Cechy domu prefabrykowanego

Domy prefabrykowane, czyli wszystko pod kontrolą

Przy zetknięciu z technologią szkieletową i systemem budowy domu w technologii prefabrykowanej, w pierwszej kolejności nasuwa się pytanie czym jest prefabrykacja? Co cechuje domy, wybudowane w tej technologii? Czy są trwalsze niż domy postawione w innych systemach szkieletowych?

Prefabrykacja to najogólniej mówiąc produkowanie elementów obiektu, poza miejscem budowy. W przypadku domów prefabrykowanych są to ściany, stropy oraz elementy dachu, które powstają w fabryce a następnie są transportowane na działkę, gdzie są składane przez ekipy montażowe.

Każda z firm zajmujących się prefabrykacją w różnym stopniu i zakresie produkuje dany element (niekiedy całość, łącznie ze stolarką okienną, jest komponowana w warunkach fabrycznych, czasami podzespoły są montowane na miejscu budowy w późniejszym czasie).

Jeżeli firma budująca domy prefabrykowane dysponuje centrum inwestycyjnym (dom modelowy i/lub fabryka) i oferuje możliwość zobaczenia produkcji od kuchni warto z takiej opcji skorzystać. Można wtedy z bliska przypatrzeć się, jak wygląda proces produkcji elementów budynku. Wizyta w domu modelowym natomiast daje możliwość zweryfikowania, czy sposób wykonania i zastosowane materiały są najwyższej jakości.

Precyzja i jakość

Jak w przypadku każdej innej technologii, również w przypadku prefabrykacji proces rozpoczyna się od zaprojektowania konstrukcji domu. Następnie komputerowo zaprogramowana maszyna tnie elementy drewniane z najwyższą precyzją. Dlatego też prefabrykacja daje gwarancję, że dom będzie przygotowany zgodnie z projektem, bez odchyleń. Nie ma w tym przypadku również miejsca na dokonanie błędów podczas montażu na miejscu budowy. Jeżeli wykonawca został przez nas wcześniej sprawdzony pod kątem uczciwości i stosowanych przez niego materiałów (czy są wytrzymałe, solidne, czy wykazują najlepsze parametry izolacyjne, czy są od sprawdzonych producentów etc.) nie musimy się wtedy obawiać, że nie mamy kontroli nad tym, czy nasz dom będzie faktycznie solidnie i dobrze wykonany.

 

Następnie pocięte elementy trafiają na linię produkcyjną, gdzie wyspecjalizowani pracownicy wykonują dalsze prace montażowe – ocieplenie, instalacje, stolarka oraz tynk.

Produkcja prefabrykatów w ściśle kontrolowanych, laboratoryjnych warunkach fabrycznych, zapewnia odpowiednie warunki wykonawstwa. Niektóre firmy pieczołowicie zabezpieczają również części domu, zanim opuszczą fabrykę, przed momentem załadunku.

Tym różnią się prefabrykaty od systemu budowy w technologii szkieletowej kanadyjskiej, gdzie elementy składane są na miejscu budowy w warunkach otwartych, podczas których, przez cały okres montowania, wystawione są na działanie czynników zewnętrznych.

 

Czas realizacji

Tempo budowy to kolejna istotna cecha domów prefabrykowanych. W zależności od standardu, na który się zdecydujemy (surowy zamknięty, deweloperski itd.), klucze odbieramy po kilku/kilkunastu tygodniach od rozpoczęcia montażu. Doceniają ten aspekt klienci, którym zależy na czasie i na szybkiej przeprowadzce.

 

Jest to kluczowa różnica między prefabrykacją a tradycyjną metodą budowy domów, która nieodzownie wiąże się z przerwami technologicznymi czy przestojami; jest również zależna od pory roku. Inwestorzy decydujący się na murowaną technologię są zatem narażeni na poświęcenie sporej ilości czasu, jeżeli chcieliby kontrolować etapy prac związanych z budową domu, muszą również trwać w inwestorskiej gotowości przez cały okres trwania budowy, co w najlepszym układzie zajmuje rok bądź więcej.

 

W przypadku prefabrykatów, gotowy dom w zasadzie zobaczymy kilka dni od rozpoczęcia montażu (czas zależny jest od wielkości budynku). Wszystkie ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy oraz dach zostaną zmontowane najdalej w tydzień. Po tym czasie dom nadaje się do dalszych prac wykończeniowych. Możemy więc przyjąć, że standardowy dom w stanie deweloperskim z infrastrukturą techniczną to łącznie 3 miesiące (organizujemy dni otwarte na montażu domu, gdzie można z bliska przekonać się, jak szybko powstają domy – kliknij i sprawdź).