Planując budowę domu dla seniora, warto rozważyć przede wszystkim… okoliczności, które takiej decyzji towarzyszą. Czy starsza osoba będzie mieszkać sama? Z małżonkiem? A może z rodziną? Odpowiedź na te pytania to doskonały punkt wyjścia do stworzenia wymarzonego lokum.

Dom dla seniora – jakie to daje możliwości?

Możliwość mieszkania we własnym domu daje seniorowi szansę na pełną swobodę. Kiedy ma ochotę, może wyjść do ogrodu, chodzić po porannej rosie i cieszyć się zielenią oraz czystym powietrzem. Należy tu jednak podkreślić, że w przypadku budynków tworzonych na tzw. jesień życia, dobrze jest przemyśleć kilka kwestii. Inaczej będzie wyglądać dom samotnego seniora, a jeszcze inaczej lokum dla małżeństwa seniorów. I wreszcie: odmienne potrzeby staną się priorytetem w przypadku dużego domu dla seniora i jego rodziny.

Niezależnie od tego, czy ktoś będzie w takim obiekcie mieszkać sam, czy z małżonkiem, dziećmi albo wnukami, zawsze warto w pierwszej kolejności zadbać o komfort starszej osoby. Wraz z wiekiem zdolności motoryczne znacznie się zmieniają oraz pojawiają się coraz większe ograniczenia, dlatego należy pomyśleć o tym, by lokum było jak najbardziej komfortowe, a korzystanie z różnych pomieszczeń mocno intuicyjne. Poznaj projekty domów dla seniorów WOLF Haus i zdecyduj, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w Twoim/Waszym przypadku.

dom bliski wolfhaus

Dom bliski w ofercie WOLF Haus

Dom dla samotnego seniora

Senior, który mieszka sam, doskonale odnajdzie się już w niewielkim domu. Jego powierzchnia może wynosić około 50 metrów kwadratowych lub więcej. Rozwiązanie, o którym dobrze jest pomyśleć, stanowi dom parterowy. I chociaż może się wydawać, że w podeszłym wieku to inwestycja, która jest bardzo czasochłonna, to warto zauważyć, że od momentu pomysłu na nowe lokum, do wprowadzenia się do jego wnętrza, wcale nie musi mijać kilka lat.

Jak to możliwe? Otóż wystarczy zaledwie kilka miesięcy, by budynek był gotowy w stanie deweloperskim. Dokładniej mówiąc, da się tego dokonać już w kilkanaście tygodni. Potem wystarczy urządzić wnętrze według własnych potrzeb i wymarzony dom gotowy, a spokój, wygoda czy błoga cisza stają się realną korzyścią, a nie tylko nieosiągalnym dobrem luksusowym.

Warto podkreślić, że wszystkim tym, co da się wykonać bez konieczności angażowania seniora, zajmują się specjaliści z WOLF Haus. Od wielu lat projektujemy oraz stawiamy domy z prefabrykatów. Ich budowa nie tylko nie pochłania ogromnej ilości czasu, ale i jest gwarancją energooszczędności, trwałości oraz funkcjonalności. Materiały budowlane, po które sięgamy, są wysokiej jakości. To wszystko sprawia, że wymarzony dom jest łatwy i tani w utrzymaniu.

Dom dla małżeństwa seniorów

Podobnie jak w przypadku samotnego seniora, u starszego małżeństwa również sprawdzi się dom parterowy. Jego metraż może być oczywiście nieco większy, niż opisujemy powyżej. Najważniejsze jest jednak to, by rozlokowanie poszczególnych pomieszczeń oraz udogodnień, które się w nich znajdą, było jak najbardziej intuicyjne. Ergonomiczny dom to gwarancja wygody i duże ułatwienie codziennego funkcjonowania – szczególnie dla osób w podeszłym wieku. To również gwarancja bezpiecznego użytkowania domowej przestrzeni.

