funkcję nośną, z kolei w domach szkieletowych to właśnie szkielet przenosi obciążenia całego budynku.

Tym samym, planując umiejscowienie systemu fotowoltaicznego na dachu, warto już na etapie projektowania mieć to na uwadze, aby konstrukcja była należycie przystosowana do instalacji fotowoltaiki. Panele mogą zostać zamontowane na różnych typach pokrycia dachowego – m.in. na dachówkach ceramicznych, dachówkach bitumicznych czy blaszanych panelach, ale ważne jest wykonanie stosownych wzmocnień w zakresie nośności.

Instalacja fotowoltaiki na domach szkieletowych nie różni się właściwie od instalacji na domach murowanych, jednak ważne jest, aby prace były wykonywane przez doświadczoną firmę zajmującą się montażem systemów. Podczas instalacji specjaliści powinni uwzględnić specyfikę konstrukcji szkieletowej, ale też zaprojektować system fotowoltaiczny adekwatnie do potrzeb właściciela i wykonać go z uwzględnieniem wszelkich standardów bezpieczeństwa.

dom cyprys wolfhaus

Dom Cyprys w ofercie WOLFHaus

Na co należy zwrócić uwagę?

Coraz więcej osób docenia potencjał domów drewnianych i decyduje się na takie właśnie rozwiązanie. Pojawiają się jednak wtedy liczne pytania – jak wybrać odpowiedniego wykonawcę, na jaki projekt się zdecydować albo czy dom będzie mógł być energooszczędny. W WOLF Haus zapewniamy Państwu certyfikowaną jakość, bezpieczeństwo oraz wysoką efektywność energetyczną. 

W przypadku decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych warto wiedzieć, że technologia szkieletowa nie stanowi żadnej przeszkody, ale należy mieć na uwadze to, aby budynek był należycie usytuowany na działce, a dach miał wykonane odpowiednie wzmocnienia. Dzięki temu system fotowoltaiczny będzie działał wydajnie, a właściciele unikną dodatkowych kosztów związanych z projektem i wykonaniem dodatkowej konstrukcji wzmacniającej. 

Niemniej warto wiedzieć, że na istniejącym już domu szkieletowym również można zainstalować fotowoltaikę. W takiej sytuacji niezbędna może okazać się pomoc projektanta, który oceni, jak należy przeprowadzić prace instalacyjne, aby system był bezpieczny i funkcjonalny, a następnie zaproponuje stosowne rozwiązania. Wiąże się to z dodatkowymi procedurami, które są pracochłonne, czasochłonne i kosztowne, stąd też wskazane jest, by rozważyć kwestię instalacji paneli fotowoltaicznych wcześniej, już na etapie projektowania i stawiania domu szkieletowego.

Dom Rudzik w ofercie WOLFHaus

Dom Rudzik w ofercie WOLFHaus

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy?

Kwestia fotowoltaika a dom szkieletowy jest dość klarowna – z powodzeniem można zdecydować się na takie rozwiązanie w tej technologii budowlanej. Czy jednak dom szkieletowy to dobry wybór? Istnieje sporo powodów, dla których drewniane domy szkieletowe cieszą się rosnącą popularnością w wielu częściach świata, w tym również w Polsce. Prezentujemy 3 kluczowe zalety domów stawianych w technologii szkieletowej.

Po pierwsze – szybkość budowy. Dzięki gotowym projektom, prefabrykowanym elementom i doświadczeniu ekipy budowlanej, czas budowy jest krótszy. Dom szkieletowy może być gotowy nawet w kilka miesięcy.

Po drugie – efektywność energetyczna. Domy szkieletowe słyną ze znakomitej izolacji termicznej i tym samym są bardzo energooszczędne. Dobra izolacja ścian i dachu minimalizuje straty ciepła, a to przekłada się na oszczędności eksploatacyjne czy przyjazność dla środowiska. 

Po trzecie – elastyczność projektowa. Konstrukcja szkieletowa umożliwia dużą elastyczność w projektowaniu, co obejmuje m.in. zmianę rozkładu pomieszczeń czy właśnie wykonanie wspomnianych wcześniej wzmocnień w konstrukcji dachu pod fotowoltaikę. Dostosowanie budynku do indywidualnych potrzeb bez konieczności wprowadzania skomplikowanych zmian konstrukcyjnych to ogromny atut.

Najnowsze wpisy

luksusowy dom szkieletowy

Luksusowy dom szkieletowy – jak może wyglądać?

Luksusowy dom szkieletowy ma konstrukcję wykonaną z drewna. W przypadku luksusowego domu, kluczowe cechy obejmują nie tylko zaawansowane materiały konstrukcyjne, ale również starannie przemyślane rozmieszczenie pomieszczeń, wysokiej jakości wykończenie, nowoczesne technologie czy otoczenie posesji. Jak może wyglądać luksusowy dom szkieletowy? Sprawdź inspiracje!

Czytaj dalej
Czy dom prefabrykowany można otynkować

Czy dom prefabrykowany można otynkować?

Domy prefabrykowane opierają się na innej technologii stawiania budynku niż domy murowane, ale nie przeszkadza to w tym, aby je wykończyć tynkiem elewacyjnym. Niezbędne jest jednak uwzględnienie kilku czynników i dopasowanie odpowiednich systemów izolacyjnych, aby tynk elewacyjny spełniał swoją funkcję. Sprawdź najważniejsze informacje w kwestii dom prefabrykowany a tynkowanie i dowiedz się, na co należy […]

Czytaj dalej
dom pod inwestycję

Dom pod inwestycję – dlaczego warto?

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpewniejszych form lokowania kapitału. Zwykle inwestorzy decydują się na zakup mieszkań, ponieważ wiąże się to z niższym wkładem środków, większą dostępnością nieruchomości na rynku czy łatwiejszym ewentualnym wynajmem. Czy warto postawić na inwestycję w dom? Na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji? Gdzie szukać domów pod inwestycję? Sprawdźmy!

Czytaj dalej