Budowa domów z prefabrykatów i to, że powstają one z drewna, wcale nie musi oznaczać, że z zewnątrz takie obiekty będą wyglądać niczym stereotypowe chatki, postawione wysoko w górach. Nic bardziej mylnego! Tylko od koncepcji ustalonej przez właściciela z wykonawcą zależy to, w jakiej estetyce dany budynek zostanie wykonany.
Dom z drewna może się na zewnątrz prezentować nawet jako okazała, murowana willa, a tylko jego domownicy będą wiedzieć, jak to wygląda naprawdę. Ba! Wszystko to może się dziać przy wykorzystaniu wielu korzyści, jakich dostarczają drewniane konstrukcje. Czytaj dalej i dowiedz się, czego WOLF Haus używa do realizacji takich inwestycji.
Dom drewniany, a wygląda jak murowany – jak to możliwe?
Dzisiejsze domy drewniane są dalekie od wspomnianych już stereotypów. Pięknie się prezentują z zewnątrz i wewnątrz, a na dodatek mają znacznie więcej zalet, niż tylko estetyczny punkt widzenia. Użytkując takie obiekty, na co dzień można korzystać ze sprzyjającego zdrowiu mikroklimatu, wytwarzanego w drewnianych budynkach, a także z ich doskonałych warunków termicznych oraz dobrej wentylacji.
Takie obiekty są energooszczędne, funkcjonalne, komfortowe, a na dodatek ognioodporne. I chociaż na życzenie właścicieli mogą wyglądać na murowane, to tworzy się je z ekologicznych i bezpiecznych, drewnianych materiałów. Ich powierzchnie nie mają wypustek czy szczelin, na których łatwo mogą się osadzać zanieczyszczenia. Wręcz przeciwnie! Można je bez problemu utrzymać w czystości, przez co służą nawet alergikom.
Budowa drewnianego domu prefabrykowanego – czego się używa?
Dom prefabrykowany, jak sama nazwa wskazuje, w dużym stopniu składa się z prefabrykatów, czyli wielkogabarytowych elementów, tworzonych w specjalnie do tego przystosowanych warunkach. Są one przygotowywane w oparciu o wybrany i zatwierdzony wcześniej projekt budowlany.
Wyobraź sobie zakład produkcyjny z parkiem maszynowym, w którym zastosowano mnóstwo rozwiązań technologicznych, a o precyzję wykonania dba komputerowe oprogramowanie. To właśnie w takich warunkach, z drewnianych beli, tworzone są najważniejsze części konstrukcyjne budynku. W ten sposób powstają przede wszystkim stopy, ściany z drzwiami wejściowymi i oknami, a także więźba dachowa.
Nad ich tworzeniem i dokładnością całego procesu czuwają również ludzie – wykwalifikowani specjaliści, znający się na swojej pracy i przykładający wagę do detali. Tu po prostu nie ma miejsca na pomyłki czy wady konstrukcyjne. To zdecydowanie nie jest ten przypadek!
Natomiast patrząc na proces produkcji prefabrykatów typowo od strony materiałowej, to należy zaznaczyć, że takie konstrukcje powstają z drewnianych beli różnego typu (klejonych warstwowo oraz na całej ich długości). Trzeba przyznać, że jest to wytrzymały i przede wszystkim naturalny materiał budowlany, spełniający szereg norm jakości. Na dodatek charakteryzuje się dużą elastycznością oraz odpornością na oddziaływanie czynników zewnętrznych.
Co się dzieje, kiedy części konstrukcyjne są gotowe?
Produkowanie poszczególnych elementów konstrukcji drewnianego domu w fabryce stanowi oczywiście kluczowy etap takich inwestycji, ale i jednocześnie dopiero początek tworzenia nowego obiektu. Kiedy roboty w zakładzie produkcyjnym dobiegają końca, poszczególne części są przygotowywane do transportu, pakowane na ciężarówki i przewożone na działkę. Dopiero w terenie są ze sobą zespajane, tworząc solidną całość. W ciągu kilku dni zajmują się tym zarówno wyspecjalizowani montażyści, jak i operator dźwigu.
To wszystko sprawia, że gotowy, ekologiczny, drewniany dom z prefabrykatów można postawić w ciągu zaledwie kilku miesięcy od rozpoczęcia prac nad tym zadaniem. Mało tego! To od decyzji właścicieli nieruchomości zależy to, czy obiekt ma wyglądać na drewniany, czy może jednak powinien się prezentować znacznie inaczej i tworzyć wrażenie obiektu murowanego.
Podobnie zresztą to wygląda w kwestii wytycznych, dotyczących jego ocieplenia czy wyposażenia w wiele ciekawych rozwiązań. Budowa może bowiem obejmować także instalację systemów alarmowych, zewnętrznego oświetlenia na czujniki ruchu, a nawet ogrzewania podjazdu. A to oczywiście tylko przykłady…
Krótko mówiąc, drewniany dom prefabrykowany to inwestycja, która stwarza wiele możliwości. I tylko od właściciela nieruchomości zależy to, jak taki obiekt będzie ostatecznie wyglądać oraz jakimi nowoczesnymi technologiami zostanie naszpikowany. Jeśli chcesz porozmawiać o swojej koncepcji albo wyjaśnić wątpliwości, dotyczące Twojej działki, koniecznie skontaktuj się z naszymi specjalistami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, a potem wybudujemy dom Twoich marzeń.
Najnowsze wpisy
Szybciej domu nie wybudujesz! Charakterystyka ekspresowej technologii prefabrykacji
Jak szybko można wybudować dom? Większość ludzi jest przekonana o tym, że ten okres należy liczyć w latach. Czasem dwa lata, trzy albo i więcej. Tymczasem solidne obiekty z prefabrykatów da się postawić znacznie szybciej. Na czym dokładnie polega ta technologia budowy? Czym charakteryzują się budynki, które są według niej tworzone? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Czytaj dalejCzy domy szkieletowe sprawdzają się w naszym klimacie?
Domy szkieletowe to obiekty, których koncepcja budowy „zderza się” czasami z opiniami laików, postrzegających je jako mało solidne. Z czego to wynika? Najczęściej z ekspresowej szybkości prac prowadzonych w terenie i mylnego przekonania, że dom musi powstawać przez lata, bo tylko wtedy będzie prawidłowo wykonany oraz trwały.
Czytaj dalejDom prefabrykowany dla Młodej Pary
Na zaproszeniach ślubnych wiele Młodych Par zamieszcza notatkę o tym, jakich upominków oczekują i na jakie cele zbierają. Czasem wprost mowa jest o gotówce na wspólną przyszłość, kolejnym razem na zakup mieszkania, a jeszcze innym na budowę domu.
Czytaj dalej