W jednym z naszych poprzednich artykułów omówiliśmy, ile kosztuje dom prefabrykowany i co wpływa na jego cenę. Obecnie każda inwestycja budowlana, bez względu na wybraną technologię, wiąże się ze sporym wydatkiem. Poza tym można spotkać się z opiniami, że ostateczny koszt zawsze jest wyższy niż założenia i kalkulacje przed rozpoczęciem przedsięwzięcia. Jak nie dać się zaskoczyć dodatkowymi kosztami budowy? Prezentujemy wskazówki przygotowane przez ekspertów WOLF System!

Co składa się na koszt budowy domu prefabrykowanego WOLF Haus?

Budowa domu to nie lada inwestycja. Zanim zdecydujesz się na jej rozpoczęcie, warto abyś poznał wszelkie koszty, które wiążą się z przedsięwzięciem. Poniżej prezentujemy wydatki na poszczególnych etapach budowy – od zakupu działki pod realizację stanu surowego zamkniętego.

Zakup działki i wydatki przed rozpoczęciem budowy

Budowa domu zwykle rozpoczyna się od zakupu działki. Ceny na rynku są bardzo zróżnicowane i uzależnione m.in. od lokalizacji, dostępu do mediów, planu zagospodarowania przestrzennego oraz innych czynników. Później dochodzą takie wydatki, jak:

 • koszt notarialny zakupu działki (kwota uzależniona od ceny działki),
 • cena projektu budowlanego i jego adaptacja do warunków lokalnych (w WOLF Haus wydatek ten mieści się w koszcie budowy domu),
 • projekty instalacji,
 • prace geodezyjne i ewentualnie archeologiczne,
 • uzbrojenie działki (jeśli brakuje którychś z potrzebnych mediów i istnieje możliwość ich przyłączenia),
 • ogrodzenie placu budowy i inne drobne wydatki,
 • prace ziemne.
Jak nie dać się zaskoczyć dodatkowymi kosztami budowy
Jak nie dać się zaskoczyć dodatkowymi kosztami budowy

Koszty składające się na stan surowy zamknięty

W ramach stanu surowego zamkniętego, czyli minimalnego zakresu, który oferujemy Klientom WOLF Haus, w naszych kalkulacjach zawsze były i będą uwzględnione koszty, o których zwykle się nie mówi, a które przy budowach stanowią dodatkowe, często niespodziane obciążenie dla budżetu. Poniżej prezentujemy, które z dodatkowych wydatków są już ujęte w wycenie domu prefabrykowanego WOLF Haus!

 • Dźwig, niezbędny do montażu domu. Standardowo koszt wynajmu to wydatek rzędu od 150 złotych do 600 złotych za godzinę pracy operatora + dodatkowo doliczany jest koszt transportu dźwigu na plac budowy.
 • Cena wynajmu rusztowania za m2 na dobę wynosi od 4 do 10 złotych. Można również spotkać się z ofertami typu 200zł na dobę, ale tu należy mieć na uwadze fakt, że te oferty nie zawsze będą odpowiadały potrzebnemu metrażowi, więc może to oznaczać dodatkowe, niespodziewane wydatki.
 • Choć to kwestia podstawowa i niesamowicie ważna na placu budowy, to zapomina się o takim wydatku. A WC na placu budowy wynika z dbałości o pracowników, a przy tym jest wymogiem wynikającym z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wynajem WC to wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie.
 • Kontener na odpady. Choć w trakcie budowy zespół montażystów WOLF System stara się minimalizować ilość odpadów i troszczyć o środowisko, to jednak powstanie jakichkolwiek odpadów na budowie jest nieuniknione. Koszt wynajęcia kontenera za 7 dni to wydatek nawet ok. 900 zł, choć cena zależy od regionu czy wielkości kontenera.
 • Wykończona elewacja (nie tylko siatka w kleju). W tym przypadku często osobno liczone są materiały oraz robocizna, a ceny zależą od rodzaju materiału i stawek firm budowlanych w danym regionie. Średnio jest to wydatek od ok. 200 zł/m2.
 • Opłata za pracę kierownika budowy z uprawnieniami za cały okres trwania prac. Wynagrodzenie kierownika wynosi od 1000 zł do 4000 zł za każdy miesiąc pracy przez cały czas realizacji inwestycji lub wiąże się z jedną stawką, ustaloną z góry za zakres obowiązków, wynikający z przepisów prawa budowlanego.
dodatkowe koszty budowy domu
dodatkowe koszty budowy domu

Inne wydatki po wykonaniu SSZ

Oczywiście na stanie surowym zamkniętym nie kończy się żadna budowa. Później realizowane są też prace, które pozwalają osiągnąć pożądany stan zakończenia realizacji robót budowlanych – stan deweloperski (taki zakres również oferujemy) czy wykończenie pod klucz. Pojawiają się również inne koszty, niezbędne do otrzymania pozwolenia na użytkowanie – np. dokumentacja geodezyjna, protokoły funkcjonowania przyłączy i instalacji, świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (obowiązuje od 28 kwietnia 2023).

Jak zatem widzisz, budowa domu to szereg wydatków. Tych związanych z materiałami i robocizną, ale też dodatkowych. Decydując się na współpracę z WOLF Haus, nie będziesz zaskoczony kosztami dodatkowymi, ponieważ dokładnie wyszczególniamy, co mieści się w zakresie naszych działań w ramach umowy. Niestety nie da się uniknąć wielu dodatkowych wydatków, związanych z formalnościami, jakie wynikają z prawa budowlanego. Warto mieć to na uwadze jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji.

Masz pytania? Chcesz zapytać o inne, dodatkowe koszty, o których tu nie wspomnieliśmy? Nasi specjaliści służą pomocą i dołożą wszelkich starań, aby odpowiedzieć na nie wyczerpująco. Zachęcamy również do lektury naszego artykułu: Ile kosztuje dom prefabrykowany.

Najnowsze wpisy

dom prefabrykowany z częścią usługową

Dom prefabrykowany z częścią usługową. Jak może wyglądać?

Chcesz prowadzić swój biznes blisko miejsca zamieszkania, jednocześnie oddzielając życie zawodowe od prywatnego? Jest to możliwe nawet w tej samej lokalizacji! Planując budowę domu, wystarczy wziąć taką koncepcję pod uwagę, a potem po prostu wprowadzić ją w życie. W tym artykule omawiamy domy prefabrykowane, które są połączone z częścią usługową. Jak to może wyglądać w […]

Czytaj dalej
dom bez barier

Dom bez barier: prefabrykacja z myślą o osobach niepełnosprawnych

Dom prefabrykowany to budynek, który da się stworzyć w odpowiedzi na najróżniejsze potrzeby właścicieli. Wiąże się to z wprowadzaniem rozmaitych rozwiązań. Czasem wynikają one z marzeń i wizji przyszłych domowników, ale bywa i tak, że ich realizacja ma dużo większe znaczenie.

Czytaj dalej

Dom na miarę XXI wieku: jak się buduje z prefabrykatów?

Zmieniające się przepisy i coraz to nowsze trendy w budownictwie sprawiają, że każdy, kto obecnie podejmuje decyzję o budowie wymarzonego domu, musi się zmierzyć z wieloma dylematami. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku typowo inwestycyjnego podejścia do tego tematu. Jeśli chcesz poznać długą listę istotnych szczegółów, dotyczących stawiania budynków w XXI wieku, to ten artykuł […]

Czytaj dalej