Jak szybko można wybudować dom? Większość ludzi jest przekonana o tym, że ten okres należy liczyć w latach. Czasem dwa lata, trzy albo i więcej. Tymczasem solidne obiekty z prefabrykatów da się postawić znacznie szybciej. Na czym dokładnie polega ta technologia budowy? Czym charakteryzują się budynki, które są według niej tworzone? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Jak szybko da się wybudować dom?

Inwestycje liczone w latach to budowy domów w technologii murowanej, czyli tej, która w Polsce dominuje od wielu lat. Z każdym miesiącem rośnie jednak zainteresowanie metodą, która pozwala uzyskać ekologiczny obiekt z dużo mniejszym zaangażowaniem inwestora i w dużo szybszym tempie.

Technologia prefabrykowana, bo o niej mowa, umożliwia osiągnięcie stanu deweloperskiego w około trzy miesiące (licząc od momentu rozpoczęcia robót w terenie). Naturalnie wcześniej należy wykonać główne elementy konstrukcyjne (to trwa też około trzy miesiące), a po postawieniu obiektu i zamontowaniu niezbędnych instalacji – co naturalne – trzeba go jeszcze wykończyć. Razem z wszystkimi formalnościami, jakich nigdy nie da się uniknąć podczas realizacji takich zadań, bez żadnego problemu (o ile budowa rozpocznie się odpowiednio wcześnie) można wybudować dom, który do zamieszkania będzie gotowy jeszcze w tym samym roku.

Dom Widny w ofercie WOLFHaus

Dom Widny w ofercie WOLFHaus

Charakterystyka ekspresowej technologii prefabrykacji

Przejdźmy do dokładnej analizy, w jaki sposób powstają budynki w technologii prefabrykowanej… Otóż wszystko dzieje się ekspresowo, bo odbywa się dwutorowo i przy zaangażowaniu wielu specjalistów z grupy WOLF Haus. Po tym, jak inwestor załatwi wszystkie formalności i wybierze projekt domu, realizacja inwestycji może nabrać tempa. W fabryce, na specjalnie przygotowanej linii produkcyjnej pełnej nowoczesnych urządzeń, tworzone są najważniejsze części konstrukcyjne obiektu (stropy, balkony, ściany itd.). Wykorzystuje się do tego wysokiej jakości drewniane belki, importowane z Niemiec. Równolegle wiele się dzieje także na działce inwestora. Tam trwa porządkowanie obszaru, na którym ma powstać dom oraz wylewana jest płyta fundamentowa.

Po zakończeniu prac w fabryce, kiedy wszystkie części konstrukcyjne szkieletu domu są gotowe, przygotowuje się je do transportu, pakuje na ciężarówki i przewozi na teren budowy. Tam ekipy montażowe (niejednokrotnie przy wykorzystaniu dźwigu) przytwierdzają poszczególne elementy do płyty fundamentowej i składają wszystko w jedną, solidną konstrukcję.

W dalszym etapie trzeba oczywiście wykonać niezbędne instalacje, wstawić okna i drzwi, otynkować obiekt, a następnie go wyposażyć. Niemniej jednak da się w tym domu zamieszkać dużo, dużo szybciej, niż ma to miejsce w przypadku typowego obiektu murowanego.

Jakie domy powstają w technologii prefabrykowanej?

Szybkość realizacji to nie jedyna zaleta tego typu inwestycji. Trzeba podkreślić, że w ten sposób powstają trwałe budynki z drewnianych prefabrykatów, które nie tylko są ekologiczne, ale i energooszczędne oraz odporne na różne anomalie pogodowe. Latem panują w nich optymalne temperatury. Z kolei zimą łatwo jest je ogrzać. Mało tego! Obiektom prefabrykowany niestraszne są ulewy, śnieżyce, silne wiatry, a nawet… trzęsienia ziemi. Spełniają one bowiem szereg rygorystycznych norm – w tym te, dotyczące odporności sejsmicznej.

Na tym jednak nie koniec, bo w tej technologii da się budować domy nawet zimą… Cała inwestycja przebiega zaś przy minimalnym zaangażowaniu ze strony inwestora. Tak naprawdę musi on dopełnić niezbędnych formalności, prowadzących do rozpoczęcia zadania, wybrać projekt i… czekać aż wszystko będzie gotowe. Na jego głowie nie ma więc szukania materiałów, ich zakup, magazynowanie, rozglądanie się za ekipami budowlanymi, hydraulikami czy elektrykami. Wszystkimi takimi sprawami kompleksowo zajmują się specjaliści z grupy WOLF Haus.

dom mini wolf

Dom Mini w ofercie WOLF Haus

Cechy charakterystyczne

Wśród cech charakterystycznych domów prefabrykowanych są również dobra akustyka, łatwość utrzymania w nich czystości oraz specyficzny mikroklimat. Wszystko to zapewnia wykorzystywane do budowy drewno wysokiej jakości (potwierdzonej zresztą wieloma certyfikatami). Tu nie ma problemu szybko osadzającego się kurzu, wchodzącego nawet w mikroszczeliny ścian. Mało tego! Wewnątrz znacznie lepiej się oddycha (szczególnie doceniają to alergicy).

Zapewne dostrzegasz, że w przypadku budowy domów prefabrykowanych ekspresowe tempo robót budowlanych nie kłóci się z jakością każdego kolejnego ruchu i wykorzystywanych materiałów. To naprawdę może iść ze sobą w parze! Dlatego jeśli chcesz poznać więcej szczegółów z tego zakresu, to koniecznie odezwij się do naszych ekspertów. Specjaliści firmy WOLF Haus są do Twojej dyspozycji i chętnie rozwieją wątpliwości oraz odpowiedzą na dodatkowe pytania.

Najnowsze wpisy

Czy domy szkieletowe sprawdzają się w naszym klimacie

Czy domy szkieletowe sprawdzają się w naszym klimacie?

Domy szkieletowe to obiekty, których koncepcja budowy „zderza się” czasami z opiniami laików, postrzegających je jako mało solidne. Z czego to wynika? Najczęściej z ekspresowej szybkości prac prowadzonych w terenie i mylnego przekonania, że dom musi powstawać przez lata, bo tylko wtedy będzie prawidłowo wykonany oraz trwały.

Czytaj dalej
Dom dla młodej pary

Dom prefabrykowany dla Młodej Pary

Na zaproszeniach ślubnych wiele Młodych Par zamieszcza notatkę o tym, jakich upominków oczekują i na jakie cele zbierają. Czasem wprost mowa jest o gotówce na wspólną przyszłość, kolejnym razem na zakup mieszkania, a jeszcze innym na budowę domu.

Czytaj dalej
Budowa domu bez poszukiwania ekip budowlanych

Budowa domu bez poszukiwania ekip budowlanych?

Planując budowę domu, większość ludzi oczyma wyobraźni widzi całe mnóstwo formalności i spraw do załatwienia. I kiedy wznoszony jest obiekt murowany, to rzeczywiście tak to zwykle wygląda. Jednak czy wiesz o tym, że da się to zorganizować inaczej?

Czytaj dalej