Budowa domu to nie tylko kosztowne przedsięwzięcie, ale przede wszystkim wymagające ogromnego zaangażowania, wiedzy i współpracy z odpowiednimi podwykonawcami. Wkrótce rozpoczynasz swoją inwestycję? Sprawdź, jak przygotować się do budowy domu! Przygotowaliśmy wskazówki, o czym powinien pamiętać inwestor.

Plan budowy domu – od czego zacząć?

Decyzja o budowie domu nie zapada z dnia na dzień. Wymaga odpowiedniego przemyślenia każdego aspektu – od potrzeb i oczekiwań, po możliwości finansowe. I choć żadna budowa nie przebiega w ten sam sposób, a na proces ma wpływ całe mnóstwo różnych czynników, to są pewne nieuniknione etapy w zakresie przygotowań do budowy domu. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać.

odbiór kluczy do domu

Określenie swoich potrzeb

Od marzeń o domu do ich realizacji czasem jest daleka droga. Szczególnie, gdy te marzenia nie są jasno sprecyzowane. Nawet jeśli jeszcze nie jesteś gotów na rozpoczęcie budowy pod względem np. formalnym czy finansowym, warto zawczasu określić swoje potrzeby. Przestronna willa na skraju lasu, a może mały domek na obrzeżach miasta, ze świetnym dojazdem do centrum? Na pewno w Twojej głowie nieco rysuje się już pewna wizja. Zastanów się:

  • gdzie chcesz mieszkać,
  • jak duży ma być dom,
  • jakich elementów nie może w nim zabraknąć,
  • w jakim stylu ma być wykonany,
  • jakim docelowo będziesz dysponować budżetem pod względem samego stawiania domu, jak i jego późniejszego wykończenia.

Działka

Wybór działki nie ogranicza się do wybrania miejscowości, w której chcemy mieszkać. Poszukiwania działki są bardzo często długim i czasochłonnym procesem, ale warto się mu oddać i dobrze przemyśleć każdą decyzję. Gdy masz na oku działkę, na początku rozpoznaj potencjalne utrudnienia, jakie mogą wystąpić. Weź pod uwagę np. podmokły teren, przez działkę przebiega linia wysokiego napięcia/gazociąg/wodociąg.

Informacji o ewentualnych problemach należy poszukać u sąsiadów zamieszkujących okolicę. Można też złożyć zapytanie do urzędników danej gminy lub starostwa czy zgłosić się po opinię do geodety, geologa (i zlecić np. badania gruntu). Działka „z niespodziankami” może wygenerować spore, obciążające budżet koszty i spędzić sen z powiek już na samym początku inwestycji.

Projekt domu

Wykonanie projektu domu może zostać zlecone projektantowi indywidualnie – wówczas należy przedstawić dokładne wymagania i oczekiwania, a specjalista przygotuje spersonalizowany projekt, wraz z kosztorysem, zestawieniem materiałowym i oczywiście wszystkim wyliczeniami.

Kolejną możliwością jest zakup gotowego projektu z katalogu renomowanych firm. Dostępna jest cała gama propozycji i bez względu na potrzeby czy upodobania pod względem designu, każdy znajdzie opcję dla siebie. Dodatkowo projekt może zaadaptować i dopasować do indywidualnych wymogów. Trzecią możliwością jest skorzystanie z projektu, jaki w swojej ofercie ma wykonawca, z którym planujesz nawiązać współpracę.

wybierz projekt domu

Wybór wykonawcy

To niełatwe, a zarazem bardzo odpowiedzialne zadanie. W końcu to wykonawca będzie budował Twój wymarzony dom, np. dom parterowy, a współpraca z nim będzie trwała od kilku miesięcy do kilku lat – zależnie od technologii budowlanej i innych aspektów. Ważne jest więc, by dobrze rozumieć się z wykonawcą i móc mu zaufać. Zalecamy, by decydować się na działania z firmą, która ma wieloletnie doświadczenie i cieszy się nieposzlakowaną opinią. Najlepiej jest z polecenia osób, którym ufasz.

Warto dobrze poznać portfolio wykonawcy, udać się do siedziby firmy, umówić wizytę na aktualnie realizowanej przez wykonawcę inwestycji. Oczywiście należy też skrupulatnie prześledzić ofertę, wyłapać wszelkie niezrozumiałe lub budzące wątpliwość kwestie. Pamiętaj też, by dokładnie przeanalizować, jakie będą korzyści ze współpracy, a jakie są ewentualne zagrożenia.

