Inwestycja w nieruchomości na wynajem cieszy się dużą popularnością w naszym kraju. Zakup lokalu mieszkalnego nie jest jednak jedynym rozwiązaniem, na jakie można się zdecydować, gdy zależy nam na opłacalnej lokacie kapitału i szybkim zwrocie. Dowiedz się, dlaczego warto inwestować w dom pod wynajem – jakie są korzyści i co możesz zyskać.

Czy dom pod wynajem się opłaca?

Rynek najmu wciąż zdaje się cieszyć niesłabnącym zainteresowaniem – zarówno ze strony inwestorów, jak i potencjalnych wynajmujących. Trudno jednak się temu dziwić. Zakup domu lub mieszkania to zawsze określona inwestycja, wymagająca wkładu finansowego. Nie każdy chce lub może się na nią zdecydować – czy to z racji posiadanego budżetu, najbliższych planów na przyszłość, konieczności zaciągania dużego kredytu lub przywiązywania się do jednego miejsca na wiele lat.

Z drugiej jednak strony, nie brakuje również i osób gotowych zainwestować w opłacalną nieruchomość, celem uczynienia z niej źródła regularnego, pasywnego dochodu.O ile jeszcze do niedawna prym na rynku najmu wiodły mieszkania, tak obecnie nie rzadziej natrafić można na oferty domów pod wynajem.

Czy inwestycja w tego typu nieruchomości jest opłacalna? Jacy potencjalni klienci mogą się nią zainteresować? I jak zwiększyć potencjał domu na wynajem na współczesnym rynku – tak, by był możliwie jak najbardziej rentowny?

dom remki b wolfhaus

Dom Remki B z oferty Wolf Haus

Dom pod wynajem – dlaczego warto inwestować?

Dlaczego warto zainwestować w dom pod wynajem? Powodów jest ku temu kilka. Podobnie jak w przypadku mieszkań, jest to znakomite rozwiązanie na ulokowanie kapitału oraz wygenerowanie pasywnego dochodu. Jednorodzinny budynek może jednak okazać się o wiele bardziej rentowny niż mieszkanie – stawka za jego najem jest zwykle zdecydowanie wyższa, zwłaszcza, jeśli jest to obiekt o wysokim standardzie i atrakcyjnej lokalizacji.

Choć najbardziej korzystnym rozwiązaniem, gdyż zapewniającym stały wpływ gotówki, zdaje się być najem długoterminowy, również krótkoterminowe wynajmowanie budynku może być opłacalne finansowo. dom do wynajęcia ulokowany w atrakcyjnej okolicy, odpowiednio dopasowany do potrzeb lokalnego rynku, może cieszyć się na tyle dużym zainteresowaniem, by „spłacać się” także i przy najmie krótkoterminowym.

Warto rozprawić się z mitem, że inwestycja w dom zawsze oznacza konieczność długiego oczekiwania na najemcę. Nie jest to regułą – wiele zależy od aktualnej sytuacji rynkowej i stosunku podaży do popytu, specyfikacji nieruchomości czy atrakcyjności samej działki – w tym sposobu jej skomunikowania czy okolicznej infrastruktury. Choć istotnie, znalezienie najemcy na budynek o dużym metrażu może zająć więcej czasu, tak mniejsze domy na wynajem o powierzchni w granicach 80 – 100 m2 jak na przykład WOLF_Remki B czy WOLF_Nowoczesna Stodoła, cieszą się obecnie sporą popularnością.

Co więcej, jeśli budynek posiada odpowiednio zaprojektowaną przestrzeń użytkową, można z powodzeniem zdecydować się na jego podział na odrębne mieszkania lub pokoje do wynajęcia. Takie rozwiązanie nie tylko zwiększy jego rentowność, ale też pozwoli zaadaptować budynek do potrzeb rynku w sytuacji, gdy w danej lokalizacji dominuje popyt na mniejsze lokale.

