Prefabrykowany dom energooszczędny może być doskonałym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Jego budowa nie trwa długo, użytkowanie jest opłacalne dla domowego budżetu, a wewnętrzna przestrzeń – komfortowa i przyjazna dla wszystkich domowników. Podstawą jest jednak dobry projekt. Jak go znaleźć? Na co zwrócić uwagę? Wyjaśniamy, co powinno znaleźć się w projekcie dla rodziny z dziećmi oraz jak wybrać ten najlepszy – dla siebie i swoich bliskich.

Jaki projekt domu dla rodziny z dziećmi?

Dobry projekt domu dla rodziny z dziećmi to podstawa do budowy wymarzonego miejsca do życia. Odpowiednio przemyślany, pozwala stworzyć wyjątkowo dogodną i komfortową przestrzeń – i dla rodziców, i ich pociech. Nawet w przypadku nieco mniejszego metrażu, bardziej wymagającej działki czy ograniczonych zasobów finansowych.

Projektów domów dla rodzin z dziećmi jest dziś sporo, przez co wybór tego jednego może rodzić szereg wątpliwości. Pod uwagę brać należy nie tylko bieżące, ale i przyszłe potrzeby dorastających pociech. W podjęciu decyzji nie pomaga fakt, że w jednym szkicu pogodzić trzeba oczekiwania wszystkich domowników – które często bywają różne.

Jaki projekt domu dla rodziny z dziećmi będzie odpowiedni? Czym kierować się przy jego wyborze? Na co zwrócić uwagę? Czy warto decydować się na gotowy projekt? A może lepszym rozwiązaniem dla rodziny z dziećmi będzie projekt indywidualny? Pytań pojawia się wiele – odpowiedzi na nie podajemy w dalszej części poradnika.

domek perfect wolfhaus

Domek Perfect w ofercie WOLF Haus

Dobry projekt domu dla rodziny z dziećmi – co go wyróżnia?

Projekty domów dla rodzin z dziećmi mogą wpisywać się w rozmaitą estetykę i formę architektoniczną, a swoją konstrukcją być dostosowane do różnych działek. Są jednak pewne kwestie, które powinny zostać uwzględnione w każdym szkicu. Co wyróżnia dobry projekt domu dla rodziny z dziećmi? Najważniejsze elementy to:

Optymalny metraż i liczba pomieszczeń

Im większe gospodarstwo domowe, tym zwykle wymagana większa powierzchnia użytkowa domu. Trudno jednak o określenie sztywnych wytycznych, co do zalecanego metrażu – 100 m2 dom może zaspokoić potrzeby rodziny 2+1, ale też i wpisać się w wymogi rodziny 2+2, której zależy na przytulności wnętrza.

Można przede wszystkim kierować się tym, by w projekcie znalazły się taka liczba i rodzaj pomieszczeń, które spełnią wszystkie oczekiwania przyszłych domowników. Warto brać pod uwagę w szczególności te, których metraż pozwala na wygospodarowanie każdemu domownikowi własnego kąta – dzieciom ich własnych pokoi do nauki i zabawy, z kolei rodzicom – sypialni, która zagwarantuje pożądaną prywatność.

Funkcjonalny układ domu

Dobry projekt domu dla rodziny z dziećmi powinien zapewniać komfortową przestrzeń do życia. Aby tak się stało, znaczenie ma nie tylko sam metraż czy liczba dostępnych pomieszczeń, ale i funkcjonalny układ domu. Ważne jest to, by zapewniał on wygodę korzystania z dostępnych pomieszczeń i dawał możliwość płynnego poruszania się po domu wszystkim domownikom.

Wydzielona przestrzeń wspólna i indywidualna

Projekt domu dla rodziny z dziećmi powinien uwzględniać wspólne oraz indywidualne potrzeby każdego z domowników. Tylko w taki sposób możliwe stanie się stworzenie takiej przestrzeni, w której każdy, niezależnie od wieku, będzie czuł się swobodnie i komfortowo. Ważne jest, by w ramach dostępnego metrażu znalazło się miejsce na pomieszczenia podstawowe i wspólne, w ramach których toczyć się będzie życie rodzinne, takie jak kuchnia, łazienka, salon czy jadalnia. Niemniej ważne są jednak i pomieszczenia indywidualne. Dają one poczucie prywatności i pozwalają realizować samodzielnie własne potrzeby i pasje.

