Dom czy mieszkanie? W co lepiej zainwestować? Jeśli przymierzasz się do zakupu własnej nieruchomości i zastanawiasz, co wybrać – koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Omawiamy podstawowe różnice między domem a mieszkaniem i podpowiadamy, na co i kiedy warto się zdecydować.

Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Dom czy mieszkanie? Co lepiej wybrać, kiedy przymierzamy się do nowej nieruchomości? Choć wydawać się może, pytanie to sprowadza się wyłącznie do upodobań czy finansowych możliwości, odpowiedź na nie wcale nie jest tak oczywista. Zakup domu czy mieszkania to zawsze konkretna inwestycja wymagająca określonych funduszy, w której najprawdopodobniej przyjdzie nam żyć przez co najmniej kilka lub kilkanaście najbliższych lat. Decyzja, nie tyle, co powinna – ona po prostu musi być gruntownie przemyślana.

Każde rozwiązanie ma swoje mocne strony. W takim razie, co wybrać? Wątpliwości pojawia się wiele, a podjęcia decyzji nie ułatwia fakt, że nierzadko natrafić można na odmienne opinie. Przygotowaliśmy więc kilka praktycznych podpowiedzi. Pomogą one podjąć właściwą decyzję i znalezienie wymarzonego miejsca do życia.

Nowoczesna stodoła od Wolfhaus

Nowoczesna Stodoła od WolfHaus

Kiedy mieszkanie, kiedy dom?

Bez względu na to, na co padnie wybór – dom czy mieszkanie – każda decyzja przełoży się na pozostałe aspekty życia. Warto mieć na względzie, że opinia innych nie powinna być determinującym wyznacznikiem, gdyż to, co dobre dla innych, nie zawsze musi być odpowiednie dla nas. Powodów tego może być wiele: inna sytuacja życiowa, różne priorytety, potrzeby, preferencje czy oczekiwania. Aby rozwiać pojawiające się wątpliwości, kiedy mieszkanie, kiedy dom, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Nie ma tu złych odpowiedzi!

Co bardziej wpisuje się w Twoje oczekiwania – cicha i spokojna okolica czy tętniące życiem centrum? Cenisz sobie bliskość natury czy może zachwyca Cię nowoczesna infrastruktura miejska? Chcesz mieć wszystko na wyciągnięcie ręki czy może dojazd do pracy, sklepu, lekarza czy szkoły nie stanowi dla Ciebie problemu? W najbliższej perspektywie stawiasz na karierę czy życie rodzinne? A może już posiadasz potomstwo? Jak długo zamierzasz mieszkać w nowej nieruchomości? Czy masz chęci i czas na dodatkowe prace czy może chcesz do minimum ograniczyć przydomowe obowiązki? To tylko niektóre pytania, jakie warto sobie postawić, kiedy rozważamy zakup nowej nieruchomości.

Podstawowe różnice

Jakie są podstawowe różnice między domem a mieszkaniem?

Lokalizacja

Jeśli celem jest zakup nieruchomości w obrębie miasta lub na jego najbliższych obrzeżach, zdecydowanie łatwiej będzie tu o znalezienie mieszkania niż działki pod dom. Gęsta infrastruktura terenów zurbanizowanych sprawia, że wolne grunty z reguły przeznaczane są właśnie pod budownictwo wielorodzinne, które pozwala w maksymalny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń.

Tereny podmiejskie, na których zwykle stawiane są domy, są z kolei z reguły bardziej ciche, spokojne i oferują bliższy kontakt z naturą. Nie muszą jednak oznaczać, że do wszystkiego „będzie daleko” – wszystko zależy tu od skomunikowania obszaru, na którym leży działka.

Dom Remki B WolfHaus

Ogród

Argument, który często decyduje o porzuceniu planów zakupu mieszkania na rzecz budowy domu? Nieograniczony niczym dostęp do świeżego powietrza i własnego kawałka zieleni, który można w dowolny sposób zaaranżować i wykorzystać – czy na ogródek, czy upragnioną strefę rekreacji.

Oczywiście na rynku nie brakuje i mieszkań zlokalizowanych w pobliżu parków, oferowanych z małym ogródkiem lub tarasem. Dostęp do tych udogodnień znajduje jednak z reguły odbicie w wyższej cenie. Mini ogródek oznacza z kolei konieczność wyboru mieszkania na parterze, przez co przebywanie w nim nie zwykle nie zapewnia pożądanej przez wiele osób prywatności.

Niezależność

O ile w przypadku mieszkania trzeba mieć na uwadze hałaśliwych sąsiadów czy ustalenia wspólnoty/spółdzielni, tak w przypadku domu można liczyć na zdecydowanie większą swobodę i codzienny komfort. Spokój i możliwość samodzielnego decydowania o posesji ma też i drugą stronę medalu – wszelkie obowiązki związane z utrzymaniem budynku w należytym stanie spoczywają na nas.

Ceny

Dom czy mieszkanie? Co wypada korzystniej pod względem ceny? Jeszcze jakiś czas temu, kwestia ta nie wzbudzała większych dyskusji – budowa domu zarezerwowana była dla ludzi bardziej zamożnych, z kolei mieszkanie stanowiło jego budżetową alternatywę. Obecnie jednak granice te zostały dość mocno zatarte.

