Każdy inwestor na etapie wyboru projektu domu staje przed rozterką – ile kondygnacji ma mieć budynek oraz w jaki sposób będą one zagospodarowane. Jeśli zdecyduje, że nie będzie to dom parterowy, pojawia się pytanie: dom piętrowy czy dom z poddaszem użytkowym. W tym artykule omawiamy plusy i minusy oby rozwiązań i analizujemy, która z opcji będzie lepszym wyborem.

Projekt domu dopasowany do wymogów

Zacznijmy od tego, że niekiedy po prostu nie ma się opcji wyboru. Czasem to parametry działki nakreślają, jaki budynek powinien na niej stanąć. Jeśli działka jest niewielka, a do tego chcemy mieć choć niewielki ogród czy miejsca parkingowe, lepszym wyborem będzie dom piętrowy, który zapewni więcej powierzchni użytkowej na mniejszej powierzchni działki.

Poza tym inwestorzy mogą spotkać się z innego rodzaju restrykcjami ze strony urzędowej – na przykład na wymogi narzucane przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego czy też wydaną decyzję o warunkach zabudowy. Zawierają one wytyczne w zakresie kąta nachylenia połaci dachowych, minimalnej czy maksymalnej wysokości domu czy ustawienia domu na działce (np. odległości od granicy działki czy ulicy).

Im więcej ograniczeń, tym więcej uwagi należy poświęcić decyzji, czy lepszym wyborem będzie dom piętrowy czy dom z poddaszem użytkowym. Zawsze więc przed wyborem bądź zleceniem stworzenia projektu zalecamy, by sprawdzić warunki formalne dla danej działki!

dom prefabrykowany Wolf Haus warszawa 3

 

Co wybrać: dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym

Gdy działka jest foremna, a żadne kwestie formalne nie ograniczają inwestora, warto wziąć pod uwagę takie aspekty, jak funkcjonalność, możliwości aranżacyjne czy estetykę budynku.

Funkcjonalny rozkład pomieszczeń

Jeśli decydujesz się na dom piętrowy, z pewnością zależy Ci na tym, by było w nim sporo przestrzeni użytkowej i by możliwe było rozplanowanie pomieszczeń wedle potrzeb. Powierzchnie kondygnacji w domu piętrowym są równe, a w domach z poddaszem użytkowym powierzchnia wyższej kondygnacji jest mniejsza, ponieważ ograniczają ją skosy dachu.

Tym samym właściciel domu piętrowego zyskuje większe pole manewru w kontekście aranżacji pomieszczeń i może swobodnie w nich zagospodarować sypialnie, łazienkę, gabinet czy inne przestrzenie, bez ograniczania się w zakresie urządzania i wyboru mebli.

Wygląd budynku

Nie bez znaczenia są również kwestie estetyczne. Dom piętrowy zwykle ma bardziej nowoczesną formę niż dom z poddaszem użytkowym, ponieważ pokrywa się go dachem czterospadowym o niewielkim spadku, dachem pulpitowym bądź stropodachem. Domy z poddaszem użytkowym to najczęściej nieruchomości z rozbudowanym, tradycyjnym dachem dwuspadowym. Choć i tutaj warto wspomnieć, że taki dom może prezentować się bardzo nowocześnie, a najlepszym tego przykładem niech będzie dom prefabrykowany typu stodoła „Cedrowy” z oferty WOLF Haus. Poza tym zawsze istnieje możliwość zamówienia indywidualnego projektu domu z prefabrykatów i dostosowania estetyki, jak i układu pomieszczeń do własnych potrzeb.

Aranżacja piętra a aranżacja poddasza

Kształt budowli ma znaczenie dla sposobu aranżacji wnętrz. Domy z poddaszem wymagają nieco więcej uwagi, ponieważ skosy sporo utrudniają. Pochyłość dachu narzuca więc pewne rozwiązania funkcjonalne i estetyczne. Skosy mają swoich fanów – sprawiają w końcu, że przestrzeń staje się bardziej przytulna. Przeciwnicy z kolei krytykują za mniejszą funkcjonalność.

Aranżacja wnętrza poddasza nie jest łatwa, stąd też najczęściej należy skorzystać nie tylko z pomocy architekta wnętrz, ale też nagimnastykować się z wyborem mebli czy zamówić je na wymiar. Mniej jest ścian, gdzie można ulokować wysokie meble, a również stolarka okienna niekiedy wymaga specjalnego traktowania (konieczne może być umieszczenie okien połaciowych i lukarn w dachu). W domach piętrowych pomieszczenia na piętrze domu mają proste ściany oraz umożliwiają swobodne rozmieszczenie okien czy mebli.

Dom piętrowy Wolf Haus

Koszty projektu i budowy

Możesz wybrać jeden z gotowych projektów domu piętrowego lub z poddaszem, ale również stworzyć swój spersonalizowany. Ceny projektów różnią się – sprawdź, ile kosztuje indywidualny projekt domu lub zajrzyj do naszego katalogu projektów. Oczywiście należy również zaplanować i przeliczyć koszty wszystkich etapów budowy. Co ciekawe, domy z poddaszem nie zawsze są tańsze od tych piętrowych – wiele zależy od projektu, kubatury, kształtu czy rozwiązań technologicznych.

Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co lepsze: dom piętrowy czy dom z poddaszem. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Łatwiejszy w aranżacji będzie dom piętrowy, jednak ten z poddaszem także ma swój urok i wcale nie musi być zmorą przy aranżacji pomieszczeń. Rozważ wszelkie kwestie, które omówiliśmy, a jeśli potrzebujesz pomocy, nasi doradcy są do dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu!

Najnowsze wpisy

dom prefabrykowany z częścią usługową

Dom prefabrykowany z częścią usługową. Jak może wyglądać?

Chcesz prowadzić swój biznes blisko miejsca zamieszkania, jednocześnie oddzielając życie zawodowe od prywatnego? Jest to możliwe nawet w tej samej lokalizacji! Planując budowę domu, wystarczy wziąć taką koncepcję pod uwagę, a potem po prostu wprowadzić ją w życie. W tym artykule omawiamy domy prefabrykowane, które są połączone z częścią usługową. Jak to może wyglądać w […]

Czytaj dalej
dom bez barier

Dom bez barier: prefabrykacja z myślą o osobach niepełnosprawnych

Dom prefabrykowany to budynek, który da się stworzyć w odpowiedzi na najróżniejsze potrzeby właścicieli. Wiąże się to z wprowadzaniem rozmaitych rozwiązań. Czasem wynikają one z marzeń i wizji przyszłych domowników, ale bywa i tak, że ich realizacja ma dużo większe znaczenie.

Czytaj dalej

Dom na miarę XXI wieku: jak się buduje z prefabrykatów?

Zmieniające się przepisy i coraz to nowsze trendy w budownictwie sprawiają, że każdy, kto obecnie podejmuje decyzję o budowie wymarzonego domu, musi się zmierzyć z wieloma dylematami. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku typowo inwestycyjnego podejścia do tego tematu. Jeśli chcesz poznać długą listę istotnych szczegółów, dotyczących stawiania budynków w XXI wieku, to ten artykuł […]

Czytaj dalej