Działka rekreacyjna – czym jest i co można na niej postawić?
Działka rekreacyjna może być doskonałą odskocznią od miejskiej codzienności i panującego w niej zgiełku. Możliwość zabudowy takiego terenu często jest ograniczona, o czym trzeba pamiętać jeszcze przed decyzją o jego dzierżawie lub zakupie. Co można postawić na działce rekreacyjnej? Czy da się zbudować na niej dom? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w tym artykule.
Co to jest działka rekreacyjna?
Choć pojęcie „działki rekreacyjnej” weszło do codziennego użytku, próżno szukać jednoznacznej definicji tego terminu w polskim prawie. Na podstawie obowiązujących przepisów stwierdzić jednak można, że działka rekreacyjna łączy w sobie wybrane cechy gruntu rolnego i budowlanego: z jednej strony daje możliwość zagospodarowania i wzniesienia zabudowy, z kolei z drugiej – nie może być miejscem stałego zamieszkania.
Powszechnie przyjmuje się, że działka rekreacyjna to obszar zabudowy letniskowej lub rekreacji indywidualnej, który przeznaczony jest do okresowego wypoczynku. Dostępne możliwości zagospodarowania takiego terenu mogą być jednak różne – zależnie od odgórnych przepisów, lokalnych regulacji oraz wybranego typu działki.

Czym różni się działka rekreacyjna od budowlanej?
Działki rekreacyjne podzielić można na dwa rodzaje – samodzielne działki rekreacyjne oraz działki dostępne w ramach Rodzinnych Ogródków Działkowych (w skrócie ROD). Pierwsze z nich położone są często na malowniczych terenach, z kolei te ostatnie znajdują są w granicach miast. Działki te podlegają po części pod inne przepisy, co przekłada się na ich przeznaczenie, zagospodarowanie i prawo własności.
Jedną z głównych różnic występujących między działką budowlaną a działką rekreacyjną (niezależnie od jej rodzaju) są możliwości zabudowy. Działka budowlana to teren przeznaczony do stałego zamieszkania, na którym można budować całoroczne domy jedno- lub wielorodzinne. Do rozpoczęcia jakichkolwiek prac wymagane jest jednak spełnienie wielu kryteriów oraz dopełnienie różnych formalności. Działki rekreacyjne zwolnione są z takich wymogów – nie mogą być jednak miejscem stałego zamieszkania.
Co można postawić na działce rekreacyjnej?
W przypadku ogródków działkowych pole manewru jest dość ograniczone. Działki tego typu są bowiem zwykle własnością samorządów terytorialnych lub Skarbu Państwa i nie można ich kupić, a jedynie nabyć prawo do ich użytkowania. Dzierżawa zgodna być musi nie tylko z obowiązującymi odgórnie przepisami, ale także samym regulaminem ROD. Sporym utrudnieniem w urządzaniu takiego terenu może być także powierzchnia – ogródki działkowe są zazwyczaj dość niewielkie. Dopuszcza się jednak wyposażenie ich w niewielkie altany, szklarnie, tunele foliowe oraz podstawowe urządzenia działkowe i rekreacyjne, takie jak np. pergole, piaskownice czy huśtawki.
Samodzielne działki rekreacyjne przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowo-rekreacyjne dają znacznie większe możliwości aranżacyjne. Zwykle bez problemu wyposażyć je można nie tylko elementy małej architektury ogrodowej i urządzenia rekreacyjne, ale także inne obiekty – m.in. parterowy budynek gospodarczy, wiatę ogrodową, garaż czy domek letniskowy. Wiele zależy jednak od tego, na co zezwalają lokalne regulacje. Dokładne informacje o tym, co można postawić na działce rekreacyjnej, znaleźć można w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jeśli dana parcela nie jest nim objęta, należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Czy na działce rekreacyjnej można postawić dom?
Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, czy na działce rekreacyjnej można postawić dom. Jak już wspomnieliśmy, działki tego typu przeznaczone są do sezonowego wypoczynku i rekreacji. Nie są to działki budowlane – nie dają zatem możliwości budowy domu całorocznego i nie mogą być miejscem stałego zamieszkania (chyba, że MPZP stanowi inaczej). Zwłaszcza w przypadku ogródka działkowego możliwości są ograniczone. Zgodnie z regulaminem ROD, jedynym większym obiektem, jaki można na nim postawić, jest altana działkowa o powierzchni do 35 m2 i wysokości 4 m (dach płaski) lub 5 m (dach dwuspadowy).
Samodzielne działki rekreacyjne, o ile zezwalają na to lokalne regulacje, mogą dawać możliwość wzniesienia zabudowy mieszkalno-rekreacyjnej. Warto wiedzieć, że nie zawsze wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane, budynki spełniające określone warunki mogą zostać postawione na podstawie zgłoszenia zamiaru budowy. Zapisy te obejmują:
- budynki o powierzchni zabudowy do 35 m2
- domy letniskowe parterowe o powierzchni zabudowy mieszczącej się w granicach 35 -70 m2 (przy maksymalnej rozpiętość elementów konstrukcyjnych 6 m i wysięgu wsporników do 2m)

W myśl zapisów wspomnianej ustawy, na każde 500 m2 powierzchni działki wybudować można wyłącznie jeden domek letniskowy na zgłoszenie. Pisemny wniosek należy złożyć w stosownym urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. W przypadku chęci postawienia na działce rekreacyjnej domu piętrowego lub z poddaszem użytkowym bądź domu parterowego o większym metrażu, koniecznie jest ubieganie się o uzyskanie pozwolenia na jego budowę.
Chcesz postawić dom na działce rekreacyjnej? Zapraszamy do kontaktu – z przyjemnością zajmiemy się jego zaprojektowaniem i budową oraz pomożemy w niezbędnych formalnościach.
Najnowsze wpisy
Spiżarnia w domu – gdzie ją zaplanować i jak zaprojektować?
Spiżarnia w domu ułatwia przechowywanie i gromadzenie zapasów żywności. Aby jednak pomieszczenie odpowiednio spełniało swoje zadanie, musi być właściwie zaprojektowane. Gdzie zaplanować spiżarnię w domu i na co zwrócić szczególną uwagę w projekcie? Podajemy praktyczne wskazówki.
Czytaj dalej
Ile ważny jest projekt domu?
Ile ważny jest projekt domu od momentu jego wykonania? Czy do rozpoczęcia budowy można wykorzystać dokument sprzed kilku lat? Czy projekt może stracić ważność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. Podajemy najważniejsze informacje!
Czytaj dalej
Idealny układ pomieszczeń w domu
Rozmieszczenie pomieszczeń w domu ma znaczenie – przekłada się nie tylko na wygodę mieszkania, ale i koszty eksploatacji budynku. Jesteś na etapie projektowania wymarzonej nieruchomości? W takim razie koniecznie przeczytaj ten wpis. Podpowiadamy, jakimi zasadami się kierować i na co zwrócić uwagę, aby stworzyć idealny układ pomieszczeń w domu.
Czytaj dalej