Marzysz o domu dla swojej rodziny? A może podchodzisz do takiej inwestycji z czysto biznesowego punktu widzenia? Niezależnie od tego, jakie masz motywacje do rozpoczęcia budowy, z pewnością masz już w głowie swoją koncepcję na taki obiekt.
Czy Twój pomysł zakłada budowę garażu? Jeśli jak, to czy ma on przylegać do domu, wpisywać się w jego główną bryłę, a może po prostu stać w sąsiedztwie budynku mieszkalnego? Głównie na takich detalach skupiamy się w tym artykule. Czytaj dalej i sprawdź, jakie możliwości daje Ci WOLF Haus.
Projekt domu prefabrykowanego – z garażem czy bez?
Każdy dom, niezależnie od tego w jakiej technologii powstaje, jest tworzony w oparciu o szczegółowy projekt budowlany. To właśnie w tym dokumencie, przybierającym nierzadko postać solidnej książki, zawierane są m.in. informacje o wielkości, rodzaju oraz rozmieszczeniu pomieszczeń. Dotyczy to również planowanego garażu.
Możliwości jest kilka. Niektórzy decydują się na piętrowy budynek, w którym garaż mieści się na przykład pod pokojem dziecięcym. Inni wolą, żeby jedynie przylegał do budynku mieszkalnego. Nie brakuje również osób, które wolą postawić osobny obiekt w pobliżu domu i to tam zostawiać samochód. Tak naprawdę wyłącznie od właścicieli nieruchomości zależy to, jak to będzie wyglądać w przypadku ich domu.
Niesie to oczywiście za sobą różnice w sposobie użytkowania garażu oraz wyglądzie całego podwórka. Przy czym tu znów: ile ludzi, tyle opinii. Z jednej strony połączenie takiego pomieszczenia z domem daje możliwość bezpośredniego wejścia do klimatyzowanego latem czy nagrzanego zimą samochodu, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.
Z drugiej strony niektórzy majsterkowicze wolą urządzić sobie w garażu profesjonalne stanowisko pracy, z wszelkimi narzędziami czy różnego typu sprzętem i mieć do niego osobny dostęp. Dlatego za każdy razem najlepiej wziąć wszystkie tego typu argumenty pod uwagę i podjąć samodzielną decyzję.
Projekt domu gotowy. Co dalej?
Kiedy kwestia ulokowania garażu jest załatwiona, a projekt budowlany zatwierdzony, można przystąpić do procesu tworzenia konstrukcji domu. W przypadku prefabrykacji mówimy tu o przygotowywaniu wielkogabarytowych części (na przykład ścian, stropów itd.). Takie prace odbywają się w laboratoryjnych warunkach, w specjalnie przystosowanym do tego parku maszynowym.
Dopiero kiedy ten etap dobiega końca, wszystkie gotowe komponenty są przygotowywane do transportu, a następnie przewożone w teren – na działkę, na której docelowo ma powstać dom prefabrykowany z garażem, a na której jak na razie jedynie wylane zostały fundamenty.
Do pracy przystępuje wówczas ekipa montażowa, która zespaja ze sobą wszystkie części konstrukcyjne, tworząc stabilny szkielet obiektu. Nierzadko do tego celu wykorzystywany jest dźwig, dlatego – poza drogą dojazdową, prowadzącą na plac budowy – przydatna jest chociaż niewielka przestrzeń, na której operator takiego sprzętu może nim swobodnie manewrować.
Zalety domów prefabrykowanych – eko i nie tylko
Domy prefabrykowane – niezależnie od tego, czy powstają razem z garażem, czy bez – są bardzo ekologiczne. I chodzi tu zarówno o materiały, które są wykorzystywane do ich budowy (przede wszystkim wysokiej jakości drewno), jak i o wiążącą się z tym dbałość o izolację termiczną oraz ograniczone zużycie energii. To zaś ma znaczenie nie tylko z perspektywy środowiska, ale i domowego budżetu (mniejsze zużycie to mniejsze rachunki do zapłacenia).
A jeśli już mowa o tym, co jest przyjazne m.in. dla środowiska, to warto zauważyć, że sam proces prefabrykacji wyraźnie wpisuje się w opisywany tu trend. Taka technologia budowy szeroko wykorzystuje bowiem nie tylko naturalne materiały budowlane, ale i odnawialne źródła energetyczne.
Nic się nie marnuje, bo precyzyjnie przygotowany projekt domu dokładnie określa, jak i co trzeba wykorzystać do samej budowy oraz o jakich ilościach w danym przypadku możemy mówić. Niewiele jest również odpadów budowlanych, a kiedy już się pojawią, to WOLF Haus sprytnie je wykorzystuje. Właśnie takie drewniane pozostałości procesu produkcji wielkogabarytowych części konstrukcyjnych domów są docelowo wykorzystywane do… ogrzewania budynków i hal, należących do firmy.
Na tym jednak nie koniec, bo domy prefabrykowane charakteryzują się również dużą odpornością na wiele czynników. Na dowód możemy tu wymienić chociażby najbardziej ekstremalne sytuacje. Otóż drewniane obiekty, które są tworzone w tej technologii, są odporne na trzęsienia ziemi, a w razie pożaru ogień rozprzestrzenia się w nich znacznie wolniej, niż przy wielu innych konstrukcjach.
Dodatkowo, takie obiekty łatwo jest utrzymać w czystości, bo drewno ma gładką powierzchnię, bez niepotrzebnych szczelin czy wypustek. To świetne rozwiązanie dla alergików – głównie tych, u których nawet niewielka ilość kurzu wywołuje katar.
Chcesz wiedzieć więcej? W takim razie koniecznie skontaktuj się z naszymi specjalistami. Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości, zmierzymy się z nawet najtrudniejszymi pytaniami i opowiemy o dotychczasowych realizacjach.
Najnowsze wpisy
Wykończenie domu prefabrykowanego – stan surowy zamknięty, deweloperski, pod klucz
Wykończenie domu prefabrykowanego w standardzie zależy od umowy z wykonawcą i wybranego pakietu. Podobnie, jak w przypadku domów murowanych, wyróżnia się – stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, stan deweloperski oraz wykończenie pod klucz. W przypadku domów prefabrykowanych, najczęściej minimum stanowi stan surowy zamknięty, choć zdecydowana większość firm w standardzie realizuje stan deweloperski. Sprawdź różnice […]
Czytaj dalejTaras przy domu – pomysły, jak go urządzić
Taras to miejsce do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Czasem stanowi on wizytówkę domu, innym razem kameralną i wydzieloną przestrzeń, w której domownicy mogą poczuć się bardziej intymnie niż w ogrodzie. Urządzenie tarasu wymaga uwzględnienia potrzeb właścicieli w różnych aspektach – m.in. pod kątem funkcjonalności, uwarunkowań panujących na działce czy estetyki. Sprawdź kilka […]
Czytaj dalejDom dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością
Dostosowanie projektu domu i aranżacji wnętrz jest niezwykle ważne dla każdego, kto będzie w nim mieszkał. W przypadku osób z niepełnosprawnością, swoją uwagę należy skierować na kilka dodatkowych aspektów, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa, wygody i po prostu swobodnego życia na co dzień. W tym wpisie podpowiadamy, na co zwrócić uwagę projektując dom dostosowany do […]
Czytaj dalej