Dach bezokapowy – konstrukcja, wady i zalety

Dach bezokapowy stosowany jest w różnych projektach domów. Popularnością cieszy się zwłaszcza wśród miłośników nowoczesnych brył – i to nie tylko z uwagi na estetykę, ale także poprawę energooszczędności budynku. Rozważasz jego wybór? W takim razie koniecznie przeczytaj ten wpis. Omawiamy zalety i wady dachu bez okapu i podpowiadamy, kiedy warto się na niego zdecydować. 

Czym jest dach bezokapowy?

Zanim przejdziemy do omówienia konstrukcji dachu bezokapowego oraz jego wad i zalet, na wstępie wyjaśnijmy pokrótce, czym tak w zasadzie jest okap dachowy i jakie jest jego praktycznie zastosowanie.

Okap to jeden z elementów konstrukcyjnych tradycyjnego dachu. Jest to dolna, pozioma krawędź zadaszenia przypominająca daszek, wysunięta poza zewnętrzne ściany budynku. Okap pełni nie tylko funkcję dekoracyjną – głównym jego zadaniem jest odprowadzanie wód opadowych z połaci dachu do rynien oraz zabezpieczanie ścian elewacji (zwłaszcza górnych części) przed zawilgoceniem i nadmiernym nasłonecznieniem. To właśnie dzięki okapowi, woda spływa z dala od ścian budynku, co chroni go przed zniszczeniem i przedłuża jego żywotność. 

Dach bezokapowy, zgodnie z samą nazwą, to rodzaj dachu, który pozbawiony jest właśnie tego elementu – dolna jego krawędź kończy się równo z zewnętrzną ścianą budynku. Czy w obliczu powyższych informacji, warto w ogóle się na niego decydować? 

Dom Bliski w ofercie WOLFHaus

Dach bezokapowy – konstrukcja 

Wydawać by się mogło, że dach bezokapowy na dłuższą metę nie zdaje egzaminu. Jednak nic bardziej mylnego! Brak daszka wysuniętego poza obrys budynku nie oznacza z góry, że jest to niepraktyczne rozwiązanie. Konstrukcja dachu bez okapu jest w stanie zapewnić wydajny system odwodnienia – kluczowe elementy odpowiadające za odprowadzanie wody, takie jak deska okapowa, pas podrynnowy, rynny czy rury spustowe, są w niej po prostu ukryte. W zależności od zastosowanego rozwiązania, można je umieścić w ścianie lub dachu budynku. 

Jakie są zalety dachu bez okapu?

Dachy bezokapowe cieszą się sporym zainteresowaniem z uwagi na nowoczesną estetykę. Nie jest to jednak jedyny argument, jaki przemawia za ich wyborem. Na jakie korzyści można jeszcze liczyć?

  • Zwiększona energooszczędność rezygnacja z tradycyjnego zadaszenia na rzecz dachu bezokapowego przyczynia się do zniwelowania mostków termicznych – a tym samym zmniejszenia strat ciepła oraz poprawy termoizolacyjności budynku. To z kolei przekłada się na długoterminowe oszczędności za jego ogrzewanie. 
  • Niższe koszty budowy – z uwagi na mniej skomplikowaną konstrukcję, dachy bezokapowe wymagają mniejszego nakładu pracy i materiałów. 
  • Lepsze doświetlenie wnętrza – dach bez okapu nie przysłania okien, dzięki czemu do wnętrza budynku wpada znacznie więcej naturalnego światła. Może być więc znakomitym rozwiązaniem, gdy dom stawiany będzie między drzewami lub w sąsiedztwie gęstej zabudowy. Dodatkowym plusem jest możliwość maksymalnego wykorzystania energii słonecznej do dodatkowego dogrzania budynku.
  • Nowoczesny wygląd – dach bez okapu prezentuje się nowocześnie i minimalistyczne. Doskonale wpisuje się w trendy współczesnego budownictwa. Odpowiednio zaadaptowany, może również sprawdzić się w bardziej tradycyjnych projektach, nadając budynkom eleganckiego wyglądu.

Dach bez okapu – wady 

Pomimo wielu zalet, dachy bez okapu nie są pozbawione wad. Z jakimi wyzwaniami trzeba się liczyć, decydując się na takie rozwiązanie? 

  • Większe ryzyko uszkodzenia budynku – aby zapewnić optymalną ochronę ścian przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, warunkiem koniecznym jest zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń oraz specjalnych technologii lub materiałów elewacyjnych, np. paneli kompozytowych i aluminiowych. 
  • Potencjalny problem z odprowadzaniem wody –aby dach bezokapowy działał efektywnie, wymaga zastosowania wydajnych systemów rynnowych i drenażowych oraz odpowiednich materiałów. Znaczenie ma również dobry montaż i regularna konserwacja. Pozwoli to zapobiec gromadzeniu się wody, zatorom i przeciekom.
  • Ryzyko przegrzewania się pomieszczeń dom bez okapu pozbawiony jest zadaszenia, co skutkuje brakiem możliwości osłony okien przed promieniami słonecznymi. Jednym ze sposobów, który pomoże zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza domu od słońca, jest montaż rolet, żaluzji lub markiz.
WOLF Combino C dom

Dom WOLF Combino C w ofercie WOLFHaus

Dom bez okapu – czy warto?

Dach bezokapowy budzi zainteresowanie wielu inwestorów. Czy warto się na niego decydować? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie – wiele zależy tak naprawdę od indywidualnych czynników, w tym lokalizacji nieruchomości czy oczekiwań i potrzeb. Warto też pamiętać, że na ostateczny efekt wizualny i funkcjonalność zawsze wpływać będzie jakość wykonania dachu i zastosowane do jego budowy materiały.

Decydując się na dach bez okapu trzeba jednak liczyć się z tym, że choć ma on szereg zalet, może skutkować pojawieniem się różnych problemów. Wielu z nich można jednak uniknąć. Kluczowy jest tu wybór profesjonalnego i doświadczonego wykonawcy, który zadba o synergię wszystkich elementów konstrukcji domu i jakościowy montaż.

Chcesz zbudować dom bez okapu? Zapraszamy do kontaktu – z przyjemnością przedstawimy Ci dostępne rozwiązania i pomożemy w realizacji upragnionej inwestycji!

Najnowsze wpisy

garaż w bryle domu

Garaż w bryle domu – czy warto?

Czy warto decydować się na garaż w bryle domu? Choć ma on swoje plusy, niesie ze sobą również pewne ograniczenia. Aby pomóc Ci w podjęciu świadomej decyzji, przygotowaliśmy krótkie zestawienie najważniejszych zalet i wad takiego rozwiązania. Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się, czy jest ono właśnie dla Ciebie!

Czytaj dalej
spiżarnia w domu

Spiżarnia w domu – gdzie ją zaplanować i jak zaprojektować?

Spiżarnia w domu ułatwia przechowywanie i gromadzenie zapasów żywności. Aby jednak pomieszczenie odpowiednio spełniało swoje zadanie, musi być właściwie zaprojektowane. Gdzie zaplanować spiżarnię w domu i na co zwrócić szczególną uwagę w projekcie? Podajemy praktyczne wskazówki.

Czytaj dalej

Ile ważny jest projekt domu?

Ile ważny jest projekt domu od momentu jego wykonania? Czy do rozpoczęcia budowy można wykorzystać dokument sprzed kilku lat? Czy projekt może stracić ważność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. Podajemy najważniejsze informacje!

Czytaj dalej