Marzysz o dużym domu? Sprawdź, co trzeba uwzględnić w projekcie

Duży dom to marzenie wielu osób. Ogromna przestrzeń użytkowa daje w zasadzie nieograniczone możliwości w zakresie projektu, co pozwala zaspokoić potrzeby i oczekiwania wszystkich domowników. Co trzeba wziąć pod uwagę, aby stworzyć wymarzone miejsce do życia? Podpowiadamy!

Co trzeba uwzględnić w projekcie dużego domu?

Duży dom daje poczucie szczególnego komfortu i swobody. Wbrew pozorom, nawet on może być mało wygodny na co dzień, jeśli zostanie nieodpowiednio zaprojektowany. Jak stworzyć funkcjonalne i komfortowe miejsce do życia? Punktem wyjścia są oczywiście potrzeby i oczekiwania inwestora. Poniżej omawiamy najważniejsze kwestie, jakie warto oprócz nich rozpatrzyć w projekcie dużego domu:

  • Rodzaj domu i liczba kondygnacji

Dom parterowy znosi bariery architektoniczne w formie schodów, a zarazem zapewnia otwarte i przestronne wnętrza. Rozplanowanie przestrzeni na jednym poziomie wymaga jednak posiadania większej działki. Dom piętrowy może zapewnić porównywalny metraż użytkowy przy mniejszej powierzchni zabudowy, dzięki czemu jest dobrym rozwiązaniem w razie ograniczonej powierzchni terenu. Z uwagi na schody, poruszanie się po nim może być jednak problemem dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Dom Lotos WOLF Haus

Rodzaj i układ pomieszczeń

Projekt dużego domu powinien zapewniać logiczny, funkcjonalny i przyjazny domownikom układ pomieszczeń. Właściwie rozplanowana przestrzeń ułatwi codzienne życie i zapewni pożądany komfort. Ważne są w szczególności:

Rodzaj pomieszczeń

Odpowiadający wielkości gospodarstwa domowego oraz indywidualnym wymogom. W projekcie dużego domu warto zwrócić uwagę na zwiększoną liczbę łazienek oraz obecność pomieszczeń dodatkowych, które można zaadaptować w przyszłości wedle zmieniających się potrzeb np. na garderobę, domową siłownię czy gabinet. Ważne będą także pomieszczenia pomocnicze, takie jak garaż, schowek, kotłownia czy spiżarnia.

  • Podział na strefy – indywidualną (prywatną) i wspólną (ogólnodostępną). Zapewni to prywatność każdemu z domowników, a jednocześnie stworzy przestrzeń do integracji i wspólnego spędzania czasu.
  • Rozmieszczenie pomieszczeń względem siebie – z uwzględnieniem podziału na strefy i zachowania odpowiedniego ciągu komunikacyjnego. Dobrze zadbać o bliskie ulokowanie pomieszczeń często używanych jednocześnie: na przykład kuchni i jadalni/salonu.
  • Usytuowanie względem stron świata – planując rozmieszczenie pomieszczeń w projekcie dużego domu warto wziąć pod uwagę, że wymagają one różnego nasłonecznienia. Dobrze w tym zakresie kierować się zasadą podążania za słońcem – pozwoli to na wykorzystanie naturalnego światła i ciepła w odpowiednich porach, zapewniając optymalne doświetlenie i dogrzanie pomieszczeń – np. sypialni o poranku (północ/wschód), z kolei salonu przez resztę dnia (południe/zachód).

Projektowanie dużego domu – co jeszcze ma znaczenie?

Umiejętne rozplanowanie przestrzeni użytkowej dużego domu to jedno, jednak niemniej ważne na etapie projektowania są także bardziej przyziemne aspekty. 

Warto pamiętać, że miejsce na działce potrzebne jest nie tylko na sam dom, ale też zabudowę przydomową – podjazd, garaż lub miejsca parkingowe. Jeszcze przed wyborem projektu dużego domu należy również sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (a jeśli grunt nie jest nim objęty – decyzją o warunkach zabudowy). Zawarte w dokumencie zapisy precyzują, jakiego typu zabudowa jest dopuszczalna w konkretnej lokalizacji, określając między innymi dopuszczalną wysokość budynku, jego usytuowanie, geometrię dachu czy estetykę elewacji.

Już na etapie projektu dobrze mieć na względzie późniejsze wydatki związane z utrzymaniem domu. Zdecydowanie największą część budżetu pochłaniają koszty związane z ogrzewaniem – aby je zmniejszyć, warto zadbać o to, by w projekcie dużego domu wdrożone zostały rozwiązania, które podniosą jego energooszczędność. 

W WOLF Haus wszystkie domy projektujemy i tworzymy w sposób, który maksymalnie ogranicza straty cieplne w zakresie konstrukcyjnym i izolacyjnym. W standardzie zapewniamy również system rekuperacji, który pozwala na dodatkowe obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem dużego domu. 

dom cyprysy wolfhaus

Dom cyprysy w WOLF Haus

Dlaczego warto postawić na duży dom z prefabrykatów?

Choć budowa dużego domu to poważne przedsięwzięcie, wcale nie musi trwać latami. Czas gra na Twoją niekorzyść i zależy Ci na szybkim postawieniu upragnionej nieruchomości? Rozważ wybór technologii, która znacząco przyspieszy cały ten proces. 

Prefabrykacja – bo to o niej mowa – to technologia stawiania domów z gotowych elementów, która może być znakomitą alternatywą dla tradycyjnie stawianych, murowanych budynków. Rozwiązanie to pozwala nie tylko precyzyjne zrealizować wszystko, co zawiera się projekcie dużego domu, ale również zaoszczędzić czas. Eliminuje bowiem większość typowych problemów, które przyczyniają się do opóźnienia budowy – w tym m.in. przestoje wynikające z nadejścia zimy, niepogody czy braku dostępności materiałów budowlanych. 

Duży dom to Twoje marzenie? Skontaktuj się z nami już dziś i powierz nam jego realizację! W WOLF Haus zajmujemy się kompleksowym stawianiem domów z prefabrykatów – nie tylko projektujemy wymarzone miejsca do życia dla naszych klientów, ale także zajmujemy się ich produkcją i montażem na docelowej działce. Wszystkie stawiane przez nas domy są trwałe, bezpieczne i energooszczędne – niezależnie od metrażu!

Najnowsze wpisy

Spiżarnia w domu – gdzie ją zaplanować i jak zaprojektować?

Spiżarnia w domu ułatwia przechowywanie i gromadzenie zapasów żywności. Aby jednak pomieszczenie odpowiednio spełniało swoje zadanie, musi być właściwie zaprojektowane. Gdzie zaplanować spiżarnię w domu i na co zwrócić szczególną uwagę w projekcie? Podajemy praktyczne wskazówki.

Czytaj dalej

Ile ważny jest projekt domu?

Ile ważny jest projekt domu od momentu jego wykonania? Czy do rozpoczęcia budowy można wykorzystać dokument sprzed kilku lat? Czy projekt może stracić ważność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. Podajemy najważniejsze informacje!

Czytaj dalej

Idealny układ pomieszczeń w domu

Rozmieszczenie pomieszczeń w domu ma znaczenie – przekłada się nie tylko na wygodę mieszkania, ale i koszty eksploatacji budynku. Jesteś na etapie projektowania wymarzonej nieruchomości? W takim razie koniecznie przeczytaj ten wpis. Podpowiadamy, jakimi zasadami się kierować i na co zwrócić uwagę, aby stworzyć idealny układ pomieszczeń w domu.

Czytaj dalej