Projekt domu wiąże się z podjęciem szeregu decyzji. Najczęściej skupiamy się na wielkości powierzchni użytkowej, rozkładzie pomieszczeń oraz aspektach wizualnych. Bardzo ważne jest także to, aby wybrać właściwy dach. Niekiedy mamy pełną dowolność w tym zakresie, a innym razem to obowiązujące na danym terenie warunki zabudowy narzucają, jak dach powinien wyglądać. Czy warto wybrać dom z płaskim dachem? Kiedy niemożliwa jest taka realizacja? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Domy z płaskim dachem – specyfika

Domy z płaskim dachem są obecnie bardzo popularne. Prezentują się minimalistycznie, a zarazem bardzo nowocześnie. Doskonale prezentują się zarówno w miastach, jak i na przedmieściach czy na wsiach. Istnieje wiele projektów, które pozwalają inwestorom puścić wodze fantazji, aby zbudować swój wymarzony dom z płaskim dachem – pod względem konstrukcji, wielkości, materiałów wykończeniowych.

Oczywistą cechą charakterystyczną tego typu budowli jest płaski dach. Dach płaski ma pochylenie połaci dachowej wynoszące od 3° do 13°. Niekiedy jest on nazywany także stropodachem, gdyż jednocześnie pełni rolę dachu i stropu nad ostatnią kondygnacją. Domy tego typu świetnie prezentują się w połączeniu z dużymi przeszkleniami oraz efektowną elewacją. Płaska powierzchnia dachu sprzyja temu, aby odpowiednio go wykorzystać – np. projektując na nim taras czy montując panele fotowoltaiczne.

Konstrukcja ta niesie jednak za sobą również pewne zagrożenia, stąd też priorytetową kwestią jest zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej, wykonanie solidnego systemu odprowadzania wody deszczowej czy systemu redukującego obciążenia wynikające z zalegającego śniegu (np. dach ogrzewany). Stawiając dom z płaskim dachem, niesamowicie ważny jest wybór dobrych specjalistów – zarówno projektantów, jak i wykonawców robót

Zalety i wady domów z płaskim dachem

Oczywiście na początku warto wziąć pod uwagę swoje indywidualne preferencje estetyczne. Nowoczesne domy z płaskim dachem jednym się podobają, inni wolą klasykę i domy z dachami spadzistymi. Jeśli jednak jesteś w tej pierwszej grupie, poznaj zalety i wady domów z płaskim dachem.

Zalety domu z płaskim dachem

  • Wysoka odporność na czynniki atmosferyczne – ryzyko zerwania dachu przez porywy wiatru czy trąby powietrzne jest ograniczone do absolutnego minimum.
  • Wygoda użytkowania – na płaskim dachu łatwiej jest zamontować różnego rodzaju instalacje (m.in. panele fotowoltaiczne, antenę satelitarną) i je później obsługiwać.
  • Ekonomiczność – przy samym wykonaniu dachu możemy spodziewać się oszczędności, ponieważ zużyte zostaje mniej materiałów na pokrycie. Oczywiście to kwestia zmienna i wiele zależy od wielkości dachu, rodzaju materiałów czy kosztów robocizny. Ogólnie jednak szacuje się, że płaski dach może być tańszy od spadzistego o nawet kilkadziesiąt procent.
  • Energooszczędność – dachy płaskie często wykorzystuje się w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Powierzchnia dachu płaskiego jest ograniczona do minimum, co przekłada się na mniejsze straty ciepła przez górną przegrodę zewnętrzną. W połączeniu z dobrą izolacją, można spodziewać się naprawdę dobrych efektów.
  • Design i ergonomia – dom z płaskim dachem może prezentować się niezwykle nowocześnie i designersko. Poza tym brak skosów sprzyja optymalnemu wykorzystaniu każdego zakamarka domu i zaaranżowaniu pomieszczeń wedle indywidualnych preferencji.
  • Strefa wypoczynkowa – płaski dach może świetnie sprawdzić się jako przestrzeń do odpoczynku i zastąpić np. taras czy balkon. To także świetne rozwiązanie dla właścicieli małych lub wąskich działek, na których brakuje przestrzeni do aranżacji wymarzonego ogrodu.
dom zen wolfhaus