Cena za metr kwadratowy nowych apartamentów w dużych miastach już od kilku dobrych lat oscyluje w granicach 10 – 15 tysięcy, co łącznie przekłada się na kwotę (a niekiedy nawet i znacznie ją przewyższa), jaką przychodzi zapłacić za dom. I w drugą stronę – domy mogą być oferowane po równie wysokich stawkach, ale też wpisywać się (jak niektóre mieszkania) w średni budżet.

Na rynku coraz mocniej jednak zaznacza się tendencja, w której to właśnie domy okazują się być bardziej ekonomiczną opcją. Należy jednak mieć na uwadze, że w każdym przypadku wiele zależy od samej lokalizacji i metrażu. W WOLF Haus dokładamy wszelkich starań, by odpowiadać na różne potrzeby klientów. W naszym katalogu nie brakuje więc i tych rozwiązań, które wpisują się w oczekiwania przyszłych nabywców o skromniejszym budżecie. WOLF_Nowoczesna Stodoła, WOLF_Remki B czy WOLF_Mini 2 – to złota trójka najchętniej wybieranych małych domów z naszego portfolio, które wychodzą szczególnie atrakcyjnie pod względem ceny.

Koszt utrzymania

Co jest droższe w utrzymaniu – dom czy mieszkanie? Wbrew pozorom, koszty całkowite kształtują się względnie podobnie. Obydwie nieruchomości pochłaniać będą część domowego budżetu, zależnie od stanu technicznego/standardu, metrażu oraz liczby domowników.

Na ostateczny koszt utrzymania mieszkania składają się czynsz, opłaty za media, usługi telekomunikacyjne, podatek od nieruchomości, a opcjonalnie także ubezpieczenie czy miejsce parkingowe. W przypadku domu koszt całkowity budują opłaty za wodę, prąd, usługi telekomunikacyjne i wywóz śmieci, ale też podatki, ubezpieczenie (opcjonalne), okresowe przeglądy i serwisy kluczowych instalacji.

Największą część domowego budżetu pochłania ogrzewanie – co odwodzi wiele osób od decyzji o budowie. Warto jednak wiedzieć, że istnieją rozwiązania, które mogą znacząco obniżyć domowe rachunki za ciepło. Energooszczędne domy prefabrykowane WOLF Haus, bo o nich mowa, projektowane są w sposób, który pozwala w maksymalny sposób zminimalizować straty ciepła – nawet do 40%. Wyróżnia je nie tylko wysoki poziom termoizolacji, ale i uwzględniony w standardzie system rekuperacji, który dodatkowo minimalizuje koszt opłat za ogrzewanie.

Wolf mini2

Dom Wolfhouse Mini 2

Podsumowanie

Dom czy mieszkanie? Na pytanie to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Decyzja o tym, co wybrać, zależeć będzie tak naprawdę przede wszystkim od indywidualnych upodobań i potrzeb. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i odpowiadają w mniejszym lub większym stopniu na konkretne wymogi – czy to pod względem lokalizacji, zapewnianej przestrzeni i prywatności, dostępu do zieleni czy samych kosztów utrzymania.

Potrzeby, preferencje, priorytety – wszystko to ma znaczenie, gdyż przełoży się znacząco na jakość życia i odczuwany komfort. Oczywiście niemniej ważne przy wyborze są aspekty bardziej prozaiczne: koszt zakupu i eksploatacji nieruchomości oraz obowiązki z nią związane, czas trwania budowy, sposób skomunikowania terenu, sytuacja życiowa, w tym wykonywana na co dzień praca i dojazdy – wszystko to rzutuje na odczuwany komfort życia i późniejsze zadowolenie.

Masz już pewność, że dom będzie Twoim wymarzonym miejscem do życia? Zapraszamy do kontaktu – z przyjemnością pomożemy Ci je stworzyć! Zapewniamy kompleksową realizację każdej inwestycji, od projektu, aż po samą budowę – dopasowaną w każdym detalu do Twoich potrzeb, planów na przyszłość czy estetycznych preferencji.

Najnowsze wpisy

luksusowy dom szkieletowy

Luksusowy dom szkieletowy – jak może wyglądać?

Luksusowy dom szkieletowy ma konstrukcję wykonaną z drewna. W przypadku luksusowego domu, kluczowe cechy obejmują nie tylko zaawansowane materiały konstrukcyjne, ale również starannie przemyślane rozmieszczenie pomieszczeń, wysokiej jakości wykończenie, nowoczesne technologie czy otoczenie posesji. Jak może wyglądać luksusowy dom szkieletowy? Sprawdź inspiracje!

Czytaj dalej
Czy dom prefabrykowany można otynkować

Czy dom prefabrykowany można otynkować?

Domy prefabrykowane opierają się na innej technologii stawiania budynku niż domy murowane, ale nie przeszkadza to w tym, aby je wykończyć tynkiem elewacyjnym. Niezbędne jest jednak uwzględnienie kilku czynników i dopasowanie odpowiednich systemów izolacyjnych, aby tynk elewacyjny spełniał swoją funkcję. Sprawdź najważniejsze informacje w kwestii dom prefabrykowany a tynkowanie i dowiedz się, na co należy […]

Czytaj dalej
dom pod inwestycję

Dom pod inwestycję – dlaczego warto?

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpewniejszych form lokowania kapitału. Zwykle inwestorzy decydują się na zakup mieszkań, ponieważ wiąże się to z niższym wkładem środków, większą dostępnością nieruchomości na rynku czy łatwiejszym ewentualnym wynajmem. Czy warto postawić na inwestycję w dom? Na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji? Gdzie szukać domów pod inwestycję? Sprawdźmy!

Czytaj dalej