Budowa domów z prefabrykatów i to, że powstają one z drewna, wcale nie musi oznaczać, że z zewnątrz takie obiekty będą wyglądać niczym stereotypowe chatki, postawione wysoko w górach. Nic bardziej mylnego! Tylko od koncepcji ustalonej przez właściciela z wykonawcą zależy to, w jakiej estetyce dany budynek zostanie wykonany.

Dom z drewna może się na zewnątrz prezentować nawet jako okazała, murowana willa, a tylko jego domownicy będą wiedzieć, jak to wygląda naprawdę. Ba! Wszystko to może się dziać przy wykorzystaniu wielu korzyści, jakich dostarczają drewniane konstrukcje. Czytaj dalej i dowiedz się, czego WOLF Haus używa do realizacji takich inwestycji.

Dom drewniany, a wygląda jak murowany – jak to możliwe?

Dzisiejsze domy drewniane są dalekie od wspomnianych już stereotypów. Pięknie się prezentują z zewnątrz i wewnątrz, a na dodatek mają znacznie więcej zalet, niż tylko estetyczny punkt widzenia. Użytkując takie obiekty, na co dzień można korzystać ze sprzyjającego zdrowiu mikroklimatu, wytwarzanego w drewnianych budynkach, a także z ich doskonałych warunków termicznych oraz dobrej wentylacji.

Takie obiekty są energooszczędne, funkcjonalne, komfortowe, a na dodatek ognioodporne. I chociaż na życzenie właścicieli mogą wyglądać na murowane, to tworzy się je z ekologicznych i bezpiecznych, drewnianych materiałów. Ich powierzchnie nie mają wypustek czy szczelin, na których łatwo mogą się osadzać zanieczyszczenia. Wręcz przeciwnie! Można je bez problemu utrzymać w czystości, przez co służą nawet alergikom.

Domek Wolf Mini 2

Domek Wolf Mini 2 w ofercie WOLF Haus

Budowa drewnianego domu prefabrykowanego – czego się używa?

Dom prefabrykowany, jak sama nazwa wskazuje, w dużym stopniu składa się z prefabrykatów, czyli wielkogabarytowych elementów, tworzonych w specjalnie do tego przystosowanych warunkach. Są one przygotowywane w oparciu o wybrany i zatwierdzony wcześniej projekt budowlany.

Wyobraź sobie zakład produkcyjny z parkiem maszynowym, w którym zastosowano mnóstwo rozwiązań technologicznych, a o precyzję wykonania dba komputerowe oprogramowanie. To właśnie w takich warunkach, z drewnianych beli, tworzone są najważniejsze części konstrukcyjne budynku. W ten sposób powstają przede wszystkim stopy, ściany z drzwiami wejściowymi i oknami, a także więźba dachowa.

Nad ich tworzeniem i dokładnością całego procesu czuwają również ludzie – wykwalifikowani specjaliści, znający się na swojej pracy i przykładający wagę do detali. Tu po prostu nie ma miejsca na pomyłki czy wady konstrukcyjne. To zdecydowanie nie jest ten przypadek!

Natomiast patrząc na proces produkcji prefabrykatów typowo od strony materiałowej, to należy zaznaczyć, że takie konstrukcje powstają z drewnianych beli różnego typu (klejonych warstwowo oraz na całej ich długości). Trzeba przyznać, że jest to wytrzymały i przede wszystkim naturalny materiał budowlany, spełniający szereg norm jakości. Na dodatek charakteryzuje się dużą elastycznością oraz odpornością na oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Dom Sensation II w ofercie WOLF Haus

Dom Sensation II w ofercie WOLF Haus

Co się dzieje, kiedy części konstrukcyjne są gotowe?

Produkowanie poszczególnych elementów konstrukcji drewnianego domu w fabryce stanowi oczywiście kluczowy etap takich inwestycji, ale i jednocześnie dopiero początek tworzenia nowego obiektu. Kiedy roboty w zakładzie produkcyjnym dobiegają końca, poszczególne części są przygotowywane do transportu, pakowane na ciężarówki i przewożone na działkę. Dopiero w terenie są ze sobą zespajane, tworząc solidną całość. W ciągu kilku dni zajmują się tym zarówno wyspecjalizowani montażyści, jak i operator dźwigu.

To wszystko sprawia, że gotowy, ekologiczny, drewniany dom z prefabrykatów można postawić w ciągu zaledwie kilku miesięcy od rozpoczęcia prac nad tym zadaniem. Mało tego! To od decyzji właścicieli nieruchomości zależy to, czy obiekt ma wyglądać na drewniany, czy może jednak powinien się prezentować znacznie inaczej i tworzyć wrażenie obiektu murowanego.

Podobnie zresztą to wygląda w kwestii wytycznych, dotyczących jego ocieplenia czy wyposażenia w wiele ciekawych rozwiązań. Budowa może bowiem obejmować także instalację systemów alarmowych, zewnętrznego oświetlenia na czujniki ruchu, a nawet ogrzewania podjazdu. A to oczywiście tylko przykłady…

Krótko mówiąc, drewniany dom prefabrykowany to inwestycja, która stwarza wiele możliwości. I tylko od właściciela nieruchomości zależy to, jak taki obiekt będzie ostatecznie wyglądać oraz jakimi nowoczesnymi technologiami zostanie naszpikowany. Jeśli chcesz porozmawiać o swojej koncepcji albo wyjaśnić wątpliwości, dotyczące Twojej działki, koniecznie skontaktuj się z naszymi specjalistami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, a potem wybudujemy dom Twoich marzeń.

Najnowsze wpisy

dom bez barier

Dom bez barier: prefabrykacja z myślą o osobach niepełnosprawnych

Dom prefabrykowany to budynek, który da się stworzyć w odpowiedzi na najróżniejsze potrzeby właścicieli. Wiąże się to z wprowadzaniem rozmaitych rozwiązań. Czasem wynikają one z marzeń i wizji przyszłych domowników, ale bywa i tak, że ich realizacja ma dużo większe znaczenie.

Czytaj dalej

Dom na miarę XXI wieku: jak się buduje z prefabrykatów?

Zmieniające się przepisy i coraz to nowsze trendy w budownictwie sprawiają, że każdy, kto obecnie podejmuje decyzję o budowie wymarzonego domu, musi się zmierzyć z wieloma dylematami. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku typowo inwestycyjnego podejścia do tego tematu. Jeśli chcesz poznać długą listę istotnych szczegółów, dotyczących stawiania budynków w XXI wieku, to ten artykuł […]

Czytaj dalej
Willa w technologii prefabrykowanej

Willa w technologii prefabrykowanej

Niektórzy lubią małe mieszkania. Z kolei inni potrzebują zdecydowanie większej przestrzeni do życia. W związku z tym, że na naszej stronie internetowej powstało już wiele artykułów o domach, które wpisują się w styl minimalistyczny, to tym razem skupiamy się na znacznie bardziej rozbudowanych obiektach. Co powiesz na willę? Wbrew pozorom takie budynki mogą być tanie […]

Czytaj dalej