Współczesne budownictwo mieszkaniowe otwiera przed inwestorami wiele możliwości – również w zakresie wyboru technologii wznoszenia domów. Rodzaj wybranej metody przekłada się na wiele kwestii, w tym koszt czy czas realizacji planowanej inwestycji. Zastanawiasz się, co lepsze – dom z prefabrykatów czy murowany? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz poradnik, w którym omawiamy, z czym wiąże się każde z tych rozwiązań.

Co lepsze – dom z prefabrykatów czy murowany?

Inwestorzy przymierzający się do budowy domu, mogą obecnie wybierać spośród różnych technologii. W zależności od tego, na co padnie wybór, spodziewać się można nie tylko odmiennych kosztów realizacji całej inwestycji, ale też czasu jej trwania. Wybrana metoda stawiania budynku przekłada się zwykle również i na jego parametry techniczne, a co za tym idzie trwałość, izolację termiczną czy szczelność akustyczną.

Choć w dalszym ciągu jedną z chętniej wybieranych metod wznoszenia domów jest technologia murowana, tak coraz większą popularnością cieszy się technologia prefabrykowana. Przyjrzyjmy się zatem bliżej obydwóm rozwiązaniom. Dom z prefabrykatów czy murowany – co lepsze, kiedy i dla kogo? Odpowiedź na te pytania w dalszej części poradnika.

Dom z prefabrykatów

Dom z prefabrykatów to dom budowany z wykorzystaniem nowoczesnej technologii. Powstaje on z wcześniej już przygotowanych elementów – czyli prefabrykatów. Są to wszystkie elementy składające się na konstrukcję domu, w tym ściany (z zamontowanymi drzwiami i oknami), stropy, elementy dachu, tworzone są w odpowiednio do tego przystosowanym zakładzie produkcyjnym, zgodnie z wytycznymi konkretnego projektu. Tak przygotowane elementy transportowane są następnie bezpośrednio na teren budowy – i na miejscu docelowym montowane i łączone ze sobą w jedną całość.

domek karo wolfhaus

Domek KARO w ofercie WOLF HAUS

Dom murowany

Dom murowany to tradycyjny rodzaj budynku, stawiany w oparciu o klasyczną technologię murowaną. W odróżnieniu od domów z prefabrykatów, wymaga dużego nakładu pracy na każdym etapie budowy. Jego konstrukcja stawiana jest bowiem w całości od podstaw w lokalizacji docelowej – czyli na terenie działki inwestora. Wszystkie elementy składające się dom – ściana zewnętrzna, działowa, nośna, strop czy podłoga – tworzone są więc z materiałów budowlanych na placu budowy i tam też są ze sobą w dalszej kolejności łączone za pomocą zaprawy murowej. Sama zaś budowa zależna jest od wielu czynników – wymaganych przerw technologicznych, dostępności materiałów budowlanych czy pogody.

Dom z prefabrykatów czy murowany – porównanie

Dom z prefabrykatów czy murowany – co lepsze? Przed rozpoczęciem jakiekolwiek inwestycji warto dokładnie przeanalizować, z czym wiąże się każde z tych rozwiązań, aby mieć pewność, że wybraliśmy optymalną dla siebie metodę budowy domu. Warto przeanalizować przede wszystkim następujące kwestie:

Czas trwania budowy

Budowa domu w technologii murowanej rozciągnąć się może nawet na kilka dobrych lat. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że cała realizacja wymaga znacznie większego nakładu fizycznej pracy, a niektóre z etapów tzw. przerw technologicznych (przykładowo koniecznych do wyschnięcia zaprawy wiążącej murowe elementy). Pod uwagę należy brać też możliwość przestojów wynikających z niesprzyjających warunków atmosferycznych lub braku niezbędnych materiałów.

Czas realizacji domu prefabrykowanego zamknąć się może z kolei nawet w 3 miesiącach – wliczając w to także projekt. Sama zaś budowa trwa zwykle niespełna kilka dni. Na tak znaczące skrócenie terminu realizacji inwestycji składa się kilka czynników. Wszystkie elementy konstrukcji powstają w zakładzie produkcyjnym – za sprawą najwyższej jakości, nowoczesnego parku maszynowego oraz doświadczonych pracowników, niezależnie od warunków atmosferycznych. Do minimum ograniczone są również tzw. prace mokre, które wymagają przerw technologicznych.

Parametry techniczne budynku

Dom z prefabrykatów czy murowany – co lepsze, kiedy idzie o jakość wykonania i trwałość? Tradycyjne budownictwo murowane nierzadko postrzegane jest jako te niemające sobie równych, kiedy idzie o wytrzymałość obiektu, z kolei domy prefabrykowane nierzadko traktowane w tej kwestii nieco po macoszemu. Warto jednak rozprawić się tymi mitami.

Wpływ na trwałość budynku ma nie tylko technologia jego wnoszenia, ale także zastosowane materiały budowlane i wykończeniowe czy sama jakość pracy danego wykonawcy. Dom murowany, teoretycznie trwalszy, może okazać niewystarczająco solidny, z kolei prefabrykowany – zaskoczyć swoimi parametrami i cieszyć przez wiele lat znakomitym stanem.