Materiały

Specyfikacja materiałowa znajduje się w projekcie. Warto jednak pamiętać, że ceny dynamicznie się zmieniają, a właściwie każdy kolejny tydzień zwlekania z ich zamówieniem może powodować wzrost kosztów całej budowy. Zalecane jest także, by upewnić się, czy wszystkie materiały posiadają odpowiednie certyfikaty i są po prostu dobrej jakości. Na przykład w WOLF Haus wszystkie nasze produkty i usługi są regularnie kontrolowane przez niezależne jednostki nadzorujące, a do tego dysponujemy licznymi certyfikatami i znakami jakości, co jest gwarantem najwyższego standardu budowy domów prefabrykowanych.

Dodatkowo wszystkie nowe konstrukcje domów energooszczędnych WOLF Haus objęte są na terenie Europy 30-letnią ochroną o charakterze gwarancyjnym. Poza tym równie ważny jak materiały, jest sam proces budowlany – współpraca ze sprawdzonym wykonawcą zwiększa szansę, że inwestycja będzie wznoszona precyzyjnie i zgodnie ze sztuką budowlaną.

Energooszczędny dom prefabrykowany Wolf Haus

Jak pokonać stres związany z budową domu?

Na budowę domu przeznaczamy nasze oszczędności, a nierzadko podpisujemy wieloletnie zobowiązanie kredytowe. Nie jest to tanie marzenie, stąd też naturalną reakcją organizmu jest stres. Zależy nam, by były to dobrze ulokowane środki, a ostateczny efekt spełnił nasze wszelkie oczekiwania. Jeśli jednak dobrze przygotujesz się do budowy domu, wybierzesz odpowiednią działkę i projekt, a do tego nawiążesz współpracę z renomowanym wykonawcą, zyskasz bezcenny spokój.

Poza tym ogranicz presję czasową. Budowa domu może trwać od kilku miesięcy do kilku lat (zdecydowanie szybciej powstają domy prefabrykowane niż murowane). Warto pilnować harmonogramu robót, ale też należy mieć na uwadze fakt, że czasem prace będą opóźnione z uwagi na braki materiałowe oraz warunki atmosferyczne. Ta kwestia jest ograniczona w przypadku domów prefabrykowanych, które w głównej mierze powstają w fabryce.

Istotne są też formalności (opóźnienie w wydaniu Pozwolenia na budowę, problemy z przyłączeniem mediów) itd. I przede wszystkim pamiętaj, że budowa w końcu dobiegnie końca, a Ty zamieszkasz w swoim upragnionym, zbudowanym i wykończonym wedle Twoich potrzeb domu!

Najnowsze wpisy

dom prefabrykowany z częścią usługową

Dom prefabrykowany z częścią usługową. Jak może wyglądać?

Chcesz prowadzić swój biznes blisko miejsca zamieszkania, jednocześnie oddzielając życie zawodowe od prywatnego? Jest to możliwe nawet w tej samej lokalizacji! Planując budowę domu, wystarczy wziąć taką koncepcję pod uwagę, a potem po prostu wprowadzić ją w życie. W tym artykule omawiamy domy prefabrykowane, które są połączone z częścią usługową. Jak to może wyglądać w […]

Czytaj dalej
dom bez barier

Dom bez barier: prefabrykacja z myślą o osobach niepełnosprawnych

Dom prefabrykowany to budynek, który da się stworzyć w odpowiedzi na najróżniejsze potrzeby właścicieli. Wiąże się to z wprowadzaniem rozmaitych rozwiązań. Czasem wynikają one z marzeń i wizji przyszłych domowników, ale bywa i tak, że ich realizacja ma dużo większe znaczenie.

Czytaj dalej

Dom na miarę XXI wieku: jak się buduje z prefabrykatów?

Zmieniające się przepisy i coraz to nowsze trendy w budownictwie sprawiają, że każdy, kto obecnie podejmuje decyzję o budowie wymarzonego domu, musi się zmierzyć z wieloma dylematami. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku typowo inwestycyjnego podejścia do tego tematu. Jeśli chcesz poznać długą listę istotnych szczegółów, dotyczących stawiania budynków w XXI wieku, to ten artykuł […]

Czytaj dalej