Dom Zen w ofercie Wolf Haus

Wady domu z płaskim dachem

  • Brak zgody na płaski dach na danym obszarze – wydane warunki zabudowy mogą uniemożliwiać inwestorom stawianie takich domów. Przed zakupem działki budowlanej warto sprawdzić, jakie obowiązują wytyczne dla tej lokalizacji, o czym szerzej piszemy w dalszej części artykułu.
  • Problemy z wilgocią – oczywistym jest, że woda z płaskiego dachu nie będzie tak swobodnie spływać, jak z dachu spadzistego. Należy zatem zadbać o dobry system odwadniający, ale też o świetną izolację. Dobrym wyborem są dachy wentylowane, czyli takie, gdzie konstrukcja dachu zostaje oddzielona od ocieplenia, co zapewnia swobodny przepływ powietrza między warstwami. Dach wentylowany pomaga w usuwaniu wilgoci z przestrzeni pod dachem, co z kolei eliminuje ryzyko powstawania pleśni, gnicia drewna lub innych problemów związanych z wilgocią, ale też sprzyja wydłużeniu żywotności materiałów budowlanych czy utrzymaniu niższej temperatury wewnątrz budynku latem (taki dach słabiej się nagrzewa).
  • Konieczność odśnieżania – śnieg na płaskim dachu ma tendencję do zalegania, a to wiąże się z koniecznością regularnego odśnieżania (kwestie bezpieczeństwa). Alternatywą jest ogrzewanie dachu i skuteczne odprowadzanie wody z niego, co wiąże się z wyższą ceną realizacji inwestycji.

Budowa domu z płaskim dachem – kiedy jest możliwa?

Tak, jak wcześniej zostało wspomniane, nie w każdej lokalizacji możliwe będzie postawienie domu z płaskim dachem. Niekiedy wydane dla danego obszaru warunki zabudowy eliminują takie projekty już na etapie rozważań budowy na konkretnej działce. A zatem przed wyborem projektu (lub nawet wyborem działki budowlanej), warto sprawdzić, czy dla tej działki jest wydany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

Jeśli tak, to w nim znajdują się informacje, jaki musi być zachowany kąt nachylenia dachu. Jeśli nie, to należy złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy – taki dokument również zawiera informacje dotyczące obiektu, jaki może zostać wybudowany na danej działce. Wniosek o ustalenie warunków zabudowy składa się w urzędzie miasta lub gminy, właściwym ze względu na lokalizację inwestycji. Jeśli MPZP lub wydane warunki zabudowy nie zabraniają budowy domów jednorodzinnych z dachem o kącie nachylenia wynoszącym 13° lub mniej – można zdecydować się na budowę domu z płaskim dachem.

Projekty domów prefabrykowanych z płaskim dachem

W WOLF Haus staramy się sprostać oczekiwaniom wszystkich inwestorów, dlatego proponujemy liczne projekty domów – różniące się pod względem powierzchni użytkowej, ale też wyglądu. Budujemy domy prefabrykowane z płaskim dachem, jak i z dachami dwuspadowymi czy wielospadowymi. Przykładem projektu z dachem płaskim jest dom Zen o powierzchni użytkowej 208 m2.

Poza tym zapewniamy też naszym Klientom możliwości stworzenia indywidualnego projektu domu prefabrykowanego we współpracy z naszymi architektami. Dzięki temu każdy zainteresowany może wybudować z nami dom swoich marzeń – także z płaskim dachem! Jeśli mają Państwo pytania – zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Z przyjemnością porozmawiamy, rozwiejemy wątpliwości i przedstawimy ofertę WOLF Haus!

Najnowsze wpisy

dom prefabrykowany z częścią usługową

Dom prefabrykowany z częścią usługową. Jak może wyglądać?

Chcesz prowadzić swój biznes blisko miejsca zamieszkania, jednocześnie oddzielając życie zawodowe od prywatnego? Jest to możliwe nawet w tej samej lokalizacji! Planując budowę domu, wystarczy wziąć taką koncepcję pod uwagę, a potem po prostu wprowadzić ją w życie. W tym artykule omawiamy domy prefabrykowane, które są połączone z częścią usługową. Jak to może wyglądać w […]

Czytaj dalej
dom bez barier

Dom bez barier: prefabrykacja z myślą o osobach niepełnosprawnych

Dom prefabrykowany to budynek, który da się stworzyć w odpowiedzi na najróżniejsze potrzeby właścicieli. Wiąże się to z wprowadzaniem rozmaitych rozwiązań. Czasem wynikają one z marzeń i wizji przyszłych domowników, ale bywa i tak, że ich realizacja ma dużo większe znaczenie.

Czytaj dalej

Dom na miarę XXI wieku: jak się buduje z prefabrykatów?

Zmieniające się przepisy i coraz to nowsze trendy w budownictwie sprawiają, że każdy, kto obecnie podejmuje decyzję o budowie wymarzonego domu, musi się zmierzyć z wieloma dylematami. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku typowo inwestycyjnego podejścia do tego tematu. Jeśli chcesz poznać długą listę istotnych szczegółów, dotyczących stawiania budynków w XXI wieku, to ten artykuł […]

Czytaj dalej