Gotowy projekt domu prefabrykowanego – zalety i wady

Projektowanie domu od zera potrafi być nie tylko kosztowne, ale i bardzo czasochłonne. Dostępne są jednak alternatywy – gotowe projekty domów, które zrealizować można niemalże od ręki. Rozważasz wybór tej opcji? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł – omawiamy w nim zalety i wady tego rozwiązania oraz wskazujemy, kiedy warto się na nie zdecydować.

Czy warto wybrać gotowy projekt domu?

Projekt budowlany to podstawa powodzenia każdej inwestycji. Czy jednak zawsze trzeba tworzyć go od zera, by otrzymać dom szyty na miarę? Jak się okazuje – niekoniecznie. Gotowe projekty domów cieszą się nie mniejszym zainteresowaniem inwestorów niż indywidualnie koncepcje. Można się na nie zdecydować nie tylko w przypadku obiektów murowanych, ale także tych wnoszonych w technologii prefabrykowanej. Warto jednak wiedzieć, że podobnie jak indywidualne projekty, także i te gotowe mają swoje wady i zalety. Jakie korzyści płyną z wyboru gotowego projektu domu i z jakimi niedogodnościami należy się liczyć? 

Zalety gotowego projektu domu

Gotowe projekty domów prefabrykowanych cieszą popularnością nie bez powodu – przemawia za nimi wiele korzyści. Co przekonuje inwestorów właśnie do ich wyboru? Do najważniejszych zalet gotowych projektów domów zaliczyć trzeba przede wszystkim:

  • Oszczędność pieniędzy – budowa domu to zawsze spora inwestycja. Gotowy projekt to jeden ze sposobów obniżenia całkowitych kosztów już na etapie jego planowania – nawet, jeśli konieczne okażą się niewielkie przeróbki. Decydując się na wybór projektu u firmy będącej jednocześnie producentem prefabrykatów i generalnym wykonawcą budowy, liczyć można na dodatkowe oszczędności –kompleksowa realizacja całego przedsięwzięcia w jednym miejscu, od projektu, aż po montaż, daje zwykle gwarancję optymalizacji efektywności kosztowej. 
  • Oszczędność czasu – choć tempo realizacji inwestycji uzależnione jest od różnych czynników, przebieg budowy domu determinuje w dużej mierze sam projekt. Jego opracowanie bardzo często potrafi zająć mnóstwo czasu. Wybór gotowego projektu domu z prefabrykatów w całości rozwiązuje ten problem. To z kolei daje możliwość szybszego uzyskania zgody na budowę i przyspiesza rozpoczęcia prac, co w konsekwencji skraca czas niezbędny na postawienie całej konstrukcji budynku. 
  • Sprawdzone rozwiązania – gotowe projekty domów z prefabrykatów, które na stałe znalazły się w portfolio firmy, to projekty, które zostały starannie przemyślane i sprawdzone. Są one odpowiednio dopracowane w każdym detalu – nie tylko w zakresie estetyki, ale także funkcjonalności rozplanowania przestrzennego i zastosowanych rozwiązań technologicznych, które przekładają się na trwałość, bezpieczeństwo i efektywność energetyczną. Jednocześnie, adresują one różne potrzeby i oczekiwania inwestorów, dzięki czemu każdy może znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. 
dom mini wolf

Dom Mini w ofercie WOLF Haus

  • Komplet dokumentacji – gotowy projekt domu prefabrykowanego to kompletny zestaw dokumentacji, jaka jest niezbędna do jego budowy. Oznacza to brak konieczności poświęcania dodatkowego czasu i energii na załatwianie spraw formalnych i poszukiwanie informacji, co jeszcze jest potrzebne, by uzyskać pozwolenie na postawienie domu na danym terenie i ruszyć z budową.
  • Zgodność z normami – decydując się na gotowy projekt, inwestor zyskuje nie tylko dokumentację kompletną, ale i zgodną z obowiązującymi przepisami ustawy z zakresu prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. 
  • Szczegółowy kosztorys – nieodłącznym elementem dobrego projektu jest dokładny kosztorys, umożliwiający precyzyjne oszacowanie kosztów ponoszonych przez inwestora. Aby wyliczenie było miarodajne, powinno obejmować różne aspekty budowy domu i zawsze bazować na najnowszych stawkach.