Domy pod wynajem – potencjalni najemcy

Domy na wynajem cieszą się zainteresowaniem zarówno najemców prywatnych, jak i tych z sektora biznesowego. Obiekt, w którym wydzielono odrębne pokoje lub mieszkania to atrakcyjna alternatywa dla klasycznych lokali mieszkaniowych. Z kolei potencjalnych wynajmujących poszczególne kondygnacje (zwykle partery) lub całe obiekty, upatrywać można między innymi wśród:

  • dużych rodzin z dziećmi – zwłaszcza, gdy dom położony jest w spokojnej okolicy i przynależy do niego większy ogród,
  • sektora MŚP – przykładowo, kancelarii prawnych, klinik dentystycznych, salonów SPA, kosmetologicznych, gabinetów fizjoterapeutycznych i odnowy biologicznej, lecznic weterynaryjnych,
  • niepublicznych przedszkoli,
  • turystów i przyjezdnych – w miejscowościach uzdrowiskowych, turystycznych, organizujących krajowe/międzynarodowe wydarzenia,
  • zorganizowanych grup – studentów, obcokrajowców, pracowników na kontrakcie/w delegacji, ekip budowlanych.
Nowoczesna stodoła Wolfhaus

Nowoczesna stodoła Wolfhaus

Projekt domu pod wynajem – o czym pamiętać?

Choć oczywiście finalna stawka za najem domu zależy od wielu czynników, w tym chociażby lokalizacji czy standardu obiektu, jest ona z reguły zdecydowanie wyższa niż ma to miejscu w przypadku mieszkań. To z kolei przełożyć się może na bardzo atrakcyjną rentowność brutto i stosunkowo szybki zwrot z poczynionej inwestycji – zwłaszcza, gdy dom pod wynajem zostanie kupiony po korzystnej cenie bądź koszt jego budowy lub eksploatacji zostanie w odpowiedni sposób zoptymalizowany – tak, jak ma to miejsce w przypadku energooszczędnych domów prefabrykowanych WOLF Haus.

Decydując się na inwestycję w nieruchomość, warto już na wstępie wykonać rozpoznanie lokalnego rynku oraz przemyśleć, do kogo przede wszystkim kierowana będzie oferta. Jak już zostało powiedziane, zakup domu pod wynajem nie musi oznaczać konieczności jego najmu w całości. Odpowiednie zaaranżowanie wewnętrznej przestrzeni, już na etapie projektu lub po niewielkiej przebudowie, pozwala na wyodrębnienie w ramach jednego budynku osobnych pięter lub pokoi na wynajem.

Dom pod wynajem przerobiony na oddzielne mieszkania z osobnym wejściem lub pokoje z wydzieloną częścią wspólną i łazienką nie tylko zwiększa rentowność obiektu, ale i podnosi szanse na znalezienie najemcy tam, gdzie największy popyt odnotowuje się przede wszystkim na mieszkania. W katalogu WOLF Haus dostępnych jest wiele projektów domów jednorodzinnych, które można odpowiednio zaadaptować do indywidualnych potrzeb – z pełnym wsparciem naszych specjalistów.

Ponadto, oferujemy także domy wielorodzinne, projektowane od A do Z z myślą o zapewnieniu funkcjonalnej i komfortowej przestrzeni do życia dla wielu osób w oddzielnych mieszkaniach, lecz w ramach jednego budynku.

Najnowsze wpisy

kiedy zamówić projekt domu

Czy domy prefabrykowane są ekologiczne?

Współczesne budownictwo mieszkaniowe musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich są stale postępujące zmiany klimatu. Jaki wpływ na środowisko wywierają budynki wnoszone w oparciu o technologię prefabrykowaną? Czy domy prefabrykowane są ekologiczne?

Czytaj dalej
domek remki wolfhaus

Dom z prefabrykatów czy murowany – co lepsze?

Współczesne budownictwo mieszkaniowe otwiera przed inwestorami wiele możliwości – również w zakresie wyboru technologii wznoszenia domów. Rodzaj wybranej metody przekłada się na wiele kwestii, w tym koszt czy czas realizacji planowanej inwestycji. Zastanawiasz się, co lepsze – dom z prefabrykatów czy murowany? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz poradnik, w którym omawiamy, z czym wiąże […]

Czytaj dalej
dom zen wolfhaus

Dom z płaskim dachem

Projekt domu wiąże się z podjęciem szeregu decyzji. Najczęściej skupiamy się na wielkości powierzchni użytkowej, rozkładzie pomieszczeń oraz aspektach wizualnych. Bardzo ważne jest także to, aby wybrać właściwy dach. Niekiedy mamy pełną dowolność w tym zakresie, a innym razem to obowiązujące na danym terenie warunki zabudowy narzucają, jak dach powinien wyglądać. Czy warto wybrać dom […]

Czytaj dalej