Budowa domu to kosztowna i czasochłonna inwestycja. Wznoszenie tradycyjnych domów murowanych od momentu uzyskania pozwolenia na budowę do oddania go do użytku, trwa zwykle 1,5 roku – 2 lata. Coraz więcej osób szuka alternatywy, chcąc przede wszystkim zyskać na czasie. Odpowiedzią w tym przypadku są domy szkieletowe. Na czym polega budownictwo prefabrykowane i jak powstają prefabrykowane domy szkieletowe? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Prefabrykowane domy szkieletowe – charakterystyka

Domy prefabrykowane cieszą się coraz większą popularnością, a powodów nie trzeba daleko szukać – rozwiązanie to pozwala na szybką realizację wymarzonej inwestycji wedle indywidualnego projektu, ograniczając przy tym zaangażowanie samego inwestora do absolutnego minimum.

Domy prefabrykowane szkieletowe powstają z gotowych, wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych, czyli właśnie tzw. prefabrykatów. Z elementów tych montuje się ściany wewnętrzne i zewnętrzne, stropy i więźbę dachową. Powstają one w halach produkcyjnych wedle indywidualnie ustalonych wymiarów i parametrów. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że możemy uniknąć wpływu czynników atmosferycznych na proces produkcji i budowę, a przy tym zaoszczędzić sporo czasu na samym procesie wznoszenia budynku.

dzień otwarty w fabryce WOLF Haus 34

Jak powstają prefabrykowane domy szkieletowe krok po kroku

Prefabrykowane domy szkieletowe stają się coraz popularniejsze. Rozważasz taką inwestycję? Dowiedz się w takim razie, jak krok po kroku powstają prefabrykowane domy szkieletowe. Niektóre kwestie mogą Cię zaskoczyć!

Wybór projektu

Mówi się, że domy prefabrykowane to domy z fabryki. I jest w tym nieco prawdy, ponieważ znaczna część procesu budowlanego odbywa się właśnie na linii produkcyjnej, gdzie powstają komponenty budynku. Co jednak należy zaznaczyć – domy nie są identyczne, a zapewniają możliwość dostosowania projektu do potrzeb. Tym samym domy prefabrykowane szkieletowe to inwestycje bardzo zróżnicowane i dające spore pole do manewru pod względem dopasowania metrażu, estetyki, rozkładu pomieszczeń do własnych potrzeb i upodobań.

W WOLF Haus nasi Klienci mogą zdecydować się na domy gotowe, czyli z katalogu dostępnych projektów, ale też na projekt wedle własnych życzeń. Indywidualny projekt domu prefabrykowanego można uzyskać zarówno poprzez modyfikację gotowego projektu z katalogu WOLF, adaptację kupionego projektu od zewnętrznego biura architektonicznego lub projektując dom z ekspertami od podstaw.

Rozpoczęcie budowy

Budowa domu prefabrykowanego jest zbliżona w początkowym etapie do budowy tradycyjnej, murowanej. Po wyborze projektu i wykonawcy, czas na uzyskanie niezbędnych pozwoleń, a przede wszystkim pozwolenia na budowę. Po skompletowaniu dokumentów, mogą rozpocząć się pierwsze prace na posesji – m.in. wytyczenie budynku, niwelacja terenu, zdjęcie humusu, wykop pod fundamenty, zbrojenia, wylewanie fundamentów.

Produkcja prefabrykowanych elementów

Gdy trwają już prace na budowie, w fabryce rozpoczyna się produkcja elementów konstrukcyjnych budynku. Powstają m.in. ściany, które w przypadku firmy WOLF Haus są produkowane z licznych warstw różnych materiałów. Na przykład jeden z trzech wariantów w naszej ofercie to Thermo Wand Plus, który składa się z kolejno ułożonych materiałów:

  • 12,5 mm płyta ognioodporna gipsowo-kartonowa,
  • 15 mm płyta drewnopochodna OSB,
  • 0,15 mm paraiziolacja,
  • 160 mm konstrukcja drewniana szkielet ryglowo-słupowy wełna mineralna,
  • 15 mm płyta drewnopochodna OSB,
  • 3 mm kleju dyspensyjnego,
  • 120 mm płyta styropianowa,
  • 5 mm siatka zbrojąca z włókna szklanego,
  • 1 mm podkład tynkarski,
  • 3 mm tynk akrylowy zewnętrzny.