Jakie są minusy gotowego projektu domu?

Każdy gotowy projekt domu wymaga adaptacji, czyli dostosowania do specyfiki działki i wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – a jeśli takiego nie ma, zapisami decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Naniesione poprawki muszą być oczywiście zgodne z przepisami prawa budowlanego. Zmiany w gotowym projekcie domu dokonać może wyłącznie uprawniona do tego osoba. Tak zwany architekt adaptujący, bo o nim właśnie mowa, dysponować powinien nie tylko stosownymi uprawnieniami, ale również zaświadczeniem potwierdzającym jego przynależność do Izby Inżynierów Budownictwa lub Architektów. 

Decydując się na wybór gotowego projektu domu, trzeba również liczyć się z tym, że może on w stu procentach nie spełniać indywidualnych wymagań. W takiej sytuacji rozwiązań jest jednak kilka i nie zawsze oznacza to konieczność wyboru indywidulanego projektu. W WOLF Haus dajemy klientom możliwość modyfikacji gotowego projektu domu – nie tylko tego, który pochodzi z naszego autorskiego katalogu domów gotowych, ale także z innej pracowni.

remki a wolfhaus

Domek Remki A Wolfhaus

Gotowy projekt domu prefabrykowanego – tak czy nie?

Czy warto wybrać gotowy projekt domu prefabrykowanego? Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Gotowe projekty będą znakomitym rozwiązaniem w szczególności dla tych osób, którym zależy na szybkim rozpoczęciu budowy i redukcji kosztów związanych z realizacją inwestycji. To rozwiązania sprawdzone i zoptymalizowane pod względem różnych aspektów – w tym ergonomii, funkcjonalności czy efektywności energetycznej – gotowe do wdrożenia w życie praktycznie od ręki. 

W WOLF Haus zapewniamy klientom szeroki wybór gotowych projektów domów prefabrykowanych. Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z naszym portfolio – zawarliśmy w nim propozycje nowocześnie i funkcjonalnie zaprojektowanych domów parterowych, piętrowych i z poddaszem użytkowym. Wychodzą one naprzeciw różnym oczekiwaniom – co do kubatury, metrażu użytkowego, liczby, rodzaju i układu pomieszczeń czy samego stylu architektonicznego. Każdy projekt możesz w razie potrzeby zmienić z pomocą naszych projektantów – tak, aby odpowiednio dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb.

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat konkretnego projektu? A może wahasz się pomiędzy kilkoma i nie wiesz, na który się zdecydować? Zapraszamy do kontaktu – z przyjemnością udzielimy szczegółowych informacji, rozwiejemy wątpliwości i doradzimy przy wyborze. 

Najnowsze wpisy

Spiżarnia w domu – gdzie ją zaplanować i jak zaprojektować?

Spiżarnia w domu ułatwia przechowywanie i gromadzenie zapasów żywności. Aby jednak pomieszczenie odpowiednio spełniało swoje zadanie, musi być właściwie zaprojektowane. Gdzie zaplanować spiżarnię w domu i na co zwrócić szczególną uwagę w projekcie? Podajemy praktyczne wskazówki.

Czytaj dalej

Ile ważny jest projekt domu?

Ile ważny jest projekt domu od momentu jego wykonania? Czy do rozpoczęcia budowy można wykorzystać dokument sprzed kilku lat? Czy projekt może stracić ważność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. Podajemy najważniejsze informacje!

Czytaj dalej

Idealny układ pomieszczeń w domu

Rozmieszczenie pomieszczeń w domu ma znaczenie – przekłada się nie tylko na wygodę mieszkania, ale i koszty eksploatacji budynku. Jesteś na etapie projektowania wymarzonej nieruchomości? W takim razie koniecznie przeczytaj ten wpis. Podpowiadamy, jakimi zasadami się kierować i na co zwrócić uwagę, aby stworzyć idealny układ pomieszczeń w domu.

Czytaj dalej