Każda technologia budowy domu rządzi się swoimi prawami. Inaczej to wygląda wtedy, gdy ktoś decyduje się na budynek murowany, a jeszcze inaczej, gdy do jego postawienia wykorzystywane są prefabrykaty. Różnice są przede wszystkim na poziomie metod pracy, materiałów, zaangażowanych fachowców oraz ich współpracy z właścicielem działki.
W tym artykule skupiamy się na domach prefabrykowanych. Dlatego jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób dokładnie powstają i o czym należy pamiętać, decydując się na taką inwestycję, to życzymy Ci przyjemnej lektury. Najważniejsze informacje znajdziesz poniżej!
Budowa domu od podstaw – dlaczego warto zastosować prefabrykaty?
Postawienie domu z prefabrykatów jest bez wątpienia dużo szybszą metodą, niż budowa obiektu murowanego. Wszystko dzieje się w ciągu zaledwie kilku miesięcy, z czego większość robót jest prowadzona poza działką, na której taki budynek ostatecznie ma się pojawić. Bez konieczności wizyt w sklepach budowlanych, dzwonienia do fachowców i nadzorowania ich prac.
Co więcej, w ten sposób da się uniknąć przerw technologicznych, bo zastosowane materiały nie wymagają czasu na przykład na to, żeby się ze sobą zawiązały. A i na tym nie koniec, bo na wyraźne podkreślenie zasługuje również to, że domy prefabrykowane mogą być budowane niezależnie od większości warunków atmosferycznych – w polskich realiach da się tego dokonać nawet zimą.
Krótko mówiąc, stosując technologię prefabrykowaną, można postawić piękny, drewniany dom w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Dokładny czas jest oczywiście uzależniony od stopnia skomplikowania inwestycji oraz tego, w jakim dokładnie stanie chce go otrzymać właściciel. Jednak niezależnie od tak precyzyjnych ustaleń, jedno jest pewne: w tym przypadku budynek można wykonać na wcześniej ustalony termin i w dodatku o kilka lat szybciej, niż dom murowany.
Widzisz? Zalet budowy z prefabrykatów jest mnóstwo. Nic więc dziwnego, że to coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie właśnie takiej technologii. Szczególnie, że w ten sposób można stworzyć dom, który jest nie tylko funkcjonalny, ale i energooszczędny, a na dodatek stworzony z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu możesz być pewnym trwałości, szczelności i solidności takich budowli.
Jak przebiega sama budowa?
Budowa prefabrykowanego domu zaczyna się tak, jak w każdym innym przypadku, czyli od wyboru projektu. Można skorzystać z gotowych realizacji albo wprowadzić swoje modyfikacje. Szablonów czy inspiracji nie brakuje – i to zarówno jeśli mówimy o budynkach parterowych, piętrowych, z poddaszem czy wielorodzinnych.
Po wyborze i zatwierdzeniu projektu, ruszają główne roboty, trwające zwykle około trzy miesiące. Odbywają się one w zakładzie produkcyjnym, gdzie – przy wykorzystaniu specjalnie zaprogramowanych maszyn i w laboratoryjnych warunkach – tworzone są poszczególne elementy konstrukcyjne. Mówimy tu o takich częściach domu, jak na przykład ściany, stropy czy więźba dachowa.
Wszystko odbywa się z ogromną precyzją. Tu nie ma miejsca na ludzkie błędy. Przystosowane od tego urządzenia przycinają drewno bardzo dokładnie, co do milimetra. Dzięki temu kolejny etap robót, jaki jest prowadzony na działce inwestora (albo po prostu przyszłych domowników), przebiega niezwykle sprawnie, a szkielet domu da się postawić w zaledwie kilka dni!
Opisując to bardziej precyzyjnie… Po zakończeniu prac produkcyjnych, wszystkie gotowe części konstrukcyjne są pakowane na ciężarówki, zabezpieczane na czas transportu i przewożone na plac budowy. Na miejsce jedzie także dźwig, który jest dla montażystów sporym ułatwieniem. To właśnie przy jego wykorzystaniu wszystko jest składane w jedną całość.
Masz wątpliwości? A może chcesz porozmawiać o specyfice własnej działki? W takim razie czekamy na kontakt. Fachowcy WOLF Haus są do Twojej dyspozycji!
Budowa domu prefabrykowanego – o tym warto pamiętać!
Do budowy domów prefabrykowanych najlepiej podejść zadaniowo – przechodząc od jednego etapu, do kolejnego i tak dalej. Na początek warto umówić się z fachowcami WOLF Haus w terenie – tak, by mogli zaproponować najlepsze rozwiązanie pod konkretną działkę. Po takiej „wizji lokalnej” właściciel wybiera projekt domu.
I dopiero na tym etapie, kiedy obie strony dochodzą do porozumienia w kwestii możliwości, jakie daje konkretny plac budowy oraz oczekiwań przyszłych domowników (albo inwestorów, bo przecież może to być również czysto biznesowa inwestycja), dochodzi do zawarcia między stronami odpowiedniej umowy.
Potem wszystko dzieje się jeszcze bardziej sprawnie i szybko. Po załatwieniu formalności, związanych z pozwoleniem na budowę, rozpoczynają się prace projektowe (o ile są konieczne, bo można skorzystać z gotowych projektów) oraz działania na wspomnianej już linii produkcyjnej. Równolegle inni specjaliści pobierają na działce próbkę gruntu – tak, by na tej podstawie zdecydować, jaką płytę fundamentową najlepiej zastosować na danym terenie.
Fundamenty są wylewane jeszcze wtedy, gdy praca produkcyjna w zakładzie w Siemianowicach Śląskich trwa w najlepsze. Natomiast po jej zakończeniu wielkogabarytowe elementy konstrukcji są przewożone na działkę i tam montowane.
Najnowsze wpisy
Wykończenie domu prefabrykowanego – stan surowy zamknięty, deweloperski, pod klucz
Wykończenie domu prefabrykowanego w standardzie zależy od umowy z wykonawcą i wybranego pakietu. Podobnie, jak w przypadku domów murowanych, wyróżnia się – stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, stan deweloperski oraz wykończenie pod klucz. W przypadku domów prefabrykowanych, najczęściej minimum stanowi stan surowy zamknięty, choć zdecydowana większość firm w standardzie realizuje stan deweloperski. Sprawdź różnice […]
Czytaj dalejTaras przy domu – pomysły, jak go urządzić
Taras to miejsce do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Czasem stanowi on wizytówkę domu, innym razem kameralną i wydzieloną przestrzeń, w której domownicy mogą poczuć się bardziej intymnie niż w ogrodzie. Urządzenie tarasu wymaga uwzględnienia potrzeb właścicieli w różnych aspektach – m.in. pod kątem funkcjonalności, uwarunkowań panujących na działce czy estetyki. Sprawdź kilka […]
Czytaj dalejDom dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością
Dostosowanie projektu domu i aranżacji wnętrz jest niezwykle ważne dla każdego, kto będzie w nim mieszkał. W przypadku osób z niepełnosprawnością, swoją uwagę należy skierować na kilka dodatkowych aspektów, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa, wygody i po prostu swobodnego życia na co dzień. W tym wpisie podpowiadamy, na co zwrócić uwagę projektując dom dostosowany do […]
Czytaj dalej