Dom prefabrykowany to budynek, który da się stworzyć w odpowiedzi na najróżniejsze potrzeby właścicieli. Wiąże się to z wprowadzaniem rozmaitych rozwiązań. Czasem wynikają one z marzeń i wizji przyszłych domowników, ale bywa i tak, że ich realizacja ma dużo większe znaczenie.

W tym artykule analizujemy to, w jaki sposób obiekty prefabrykowane mogą być „skrojone” na miarę potrzeb szczególnie wymagających odbiorców – osób niepełnosprawnych. Zainteresował Cię ten temat? W takim razie czytaj dalej!

Dom bez barier – co trzeba wziąć pod uwagę?

Dom bez barier to obiekt, który odpowiada na różne potrzeby. Z jednej strony musi być przystosowany do osób z ograniczeniami ruchowymi – na przykład tych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich albo chodzą o lasce. Jednocześnie powinien spełniać wymagania, dotyczące funkcjonalności – tak, by domownicy o nic się łatwo nie potykali i zarazem – jeśli jest taka potrzeba – żeby to, co najważniejsze, mieli w zasięgu ręki.

Nie ma oczywiście jednego schematu, który należy w takich przypadkach wdrożyć. Ludzie są różni, a co za tym idzie: różne są także ich potrzeby. Dom bez barier powinien zaś na nie odpowiadać. Krótko mówiąc, w tym artykule przedstawiamy pewien ogólny schemat, który należy potraktować jako źródło inspiracji i spis dostępnych możliwości, a docelowo wszystko należy dopasować do indywidualnych wymagań.

Dom Tiny od WOLF Haus

Dom Tiny w ofercie WOLF Haus

Dom bez barier dla osób niepełnosprawnych

Taki dom może mieć różne oblicza. I chociaż może to być obiekt piętrowy, wyposażony w windę czy specjalnie zaprojektowany podjazd, to dla niepełnosprawnych domowników znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest zorganizowanie życia w całości na jednym poziomie.

Oczywiście, lista spraw, o które można zadbać, żeby budynek był maksymalnie funkcjonalny, jest niezwykle długa. Od oświetlenia, które może działać w sposób zautomatyzowany, przez system zasuwania i rozsuwania rolet pod wpływem pory dnia i nocy, aż po instalację najróżniejszych, inteligentnych czujników. A to oczywiście tylko przykłady tzw. smart domów, na które decyduje się coraz więcej ludzi – także tych niepełnosprawnych.

W tym artykule szczególnie skupiamy się jednak na rozwiązaniach typowo architektonicznych, czyli na wszystkim tym, o co można zadbać już na etapie projektowania i budowy domu. W ofercie WOLF Haus znajdziesz wiele projektów budynków parterowych, które mogą odpowiadać na takie potrzeby. Bez schodów i progów, z garażem wkomponowanym w bryłę obiektu, z łazienką pełną udogodnień, czy z szerokimi drzwiami. Do każdego gotowego projektu da się również wprowadzić pewne modyfikacje.

Dom bez barier w technologii prefabrykowanej

Planując budowę domu, który ma odpowiadać na konkretne potrzeby osób niepełnosprawnych i w dodatku powinien powstać jak najszybciej, warto wziąć pod uwagę prefabrykację. To technologia, która pozwala cieszyć się stanem deweloperskim już po kilku miesiącach!

Jak to dokładnie przebiega? Otóż całe przedsięwzięcie rozpoczyna się od wyboru wspomnianego projektu budowlanego oraz załatwienia niezbędnych formalności. I to właściwie wszystko, co jest na głowie właściciela działki. Później nad dalszymi działaniami czuwają specjaliści WOLF Haus. Najpierw – w specjalnie do tego celu stworzonym parku maszynowym – nadzorują tworzenie głównych części konstrukcyjnych. Ściany wewnętrzne i zewnętrzne oraz inne istotne elementy szkieletu domu powstają z ogromna precyzją i dosłownie co do milimetra.

Dom Simple w ofercie WOLF Haus

Dom Simple w ofercie WOLF Haus

Co dalej?

Kiedy praca w fabryce dobiega końca, wszystko jest pakowane na ciężarówki i przewożone na plac budowy. Tam – przy udziale doświadczonych montażystów oraz operatora dźwigu – odbywa się montaż, czyli w praktyce: łączenie poszczególnych elementów w jedną, solidną całość.

Po złożeniu szkieletu budynku, do działania przystępują zaś kolejni fachowcy. Wszystko trwa kilka miesięcy, a zwieńczeniem tych działań jest budynek w stanie deweloperskim. Dodajmy, w ten sposób budowany jest ekologiczny i energooszczędny dom bez barier. Mieszkanie w nim to sama przyjemność, a zastosowanie licznych nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy podczas jego codziennej eksploatacji. Latem i zimą w takim obiekcie panują optymalne temperatury, a utrzymanie w nim czystości nie stanowi żadnego problemu.

Warto podkreślić, że prefabrykacja wykorzystuje do budowy wysokiej jakości drewno, dzięki czemu w całym domu panuje dobry dla zdrowia mikroklimat. Budynki z takich materiałów spełniają również szereg różnych norm – od termicznych, po te przeciwpożarowe.

Chcesz poznać znacznie więcej szczegółów na temat tej technologii budowy? Interesujesz się rozwiązaniami, dedykowanymi osobom niepełnosprawnym, które można w takich przypadkach zastosować? A może masz wątpliwości, które nasi specjaliści mogą rozwiać? Jeśli tak, to koniecznie się do nas odezwij. Fachowcy WOLF Haus są do Twojej dyspozycji!

Najnowsze wpisy

dom prefabrykowany z częścią usługową

Dom prefabrykowany z częścią usługową. Jak może wyglądać?

Chcesz prowadzić swój biznes blisko miejsca zamieszkania, jednocześnie oddzielając życie zawodowe od prywatnego? Jest to możliwe nawet w tej samej lokalizacji! Planując budowę domu, wystarczy wziąć taką koncepcję pod uwagę, a potem po prostu wprowadzić ją w życie. W tym artykule omawiamy domy prefabrykowane, które są połączone z częścią usługową. Jak to może wyglądać w […]

Czytaj dalej

Dom na miarę XXI wieku: jak się buduje z prefabrykatów?

Zmieniające się przepisy i coraz to nowsze trendy w budownictwie sprawiają, że każdy, kto obecnie podejmuje decyzję o budowie wymarzonego domu, musi się zmierzyć z wieloma dylematami. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku typowo inwestycyjnego podejścia do tego tematu. Jeśli chcesz poznać długą listę istotnych szczegółów, dotyczących stawiania budynków w XXI wieku, to ten artykuł […]

Czytaj dalej
Willa w technologii prefabrykowanej

Willa w technologii prefabrykowanej

Niektórzy lubią małe mieszkania. Z kolei inni potrzebują zdecydowanie większej przestrzeni do życia. W związku z tym, że na naszej stronie internetowej powstało już wiele artykułów o domach, które wpisują się w styl minimalistyczny, to tym razem skupiamy się na znacznie bardziej rozbudowanych obiektach. Co powiesz na willę? Wbrew pozorom takie budynki mogą być tanie […]

Czytaj dalej