Budując dom murowany, kupując mieszkanie, decydując się na dom modułowy – zawsze pod uwagę należy wziąć to, dla jak dużego gospodarstwa domowego będzie on przeznaczony. Projekt powinien być dostosowany do potrzeb mieszkańców, ale i zoptymalizowany pod kątem zużycia energii. Jak wybrać dom dla czteroosobowej rodziny, by żyło się w nim komfortowo, a zarazem by był oszczędny w eksploatacji? Sprawdźmy!

Budowa domu dla czteroosobowej rodziny – murowany czy z prefabrykatów?

Planując budowę domu, na Twojej drodze pojawi się wiele pytań i wątpliwości. W końcu to poważna i kosztowna inwestycja. Na początku warto zastanowić się, w jakiej technologii ma zostać postawiony budynek. Stawiasz na klasykę i dom murowany, czy może preferujesz dom modułowy? Poznaj zalety i wady obu tych rozwiązań.

  • Dom wykonany z prefabrykatów

To domy, które tworzy się poprzez łączenie ze sobą gotowych elementów. Prefabrykaty są starannie projektowane w dedykowanym oprogramowaniu, a następnie trafiają na linię produkcyjną. Większość komponentów domu powstaje w fabryce, a następnie jest składana w całość na placu budowy przez doświadczoną ekipę montażową. W efekcie budowa jest niemal zupełnie uniezależniona od pogody.

Klienci mogą skorzystać z domów gotowych z półki WOLF Haus, zaadaptować projekty z katalogu lub zdecydować się na zupełnie nowy projekt, dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo warto wspomnieć o zaletach – wszystkie materiały przechodzą szereg testów i kontroli, aby zapewnić najwyższą jakość. Domy z prefabrykatów powstają w kilka miesięcy (od projektu, do stanu deweloperskiego), są solidne i bezpieczne.

Działka, na której zostanie postawiony dom powinna umożliwiać swobodne dotarcie do niej i przemieszczanie się – podczas prac montażowych domu z prefabrykatów wykorzystuje się duże, specjalistyczne pojazdy i maszyny.

  • Dom murowany

Wybudowanie domu murowanego najczęściej zajmuje około 2-3 lat – wiele zależy od ekip budowlanych, jak i warunków atmosferycznych czy dostępności materiałów. Jeśli inwestor wybierze dobrego wykonawcę, może oczekiwać solidnej konstrukcji, która będzie służyć pokoleniom. Okazuje się jednak, że to nie takie łatwe, a pracę firm budowlanych należy nieustannie kontrolować. Cena inwestycji może się zmieniać, bowiem ceny materiałów budowlanych podlegają ciągłym wahaniom. Często okazuje się, że ostateczna cena budowy domu murowanego jest kilkadziesiąt procent wyższa niż zakładano.

Jaki dom dla czteroosobowej rodziny będzie odpowiedni

Jak wybrać projekt domu dla czteroosobowej rodziny?

Przemyślany projekt domu to priorytet. Warto, aby jego powierzchnia i rozkład pomieszczeń były dobrze zoptymalizowane i dopasowane do potrzeb. Zbyt duży budynek będzie zwiększał zużycie energii i zarazem będzie po prostu mniej oszczędny. Z kolei dom zbyt mały nie zapewni pożądanego komfortu życia mieszkańcom. Prezentujemy kilka wskazówek, jaki dom dla czteroosobowej rodziny będzie dobrym wyborem.

  • Metraż

Większy dom, to większy koszt budowy, co oczywiście jest dość naturalne i wynika z kosztów materiałów budowlanych czy kosztów pracy. Architekci zalecają, by na każdego członka rodziny przypadało około 20 m2, stąd też metraż domu powinien wynosić w przypadku czteroosobowego gospodarstwa domowego co najmniej 80 m2. Jeśli zależy nam dodatkowo na innych pomieszczeniach, jak np. biuro czy garaż – najlepiej, jeśli dom będzie miał około 100 – 120 m2.

