Czy ściany domu prefabrykowanego są wytrzymałe?

Domy prefabrykowane zyskały w ostatnich latach na popularności w Europie. Coraz więcej klientów docenia atuty tej technologii budowlanej. Niektórzy wciąż jednak mają wątpliwości i zastanawiają się, czy ściany domu prefabrykowanego są wytrzymałe. W tym artykule, na podstawie technologii WOLF Haus, prezentujemy wyczerpującą odpowiedź na to pytanie.

Czy ściany domu prefabrykowanego są wytrzymałe?

To częste pytanie wśród klientów, którzy zastanawiają się nad wyborem technologii i rozważają, czy zdecydować się na tradycyjne budownictwo (dom murowany) czy też lepszym wyborem będzie energooszczędny dom prefabrykowany. Aby odpowiedzieć na to pytanie wyczerpująco, przeprowadziliśmy testy pod nadzorem międzynarodowej jednostki certyfikującej TÜV Rheinland.

Na fragment ściany stworzonej przez WOLF Haus, nałożyliśmy obciążenie ok. 740 kg. Na masę składały się: motor Harley z pełnym bakiem (520 kg), motocyklista (90 kg) oraz konstrukcja (130 kg). Test przebiegł pozytywnie – ściana nie uległa destrukcji, wskutek czego otrzymaliśmy stosowny certyfikat.

Czy ściany wolfhaus są wytrzymałe

Jak powstają ściany domów prefabrykowanych WOLF Haus?

Do budowy domów dla naszych klientów wykorzystujemy wysokiej jakości materiały od znanych i sprawdzonych producentów. Posiadają one stosowne certyfikaty i odpowiadają rygorystycznym normom. Poza tym wykorzystujemy oryginalną technologię oraz własne, opatentowane rozwiązania w zakresie konstrukcji ścian. Produkujemy je w ściśle laboratoryjnych warunkach fabrycznych, wykorzystując nasz nowoczesny park maszynowy.

Drewno to naturalny, ekologiczny, ale też bardzo wytrzymały materiał budowlany. Importujemy je z największych fabryk w Niemczech, gdzie jest suszone komorowo (wilgotność do maksymalnie 14%), czterostronnie strugane i fazowane. To tam otrzymuje certyfikat jakości, który stanowi potwierdzenie trwałości, wytrzymałości i bezpieczeństwa. Drewno klejone i konstrukcyjne wyróżniają niski ciężar własny, elastyczność wielokrotnie przewyższająca beton i stal oraz niesamowita wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych.

Rodzaje ścian w domach prefabrykowanych WOLF Haus

Konstrukcje ścian WOLF Haus to pionierski i trwały system o trzech opatentowanych rozwiązaniach, które omawiamy poniżej.

Ściana Thermo Wand

 • Ściana Thermo Wand – ściana o współczynniku przenikania ciepła 0,16 W/(m²·K). Składa się z dziesięciu warstw, które omówione zostały poniżej:

Czy ściany domów prefabrykowanych są wytrzymałe wolfhaus

 1. Płyta ognioodporna gipsowo – kartonowa 12,5 mm
 2. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 3. Paraizolacja 0,15 mm
 4. Konstrukcja drewniana szkielet ryglowo-słupowy wełna mineralna 160 mm
 5. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 6. Klej dyspersyjny 3 mm
 7. Płyta styropianowa 60 mm
 8. Siatka zbrojąca z włókna szklanego 5 mm
 9. Podkład tynkarski 1 mm
 10. Tynk akrylowy mineralny zewnętrzny 3 mm

Ściana Ultra Mega Wand 160

Ściana Ultra Mega Wand 160 – ściana o współczynniku przenikania ciepła 0,13 W/(m²·K). Składa się z jedenastu warstw, które omówione zostały poniżej:

Czy ściany domu prefabrykowanego są wytrzymałe

 

 1. Płyta ognioodporna gipsowo – kartonowa 12,5 mm
 2. Płyta izolacyjna drewnopochodna 50 mm
 3. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 4. Paraizolacja 0,15 mm
 5. Konstrukcja drewniana szkielet ryglowo-słupowy wełna mineralna 160 mm
 6. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 7. Klej dyspersyjny 3 mm
 8. Płyta styropianowa 60 mm
 9. Siatka zbrojąca z włókna szklanego 5 mm
 10. Podkład tynkarski 1 mm
 11. Tynk akrylowy mineralny zewnętrzny 3 mm

Ściana Ultra Mega Wand 200

Ściana Ultra Mega Wand 200 – ściana o współczynniku przenikania ciepła 0,12 W/(m²·K). Składa się z jedenastu warstw, które omówione zostały poniżej:

 1. Płyta ognioodporna gipsowo – kartonowa 12,5 mm
 2. Płyta izolacyjna drewnopochodna 50 mm
 3. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 4. Paraizolacja 0,15 mm
 5. Konstrukcja drewniana szkielet ryglowo-słupowy wełna mineralna 200 mm
 6. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 7. Klej dyspersyjny 3 mm
 8. Płyta styropianowa 60 mm
 9. Siatka zbrojąca z włókna szklanego 5 mm
 10. Podkład tynkarski 1 mm
 11. Tynk akrylowy mineralny zewnętrzny 3 mm

Poza tym zastosowane przy tworzeniu naszych ścian materiały stanowią bardzo dobre zabezpieczenie przed upałem, mrozem i hałasem, gwarantując idealne samopoczucie domownikom. Są wytrzymałe, solidne i funkcjonalne. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z doradcami WOLF Haus!

Najnowsze wpisy

Relacja z Dnia otwartego WOLF Haus

Relacja z Dnia otwartego WOLF Haus

Za nami wyjątkowe wydarzenie – dzień otwarty w fabryce WOLF Haus w Siemianowicach Śląskich. Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – odwiedziło nas ponad 300 osób, które mogły poznać specyfikę produkcji domów prefabrykowanych i skorzystać ze wszystkich atrakcji, które na ten dzień przygotowaliśmy. Przeczytaj krótką relację z Dnia otwartego WOLF Haus 2023!

Czytaj dalej
Czym jest szczelność domu i jak ją mierzymy

Czym jest szczelność domu i jak ją mierzymy?

Zadbanie o szczelność budynku ma na celu uniemożliwienie swobodnej cyrkulacji powietrza pomiędzy wnętrzem budynku, a jego otoczeniem zewnętrznym. Brak szczelności wpływa negatywnie na stan budynku i prowadzi do utrat ciepła, czego konsekwencją jest wzrost wydatków na energię. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, czym jest szczelność domu, a także prezentujemy informacje na temat mierzenia szczelności […]

Czytaj dalej
Jak nie dać się zaskoczyć dodatkowymi kosztami budowy

Jak nie dać się zaskoczyć dodatkowymi kosztami budowy?

W jednym z naszych poprzednich artykułów omówiliśmy, ile kosztuje dom prefabrykowany i co wpływa na jego cenę. Obecnie każda inwestycja budowlana, bez względu na wybraną technologię, wiąże się ze sporym wydatkiem. Poza tym można spotkać się z opiniami, że ostateczny koszt zawsze jest wyższy niż założenia i kalkulacje przed rozpoczęciem przedsięwzięcia. Jak nie dać się […]

Czytaj dalej