Czym jest szczelność domu i jak ją mierzymy?

Zadbanie o szczelność budynku ma na celu uniemożliwienie swobodnej cyrkulacji powietrza pomiędzy wnętrzem budynku, a jego otoczeniem zewnętrznym. Brak szczelności wpływa negatywnie na stan budynku i prowadzi do utrat ciepła, czego konsekwencją jest wzrost wydatków na energię. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, czym jest szczelność domu, a także prezentujemy informacje na temat mierzenia szczelności budynku, czyli procedury, którą zawsze wykonujemy w domach WOLF Haus.

Dom energooszczędny to dom szczelny

W WOLF Haus dokładamy wszelkich starań, aby stawiane przez nas domy prefabrykowane były energooszczędne. Każdy taki budynek powinien mieć doskonale wykonaną izolację, ale też szczelne przegrody zewnętrzne. Wszystkie przegrody zewnętrze muszą mieć odpowiednią izolacyjność termiczną – wartość wskaźnika EP (energia pierwotna) dla domu nie może przekroczyć 70 kWh/(m2.rok). W przypadku domów pasywnych EP powinno wynosić około 55 kWh/(m2·rok). Umożliwi to ograniczenie strat cennego ciepła, a także stworzy warunki, w których przepływ powietrza wentylacyjnego przebiegać w sposób regulowany i kontrolowany.

Szczelność domu prefabrykowanego

Świeże powietrze powinno przedostawać się do pomieszczeń za pośrednictwem odpowiednio zaprojektowanego systemu wentylacyjnego (np. kratki, nawiewniki) lub specjalnych, zaawansowanych urządzeń (w przypadku domów WOLF Haus jest to rekuperacja).

Jednocześnie należy zadbać o maksymalną eliminację niekontrolowanego przepływu powietrza, do której dochodzi np. poprzez nieszczelności okien, drzwi, ścian, co w przypadku naszych domów prefabrykowanych jest w pełni zrealizowane. Stosujemy odpowiednie rozwiązania projektowe i technologiczne, a przy tym zapewniamy profesjonalny montaż, który realizują doświadczeni specjaliści.

Jak mierzymy szczelność w domach WOLF Haus?

Projektujemy i budujemy domy WOLF Haus, dbając o każdy detal. Udzielamy gwarancji na nasze sprawdzone rozwiązania. A dbając o najwyższą jakość świadczonych przez nas usług i zadowolenie Klientów, każdorazowo przeprowadzamy po zakończonej budowie test szczelności powietrznej domu.

Na czym polega ta procedura? Otóż jest to bezinwazyjny pomiar przepuszczalności powietrznej budynku, do wykonania którego wykorzystujemy specjalistyczne urządzenia pomiarowe. Test ten możemy porównać do nadmuchiwania opony i precyzyjnego mierzenia utraty ciśnienia w niej. W domu źródłem zwiększonego ciśnienia jest wentylator, umieszczony zazwyczaj w drzwiach zewnętrznych bądź oknie. Komputer za pomocą rozmieszczonych czujników, pełni funkcję detektora miejsca, w którym powstaje nieszczelność. Wyniki pomiaru są następnie poddawane dalszej obróbce w dedykowanym oprogramowaniu, gdzie wyznaczana jest wartość współczynnika krotności wymiany powietrza.

Szczelność domu co to jest sprawdź WolfHaus

Aby stwierdzić, czy dom jest szczelny, należy spojrzeć na wymagania szczelności powietrznej, które muszą być dostosowane do typu budynku – w tym przypadku domu mieszkalnego. Znajdują się one m.in. w Warunkach technicznych, w załączniku poświęconym wymaganiom izolacyjności cieplnej i innym wymaganiom związanym z oszczędnością energii.

Test szczelności budynku można przeprowadzić w wykończonym pod klucz budynku, jednak najlepszym momentem na wykonanie próby jest etap stanu surowego zamkniętego, już po ułożeniu warstw szczelnych. Wówczas badanie będzie najbardziej wiarygodne, a jego wynik potwierdzi najwyższą jakość wykonania domu i jego znakomite właściwości energooszczędne.

Chcesz wiedzieć więcej o technologii oferowanej przez WOLF Haus? Masz pytania dotyczące szczelności domów z naszej oferty? Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami!

Najnowsze wpisy

Relacja z Dnia otwartego WOLF Haus

Relacja z Dnia otwartego WOLF Haus

Za nami wyjątkowe wydarzenie – dzień otwarty w fabryce WOLF Haus w Siemianowicach Śląskich. Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – odwiedziło nas ponad 300 osób, które mogły poznać specyfikę produkcji domów prefabrykowanych i skorzystać ze wszystkich atrakcji, które na ten dzień przygotowaliśmy. Przeczytaj krótką relację z Dnia otwartego WOLF Haus 2023!

Czytaj dalej
Jak nie dać się zaskoczyć dodatkowymi kosztami budowy

Jak nie dać się zaskoczyć dodatkowymi kosztami budowy?

W jednym z naszych poprzednich artykułów omówiliśmy, ile kosztuje dom prefabrykowany i co wpływa na jego cenę. Obecnie każda inwestycja budowlana, bez względu na wybraną technologię, wiąże się ze sporym wydatkiem. Poza tym można spotkać się z opiniami, że ostateczny koszt zawsze jest wyższy niż założenia i kalkulacje przed rozpoczęciem przedsięwzięcia. Jak nie dać się […]

Czytaj dalej
Dzień otwarty w WOLF Haus

Zapraszamy na Dzień otwarty w WOLF Haus

Już 14 maja 2023 roku, w godzinach 10-18, ponownie otworzymy dla Państwa drzwi WOLF Haus! Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu, które będzie okazją do lepszego poznania naszej firmy, porozmawiania ze specjalistami WOLF i przyjrzenia się, jak krok po kroku powstają domy w naszej fabryce! Sprawdź, dlaczego warto tego dnia być z nami!

Czytaj dalej