Budując dom murowany, kupując mieszkanie, decydując się na dom modułowy – zawsze pod uwagę należy wziąć to, dla jak dużego gospodarstwa domowego będzie on przeznaczony. Projekt powinien być dostosowany do potrzeb mieszkańców, ale i zoptymalizowany pod kątem zużycia energii. Jak wybrać dom dla czteroosobowej rodziny, by żyło się w nim komfortowo, a zarazem by był oszczędny w eksploatacji? Sprawdźmy!

Budowa domu dla czteroosobowej rodziny – murowany czy z prefabrykatów?

Planując budowę domu, na Twojej drodze pojawi się wiele pytań i wątpliwości. W końcu to poważna i kosztowna inwestycja. Na początku warto zastanowić się, w jakiej technologii ma zostać postawiony budynek. Stawiasz na klasykę i dom murowany, czy może preferujesz dom modułowy? Poznaj zalety i wady obu tych rozwiązań.

  • Dom wykonany z prefabrykatów

To domy, które tworzy się poprzez łączenie ze sobą gotowych elementów. Prefabrykaty są starannie projektowane w dedykowanym oprogramowaniu, a następnie trafiają na linię produkcyjną. Większość komponentów domu powstaje w fabryce, a następnie jest składana w całość na placu budowy przez doświadczoną ekipę montażową. W efekcie budowa jest niemal zupełnie uniezależniona od pogody.

Klienci mogą skorzystać z domów gotowych z półki WOLF Haus, zaadaptować projekty z katalogu lub zdecydować się na zupełnie nowy projekt, dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo warto wspomnieć o zaletach – wszystkie materiały przechodzą szereg testów i kontroli, aby zapewnić najwyższą jakość. Domy z prefabrykatów powstają w kilka miesięcy (od projektu, do stanu deweloperskiego), są solidne i bezpieczne.

Działka, na której zostanie postawiony dom powinna umożliwiać swobodne dotarcie do niej i przemieszczanie się – podczas prac montażowych domu z prefabrykatów wykorzystuje się duże, specjalistyczne pojazdy i maszyny.

  • Dom murowany

Wybudowanie domu murowanego najczęściej zajmuje około 2-3 lat – wiele zależy od ekip budowlanych, jak i warunków atmosferycznych czy dostępności materiałów. Jeśli inwestor wybierze dobrego wykonawcę, może oczekiwać solidnej konstrukcji, która będzie służyć pokoleniom. Okazuje się jednak, że to nie takie łatwe, a pracę firm budowlanych należy nieustannie kontrolować. Cena inwestycji może się zmieniać, bowiem ceny materiałów budowlanych podlegają ciągłym wahaniom. Często okazuje się, że ostateczna cena budowy domu murowanego jest kilkadziesiąt procent wyższa niż zakładano.

Jaki dom dla czteroosobowej rodziny będzie odpowiedni

Jak wybrać projekt domu dla czteroosobowej rodziny?

Przemyślany projekt domu to priorytet. Warto, aby jego powierzchnia i rozkład pomieszczeń były dobrze zoptymalizowane i dopasowane do potrzeb. Zbyt duży budynek będzie zwiększał zużycie energii i zarazem będzie po prostu mniej oszczędny. Z kolei dom zbyt mały nie zapewni pożądanego komfortu życia mieszkańcom. Prezentujemy kilka wskazówek, jaki dom dla czteroosobowej rodziny będzie dobrym wyborem.

  • Metraż

Większy dom, to większy koszt budowy, co oczywiście jest dość naturalne i wynika z kosztów materiałów budowlanych czy kosztów pracy. Architekci zalecają, by na każdego członka rodziny przypadało około 20 m2, stąd też metraż domu powinien wynosić w przypadku czteroosobowego gospodarstwa domowego co najmniej 80 m2. Jeśli zależy nam dodatkowo na innych pomieszczeniach, jak np. biuro czy garaż – najlepiej, jeśli dom będzie miał około 100 – 120 m2.

