Domy prefabrykowane zyskały w ostatnich latach na popularności w Europie. Coraz więcej klientów docenia atuty tej technologii budowlanej. Niektórzy wciąż jednak mają wątpliwości i zastanawiają się, czy ściany domu prefabrykowanego są wytrzymałe. W tym artykule, na podstawie technologii WOLF Haus, prezentujemy wyczerpującą odpowiedź na to pytanie.

Czy ściany domu prefabrykowanego są wytrzymałe?

To częste pytanie wśród klientów, którzy zastanawiają się nad wyborem technologii i rozważają, czy zdecydować się na tradycyjne budownictwo (dom murowany) czy też lepszym wyborem będzie energooszczędny dom prefabrykowany. Aby odpowiedzieć na to pytanie wyczerpująco, przeprowadziliśmy testy pod nadzorem międzynarodowej jednostki certyfikującej TÜV Rheinland.

Na fragment ściany stworzonej przez WOLF Haus, nałożyliśmy obciążenie ok. 740 kg. Na masę składały się: motor Harley z pełnym bakiem (520 kg), motocyklista (90 kg) oraz konstrukcja (130 kg). Test przebiegł pozytywnie – ściana nie uległa destrukcji, wskutek czego otrzymaliśmy stosowny certyfikat.

Czy ściany wolfhaus są wytrzymałe

Jak powstają ściany domów prefabrykowanych WOLF Haus?

Do budowy domów dla naszych klientów wykorzystujemy wysokiej jakości materiały od znanych i sprawdzonych producentów. Posiadają one stosowne certyfikaty i odpowiadają rygorystycznym normom. Poza tym wykorzystujemy oryginalną technologię oraz własne, opatentowane rozwiązania w zakresie konstrukcji ścian. Produkujemy je w ściśle laboratoryjnych warunkach fabrycznych, wykorzystując nasz nowoczesny park maszynowy.

Drewno to naturalny, ekologiczny, ale też bardzo wytrzymały materiał budowlany. Importujemy je z największych fabryk w Niemczech, gdzie jest suszone komorowo (wilgotność do maksymalnie 14%), czterostronnie strugane i fazowane. To tam otrzymuje certyfikat jakości, który stanowi potwierdzenie trwałości, wytrzymałości i bezpieczeństwa. Drewno klejone i konstrukcyjne wyróżniają niski ciężar własny, elastyczność wielokrotnie przewyższająca beton i stal oraz niesamowita wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych.

Rodzaje ścian w domach prefabrykowanych WOLF Haus

Konstrukcje ścian WOLF Haus to pionierski i trwały system o trzech opatentowanych rozwiązaniach, które omawiamy poniżej.

Ściana Thermo Wand

 • Ściana Thermo Wand – ściana o współczynniku przenikania ciepła 0,16 W/(m²·K). Składa się z dziesięciu warstw, które omówione zostały poniżej:

Czy ściany domów prefabrykowanych są wytrzymałe wolfhaus

 1. Płyta ognioodporna gipsowo – kartonowa 12,5 mm
 2. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 3. Paraizolacja 0,15 mm
 4. Konstrukcja drewniana szkielet ryglowo-słupowy wełna mineralna 160 mm
 5. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 6. Klej dyspersyjny 3 mm
 7. Płyta styropianowa 60 mm
 8. Siatka zbrojąca z włókna szklanego 5 mm
 9. Podkład tynkarski 1 mm
 10. Tynk akrylowy mineralny zewnętrzny 3 mm

Ściana Ultra Mega Wand 160

Ściana Ultra Mega Wand 160 – ściana o współczynniku przenikania ciepła 0,13 W/(m²·K). Składa się z jedenastu warstw, które omówione zostały poniżej:

Czy ściany domu prefabrykowanego są wytrzymałe

 

 1. Płyta ognioodporna gipsowo – kartonowa 12,5 mm
 2. Płyta izolacyjna drewnopochodna 50 mm
 3. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 4. Paraizolacja 0,15 mm
 5. Konstrukcja drewniana szkielet ryglowo-słupowy wełna mineralna 160 mm
 6. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 7. Klej dyspersyjny 3 mm
 8. Płyta styropianowa 60 mm
 9. Siatka zbrojąca z włókna szklanego 5 mm
 10. Podkład tynkarski 1 mm
 11. Tynk akrylowy mineralny zewnętrzny 3 mm

Ściana Ultra Mega Wand 200

Ściana Ultra Mega Wand 200 – ściana o współczynniku przenikania ciepła 0,12 W/(m²·K). Składa się z jedenastu warstw, które omówione zostały poniżej:

 1. Płyta ognioodporna gipsowo – kartonowa 12,5 mm
 2. Płyta izolacyjna drewnopochodna 50 mm
 3. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 4. Paraizolacja 0,15 mm
 5. Konstrukcja drewniana szkielet ryglowo-słupowy wełna mineralna 200 mm
 6. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 7. Klej dyspersyjny 3 mm
 8. Płyta styropianowa 60 mm
 9. Siatka zbrojąca z włókna szklanego 5 mm
 10. Podkład tynkarski 1 mm
 11. Tynk akrylowy mineralny zewnętrzny 3 mm

Poza tym zastosowane przy tworzeniu naszych ścian materiały stanowią bardzo dobre zabezpieczenie przed upałem, mrozem i hałasem, gwarantując idealne samopoczucie domownikom. Są wytrzymałe, solidne i funkcjonalne. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z doradcami WOLF Haus!

Najnowsze wpisy

Dom Lotos WOLF Haus

Dom dla 3-pokoleniowej rodziny

Dom dla kilkupokoleniowej rodziny to niemałe wyzwanie. Chodzi w końcu o to, by tak zagospodarować dostępną przestrzeń, żeby była ona dostosowana do potrzeb dziadków, dzieci i wnuków. Tak, by każdy miał poczucie prywatności i intymności, a zarazem był w stanie czerpać radość ze wspólnych chwil, spędzanych w rodzinnym gronie. W kolejnym poradniku WOLF Haus omawiamy […]

Czytaj dalej
nowoczesna stodoła Wolfhaus

Niewielki dom w minimalistycznym stylu – jak może wyglądać?

Minimalizm to styl życia, obejmujący bardzo wiele aspektów. Jednym kojarzy się z wysprzątaniem szafy i umieszczeniem w niej wyłącznie kilku czy kilkunastu zestawów ubrań, w których domownicy rzeczywiście chodzą. Kolejni mają tu na myśli niewielkie i przede wszystkim przemyślane zakupy spożywcze, które pozwalają nie marnować żywności.

Czytaj dalej
Dom Tiny od WOLF Haus

Dom 2-pokojowy – dla kogo będzie najlepszy?

Myśląc o wymarzonym domu, zwykle w głowie pojawia się wizja dużego obiektu z wieloma pomieszczeniami. Często lokujemy tam w wyobraźni dwie toalety, garderobę, dwie sypialnie, salon, kuchnię, pokój dla dziecka czy gabinet do pracy.

Czytaj dalej