O tym, że da się tego dokonać bez wieloletniej budowy, wiesz już z powyższego akapitu, poświęconego samotnie żyjącym seniorom. Warto jednak podkreślić, że takie przedsięwzięcie wcale nie musi oznaczać dopełniania wielu formalności oraz szukania ekip budowlanych do wykonywania poszczególnych zadań. W WOLF Haus podchodzimy do budowy domu w sposób kompleksowy. Wiele spraw da się załatwić bez konieczności dokładania seniorowi uciążliwych czynności.

dom cyprysy wolfhaus

Dom cyprysy w WOLF Haus

Dom dla seniora i jego rodziny

Czasami zdarza się tak, że senior ma możliwość zamieszkania w jednym domu z większą grupą ludzi – dziećmi, wnukami albo z ich rodzinami. Wtedy dom musi być odpowiednio większy. Zazwyczaj w takich sytuacjach sprawdzają się budynki piętrowe. Na parterze zwykle mieszka osoba w podeszłym wieku, a nad nią znacznie młodsze osoby.

Z czego to wynika? Otóż dla młodych ludzi codzienne wchodzenie i schodzenie pod schodach nie stanowi najmniejszego problemu. Natomiast dla osób starszych to duży wysiłek. Z czasem coraz większy. O takich sprawach (nierzadko z wyprzedzeniem, kiedy seniorowi nic poważnego nie dolega) dobrze jest pomyśleć już na etapie projektowania wspólnego domu. Takie podejście bez wątpienia zaprocentuje w przyszłości – nie tylko wygodą, ale też bezpieczeństwem użytkowania obiektu. I to niezależnie od tego, czy seniorowi doskwierać będzie ból związany z chorobami układu ruchu, czy wręcz przeciwnie.

W katalogu gotowych projektów i galerii WOLF Haus znajdziesz wiele propozycji domów dla seniora – zarówno parterowych, jak i piętrowych budynków. Nasze portfolio z projektami tego typu obiektów jest znacznie większe, a wszystko dzieje się przy minimum formalności oraz przy pełnym wparciu podczas powstawania budynku – od jego projektowania, przez produkcję prefabrykatów, aż po ich transport na miejsce i montaż.

Chcesz poznać szczegóły? W takim razie zapoznaj się z pozostałymi projektami wymarzonych domów dla seniora. Nasi specjaliści są do dyspozycji – chętnie wytłumaczą, na czym to wszystko polega i krok po kroku przeprowadzą Cię przez proces budowy różnych obiektów z prefabrykatów.

Najnowsze wpisy

Wykończenie domu prefabrykowanego – stan surowy zamknięty, deweloperski, pod klucz

Wykończenie domu prefabrykowanego w standardzie zależy od umowy z wykonawcą i wybranego pakietu. Podobnie, jak w przypadku domów murowanych, wyróżnia się – stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, stan deweloperski oraz wykończenie pod klucz. W przypadku domów prefabrykowanych, najczęściej minimum stanowi stan surowy zamknięty, choć zdecydowana większość firm w standardzie realizuje stan deweloperski. Sprawdź różnice […]

Czytaj dalej
taras przy domu

Taras przy domu – pomysły, jak go urządzić

Taras to miejsce do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Czasem stanowi on wizytówkę domu, innym razem kameralną i wydzieloną przestrzeń, w której domownicy mogą poczuć się bardziej intymnie niż w ogrodzie. Urządzenie tarasu wymaga uwzględnienia potrzeb właścicieli w różnych aspektach – m.in. pod kątem funkcjonalności, uwarunkowań panujących na działce czy estetyki. Sprawdź kilka […]

Czytaj dalej
Dom dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnścią

Dom dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością

Dostosowanie projektu domu i aranżacji wnętrz jest niezwykle ważne dla każdego, kto będzie w nim mieszkał. W przypadku osób z niepełnosprawnością, swoją uwagę należy skierować na kilka dodatkowych aspektów, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa, wygody i po prostu swobodnego życia na co dzień. W tym wpisie podpowiadamy, na co zwrócić uwagę projektując dom dostosowany do […]

Czytaj dalej