Budowa domu to nie tylko plac budowy. Zawsze inwestycję rozpoczyna się od znalezienia odpowiedniej działki budowlanej oraz od projektu domu. W końcu to kosztowna inwestycja, która ma służyć nam latami, a niekiedy i przyszłym pokoleniom. Ważne jest, aby dom był funkcjonalny i dopasowany do potrzeb domowników pod względem rozplanowania przestrzeni. Ile kosztuje indywidualny projekt domu? Dlaczego warto postawić na projekt skrojony na miarę? Sprawdźmy.

Indywidualny projekt domu – czyli jaki?

Projekty domów indywidualnych zyskują na popularności. Zamiast gotowych projektów domów, Klienci pragną stworzyć swój dom wedle własnych preferencji i upodobań. A projekty indywidualne zapewniają właściwie nieograniczone możliwości. W WOLF Haus dysponujemy własnym zakładem produkcyjnym z szerokimi możliwościami modyfikacyjnymi, stąd też możliwe jest stworzenie domów prefabrykowanych wedle spersonalizowanych projektów, dopasowanych od A do Z do potrzeb i oczekiwań właściciela.

Indywidualny projekt domu jest przygotowywany pod wytyczne osoby zlecającego jego wykonanie – pod kątem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Oczywiście projektant w swojej pracy bierze pod uwagę normy prawa budowlanego oraz uwzględnia wszelkie kwestie techniczne i prawne. Realizując projekty indywidualne, gwarantujemy pełne wsparcie naszych specjalistów na każdym etapie – od projektowania i formalności, po produkcję prefabrykatów i zbudowanie wymarzonego domu.

dom prefabrykowany WOLF Haus zachodniopomorskie

Domy według indywidualnych projektów – dla kogo?

Na indywidualny projekt domu warto zdecydować się w kilku przypadkach. Po pierwsze, rozwiązanie to zalecane jest, gdy działka, na której umiejscowiony zostanie budynek, ma nietypowe wymiary lub specyficzne ukształtowanie terenu. Po drugie, projekt „szyty na miarę” zalecany jest osobom, które mają jasno sprecyzowaną, nietuzinkową wizję swojego domu. Po trzecie, rozwiązanie to na pewno spodoba się wszystkim tym, którzy przewertowali już setki różnych domów i wiele z nich ma w sobie „to coś”, ale nie jest dokładnie tym, czego inwestor szuka.

Opracowanie indywidualnego projektu domu jest szansą na to, by dopasować nieruchomość do potrzeb przyszłego właściciela, a nie odwrotnie. Tutaj nie trzeba iść na kompromisy i decydować się na ustępstwa – oczywiście, jeśli dany projekt będzie zgodny z prawem budowlanym i nie występują żadne inne przeciwwskazania. Minusy? Wyższy koszt projektu czy dłuższy czas oczekiwania na jego przygotowanie. Niezaprzeczalnie jednak atutów jest więcej, stąd też coraz więcej osób podejmuje decyzję o tworzeniu projektu pod własne wymagania.

dom prefabrykowany Wolf Haus warszawa 3

Co powinien zawierać projekt domu?

Przy każdym projekcie domu, czy to gotowym czy tworzonym indywidualnie, konieczne jest, by obiekt budowlany dostosowany został do działki, stron świata, prawa miejscowego i wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi. Każdy projekt musi spełniać wymogi, aby możliwe było otrzymanie pozwolenia na budowę, ale też by po prostu został wybudowany prawidłowo i zgodnie z dokumentacją techniczną. W końcu to na jego podstawie wykonawcy budują nieruchomość.

Projekt budowlany dzieli się na trzy części:

1. Projekt zagospodarowania działki

Składa się on z części opisowej, zawierającej m.in. dane ogólne działki i jej przeznaczenie zgodne z prawem miejscowym, istniejący stan zagospodarowania terenu, projektowane zagospodarowanie terenu, zestawienie powierzchni utwardzonych (tj. podjazdy, chodniki, tarasy) i zielonych oraz szereg informacji o warunkach panujących w terenie ze względu na oddziaływanie projektowanego domu na działki sąsiednie, bezpieczeństwo, w tym pożarowe, środowiskowe, geologiczne, i inne.  Drugą część stanowi dokumentacja rysunkowa, sporządzona na aktualnej mapie do celów projektowych. Mapę tę przygotowuje geodeta na podstawie zasobów map z miejscowych wydziałów geodezji, potwierdzonych rzeczywistym stanem zagospodarowania działki oraz zweryfikowanych podczas wizyty geodety w terenie.

