Zmieniające się przepisy i coraz to nowsze trendy w budownictwie sprawiają, że każdy, kto obecnie podejmuje decyzję o budowie wymarzonego domu, musi się zmierzyć z wieloma dylematami. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku typowo inwestycyjnego podejścia do tego tematu. Jeśli chcesz poznać długą listę istotnych szczegółów, dotyczących stawiania budynków w XXI wieku, to ten artykuł jest dla Ciebie. Omawiamy tu technologię prefabrykowaną. Czytaj dalej!

Dom na miarę XXI wieku – jaki może być?

Mimo że, w Polsce wciąż dominuje budownictwo murowane, to wyraźnie widać zwiększające się zainteresowanie zupełnie inną technologią stawiania budynków. Coraz więcej osób chce mieć ekologiczny dom, złożony głównie z drewna. Czasem wynika to z obowiązujących trendów albo życiowych ideałów, ale bywa i tak, że powód jest znacznie bardziej poważny, a jest nim zdrowie. W dobie licznych alergii, na które cierpią nawet małe dzieci, drewniane i zarazem ekologiczne budownictwo potrafi wiele zmienić.

Jeśli dodamy do tego fakt, że takie obiekty da się postawić w ciągu zaledwie kilku miesięcy i to niezależnie od warunków atmosferycznych, to jedno jest pewne: nowoczesna metoda budownictwa, jaką jest prefabrykacja, będzie coraz bardziej rosnąć w siłę.

Dom Modern G WOLF Haus

Dom Modern G WOLF Haus

Budowa z prefabrykatów – na czym polega?

Planujesz postawić dom parterowy, piętrowy, z użytkowym poddaszem, a może wielorodzinny obiekt pod wynajem? Niezależnie od tego, jaki to ma być typ budynku, w większości przypadków da się go wykonać w technologii prefabrykowanej. Przeszkodą może być jedynie teren bez utwardzonej drogi dojazdowej (co oczywiście z reguły da się szybko naprawić) albo brak wystarczającej przestrzeni (budowa z prefabrykatów jest możliwa na obszarze, na którym operator dźwigu będzie mógł swobodnie manewrować tym urządzeniem, a ciężarówki bez problemu dowiozą wszystko na miejsce). Jeśli chcesz się skonsultować w tej sprawie z naszymi specjalistami, to WOLF Haus jest do Twojej dyspozycji – zapraszamy do kontaktu.

Przejdźmy jednak do charakterystyki samej technologii budowy. Otóż – jak nazwa wskazuje – prefabrykaty powstają w fabryce. Konkretnie: na linii produkcyjnej, stworzonej w specjalnie przygotowanym i naszpikowanym nowoczesnymi rozwiązaniami parku maszynowym. To właśnie tam, z naprawdę dużą precyzją, powstają główne części konstrukcji domu. Dzieje się tak w oparciu o zatwierdzony wcześniej projekt budowlany.

Kiedy najważniejsze elementy są gotowe, transportuje się je na plac budowy. Tam – na wcześniej przygotowanych fundamentach (czasami nawet z podpiwniczeniem, bo i to jest możliwe) – wszystko jest składane w jedną całość. Czuwają nad tym zarówno montażyści z wieloletnim doświadczeniem, jak i operator dźwigu, którego zadaniem jest przenoszenie poszczególnych części konstrukcyjnych z ciężarówek i ustawianie ich w odpowiednim miejscu.

Prace w terenie da się zamknąć w ciągu kilku, czasem kilkunastu dni. Stan deweloperski można uzyskać w zaledwie trzy miesiące. Właściciele czy najemcy mogą się więc wprowadzać już po około 4-5 miesiącach od rozpoczęcia montażu. I chociaż tak szybkie tempo robót – w porównaniu ze stawianiem domów murowanych – zawsze jest imponujące, to nie stanowi jedynej zalety inwestycji z prefabrykatów. Czytaj dalej i poznaj ich znacznie więcej!

domek remki wolfhaus

Domek Remki w ofercie WOLF Haus

Zalety domów z prefabrykatów

Realizacja takich inwestycji odbywa się bez konieczności szukania ekip do wykonania poszczególnych zadań oraz koordynowania ich prac. Na głowie właściciela działki nie są także zakupy materiałów i sprawdzanie prognoz pogody, która – chociażby przy budowie murowanych obiektów – potrafi mocno pokrzyżować plany.

Co więcej, domy z prefabrykatów są w przeważającej części złożone z drewna. To ponadczasowe rozwiązanie, sprawiające, że cały obiekt „oddycha”, a w jego wnętrzu tworzy się specyficzny mikroklimat. Doceniają to z reguły wszyscy domownicy, a szczególnie ci, którzy borykają się z różnymi alergiami.

Drewniane domy prefabrykowane są stabilne, trwałe, bezpieczne i odporne na wiele anomalii pogodowych (nawet na trzęsienia ziemi, na co jasno wskazują przeprowadzone testy sejsmiczne). Świetnie sprawdzają się nie tylko sezonowo, ale też całorocznie. Mogą mieć niewielką powierzchnię, która nie wymaga szeregu pozwoleń albo być znacznie większe.

Zawsze są to ekologiczne obiekty, które na dodatek spełniają szereg rygorystycznych norm (m.in. norm termicznych). To zaś przekłada się na realne oszczędności (m.in. przy opłacaniu rachunków za prąd czy ciepło).

Łatwo jest je utrzymać w czystości, a funkcjonowanie w nich to prawdziwa przyjemność. Na dodatek wszystkie nowe konstrukcje, które wychodzą z fabryki WOLF Haus, mają 30-letnią gwarancję, co też jest przecież niemałym atutem.

Chcesz poznać jeszcze więcej szczegółów? A może masz wątpliwości, które nasi specjaliści mogą rozwiać? W takim razie zapraszamy do kontaktu!

Najnowsze wpisy

dom prefabrykowany z częścią usługową

Dom prefabrykowany z częścią usługową. Jak może wyglądać?

Chcesz prowadzić swój biznes blisko miejsca zamieszkania, jednocześnie oddzielając życie zawodowe od prywatnego? Jest to możliwe nawet w tej samej lokalizacji! Planując budowę domu, wystarczy wziąć taką koncepcję pod uwagę, a potem po prostu wprowadzić ją w życie. W tym artykule omawiamy domy prefabrykowane, które są połączone z częścią usługową. Jak to może wyglądać w […]

Czytaj dalej
dom bez barier

Dom bez barier: prefabrykacja z myślą o osobach niepełnosprawnych

Dom prefabrykowany to budynek, który da się stworzyć w odpowiedzi na najróżniejsze potrzeby właścicieli. Wiąże się to z wprowadzaniem rozmaitych rozwiązań. Czasem wynikają one z marzeń i wizji przyszłych domowników, ale bywa i tak, że ich realizacja ma dużo większe znaczenie.

Czytaj dalej
Willa w technologii prefabrykowanej

Willa w technologii prefabrykowanej

Niektórzy lubią małe mieszkania. Z kolei inni potrzebują zdecydowanie większej przestrzeni do życia. W związku z tym, że na naszej stronie internetowej powstało już wiele artykułów o domach, które wpisują się w styl minimalistyczny, to tym razem skupiamy się na znacznie bardziej rozbudowanych obiektach. Co powiesz na willę? Wbrew pozorom takie budynki mogą być tanie […]

Czytaj dalej