  • Bryła budynku

Na początku warto wiedzieć, że zarówno dom murowany, jak i dom z prefabrykatów, nie ma ograniczeń co do architektury. Możesz stworzyć dokładnie taki budynek, jaki Ci się marzy – oczywiście uwzględniając obowiązujące warunki zabudowy dla danej działki. Możesz skorzystać z gotowych projektów albo zdecydować się na stworzenie indywidualnego projektu.

  • Rozkład pomieszczeń

Przy wyborze projektu dla czteroosobowej rodziny warto zadbać o to, by każdy z domowników miał przestrzeń dla siebie, czyli np. sypialnia rodziców i dwie sypialnie dla dzieci, a także o części wspólne, czyli np. salon z aneksem kuchennym i łazienkę. Inne pomieszczenia należy zaplanować wedle potrzeb – może to być np. dodatkowy pokój gościnny, biuro, pokój zabaw, dodatkowa łazienka, pralnia, spiżarnia. Należy także rozważyć, czy w bryle budynku ma znaleźć się garaż i jeśli tak, to czy ma być on jedno- czy dwustanowiskowy.

  • Rozwiązania technologiczne

W tym aspekcie mowa przede wszystkim o materiałach budowlanych, które wykorzysta się do budowy domu i jego wykończenia, ale też o instalacjach. Dom dla czteroosobowej rodziny może być energooszczędny – wówczas warto postawić na szczelne materiały o wysokiej izolacyjności, wysokiej jakości stolarkę okienną i drzwiową, a także rozważyć np. montaż pompy ciepła czy instalacji fotowoltaicznej. Choć zwiększy do koszt samej inwestycji, to z czasem eksploatacji na pewno okaże się opłacalnych przedsięwzięciem.

Wybór domu dla czteroosobowej rodziny

Gdzie szukać projektów domów dla czteroosobowej rodziny?

Jeśli zainteresowały Cię domy prefabrykowane, koniecznie sprawdź katalog projektów WOLF Haus – budujemy modułowe domy parterowe, domy z poddaszem i domy piętrowe o różnym metrażu i w różnych stylach architektonicznych. Poza tym mamy także tzw. domy gotowe z półki WOLF Haus, które są już wyprodukowane i lada moment może rozpocząć się montaż na działce inwestora, co znacząco skraca czas budowy i sprawia, że dom z prefabrykatów w kilka miesięcy będzie gotów do zamieszkania. Nie znalazłeś projektu na miarę swoich potrzeb? Skorzystaj z opcji stworzenia indywidualnego projektu z naszymi specjalistami. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.

Najnowsze wpisy

Zalety i wady mieszkania w domu jednorodzinnym

Przymierzasz się do zmiany miejsca zamieszkania? Jeśli od zawsze marzył Ci się dom, lecz wraz z możliwościami pojawiły się i wątpliwości, czy to, aby na pewno dobre rozwiązanie – ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Omawiamy zalety i wady mieszkania w domu jednorodzinnym i podpowiadamy, kiedy warto się na niego zdecydować.

Czytaj dalej
dom dla pary wolfhaus

Dom dla pary

Życie we dwoje może być jeszcze bardziej przyjemne, gdy toczy się we własnym domu. Niezależnie od tego, czy do jego budowy przychodzi po latach, czy na początku wspólnej drogi, podstawa to dobry projekt. Tylko jak go znaleźć? Przeczytaj nasz poradnik i nie zwlekaj z realizacją marzeń. Podpowiadamy, jakie warunki powinien spełniać funkcjonalny dom dla pary […]

Czytaj dalej

Relacja z Dnia otwartego WOLF Haus

Za nami wyjątkowe wydarzenie – dzień otwarty w fabryce WOLF Haus w Siemianowicach Śląskich. Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – odwiedziło nas ponad 300 osób, które mogły poznać specyfikę produkcji domów prefabrykowanych i skorzystać ze wszystkich atrakcji, które na ten dzień przygotowaliśmy. Przeczytaj krótką relację z Dnia otwartego WOLF Haus 2023! Co działo się podczas […]

Czytaj dalej