Dom prefabrykowany drewniany a kanadyjski
Wiesz już, że Twoim wyborem będzie dom stawiany na bazie szkieletu drewnianego. Czas na wybór technologii – dom prefabrykowany drewniany, a może dom kanadyjski? Zastanawiasz się, czym się różnią, a jakie są podobieństwa? W tym wpisie omawiamy konstrukcje obu typów domów, sposób realizacji prac budowlanych oraz szacunkowy czas budowy. Przeczytaj i rozwiej swoje wątpliwości!
Konstrukcja
Domy prefabrykowane drewniane i kanadyjskie są popularnymi rozwiązaniami w budownictwie jednorodzinnym, ale istnieje kilka kluczowych różnic między nimi – w tym pod względem konstrukcji.
Zacznijmy od domu kanadyjskiego. Na wylany fundament (zwykle ława lub płyta), mocowany jest szkielet drewniany. Pełni on funkcję nośną i odpowiada za stabilność całego budynku. Efektywność energetyczną podnosi izolacja termiczna – np. wełna mineralna, wełna skalna lub pianka poliuretanowa czy folia wiatroizolacyjna. Na zewnętrznej stronie szkieletu montuje się okładziny, które stanowią wykończenie elewacji i ochronę konstrukcji zarazem, a ściany wewnętrzne wykonywane są z płyt OSB lub płyt gipsowo-kartonowych. Większość prac związanych z każdym etapem stawiania konstrukcji jest realizowana na placu budowy.
Czas na konstrukcję domu prefabrykowanego z drewna. W WOLF Haus technologia opiera się na ciężkim prefabrykacie drewnianym. Elementy konstrukcyjne stanowią solidne belki z drewna KVH (drewno konstrukcyjne klejone na długości) oraz BSH (drewno konstrukcyjne klejone warstwowo). Tak dobre materiały pozwalają na to, aby na stropie zastosować wylewkę betonową, a na dachu zamontować np. ciężką cementową dachówkę czy fotowoltaikę.
Konstrukcje ścian WOLF Haus to natomiast pionierski i trwały system o trzech opatentowanych rozwiązaniach:
- ściana Thermo Wand,
- ściana Thermo Wand Plus,
- ściana Ultra Mega Wand.
Zastosowane przy ich tworzeniu materiały zapewniają optymalną ochronę przed upałem, mrozem czy hałasem. Domy w znakomitej większości są produkowane w ściśle kontrolowanych, laboratoryjnych warunkach fabrycznych, przy użyciu nowoczesnych maszyn, a na placu budowy następuje montaż komponentów.
Wykonanie
Zarówno domy kanadyjskie, jak i prefabrykowane domy drewniane, są stawiane przez firmy, które specjalizują się w tego typu realizacjach. Współpraca z renomowanym generalnym wykonawcą stanowi kluczowy aspekt przy tego typu inwestycji. Wówczas można spodziewać się jakości na każdym etapie budowy. Od formalności, przez wybór najlepszych materiałów, po starannie wykonane prace budowlane. Warto pamiętać, że domy prefabrykowane i kanadyjskie mogą osiągnąć wysoki poziom efektywności energetycznej dzięki dobrej izolacji i starannemu montażowi.
Ogromnym atutem domów prefabrykowanych jest precyzja wykonania. Dzięki temu, że powstają one w warunkach fabrycznych, to zapewniona jest wysoka jakość wykonania, a ewentualny błąd ludzki wyeliminowany niemal do minimum. W przypadku kanadyjskich, powstają one montaż odbywa się na miejscu, a to może prowadzić do większych różnic w jakości prac. Wszystko zależy od doświadczenia ekipy budowlanej czy panujących warunków pogodowych.
Czas budowy
Zgodnie z tym, co powyżej napisaliśmy – dom kanadyjski opiera się na konstrukcji drewnianej zbudowanej na miejscu. Z kolei dom prefabrykowany z drewna powstaje w fabryce, a na placu budowy wykonywany jest montaż wszystkich elementów przez ekipę fachowców. Tym samym czas budowy jest skrócony w przypadku prefabrykatów.
W zależności od projektu:
- zwykle etap pierwszy (podpisanie umowy, projekt, pozwolenie na budowę) trwa od 1 do 3 miesięcy,
- drugi około 3 miesiące (werkplan, fundament, produkcja prefabrykatów),
- trzeci około 2-3 miesiące (montaż, prace instalacyjne i wykończeniowe do stanu deweloperskiego).
Dom kanadyjski wymaga zwykle więcej czasu na budowę niż dom prefabrykowany. Warto wspomnieć, że jest to szybszy proces niż tradycyjne budownictwo murowane.
Chcesz wiedzieć więcej o budownictwie prefabrykowanym i poznać ofertę WOLF Haus? Zapraszamy do naszego katalogu projektów. Dowiesz się, jakie są zakresy wykończenia, jak przebiega budowa czy ile będzie trwać cały proces krok po kroku!
Najnowsze wpisy
Spiżarnia w domu – gdzie ją zaplanować i jak zaprojektować?
Spiżarnia w domu ułatwia przechowywanie i gromadzenie zapasów żywności. Aby jednak pomieszczenie odpowiednio spełniało swoje zadanie, musi być właściwie zaprojektowane. Gdzie zaplanować spiżarnię w domu i na co zwrócić szczególną uwagę w projekcie? Podajemy praktyczne wskazówki.
Czytaj dalej
Ile ważny jest projekt domu?
Ile ważny jest projekt domu od momentu jego wykonania? Czy do rozpoczęcia budowy można wykorzystać dokument sprzed kilku lat? Czy projekt może stracić ważność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. Podajemy najważniejsze informacje!
Czytaj dalej
Idealny układ pomieszczeń w domu
Rozmieszczenie pomieszczeń w domu ma znaczenie – przekłada się nie tylko na wygodę mieszkania, ale i koszty eksploatacji budynku. Jesteś na etapie projektowania wymarzonej nieruchomości? W takim razie koniecznie przeczytaj ten wpis. Podpowiadamy, jakimi zasadami się kierować i na co zwrócić uwagę, aby stworzyć idealny układ pomieszczeń w domu.
Czytaj dalej