Domy szkieletowe

Technologia szkieletowa, czyli w czym tkwi różnica

Pierwszym wyzwaniem, które napotyka się po podjęciu decyzji o budowie domu, jest wybór technologii, w której ma być wykonany budynek. Obecnie na rynku dostępne jest szerokie spektrum możliwości, bowiem już od pewnego czasu technologia murowana nie jest jedyną drogą do zrealizowania swojego marzenia o własnych czterech kątach.

 

Szeroko pojęta technologia szkieletowa, w tym domy wybudowane w systemie kanadyjskim lub w ciężkim prefabrykacie niemieckim, zyskują coraz większe grono zwolenników. Z roku na rok powiększa się również ilość wybudowanych budynków we wspomnianych technologiach. Niewątpliwym atutem, który wpływa na rosnącą popularność domów z drewnianą konstrukcją, jest szybszy czas budowy, niż ma to miejsce przy budowie realizowanej w tradycyjnej technologii murowanej.

W czym zatem tkwi różnica między systemami budowy domu w technologii szkieletowej? Domy potocznie nazywane kanadyjkami jak i ciężki prefabrykat niemiecki różnią się znacząco między sobą, mimo, że łączy je ten sam budulec konstrukcyjny, jakim jest drewno. Stąd decydując się na jeden z nich należy przeanalizować i zgłębić ich specyfikę, aby dokonać najwłaściwszego wyboru.

Domy szkieletowe w systemie kanadyjskim

Domy szkieletowe wybudowane w systemie kanadyjskim (nazywane również amerykańskim) wywodzą się zza oceanu. Jeżeli są budowane zgodnie ze sztuką, przy wykorzystaniu odpowiedniej jakości materiałów, domy te wykazują się ognioodpornością. Czas budowy jest również krótszy, niż w przypadku murowanego domu – trwa około trzech miesięcy.

Domy szkieletowe kanadyjskie montowane są bezpośrednio na terenie budowy. Ponieważ ich konstrukcja jest lekka, nie ma konieczności wykorzystania ciężkiego sprzętu przy składaniu konstrukcji.

Drewno jest trwałym i wytrzymałym budulcem, stąd przy prawidłowej realizacji takiego domu, będzie cieszył inwestorów przez wiele lat.

 

W czym zatem leży różnica między technologią lekkiego, kanadyjskiego szkieletu a ciężkim prefabrykatem niemieckim?

Domy szkieletowe w ciężkim prefabrykacie niemieckim

Domy szkieletowe wybudowane w ciężkim prefabrykacie niemieckim samym nazewnictwem wskazują na podstawową różnicę, między prefabrykatem a kanadyjką – charakter konstrukcji. W systemie kanadyjskim stosowane jest drewno o znacznie mniejszym przekroju. Lekkość tej konstrukcji, mająca swoje zalety, ma też sporo wad.

 

W przypadku budowy domu szkieletowego z poddaszem użytkowym bądź piętrowego, stosowanie wylewki betonowej to standard (stąd możliwość ogrzewania podłogowego). Nie ma również ograniczeń przy doborze materiałów wykończeniowych (np. ciężkiej dachówki cementowej), bowiem konstrukcja domów prefabrykowanych jest nieporównywalnie stabilniejsza i solidniejsza. Dowolność w doborze form architektonicznych również jest sporą zaletą domów wykonanych w ciężkim prefabrykacie (przeszklenia na wysokość 6 metrów? Kliknij i zobacz, że to możliwe). Specyfika technologii prefabrykatu pozwala na stosowanie stali konstrukcyjnej, która daje szerokie spektrum możliwości kształtowania budynku.