Energooszczędność

Nie ulega wątpliwości, że im liczniejsze gospodarstwo domowe, tym zwykle mocniej obciążony budżet i wyższe rachunki. Warto więc już na etapie wyboru projektu pomyśleć o rozwiązaniach, które pozwolą zredukować koszty związane z utrzymaniem czy eksploatacją budynku. Energooszczędne domy prefabrykowane WOLF Haus doskonale wpisują się w potrzeby rodzin z dziećmi – dzięki zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym oraz mechanizmowi rekuperacji, pozwalają odczuwalnie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Nawet do 40%!

Wybór projektu domu dla rodziny z dziećmi – czym się kierować?

Czym kierować się przy wyborze projektu dla rodziny z dziećmi? Zapewne nie będzie to wielkim zaskoczeniem, lecz należy to podkreślić – najważniejszym jest to, by wybrany projekt odpowiadał na indywidualne potrzeby i preferencje przyszłych domowników. Optymalny metraż, funkcjonalny układ, adekwatna ilość i rodzaj pomieszczeń – wszystko to ma znaczenie dla codziennego komfortu życia.

Metraż i rodzaj konstrukcji budynku determinowane są w dużej mierze przez zasoby finansowe oraz samą specyfikę działki. Jednopoziomowe domy zapewnią sporą przestronność wnętrza i dogodny dostęp do pomieszczeń dla wszystkich osób. Są też najbardziej odpowiednie dla małych dzieci – nie ma w nich w końcu schodów prowadzących na kolejną kondygnację.

W momencie jednak, gdy rodzinie potrzebny jest większy metraż, a działka jest niewielka – optymalnym rozwiązaniem będzie projekt domu piętrowego lub z poddaszem użytkowym. Przy odpowiednim projekcie domu dla rodziny z dziećmi, tego typu konstrukcje powinny być w pełni bezpieczne także dla najmniejszych domowników.

Dom rudzik WOLF Haus

Projekt domu Rudzik w ofercie WOLF Haus

Projekty domów dla rodzin z dziećmi od WOLF Haus

W WOLF Haus zapewniamy szerokie portfolio rozwiązań, adekwatnie do różnych potrzeb i preferencji klientów. Wśród naszych propozycji znajdują się także rozmaite projekty domów dla rodzin z dziećmi – parterowe, piętrowe i z poddaszem użytkowym. Oprócz gotowych szkiców i domów, oferujemy naszym klientom możliwość przelania na papier własnej wizji na wymarzony dom lub inwestycję z pomocą naszych specjalistów – od zupełnych podstaw, jak i na bazie już istniejącego projektu z zewnętrznego źródła lub katalogu WOLF.

Decydując się na współpracę z nami, możesz liczyć nie tylko na profesjonalny, szyty na miarę projekt domu, ale i kompleksową, profesjonalną realizację całego procesu jego budowy. Wszystkie stawiane przez nas domy są w standardzie solidne i energooszczędne, a ich wnętrza zapewniają przyjazny mikroklimat – w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie Ciebie i Twojej rodziny. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu – z przyjemnością rozwiejemy wszelkie wątpliwości i przedstawimy Ci szczegóły naszej oferty.

Najnowsze wpisy

dom prefabrykowany z częścią usługową

Dom prefabrykowany z częścią usługową. Jak może wyglądać?

Chcesz prowadzić swój biznes blisko miejsca zamieszkania, jednocześnie oddzielając życie zawodowe od prywatnego? Jest to możliwe nawet w tej samej lokalizacji! Planując budowę domu, wystarczy wziąć taką koncepcję pod uwagę, a potem po prostu wprowadzić ją w życie. W tym artykule omawiamy domy prefabrykowane, które są połączone z częścią usługową. Jak to może wyglądać w […]

Czytaj dalej
dom bez barier

Dom bez barier: prefabrykacja z myślą o osobach niepełnosprawnych

Dom prefabrykowany to budynek, który da się stworzyć w odpowiedzi na najróżniejsze potrzeby właścicieli. Wiąże się to z wprowadzaniem rozmaitych rozwiązań. Czasem wynikają one z marzeń i wizji przyszłych domowników, ale bywa i tak, że ich realizacja ma dużo większe znaczenie.

Czytaj dalej

Dom na miarę XXI wieku: jak się buduje z prefabrykatów?

Zmieniające się przepisy i coraz to nowsze trendy w budownictwie sprawiają, że każdy, kto obecnie podejmuje decyzję o budowie wymarzonego domu, musi się zmierzyć z wieloma dylematami. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku typowo inwestycyjnego podejścia do tego tematu. Jeśli chcesz poznać długą listę istotnych szczegółów, dotyczących stawiania budynków w XXI wieku, to ten artykuł […]

Czytaj dalej