Budowa domu to kosztowna i czasochłonna inwestycja. Wznoszenie tradycyjnych domów murowanych od momentu uzyskania pozwolenia na budowę do oddania go do użytku, trwa zwykle 1,5 roku – 2 lata. Coraz więcej osób szuka alternatywy, chcąc przede wszystkim zyskać na czasie. Odpowiedzią w tym przypadku są domy szkieletowe. Na czym polega budownictwo prefabrykowane i jak powstają prefabrykowane domy szkieletowe? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Prefabrykowane domy szkieletowe – charakterystyka

Domy prefabrykowane cieszą się coraz większą popularnością, a powodów nie trzeba daleko szukać – rozwiązanie to pozwala na szybką realizację wymarzonej inwestycji wedle indywidualnego projektu, ograniczając przy tym zaangażowanie samego inwestora do absolutnego minimum.

Domy prefabrykowane szkieletowe powstają z gotowych, wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych, czyli właśnie tzw. prefabrykatów. Z elementów tych montuje się ściany wewnętrzne i zewnętrzne, stropy i więźbę dachową. Powstają one w halach produkcyjnych wedle indywidualnie ustalonych wymiarów i parametrów. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że możemy uniknąć wpływu czynników atmosferycznych na proces produkcji i budowę, a przy tym zaoszczędzić sporo czasu na samym procesie wznoszenia budynku.

dzień otwarty w fabryce WOLF Haus 34

Jak powstają prefabrykowane domy szkieletowe krok po kroku

Prefabrykowane domy szkieletowe stają się coraz popularniejsze. Rozważasz taką inwestycję? Dowiedz się w takim razie, jak krok po kroku powstają prefabrykowane domy szkieletowe. Niektóre kwestie mogą Cię zaskoczyć!

Wybór projektu

Mówi się, że domy prefabrykowane to domy z fabryki. I jest w tym nieco prawdy, ponieważ znaczna część procesu budowlanego odbywa się właśnie na linii produkcyjnej, gdzie powstają komponenty budynku. Co jednak należy zaznaczyć – domy nie są identyczne, a zapewniają możliwość dostosowania projektu do potrzeb. Tym samym domy prefabrykowane szkieletowe to inwestycje bardzo zróżnicowane i dające spore pole do manewru pod względem dopasowania metrażu, estetyki, rozkładu pomieszczeń do własnych potrzeb i upodobań.

W WOLF Haus nasi Klienci mogą zdecydować się na domy gotowe, czyli z katalogu dostępnych projektów, ale też na projekt wedle własnych życzeń. Indywidualny projekt domu prefabrykowanego można uzyskać zarówno poprzez modyfikację gotowego projektu z katalogu WOLF, adaptację kupionego projektu od zewnętrznego biura architektonicznego lub projektując dom z ekspertami od podstaw.

Rozpoczęcie budowy

Budowa domu prefabrykowanego jest zbliżona w początkowym etapie do budowy tradycyjnej, murowanej. Po wyborze projektu i wykonawcy, czas na uzyskanie niezbędnych pozwoleń, a przede wszystkim pozwolenia na budowę. Po skompletowaniu dokumentów, mogą rozpocząć się pierwsze prace na posesji – m.in. wytyczenie budynku, niwelacja terenu, zdjęcie humusu, wykop pod fundamenty, zbrojenia, wylewanie fundamentów.

Produkcja prefabrykowanych elementów

Gdy trwają już prace na budowie, w fabryce rozpoczyna się produkcja elementów konstrukcyjnych budynku. Powstają m.in. ściany, które w przypadku firmy WOLF Haus są produkowane z licznych warstw różnych materiałów. Na przykład jeden z trzech wariantów w naszej ofercie to Thermo Wand Plus, który składa się z kolejno ułożonych materiałów:

  • 12,5 mm płyta ognioodporna gipsowo-kartonowa,
  • 15 mm płyta drewnopochodna OSB,
  • 0,15 mm paraiziolacja,
  • 160 mm konstrukcja drewniana szkielet ryglowo-słupowy wełna mineralna,
  • 15 mm płyta drewnopochodna OSB,
  • 3 mm kleju dyspensyjnego,
  • 120 mm płyta styropianowa,
  • 5 mm siatka zbrojąca z włókna szklanego,
  • 1 mm podkład tynkarski,
  • 3 mm tynk akrylowy zewnętrzny.