Technologia budowy domów prefabrykowanych szkieletowych WOLF Haus opiera się na ciężkim prefabrykacie, co oznacza, że elementy budowanych przez nas domów są skonstruowane na solidnych belkach z drewna KVH (drewno konstrukcyjne klejone na długości) oraz BSH (drewno konstrukcyjne klejone warstwowo). Do budowy wykorzystujemy wyłącznie wysokiej jakości materiały – atestowane, sprowadzone od renomowanych i certyfikowanych producentów.

Transport i montaż domu prefabrykowanego

W WOLF Haus stosujemy opatentowane rozwiązania, uważnie dobieramy wszystkie podzespoły i materiały izolacyjne, a przede wszystkim stawiamy na skrupulatne i staranne wykonawstwo. Wiemy, że wszystkie elementy domu prefabrykowanego mają imponującą wytrzymałość, świetną izolacyjność termiczną i szczelność, a konstrukcja po złożeniu w całość będzie po prostu stabilna i solidna.

Gdy wszystkie prefabrykaty są gotowe, przetransportowujemy je na plac budowy. Poszczególne elementy są montowane z pomocą dźwigu przez doświadczoną i wykwalifikowaną ekipę specjalistów. Następnie w przypadku domów piętrowych następuje montaż stropu drewnianego, a w przypadku parterowych od razu dach prefabrykowany.

ciężki prefabrykat niemiecki Wolf Haus

Prace wykończeniowe

Gdy konstrukcja domu jest już skończona, następuje czas na wykończenie budynku z zewnątrz, czyli wykonanie elewacji, obróbek blacharskich, orynnowania i pokrycie dachowe. Zależnie od projektu i życzeń inwestora, kładzie się tynki lub okładziny z drewna albo klinkieru. Jest to także czas, gdy podwykonawcy mogą zająć się montażem fotowoltaiki czy pompy ciepła.

Do prac wykończeniowych zaliczamy również montaż wszelkich instalacji. Kiedy można już mówić o stanie deweloperskim, czas na wykańczanie wnętrz i ich odpowiednie urządzanie.

Prace związane ze stawianiem domu prefabrykowanego – od rozpoczęcia montażu, do ostatnich robót wykończeniowych, trwają około 3 miesiące. Po urządzeniu wnętrz, właściciel może już powoli myśleć o wprowadzeniu się do swojego nowopowstałego domu!

Indywidualny projekt domu

Najnowsze wpisy

Zalety i wady mieszkania w domu jednorodzinnym

Przymierzasz się do zmiany miejsca zamieszkania? Jeśli od zawsze marzył Ci się dom, lecz wraz z możliwościami pojawiły się i wątpliwości, czy to, aby na pewno dobre rozwiązanie – ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Omawiamy zalety i wady mieszkania w domu jednorodzinnym i podpowiadamy, kiedy warto się na niego zdecydować.

Czytaj dalej
dom dla pary wolfhaus

Dom dla pary

Życie we dwoje może być jeszcze bardziej przyjemne, gdy toczy się we własnym domu. Niezależnie od tego, czy do jego budowy przychodzi po latach, czy na początku wspólnej drogi, podstawa to dobry projekt. Tylko jak go znaleźć? Przeczytaj nasz poradnik i nie zwlekaj z realizacją marzeń. Podpowiadamy, jakie warunki powinien spełniać funkcjonalny dom dla pary […]

Czytaj dalej

Relacja z Dnia otwartego WOLF Haus

Za nami wyjątkowe wydarzenie – dzień otwarty w fabryce WOLF Haus w Siemianowicach Śląskich. Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – odwiedziło nas ponad 300 osób, które mogły poznać specyfikę produkcji domów prefabrykowanych i skorzystać ze wszystkich atrakcji, które na ten dzień przygotowaliśmy. Przeczytaj krótką relację z Dnia otwartego WOLF Haus 2023! Co działo się podczas […]

Czytaj dalej