W WOLF Haus przywiązujemy szczególną wagę do wysokiej jakości naszych budynków. Wszystkie stawiane przez nas obiekty zasadzają się na ciężkim prefabrykacie drewnianym, który umożliwia montaż ciężkiej dachówki cementowej czy stosowanie betonowej wylewki na stropach. Dzięki temu, nasze domy są w standardzie stabilne, trwałe, energooszczędne, a ponadto przyjazne dla domowników i ich zdrowia.

domek remki wolfhaus

Domek Remki WOLF HAUS

Koszt budowy, utrzymania i eksploatacji

Ile kosztuje dom prefabrykowany, a ile murowany? Dom to zawsze określona inwestycja – niezależnie od wybranej technologii. Mowa tu nie tylko o kosztach jego budowy, ale także wydatkach związanych z późniejszym utrzymaniem i eksploatacją.

Zwykle, choć należy mieć na uwadze, że nie jest to regułą, taniej wybudować można dom z prefabrykatów – zwłaszcza, kiedy realizacja jest w całości zawierzona jednemu wykonawcy, dzięki czemu nie zachodzi potrzeba korzystania z pośredników czy wynajmowania różnych ekip do poszczególnych etapów budowy. Jak pokazują szacunkowe dane, koszt budowy domu murowanego może być nawet o 30% droższy od prefabrykowanego. Ostateczna kwota zależna jest jednak od wielu czynników – w tym metrażu domu, wybranych materiałów konstrukcyjnych, wykonawcy czy samej sytuacji na rynku mieszkaniowym.

Na obniżone koszty utrzymania i eksploatacji, liczyć można w szczególności w przypadku domów energooszczędnych. Szerokie portfolio projektów znajdziesz w ofercie WOLF Haus – w tym jednorodzinne domy parterowe, piętrowe, z poddaszem użytkowym, garażem czy też domy wielorodzinne.

Dom z prefabrykatów czy murowany – podsumowanie

Współczesne budownictwo oferuje szereg opcji dla inwestorów. Co lepsze – dom z prefabrykatów czy murowany? W tym przypadku trudno o jednoznaczną odpowiedź, gdyż każde z rozwiązań ma swoje zalety, a wiele zależy od indywidualnych oczekiwań, możliwości i potrzeb inwestora.

Technologia murowana to mocno zakorzeniona w naszej świadomości, sprawdzona metoda budowy domu, w większości przypadków gwarantująca solidność i trwałość. Zapewnia rozbudowane możliwości projektowe. Decydując się na tego typu rozwiązanie należy jednak liczyć się z wyższymi kosztami budowy oraz dłuższym terminem realizacji inwestycji – który może dodatkowo wydłużyć się w czasie w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń.

O wszystkich wymienionych wyżej niedogodnościach możemy zapomnieć w przypadku domu z prefabrykatów. Prefabrykacja zapewnia nie tylko krótszy czas budowy, ale i z reguły niższe koszty – także w perspektywie długoterminowej. Decydując się na jego budowę, warto jednak szczególnie dokładnie rozpatrzeć dostępne na rynku oferty. Dom z prefabrykatów może być równie solidny i trwały co dom murowany – podstawą jest jednak wybór odpowiedniego wykonawcy.

Na gwarancję najwyższej jakości budowy liczyć możesz w WOLF Haus – w stawianiu trwałych i solidnych domów energooszczędnych z prefabrykatów specjalizujemy się już od ponad 50 lat. Z nami zyskujesz gwarancję ceny – co daje pełną przewidywalność wydatków. Ponadto możemy zapewnić szeroki zakres budowy od fundamentu po szpachlowanie ścian wewnątrz. Skontaktuj się z naszymi specjalistami już dziś, a z przyjemnością przedstawimy Ci dostępne możliwości i szczegóły naszej oferty. Zapraszamy do kontaktu!

Najnowsze wpisy

dzień otwarty WOLF Haus 2024

Dzień otwarty w fabryce WOLF Haus!

Już 26 maja 2024 zapraszamy na dzień otwarty do naszej fabryki. Przyjdź i poznaj tajniki budownictwa prefabrykowanego. Dla odwiedzających, szczególnie tych najmłodszych, przygotowaliśmy sporo atrakcji. Sprawdź szczegóły!

Czytaj dalej
dom z drewna wolfhaus

Dom z drewna – nie tylko ładny, ale i dobry dla zdrowia!

Rośnie świadomość polskiego społeczeństwa na temat wpływu wielu czynników na nasze zdrowie. Coraz więcej osób, w oparciu o wciąż pogłębianą wiedzę, stara się unikać na przykład wykorzystywania tworzyw sztucznych. Dotyczy to wielu sytuacji, co ma swoje odzwierciedlenie także w budownictwie mieszkalnym.

Czytaj dalej
Dom pod wynajem wolfhaus

Dom pod wynajem – kiedy to będzie dobra inwestycja?

Na budowę domu decydują się nie tylko osoby prywatne. To przedsięwzięcie, które nierzadko doprowadzają do skutku również inwestorzy. I chodzi tu zarówno o biznesmenów, zamierzających szybko sprzedać gotowy obiekt, jak i tych, którzy liczą na zyski z wynajmu. Jaki dom warto wybudować, myśląc o budynku dla zmieniających się co jakiś czas lokatorów? Czy jest zapotrzebowanie […]

Czytaj dalej