Dom dla kilkupokoleniowej rodziny to niemałe wyzwanie. Chodzi w końcu o to, by tak zagospodarować dostępną przestrzeń, żeby była ona dostosowana do potrzeb dziadków, dzieci i wnuków. Tak, by każdy miał poczucie prywatności i intymności, a zarazem był w stanie czerpać radość ze wspólnych chwil, spędzanych w rodzinnym gronie. W kolejnym poradniku WOLF Haus omawiamy ten temat na przykładzie domu dla trzech pokoleń. Zainteresowany? Zainteresowana? W takim razie zapraszamy do lektury!

Dom dla 3-pokoleniowej rodziny z prefabrykatów – krótka charakterystyka

Zacznijmy od skrótowego wyjaśnienia, czym są wspomniane wyżej domy z prefabrykatów. Otóż są to budynki, które z dużą precyzją tworzy się na miarę z wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych (więźby dachowej, stropów i ścian). Ten proces toczy się w zakładzie produkcyjnym, w oparciu o projekt, przygotowany przez projektantów z WOLF Haus. Dopiero po zakończeniu pracy w fabryce, roboty budowlane (chociaż w tym przypadku bardziej precyzyjne jest określenie: montażowe) przenoszą się w teren: na działkę przyszłych domowników. Właśnie tam poszczególne części są do siebie dopasowywane i łączone.

Jeśli Ty i Twoja rodzina chcecie się szybko przeprowadzić do wymarzonego domu, to z pewnością docenicie szybki czas budowy takiego obiektu. Stan deweloperski da się osiągnąć… po zaledwie około trzech miesiącach. Niemożliwe? A jednak! Z WOLF Haus da się to zrobić!

Warto tu zauważyć, że nasi specjaliści tworzą takie domy nie tylko w oparciu o własne doświadczenie, ale i sugestie klientów. Dzieje się tak nie bez powodu. Owszem, my zajmujemy się tym przez lata i możemy wiele podpowiedzieć, ale to przyszli domownicy najlepiej wiedzą, jaki układ powinien mieć ich wymarzony dom.

W przypadku 3-pokoleniowej rodziny analiz jest całkiem sporo. Chodzi w końcu o to, żeby zadbać o potrzeby dziadków, dzieci i wnuków oraz trafić w ich gusta, a przy tym wziąć pod uwagę to, że inne są ich zdolności merytoryczne, potrzeby czy oczekiwania. Krótko mówiąc: wszystko należy zgrabnie połączyć, dbając przy okazji o niskie koszty eksploatacji, spokój i niezależność.

Dom widny wolf

Dom Widny w ofercie WOLF Haus

Jakie są możliwości?

W przypadku 3-pokoleniowej rodziny z całą pewnością należy zaplanować budowę dużego domu, który pozwoli na wydzielenie stref na wszystkich domowników oraz części wspólnych. W ten sposób łatwo będzie zadbać o intymność i prywatność, a jednocześnie nie dojdzie do całkowitego odseparowania od siebie przedstawicieli różnych pokoleń.

Wprawdzie istnieje możliwość budowy obiektu parterowego, ale z uwagi na to, że musi on pomieścić dużą grupę ludzi, konieczna byłaby inwestycja w dużą działkę. Z tego powodu niemałą popularnością cieszą się obiekty piętrowe. Z reguły osoby starsze zajmują wówczas parter domu, a młodsze lokują się na piętrze lub poddaszu. Dzieje się tak dlatego, że seniorzy z czasem mają coraz większe ograniczenia motoryczne i cierpią na różnego typu choroby układu ruchu. Wchodzenie po schodach, które dla ich wnuków jest aktywnością, wykonywaną bez zastanowienia, osobom starszym potrafi sprawić niemałą trudność.

Autorskie projekty domów prefabrykowanych dla 3-pokoleniowej rodziny znajdziesz w portfolio WOLF Haus. Możemy również stworzyć taki projekt od podstaw, dopasowując go do konkretnych potrzeb i oczekiwań.

Zapraszamy do kontaktu wszystkich tych, którzy chcą poznać znacznie więcej szczegółów. Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji. Chętnie podzielą się wiedzą na temat budynków, które są tworzone z prefabrykatów, a także pochylą się nad Twoim pomysłem na dom dla 3-pokoleniowej rodziny.

Dom Lotos WOLF Haus

O czym jeszcze warto pamiętać, budując dom dla 3-pokoleniowej rodziny?

Budując dom dla 3-pokoleniowej rodziny, należy się zastanowić nad priorytetami, które tej idei przyświecają i tak rozlokować oraz zagospodarować poszczególne pomieszczenia, by odpowiadały na potrzeby wszystkich domowników. Podobnie to wygląda pod kątem dostępu do ogrodu czy minimalizacji kosztów utrzymania całego domu.

Obiekt powinien być dobrze doświetlony – zarówno sztucznym światłem (na przykład lampami typu LED), jak i wieloma przeszkleniami. Szczególnie w części adresowanej do starszego pokolenia warto unikać wszelkich progów i uskoków w ścianach, o które można przypadkowo uderzyć i się potknąć.

Jak widzisz, w WOLF Haus podchodzimy do każdego przedsięwzięcia w sposób bardzo szczegółowy i rzetelny. Jeśli możemy coś załatwić za Ciebie, to możesz być pewny/pewna, że to zrobimy – od pracy koncepcyjnej, przez załatwianie formalności, po roboty wykończeniowe w gotowym budynku.

Najnowsze wpisy

dom bez barier

Dom bez barier: prefabrykacja z myślą o osobach niepełnosprawnych

Dom prefabrykowany to budynek, który da się stworzyć w odpowiedzi na najróżniejsze potrzeby właścicieli. Wiąże się to z wprowadzaniem rozmaitych rozwiązań. Czasem wynikają one z marzeń i wizji przyszłych domowników, ale bywa i tak, że ich realizacja ma dużo większe znaczenie.

Czytaj dalej

Dom na miarę XXI wieku: jak się buduje z prefabrykatów?

Zmieniające się przepisy i coraz to nowsze trendy w budownictwie sprawiają, że każdy, kto obecnie podejmuje decyzję o budowie wymarzonego domu, musi się zmierzyć z wieloma dylematami. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku typowo inwestycyjnego podejścia do tego tematu. Jeśli chcesz poznać długą listę istotnych szczegółów, dotyczących stawiania budynków w XXI wieku, to ten artykuł […]

Czytaj dalej
Willa w technologii prefabrykowanej

Willa w technologii prefabrykowanej

Niektórzy lubią małe mieszkania. Z kolei inni potrzebują zdecydowanie większej przestrzeni do życia. W związku z tym, że na naszej stronie internetowej powstało już wiele artykułów o domach, które wpisują się w styl minimalistyczny, to tym razem skupiamy się na znacznie bardziej rozbudowanych obiektach. Co powiesz na willę? Wbrew pozorom takie budynki mogą być tanie […]

Czytaj dalej