  • Bryła budynku

Na początku warto wiedzieć, że zarówno dom murowany, jak i dom z prefabrykatów, nie ma ograniczeń co do architektury. Możesz stworzyć dokładnie taki budynek, jaki Ci się marzy – oczywiście uwzględniając obowiązujące warunki zabudowy dla danej działki. Możesz skorzystać z gotowych projektów albo zdecydować się na stworzenie indywidualnego projektu.

  • Rozkład pomieszczeń

Przy wyborze projektu dla czteroosobowej rodziny warto zadbać o to, by każdy z domowników miał przestrzeń dla siebie, czyli np. sypialnia rodziców i dwie sypialnie dla dzieci, a także o części wspólne, czyli np. salon z aneksem kuchennym i łazienkę. Inne pomieszczenia należy zaplanować wedle potrzeb – może to być np. dodatkowy pokój gościnny, biuro, pokój zabaw, dodatkowa łazienka, pralnia, spiżarnia. Należy także rozważyć, czy w bryle budynku ma znaleźć się garaż i jeśli tak, to czy ma być on jedno- czy dwustanowiskowy.

  • Rozwiązania technologiczne

W tym aspekcie mowa przede wszystkim o materiałach budowlanych, które wykorzysta się do budowy domu i jego wykończenia, ale też o instalacjach. Dom dla czteroosobowej rodziny może być energooszczędny – wówczas warto postawić na szczelne materiały o wysokiej izolacyjności, wysokiej jakości stolarkę okienną i drzwiową, a także rozważyć np. montaż pompy ciepła czy instalacji fotowoltaicznej. Choć zwiększy do koszt samej inwestycji, to z czasem eksploatacji na pewno okaże się opłacalnych przedsięwzięciem.

Wybór domu dla czteroosobowej rodziny

Gdzie szukać projektów domów dla czteroosobowej rodziny?

Jeśli zainteresowały Cię domy prefabrykowane, koniecznie sprawdź katalog projektów WOLF Haus – budujemy modułowe domy parterowe, domy z poddaszem i domy piętrowe o różnym metrażu i w różnych stylach architektonicznych. Poza tym mamy także tzw. domy gotowe z półki WOLF Haus, które są już wyprodukowane i lada moment może rozpocząć się montaż na działce inwestora, co znacząco skraca czas budowy i sprawia, że dom z prefabrykatów w kilka miesięcy będzie gotów do zamieszkania. Nie znalazłeś projektu na miarę swoich potrzeb? Skorzystaj z opcji stworzenia indywidualnego projektu z naszymi specjalistami. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.

Najnowsze wpisy

dom prefabrykowany z częścią usługową

Dom prefabrykowany z częścią usługową. Jak może wyglądać?

Chcesz prowadzić swój biznes blisko miejsca zamieszkania, jednocześnie oddzielając życie zawodowe od prywatnego? Jest to możliwe nawet w tej samej lokalizacji! Planując budowę domu, wystarczy wziąć taką koncepcję pod uwagę, a potem po prostu wprowadzić ją w życie. W tym artykule omawiamy domy prefabrykowane, które są połączone z częścią usługową. Jak to może wyglądać w […]

Czytaj dalej
dom bez barier

Dom bez barier: prefabrykacja z myślą o osobach niepełnosprawnych

Dom prefabrykowany to budynek, który da się stworzyć w odpowiedzi na najróżniejsze potrzeby właścicieli. Wiąże się to z wprowadzaniem rozmaitych rozwiązań. Czasem wynikają one z marzeń i wizji przyszłych domowników, ale bywa i tak, że ich realizacja ma dużo większe znaczenie.

Czytaj dalej

Dom na miarę XXI wieku: jak się buduje z prefabrykatów?

Zmieniające się przepisy i coraz to nowsze trendy w budownictwie sprawiają, że każdy, kto obecnie podejmuje decyzję o budowie wymarzonego domu, musi się zmierzyć z wieloma dylematami. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku typowo inwestycyjnego podejścia do tego tematu. Jeśli chcesz poznać długą listę istotnych szczegółów, dotyczących stawiania budynków w XXI wieku, to ten artykuł […]

Czytaj dalej