Trzeba przyznać, że domy parterowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Powodów do ich budowy jest wiele, podobnie jak możliwości ich zaaranżowania. Dla kogo takie rozwiązanie będzie najlepsze? W jaki sposób można sobie urządzić życie w takich obiektach? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule. Czytaj dalej i zapoznaj się z charakterystyką domów parterowych.
Dom parterowy – kto powinien rozważyć budowę takiego obiektu?
Domy parterowe zazwyczaj kojarzą się z obiektami, które są rekomendowane przede wszystkim osobom niepełnosprawnym oraz seniorom. Dla nich szczególnie istotne jest to, żeby w budynku nie trzeba było każdego dnia pokonywać schodów, a także poruszać się po ogromnej przestrzeni na wielu różnych poziomach kondygnacyjnych.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby na parterze urządzić życie wszystkich domowników, dzieląc obiekt na części wspólne oraz bardziej prywatne. To propozycja, którą powinien rozważyć absolutnie każdy – od singli, po rodziny wielodzietne czy wielopokoleniowe.
Dom parterowy – jak może wyglądać i dlaczego warto?
Dom parterowy może się składać na przykład z salonu z otwartą na niego kuchnią, łazienek (małej dla gości oraz znacznie większej dla domowników), sypialni, pokoi oraz wszystkich tych pomieszczeń, które są domownikom niezbędne. Możliwości jest mnóstwo – w zależności od potrzeb przyszłych mieszkańców takiego obiektu oraz wielkości i specyfiki dostępnego terenu.
Obiekty, w których wszystko znajduje się na jednym poziomie, są komfortowe pod wieloma względami – od szybkiego przemieszczania się z miejsca na miejsce, po łatwość wstawiania do środka mebli (bez obawy o to, jak wnieść po schodach ogromną kanapę albo konieczności zakupów jedynie tego, co na miejsce dociera wyłącznie w częściach do samodzielnego montażu). Dużo łatwiej przeprowadzić również ich remont – m.in. do modernizacji elewacji zewnętrznej nie trzeba nawet rozkładać wysokiego rusztowania, które też przecież kosztuje.
Dom parterowy w technologii prefabrykowanej
Czy wiesz o tym, że dom parterowy może powstać z prefabrykatów? To bardzo ekologiczna i błyskawiczna metoda budowy. Główne prace są prowadzone w fabryce – dokładniej: w specjalnie przygotowanym parku maszynowym. To miejsce naszpikowane nowoczesnymi technologiami, wykorzystywanymi do tworzenia najważniejszych części konstrukcji obiektu.
Z drewna wysokiej jakości powstaje tam wszystko to, co da się zrobić właśnie w takich warunkach. Są więc tworzone m.in. ściany wewnętrzne i zewnętrzne, a także wiele innych elementów, które – po zakończeniu procesu ich produkcji – są pakowane na ciężarówki i przewożone w miejsce docelowe.
Na działce widoczne jest to, jak bardzo ta precyzja wykonania poszczególnych części konstrukcyjnych jest istotna. Dzięki temu, że każdy taki element jest przygotowany co do milimetra i zgodnie z zatwierdzonym na początku projektem, prace montażowe mogą się zamknąć nawet na przestrzeni kilku dni. To czas, który jest potrzebny do tego, żeby złożyć wszystko w jedną całość, tworząc solidny szkielet budynku. Dzięki temu, że cała inwestycja jest dokładnie zaplanowana, łatwo przewidzieć każdy kolejny krok, a po zakończeniu jej realizacji działkę da się szybko posprzątać. Trzeba bowiem zauważyć, że ta technologia budowy nie generuje wielu odpadów.
Nie tylko szkielet
Oczywiście po postawieniu szkieletu domu trzeba jeszcze przeprowadzić szereg innych prac – m.in. tych, które sprowadzają się do wyposażenia obiektu w szereg instalacji, zapewniających prąd, ciepło, gaz czy wodę. Warto jednak zauważyć, że w przypadku prefabrykowanych domów parterowych, stan deweloperski da się uzyskać nawet po około trzech miesiącach od rozpoczęcia montażu.
W ten sposób można wybudować dom parterowy, który jest nie tylko ekologiczny, ale i energooszczędny, funkcjonalny oraz trwały. Ponadczasowy materiał, który tu dominuje, czyli drewno, sprawia, że obiekt nie tylko jest łatwy w utrzymaniu czystości, ale i tworzy się w nim specyficzny mikroklimat, sprzyjający zdrowiu. W takim budynku łatwo również zastosować wiele przeszkleń – tak, by do środka wpadało jak najwięcej dziennego światła.
Chcesz poznać jeszcze większą garść szczegółów? W takim razie zapraszamy do kontaktu. Specjaliści WOLF Haus są do Twojej dyspozycji! Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i zmierzymy się z nurtującymi Cię wątpliwościami.
Najnowsze wpisy
Dom dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością
Dostosowanie projektu domu i aranżacji wnętrz jest niezwykle ważne dla każdego, kto będzie w nim mieszkał. W przypadku osób z niepełnosprawnością, swoją uwagę należy skierować na kilka dodatkowych aspektów, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa, wygody i po prostu swobodnego życia na co dzień. W tym wpisie podpowiadamy, na co zwrócić uwagę projektując dom dostosowany do […]
Czytaj dalej5 powodów, by wybudować dom prefabrykowany
Budowa domu prefabrykowanego zyskuje na popularności wśród inwestorów. Na ich korzyść przemawiają m.in. szybki czas budowy, ograniczenie obowiązków, wysoka jakość czy energooszczędność. W tym artykule przyglądamy się uważnie kluczowym zaletom. Poznaj 5 powodów, by wybudować dom prefabrykowany!
Czytaj dalejDom prefabrykowany drewniany a kanadyjski
Wiesz już, że Twoim wyborem będzie dom stawiany na bazie szkieletu drewnianego. Czas na wybór technologii – dom prefabrykowany drewniany, a może dom kanadyjski? Zastanawiasz się, czym się różnią, a jakie są podobieństwa? W tym wpisie omawiamy konstrukcje obu typów domów, sposób realizacji prac budowlanych oraz szacunkowy czas budowy. Przeczytaj i rozwiej swoje wątpliwości!
Czytaj dalej