Czy dom prefabrykowany można w przyszłości rozbudować?
Budowa domu to poważna inwestycja. Nic więc dziwnego, że każda decyzja z nią związana jest dokładnie przemyślana. Niekiedy okazuje się jednak, że dom, choć wzniesiony na podstawie perfekcyjnie dopracowanego projektu, wymaga zmian. Czy powiększenie metrażu użytkowego jest możliwe w przypadku domu z prefabrykatów? Wyjaśniamy, czy dom prefabrykowany można w przyszłości rozbudować!
Czy dom prefabrykowany można w przyszłości rozbudować?
Domy wznoszone w technologii ciężkiego prefabrykatu drewnianego stanowią atrakcyjną alternatywę dla murowanych obiektów. Przemawia za nimi nie tylko znacznie krótszy czas realizacji inwestycji czy brak konieczności poszukiwania fachowców na własną rękę, ale też znakomite parametry – wysoka stabilność, szczelność i wytrzymałość na rozmaite czynniki środowiskowe. Właściwe zaprojektowane domy z prefabrykatów tworzą funkcjonalną, komfortową i zdrową przestrzeń do życia – i to na lata.
Czasami jednak zdarza się, że z biegiem czasu potrzeby mieszkaniowe domowników ulegają zmianie, a dom postawiony na bazie perfekcyjnie dopracowanego przed laty projektu wymaga przebudowy, w celu pozyskania dodatkowej przestrzeni użytkowej. Czy dom prefabrykowany można w przyszłości rozbudować?
Podobnie jak w przypadku tradycyjne stawianych budynków, rozbudowa domu prefabrykowanego jest jak najbardziej możliwa. Przedsięwzięcie tego typu wymaga jednak dopilnowania wielu szczegółów – jest to kluczowe nie tylko dla powodzenia samych prac, ale i bezpieczeństwa inwestycji.
Na czym polega rozbudowa domu prefabrykowanego?
Rozbudowa domu prefabrykowanego to działanie mające na celu zwiększenie powierzchni użytkowej już istniejącego budynku, a w konsekwencji również samej jego kubatury. W zależności od indywidualnych możliwości i potrzeb, rozbudowa ta realizowana może być w pionie (wówczas mówimy o nadbudowie) lub poziomie (co nazywa się dobudową). Różny może być także sam zakres wykonywanych prac. Te ostatnie determinuje kilka czynników – począwszy od samej specyfiki działki i jej wielkości, obowiązujących zapisów prawnych, aż po budżet inwestora.
Sposoby rozbudowy domu prefabrykowanego
W jaki sposób można rozbudować dom prefabrykowany?
Dobudowa modułów
Jeśli tylko wymiary działki na to pozwalają, dom prefabrykowany można rozbudować poprzez dołączenie do już istniejącego budynku dodatkowych modułów. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko powiększyć powierzchnię użytkową, ale także daje możliwość zmiany układu pomieszczeń.
Nadbudowa poddasza użytkowego
Niewielkie wymiary działki wykluczają opcje dobudowy dodatkowych modułów? W momencie, gdy ograniczeniem jest brak wolnego terenu na zabudowę, warto rozważyć rozbudowę domu prefabrykowanego w pionie poprzez nadbudowę poddasza użytkowego. Rozwiązanie to sprawdzić się może nie tylko w przypadku domu piętrowego, ale również jednokondygnacyjnego domu parterowego. Warunkiem niezbędnym ku temu, by rozbudowę tego typu móc w ogóle przeprowadzić, jest odpowiednia nośność fundamentów i stropów, które należy sprawdzić jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac.
Przebudowa dachu
Zdarza się, że mało funkcjonalna konstrukcja dachu nierzadko utrudnia korzystanie z teoretycznie dostępnej przestrzeni na najwyższym poziomie. Zmiana spadku dachu lub jego całej konstrukcji to sprawdzony sposób na pozyskanie kilkunastu dodatkowych metrów przestrzeni, a dodatkowo także, przy wyborze odmiennego materiału pokrycia dachowego lub jego kształtu, odświeżenie wyglądu całego budynku.
Adaptacja piwnicy lub tarasu
Innym sposobem na rozbudowę domu prefabrykowanego w pionie może być zaadaptowanie na dodatkowe pomieszczenie użytkowe samej piwnicy lub tarasu. Ich przearanżowanie wymagać będzie jednak nakładu dodatkowych prac – między innymi zapewnienia odpowiedniej hydroizolacji i izolacji termicznej.
Ile kosztuje rozbudowa domu prefabrykowanego?
Trudno jednoznacznie określić, z jakimi kosztami będzie musiał się mierzyć każdy inwestor. Cena rozbudowy domu prefabrykowanego uzależniona jest bowiem od kilku czynników. Koszty determinuje w dużej mierze obrany sposób rozbudowy powierzchni i wykorzystane technologie budowlane. Niekiedy bardziej opłacalne okazuje się dostawienie dodatkowych modułów niż adaptacja powierzchni o zupełnie innej niż funkcji niż docelowa, która wymagać może rozległych prac przygotowawczych.
Wpływ na cenę rozbudowy domu prefabrykowanego może mieć również sama powierzchnia dobudowanej lub nadbudowanej części. Ostateczny koszt zależy także od rodzaju wykorzystanych materiałów i stopnia wykończenia. W cenę rozbudowy domu prefabrykowanego wliczyć należy również sam projekt przebudowy.
Przymierzasz się do rozbudowy domu prefabrykowanego? Rozważasz taką opcję w przyszłości? A może dopiero planujesz zainwestować w dom z prefabrykatów i chcesz wiedzieć, z jakimi kosztami trzeba by było ewentualnie się liczyć w razie potrzeby powiększenia metrażu użytkowego? Skontaktuj się ze specjalistami WOLF Haus – z przyjemnością odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania i przedstawimy dostępne rozwiązania.
Najnowsze wpisy

Dzień z Ekspertami Wolf Haus już 7.06.2025
Planujesz budowę, remont lub modernizację domu? Wyjątkowo opłacalnym rozwiązaniem są prefabrykowane elementy konstrukcyjne. Dowiedz się, jak powstają i skorzystaj z możliwości rozmowy z wykwalifikowanymi, doświadczonymi specjalistami z branży budowlanej – odwiedź fabrykę Wolf Haus!
Czytaj dalej
Dach bezokapowy – konstrukcja, wady i zalety
Dach bezokapowy stosowany jest w różnych projektach domów. Popularnością cieszy się zwłaszcza wśród miłośników nowoczesnych brył – i to nie tylko z uwagi na estetykę, ale także poprawę energooszczędności budynku. Rozważasz jego wybór? W takim razie koniecznie przeczytaj ten wpis. Omawiamy zalety i wady dachu bez okapu i podpowiadamy, kiedy warto się na niego zdecydować.
Czytaj dalej
Garaż w bryle domu – czy warto?
Czy warto decydować się na garaż w bryle domu? Choć ma on swoje plusy, niesie ze sobą również pewne ograniczenia. Aby pomóc Ci w podjęciu świadomej decyzji, przygotowaliśmy krótkie zestawienie najważniejszych zalet i wad takiego rozwiązania. Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się, czy jest ono właśnie dla Ciebie!
Czytaj dalej