Coraz więcej ludzi zmaga się z bardziej lub mniej dokuczliwymi alergiami. Są osoby, które z uczuleniem walczą zaledwie kilka tygodni w roku. Kiedy przyroda budzi się do życia po zimie, ale są i takie, które na co dzień reagują na alergeny z najbliższego otoczenia. Ten problem wreszcie wydaje się być dostrzeżony w nowoczesnym budownictwie.

Osoby prywatne oraz inwestorzy, którzy biorą pod uwagę stawianie domów dla alergików, nierzadko decydują się na domy prefabrykowane. Jakie są ich zalety? Z czego oraz w jaki sposób one powstają? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Dom dla alergika z prefabrykatów – dlaczego warto?

Dom dla alergika to wyzwanie, przed którym staje coraz więcej przedsiębiorstw. Chodzi w końcu o to, by stworzyć miejsce, w którym spędza się większość swojego życia. Dlatego domownicy muszą czuć się w nim komfortowo i nie zmagać się na przykład ze łzawieniem, katarem, wysypką oraz wieloma innymi, typowo uczuleniowymi objawami. To sprawia, że od samego początku budynek musi być tworzony z naciskiem na wykorzystanie materiałów wysokiej jakości. I dokładnie tak jest w przypadku domów prefabrykowanych, czyli takich, które z ogromną pieczołowitością powstają w laboratoryjnych warunkach.

To obiekty ekologiczne, tworzone głównie z drewna. Dzięki wielu przemyślanym rozwiązaniom, „oddychają” i są odporne na przykład na gromadzenie się wilgoci. Doskonała wentylacja sprawia, że nie powstają w nich grzyby oraz pleśń, a także nie dochodzi do nadmiernego przesuszania pomieszczeń.

Na tym nie koniec! Tego rodzaju budynki są doskonale przemyślane już na etapie tworzenia ich projektu. Da się je zatem tak przystosować, by nawet ich regularne i bardzo dokładne sprzątanie nie należało do trudnych i męczących zadań, a to szczególnie istotne na przykład przy uczuleniu na pył czy kurz.

Dom Rudzik w WOLF Haus

Dom Rudzik w WOLF Haus

Z czego powstaje dom prefabrykowany dla alergików?

Dom dla alergika jest tworzony w fabryce, na specjalnie przystosowanej do tego linii produkcyjnej. To właśnie w takich warunkach przygotowywane są na przykład ściany, stropy, balustrady czy balkony. Każdy element jest wykonywany z ogromną precyzją. Tak, by później, już na placu budowy, wszystkie części konstrukcyjne doskonale do siebie pasowały.

Co niezwykle istotne dla alergików, najważniejsze elementy są tworzone z wysokiej jakości drewna. To wielkogabarytowe części – zarówno z drewna, które jest klejone warstwowo (BSH), jak i na jego długości (KVH). Zastosowanie właśnie takich materiałów pozwala utworzyć w budynku specyficzny mikroklimat, sprzyjający osobom, które zmagają się na co dzień z wieloma alergenami.

Jak to się dzieje? Pomaga w tym naturalna żywica, a także to, że drewno jest gładkim materiałem. Dzięki braku szczelin, zmniejsza się ryzyko odkładania na jego powierzchni kurzu. Do tego dochodzi kwestia pylenia – o ile jest to charakterystyczne dla technologii murowanej, o tyle dla domów prefabrykowanych już nie.

Warto również zauważyć, że jeśli jest taka możliwość, to w przypadku alergików dobrze jest zadbać nie tylko o typowo ekologiczny dom, ale i o jego najbliższe otoczenie. Tak, by przy budynku osoby, która na przykład jest uczulona na pyłki lipy czy topoli, nie rosły właśnie te drzewa. Analogicznie należy do tego podejść przy każdym innym alergenie. Z kolei do dezynfekcji domu warto używać wyłącznie naturalnych środków czystości.

Jak buduje się domy prefabrykowane?

Na koniec tego artykułu czas na garść szczegółów, dotyczących samej technologii budowy domów prefabrykowanych. Wszystko zaczyna się oczywiście od wyboru gotowego projektu albo jego dostosowania do potrzeb przyszłych domowników. W przypadku obiektów, tworzonych w tej technologii budowy, przykładów oraz rodzajów budynków z prefabrykatów nie brakuje. Mogą to być zarówno domy parterowe, z poddaszem, a nawet kilkukondygnacyjne (wielorodzinne).

Po załatwieniu kwestii formalnych i podjęciu decyzji co do projektu, rozpoczynają się główne prace. Co ciekawe, najwięcej dzieje się na linii produkcyjnej. Specjalnie przystosowane do tego celu urządzenia, zaopatrzone w nowoczesne oprogramowanie, tworzą poszczególne części konstrukcyjne (na przykład ściany, balkony i stropy). Warto zauważyć, że odbywa się to z dużą precyzją – trzeba to wykonać co do milimetra.

Dom Karo w WOLF Haus

Dom Karo w WOLF Haus

Dlaczego dbałość o detale jest taka ważna? Otóż po kilku miesiącach, kiedy wszystkie części konstrukcyjne są gotowe i roboty przenoszą się na plac budowy, poszczególne elementy muszą być do siebie idealnie dopasowane. Dzięki temu, że całe przedsięwzięcie sprowadza się wówczas do przetransportowania wszystkich elementów ciężarówkami na działkę oraz montowania ich ze sobą przy pomocy dźwigu. Roboty w terenie da się wykonać nawet w ciągu około tygodnia. Imponujące, prawda?  W zależności od stopnia skomplikowania inwestycji stan deweloperski zazwyczaj da się osiągnąć w około trzy miesiące.

W ten sposób powstają budynki, które są przyjazne nie tylko alergikom, ale i portfelom domowników. Są bowiem energooszczędne i łatwo w nich utrzymać optymalną temperaturę. Ponadto spełniają szereg norm, na przykład tych, dotyczących akustyki poszczególnych pomieszczeń.

Najnowsze wpisy

dom z drewna wolfhaus

Dom z drewna – nie tylko ładny, ale i dobry dla zdrowia!

Rośnie świadomość polskiego społeczeństwa na temat wpływu wielu czynników na nasze zdrowie. Coraz więcej osób, w oparciu o wciąż pogłębianą wiedzę, stara się unikać na przykład wykorzystywania tworzyw sztucznych. Dotyczy to wielu sytuacji, co ma swoje odzwierciedlenie także w budownictwie mieszkalnym.

Czytaj dalej
Dom pod wynajem wolfhaus

Dom pod wynajem – kiedy to będzie dobra inwestycja?

Na budowę domu decydują się nie tylko osoby prywatne. To przedsięwzięcie, które nierzadko doprowadzają do skutku również inwestorzy. I chodzi tu zarówno o biznesmenów, zamierzających szybko sprzedać gotowy obiekt, jak i tych, którzy liczą na zyski z wynajmu. Jaki dom warto wybudować, myśląc o budynku dla zmieniających się co jakiś czas lokatorów? Czy jest zapotrzebowanie […]

Czytaj dalej
Dom Lotos WOLF Haus

Dom dla 3-pokoleniowej rodziny

Dom dla kilkupokoleniowej rodziny to niemałe wyzwanie. Chodzi w końcu o to, by tak zagospodarować dostępną przestrzeń, żeby była ona dostosowana do potrzeb dziadków, dzieci i wnuków. Tak, by każdy miał poczucie prywatności i intymności, a zarazem był w stanie czerpać radość ze wspólnych chwil, spędzanych w rodzinnym gronie. W kolejnym poradniku WOLF Haus omawiamy […]

Czytaj dalej