Technologia budowy domów prefabrykowanych szkieletowych WOLF Haus opiera się na ciężkim prefabrykacie, co oznacza, że elementy budowanych przez nas domów są skonstruowane na solidnych belkach z drewna KVH (drewno konstrukcyjne klejone na długości) oraz BSH (drewno konstrukcyjne klejone warstwowo). Do budowy wykorzystujemy wyłącznie wysokiej jakości materiały – atestowane, sprowadzone od renomowanych i certyfikowanych producentów.

Transport i montaż domu prefabrykowanego

W WOLF Haus stosujemy opatentowane rozwiązania, uważnie dobieramy wszystkie podzespoły i materiały izolacyjne, a przede wszystkim stawiamy na skrupulatne i staranne wykonawstwo. Wiemy, że wszystkie elementy domu prefabrykowanego mają imponującą wytrzymałość, świetną izolacyjność termiczną i szczelność, a konstrukcja po złożeniu w całość będzie po prostu stabilna i solidna.

Gdy wszystkie prefabrykaty są gotowe, przetransportowujemy je na plac budowy. Poszczególne elementy są montowane z pomocą dźwigu przez doświadczoną i wykwalifikowaną ekipę specjalistów. Następnie w przypadku domów piętrowych następuje montaż stropu drewnianego, a w przypadku parterowych od razu dach prefabrykowany.

ciężki prefabrykat niemiecki Wolf Haus

Prace wykończeniowe

Gdy konstrukcja domu jest już skończona, następuje czas na wykończenie budynku z zewnątrz, czyli wykonanie elewacji, obróbek blacharskich, orynnowania i pokrycie dachowe. Zależnie od projektu i życzeń inwestora, kładzie się tynki lub okładziny z drewna albo klinkieru. Jest to także czas, gdy podwykonawcy mogą zająć się montażem fotowoltaiki czy pompy ciepła.

Do prac wykończeniowych zaliczamy również montaż wszelkich instalacji. Kiedy można już mówić o stanie deweloperskim, czas na wykańczanie wnętrz i ich odpowiednie urządzanie.

Prace związane ze stawianiem domu prefabrykowanego – od rozpoczęcia montażu, do ostatnich robót wykończeniowych, trwają około 3 miesiące. Po urządzeniu wnętrz, właściciel może już powoli myśleć o wprowadzeniu się do swojego nowopowstałego domu!

Indywidualny projekt domu

Najnowsze wpisy

Dom Lotos WOLF Haus

Dom dla 3-pokoleniowej rodziny

Dom dla kilkupokoleniowej rodziny to niemałe wyzwanie. Chodzi w końcu o to, by tak zagospodarować dostępną przestrzeń, żeby była ona dostosowana do potrzeb dziadków, dzieci i wnuków. Tak, by każdy miał poczucie prywatności i intymności, a zarazem był w stanie czerpać radość ze wspólnych chwil, spędzanych w rodzinnym gronie. W kolejnym poradniku WOLF Haus omawiamy […]

Czytaj dalej
nowoczesna stodoła Wolfhaus

Niewielki dom w minimalistycznym stylu – jak może wyglądać?

Minimalizm to styl życia, obejmujący bardzo wiele aspektów. Jednym kojarzy się z wysprzątaniem szafy i umieszczeniem w niej wyłącznie kilku czy kilkunastu zestawów ubrań, w których domownicy rzeczywiście chodzą. Kolejni mają tu na myśli niewielkie i przede wszystkim przemyślane zakupy spożywcze, które pozwalają nie marnować żywności.

Czytaj dalej
Dom Tiny od WOLF Haus

Dom 2-pokojowy – dla kogo będzie najlepszy?

Myśląc o wymarzonym domu, zwykle w głowie pojawia się wizja dużego obiektu z wieloma pomieszczeniami. Często lokujemy tam w wyobraźni dwie toalety, garderobę, dwie sypialnie, salon, kuchnię, pokój dla dziecka czy gabinet do pracy.

Czytaj dalej