Taras to miejsce do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Czasem stanowi on wizytówkę domu, innym razem kameralną i wydzieloną przestrzeń, w której domownicy mogą poczuć się bardziej intymnie niż w ogrodzie. Urządzenie tarasu wymaga uwzględnienia potrzeb właścicieli w różnych aspektach – m.in. pod kątem funkcjonalności, uwarunkowań panujących na działce czy estetyki. Sprawdź kilka inspirujących pomysłów od WOLF Haus na to, jak urządzić taras, aby stał się komfortową i atrakcyjną przestrzenią!
Taras a miejsce na działce
Wybór najlepszej lokalizacji dla tarasu na działce to kluczowa kwestia dla komfortu jego użytkowania. Warto uwzględnić m.in. usytuowanie domu względem stron świata, ale też sąsiedztwa, ukształtowania terenu, istniejącej zieleni, krajobrazu, nasłonecznienia.
Strony świata
Najczęstszym wyborem jest taras od strony południowej z uwagi na najlepsze nasłonecznienie, jednak miłośnicy roślinności na tarasie powinni rozważyć inne rozwiązanie – np. taras od strony zachodniej. Będzie on zapewniał zacienienie w godzinach dopołudniowych, czyli wtedy, gdy słońce świeci najintensywniej. Taras po stronie wschodniej zapewni poranne słońce, a po południu pozostanie w cieniu. Z kolei taras po stronie północnej będzie najchłodniejszy i zazwyczaj zacieniony przez większą część dnia.
Wielkość działki
Na mniejszych działkach zazwyczaj taras wykonywany jest bezpośrednio przy domu jako forma przedłużenia salonu czy jadalni. Wówczas dobrze jest rozważyć częściowe zadaszenie lub osłonę roślinami, co zapewni prywatność i nada przyjemny klimat. W przypadku dużych działek taras można rozlokować po różnych stronach domu (lub jeden duży, narożny) albo odsunąć go od budynku i umieścić np. pośrodku pięknego sadu albo na wzgórzu, z widokiem na pobliskie jezioro. Wszystko zależy od lokalizacji działki, a także wielkości – im większa, tym większe pole manewru.
Sąsiedztwo i widok
To kwestia indywidualna, jakie inwestor ma potrzeby. W przypadku osób, które wolą czuć się bardziej intymnie na swoim tarasie, najlepszym wyborem będzie taras po stronie, gdzie nie ma bezpośrednich sąsiadów. Poza tym warto też uwzględnić widok – z pewnością lepszym wyborem będzie taras z widokiem na ogród niż z widokiem na drogę.
O czym pamiętać przy urządzaniu tarasu?
Funkcjonalność i przeznaczenie tarasu to kwestia priorytetowa w jego urządzaniu. Określ więc, jak będzie on użytkowany – np. czy taras ma być miejscem do relaksu, jadalnią na świeżym powietrzu, strefą do spotkań towarzyskich, a może miejscem do zabaw dla dzieci lub zwierząt? Określenie funkcji będzie ogromnym ułatwieniem w doborze podłogi, ogrodzenia, mebli czy innych elementów wykończeniowych i aranżacyjnych.
W przypadku większych tarasów, polecamy określić, ile miejsca przeznaczone zostanie na poszczególne strefy: wypoczynkową, jadalnianą, do zabawy dzieci, uprawy roślin czy strefę grillową. Każda strefa może być wydzielona wizualnie za pomocą różnych materiałów podłogowych, roślin w donicach, pergol, mebli.
Natomiast w przypadku mniejszych tarasów, warto zaaranżować strefę wielofunkcyjną, rozważyć zastosowanie mebli składanych i ograniczyć elementy nieruchome. Im bardziej elastyczne rozwiązania zostaną zastosowane, tym bardziej funkcjonalny będzie taras w trakcie eksploatacji.
Akcesoria i dodatki
Budowa i wykończenie tarasu są priorytetowe. W końcu na takim tarasie można postawić krzesła, leżaki czy rozłożyć koc i cieszyć się błogim relaksem na świeżym powietrzu. Niemniej to starannie wykończony taras będzie cieszył najbardziej.
O jakie detale zadbać?
Oczywiście na początku dobrze jest skupić swoją uwagę na meblach – wypoczynkowych i jadalnianych. Najlepiej, jeśli będą to meble outdoorowe, ponieważ oferują one zdecydowanie lepszą odporność na różne warunki atmosferyczne czy zabrudzenia.
Bardzo często na tarasie stosujemy zadaszenie. Jeśli nie jest ono integralną częścią tarasu, można pomyśleć np. o pergoli, markizie, żaglu przeciwsłonecznym czy choćby parasolu. Chcąc użytkować taras także po zmroku, należy zadbać o klimatyczne oświetlenie. Energooszczędne i trwałe lampki LED sprawdzą się na tarasie jako oświetlenie główne lub punktowe, z kolei różnego rodzaju lampiony czy girlandy świetlne dodadzą przytulności i stworzą klimat na wieczorne spotkania towarzyskie.
Inne dodatki, które świetnie sprawdzą się na tarasie to różnego rodzaju donice z kwiatami (lub np. pomidorkami koktajlowymi, truskawkami) oraz tekstylia (np. dywaniki, koce, ozdobne poduszki). Wybierając tekstylia, postaw na materiały wodoodporne, które nie będą chłonąć kropli deszczu, gdy pozostaną na zewnątrz w pochmurny dzień.
Taras można zaaranżować na wiele sposobów, a pod uwagę warto wziąć usytuowanie budynku, wielkość działki czy okolicę. Jeśli chodzi o wybór materiałów wykończeniowych, mebli czy akcesoriów, to opcji jest tak wiele, że każdy znajdzie rozwiązanie odpowiadające jego potrzebom i oczekiwaniom.
Najnowsze wpisy
Wykończenie domu prefabrykowanego – stan surowy zamknięty, deweloperski, pod klucz
Wykończenie domu prefabrykowanego w standardzie zależy od umowy z wykonawcą i wybranego pakietu. Podobnie, jak w przypadku domów murowanych, wyróżnia się – stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, stan deweloperski oraz wykończenie pod klucz. W przypadku domów prefabrykowanych, najczęściej minimum stanowi stan surowy zamknięty, choć zdecydowana większość firm w standardzie realizuje stan deweloperski. Sprawdź różnice […]
Czytaj dalejDom dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością
Dostosowanie projektu domu i aranżacji wnętrz jest niezwykle ważne dla każdego, kto będzie w nim mieszkał. W przypadku osób z niepełnosprawnością, swoją uwagę należy skierować na kilka dodatkowych aspektów, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa, wygody i po prostu swobodnego życia na co dzień. W tym wpisie podpowiadamy, na co zwrócić uwagę projektując dom dostosowany do […]
Czytaj dalej5 powodów, by wybudować dom prefabrykowany
Budowa domu prefabrykowanego zyskuje na popularności wśród inwestorów. Na ich korzyść przemawiają m.in. szybki czas budowy, ograniczenie obowiązków, wysoka jakość czy energooszczędność. W tym artykule przyglądamy się uważnie kluczowym zaletom. Poznaj 5 powodów, by wybudować dom prefabrykowany!
Czytaj dalej