Gdy zapada decyzja o budowie domu, inwestor musi podjąć wiele ważnych decyzji, wśród których wskazać można również wybór projektu domu. Kiedy go zamówić? Gdzie szukać projektów? Wybrać gotowy projekt, a może zdecydować się na indywidualny projekt domu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania związane z zamówienie projektu domu.

Projekt budowlany domu – gotowy czy indywidualny?

Projekt budowlany domu nie jest to wyłącznie wizualizacja tego, jak budynek ma się prezentować. Pod pojęciem tym kryje się obszerny dokument, który składa się z dużej ilości rzutów, szkiców, obliczeń i opisów. To, co dokładnie musi zawierać taki projekt, jest wyszczególnione w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (głównie w art. 34.). Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem, projekt budowlany powinien składać się z trzech części: projektu zagospodarowania terenu lub działki; projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego.

W ofercie biur projektowych, ale również wykonawców robót, znaleźć można całą gamę gotowych projektów budowlanych. Dostępne są najróżniejsze konfiguracje pod względem wielkości, bryły, rozkładu pomieszczeń, wykorzystanych materiałów budowlanych czy oczywiście cen. Jeśli jednak mamy swoje indywidualne preferencje i potrzeby, zapewne najlepszym wyborem będzie zdecydowanie się na projekt spersonalizowany, który uwzględni wszelkie wytyczne.

Dom Kier Wolfhaus

Dom Kier dostępny w ofercie Wolf Haus

Kiedy zamówić projekt domu?

Bez względu na to, czy decydujemy się na projekt gotowy czy indywidualny, najlepiej zamówić projekt wtedy, gdy mamy już wybraną działkę. Oczywiście warto już wcześniej przejrzeć dostępne propozycje, by zorientować się w tym, co nam się podoba i co jest dla nas ważne (np. podpiwniczenie, garaż wbudowany w bryłę domu, ilość kondygnacji, powierzchnia użytkowa, rodzaj dachu itd.). Niemniej to właśnie dysponowanie działką pozwoli na dobór optymalnego projektu, ponieważ projekt musi odpowiadać różnym wymogom, które są związane z lokalizacją, przeznaczeniem czy układem działki.

  • Po pierwsze, już na etapie zakupu działki warto sprawdzić, czy został wydany dla niej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który nakreśla, jakim wymogom musi sprostać obiekt budowlany. Jeśli nie ma MPZP, niezbędne jest wystąpienie o wydanie warunków zabudowy. W dokumentach tych znajdują się m.in. informacje o tym, jak wysoki może być budynek, jaki może mieć dach (kąt nachylenia), jakie może być usytuowanie budynku (względem drogi, przy granicy działki), jaka kolorystyka elewacji i dachu jest dopuszczalna oraz wiele innych.
  • Po drugie, dysponując działką wiemy już, jakiej wielkości dom i o jakiej bryle możemy na niej postawić. Niektóre działki są wąskie i długie, inne trójkątne, jeszcze zupełnie nieforemne albo stoi na niej słup energetyczny – wówczas niezbędne jest dopasowanie projektu do specyfiki danej działki.
  • Po trzecie, bardzo ważne jest też to, jaka jest specyfika danego terenu. Na przykład na terenie działalności górniczej, projektant musi uwzględnić dodatkowe wzmocnienia fundamentu, a na terenach, gdzie występują grunty niestabilne (np. obszary podmokłe), uwzględnione muszą zostać dodatkowe prace (np. wymiana gruntu), jak również projekt powinien uwzględniać taką sytuację (m.in. dodatkowe wzmocnienia, drenaż).

Gdzie szukać projektu domu?

Wybór projektu domu to niesamowicie ważny etap, który będzie znaczący dla późniejszego komfortu życia. Istnieje wiele możliwości, by taki projekt zakupić – m.in. można skorzystać z oferty biur architektonicznych i projektowych (stacjonarnie lub online), katalogów projektów czy z oferty wykonawców.

Przykładowo w ofercie WOLF Haus dostępnych jest wiele projektów domów prefabrykowanych – różnią się ilością kondygnacji (domy parterowe, domy piętrowe), bryłą, rozkładem pomieszczeń, powierzchnią, wykończeniem itd., ale proponujemy również opcję stworzenia indywidualnego projektu z pomocą naszych ekspertów.

dom cedrowy wolfhaus

Dom Cedrowy Wolf Haus

Indywidualny projekt to najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie są zadowolone w 100% z dostępnych projektów gotowych. Istnieją trzy możliwości, jak tego dokonać. Pierwszą opcją jest adaptacja gotowego projektu z oferty WOLF Haus (np. dom Kier, dom Cedrowy), czyli wprowadzenie zmian, które są dla nas ważne, ale nie wymagają tworzenia nowego projektu domu od zera.

Drugą opcją jest adaptacja projektu zewnętrznego (np. z katalogu, od projektanta) i jego przystosowanie pod produkcję komponentów domu modułowego. Trzecią możliwością jest tworzenie projektu z architektem lub projektantem od zera. W takim przypadku możliwe jest kompleksowe zrealizowanie wizji inwestora i dopasowanie budowli do niemal każdego jego życzenia.

Podsumowując, projekt domu warto zamówić wtedy, gdy mamy już wybraną działkę. Dzięki temu zyskujemy wiele cennych informacji, które zawężą wachlarz możliwości. Jeśli są Państwo zainteresowani budową domu prefabrykowanego – zapraszamy do sprawdzenia oferty projektów WOLF Haus lub kontaktu z naszymi specjalistami, w celu stworzenia projektu indywidualnego.

Najnowsze wpisy

dzień otwarty WOLF Haus 2024

Dzień otwarty w fabryce WOLF Haus!

Już 26 maja 2024 zapraszamy na dzień otwarty do naszej fabryki. Przyjdź i poznaj tajniki budownictwa prefabrykowanego. Dla odwiedzających, szczególnie tych najmłodszych, przygotowaliśmy sporo atrakcji. Sprawdź szczegóły!

Czytaj dalej
dom z drewna wolfhaus

Dom z drewna – nie tylko ładny, ale i dobry dla zdrowia!

Rośnie świadomość polskiego społeczeństwa na temat wpływu wielu czynników na nasze zdrowie. Coraz więcej osób, w oparciu o wciąż pogłębianą wiedzę, stara się unikać na przykład wykorzystywania tworzyw sztucznych. Dotyczy to wielu sytuacji, co ma swoje odzwierciedlenie także w budownictwie mieszkalnym.

Czytaj dalej
Dom pod wynajem wolfhaus

Dom pod wynajem – kiedy to będzie dobra inwestycja?

Na budowę domu decydują się nie tylko osoby prywatne. To przedsięwzięcie, które nierzadko doprowadzają do skutku również inwestorzy. I chodzi tu zarówno o biznesmenów, zamierzających szybko sprzedać gotowy obiekt, jak i tych, którzy liczą na zyski z wynajmu. Jaki dom warto wybudować, myśląc o budynku dla zmieniających się co jakiś czas lokatorów? Czy jest zapotrzebowanie […]

Czytaj dalej