2. Projekt architektoniczno-budowlany

Składa się on z opisu technicznego budynku, który zawiera m.in. informacje na temat rodzaju budynku i projektowanego sposobu użytkowania, określa układ przestrzenny i precyzuje parametry charakterystyczne, takie jak: powierzchnie, kubatura, wymiary, liczba kondygnacji, formę architektoniczną obiektu budowlanego, kubaturę, i inne, w tym analizy techniczne, środowiskowe i ekonomiczne projektowanego domu – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Uzupełnieniem jest część rysunkowa, zawierająca rzuty wszystkich kondygnacji budynku, przekroje, widoki elewacji i dachu czy zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej.

3. Projekt techniczny

Składa się z części opisowej, w której zgodnie z systematyką określoną w przytoczonym w p. 2 Rozporządzeniu, opisana jest specyfika rozwiązań i schematów konstrukcyjnych obiektu budowlanego i projektowanych w nim instalacji, a także z części rysunkowej, w której z kolei znajdą się rzuty wszystkich kondygnacji budynku z naniesionymi, w zależności od projektowanej branży, informacjami istotnymi dla konstrukcji i instalacji technicznych budynku z uwzględnieniem założeń zawartych w części architektoniczno-budowlanej projektu budowlanego.

Dodatkowo projekt budowlany powinien zawierać kopie uprawień projektantów oraz ich stosowne oświadczenia, decyzję o warunkach zabudowy (jeśli dla danego terenu nie uchwalono planu miejscowego zagospodarowania terenu), opinię geotechniczną, charakterystykę energetyczną, uzgodnienia z dostawcami mediów i zarządcą drobi publicznej oraz inne dokumenty formalno-prawne, zgodnie z zapisami Prawa Budowlanego i informacjami zawartymi w Warunkach Zabudowy lub Planie Miejscowym.

wybierz projekt domu Wolfhaus

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Wpływ na cenę projektu domu na wiele aspektów. Kluczowym jest metraż budynku – im większy, tym cena będzie wyższa. Ważne są też stopień skomplikowania projektowanego domu czy zastosowanie niestandardowych rozwiązań. Poza tym ceny projektów budowlanych mogą różnić się w zależności od miejscowości czy renomy biura projektowego albo deadlinu na oddanie projektu.

Zgodnie z rekomendacją Stowarzyszenia Architektów Polskich, koszt domu projektowanego na indywidualne zamówienie powinien oscylować w widełkach od 3 do 7.5 % całkowitego kosztu budowy domu. Wszystkie powstające w WOLF Haus projekty spersonalizowane domów powstają wspólnie z Klientami. Uwzględniamy potrzeby, preferencje i oczekiwania, a następnie przedstawiamy dokładną wycenę.

Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, zawsze możesz liczyć na pełne wsparcie naszych architektów oraz innych specjalistów. Skontaktuj się z nami!

Najnowsze wpisy

Dom dla młodej pary

Dom prefabrykowany dla Młodej Pary

Na zaproszeniach ślubnych wiele Młodych Par zamieszcza notatkę o tym, jakich upominków oczekują i na jakie cele zbierają. Czasem wprost mowa jest o gotówce na wspólną przyszłość, kolejnym razem na zakup mieszkania, a jeszcze innym na budowę domu.

Czytaj dalej
Budowa domu bez poszukiwania ekip budowlanych

Budowa domu bez poszukiwania ekip budowlanych?

Planując budowę domu, większość ludzi oczyma wyobraźni widzi całe mnóstwo formalności i spraw do załatwienia. I kiedy wznoszony jest obiekt murowany, to rzeczywiście tak to zwykle wygląda. Jednak czy wiesz o tym, że da się to zorganizować inaczej?

Czytaj dalej
Dom szkieletowy jako zabezpieczenie przyszłości dziecka

Dom szkieletowy jako zabezpieczenie przyszłości dziecka

Jako rodzic zastanawiasz się, jak finansowo zabezpieczyć dzieci na przyszłość? To absolutnie normalne. Możliwości jest oczywiście wiele. W tym artykule przybliżamy kilka z nich, nie pomijając oczywiście rynku nieruchomości. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie ruchy warto podjąć, żeby Twoja pociecha nie wkraczała w dorosłość z okrągłym zerem na koncie.

Czytaj dalej