Może powstać nawet na niewielkiej działce, jest energooszczędny, a na dodatek wykonany z ekologicznych materiałów. Dom prefabrykowany to obiekt, który da się postawić w zaledwie kilka miesięcy. Jak to możliwe? Czytaj dalej i dowiedz się, na czym polega ta metoda realizowania budowlanych inwestycji.

Dom prefabrykowany – w jaki sposób powstaje?

Prefabrykacja sprowadza się do budowy domu na linii produkcyjnej. Mówiąc precyzyjnie: w ten sposób powstają kluczowe części konstrukcyjne obiektu. Wszystko dzieje się z dbałością o szczegóły i w oparciu o projekt (gotowy, prosto z katalogu bądź dopasowany do potrzeb jego przyszłych użytkowników).

Kiedy prace, które należy wykonać w fabryce, dobiegną końca, przychodzi czas transportu i przeniesienia wszystkich gotowych elementów na plac budowy. Na miejsce przewożą je tam ciężarówki, a montaż odbywa się przy użyciu dźwigu. Dlatego jednym z nielicznych warunków, niezbędnych do możliwości realizacji takich inwestycji jest utwardzona i wystarczająco szeroka droga dojazdowa, a także przestrzeń, która chociaż w minimalnym stopniu pozwoli operatorowi dźwigu na swobodne manewrowanie maszyną i poszczególnymi częściami konstrukcji.

Warto podkreślić, że takie prace prowadzi jedna ekipa, składająca się z różnych fachowców. To grupa ludzi, którzy wiedzą, co mają robić i potrafią ze sobą współpracować. Krótko mówiąc, nie trzeba koordynować ich prac czy pilnować, by byli dostępni w wybranym okresie, na konkretnym etapie budowy. Nie ma również konieczności odwiedzania dużych marketów budowlanych w poszukiwaniu materiałów czy samodzielnego dowożenia wielu rzeczy na plac budowy.

W technologii prefabrykowanej wszystko jest dopięte na ostatni guzik także pod tym kątem. I właśnie to sprawia, że takie zadania stają się możliwe do realizacji w zawrotnym tempie, od fundamentów po sam dach i zarazem przy dużej, wręcz laboratoryjnej precyzji.

dom cedrowy wolfhaus

Dom cedrowy w ofercie WOLF Haus

Dom prefabrykowany możesz mieć jeszcze w tym roku!

Mimo że ten artykuł publikujemy na wiosnę, to nic nie stoi na przeszkodzie, by jeszcze w tym roku przyszli domownicy albo inwestorzy cieszyli się z własnego obiektu prefabrykowanego. Ta technologia budowy pozwala bowiem na błyskawiczne działanie.

Opisane wyżej działania, jakie odbywają się w fabryce, trwają zwykle kilka miesięcy. W tym samym czasie na placu budowy można zadbać o przygotowanie terenu pod inwestycję, przede wszystkim tworząc solidne fundamenty. Kolejny etap, czyli prace w terenie, odbywają się w znacznie szybszym tempie. Wszystko da się bowiem wykonać nawet w ciągu kilku czy kilkunastu dni.

Tym sposobem stan deweloperski można osiągnąć już po około trzech miesiącach (licząc od momentu rozpoczęcia prac)! I to bez przerw technologicznych oraz przestojów z powodu braku materiałów na rynku czy konieczności oczekiwania na kolejną ekipę fachowców. Tym właściciel działki nie musi się tutaj przejmować. I chociaż z własnej woli może się interesować poszczególnymi etapami prac, to nie jest to konieczne. Wręcz przeciwnie: taki obiekt da się wybudować przy minimum zaangażowania z jego strony i przy realizacji inwestycji w z góry ustalonym terminie.

W praktyce możemy zatem powiedzieć, że jeśli ktoś zaplanuje rozpoczęcie budowy domu prefabrykowanego co najmniej w okolicach września, to może liczyć na jego postawienie jeszcze w tym samym roku. Piękna perspektywa, prawda?

dom kier wolfhaus

Dom Kier w ofercie WOLF Haus

Dlaczego warto wybudować dom prefabrykowany?

Poza oczywistą zaletą, jaką jest duże tempo prowadzenia takiej inwestycji, można wymienić także wiele innych kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Ta technologia budowy idzie również w parze z ogromną precyzją. Każdy element jest w fabryce tworzony z dużą pieczołowitością – dosłownie co do milimetra. Dzięki temu wszystkie elementy doskonale do siebie pasują, tworząc energooszczędny dom, charakteryzujący się doskonałymi parametrami termicznymi, a także znacznie niższym zapotrzebowaniem na energię, niż ma to miejsce w obiektach murowanych.

Co ważne, decydując się na dom prefabrykowany, jego właściciele stawiają również na ekologię, minimalizując straty energii cieplnej. Nierzadko takie obiekty mają wiele przeszkleń, co doskonale je doświetla naturalnym światłem słonecznym.

Główne elementy konstrukcyjne (choć nie tylko) wykonane są z wysokiej jakości drewna. Dzięki temu w środku tworzy się idealny dla zdrowia mikroklimat, co szczególnie powinni doceniać alergicy. W takich obiektach z reguły nie ma też problemów z nadmierną wilgotnością powietrza, co dobrze wróży na przyszłość w kontekście braku pleśni czy grzybów. Wszystko dlatego, że drewniane domy „oddychają”.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że budowa domu prefabrykowanego to świetna propozycja nie tylko dla osób prywatnych, ale i inwestorów. W takiej technologii da się zbudować zarówno niewielkie obiekty dla singli, parterowe budynki dla seniorów, domy wielorodzinne i nie tylko. Spełniają różne oczekiwania, bo są trwałe, ognioodporne, a także szczelne. Co więcej, doskonale chronią przed upałem i mrozem, a także są świetną barierą przed nadmiernym hałasem.

Najnowsze wpisy

Projekt domu z garażem czy bez – co lepsze?

Marzysz o domu dla swojej rodziny? A może podchodzisz do takiej inwestycji z czysto biznesowego punktu widzenia? Niezależnie od tego, jakie masz motywacje do rozpoczęcia budowy, z pewnością masz już w głowie swoją koncepcję na taki obiekt.

Czytaj dalej
dzień otwarty WOLF Haus 2024

Dzień otwarty w fabryce WOLF Haus!

Już 26 maja 2024 zapraszamy na dzień otwarty do naszej fabryki. Przyjdź i poznaj tajniki budownictwa prefabrykowanego. Dla odwiedzających, szczególnie tych najmłodszych, przygotowaliśmy sporo atrakcji. Sprawdź szczegóły!

Czytaj dalej
czy domy modułowe są odporne na anomalia pogodowe

Czy domy modułowe są odporne na anomalie pogodowe?

Domy modułowe są wprawdzie w Polsce dużo mniej popularne, niż budynki murowane, ale i tak cieszą się coraz większym zainteresowaniem. I to niekoniecznie pod kątem tworzenia obiektów letniskowych, bo świetnie sprawdzają się one również w trybie całorocznym. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czym charakteryzują się domy modułowe oraz na jakie warunki są odporne.

Czytaj dalej