Domy prefabrykowane zyskały w ostatnich latach na popularności w Europie. Coraz więcej klientów docenia atuty tej technologii budowlanej. Niektórzy wciąż jednak mają wątpliwości i zastanawiają się, czy ściany domu prefabrykowanego są wytrzymałe. W tym artykule, na podstawie technologii WOLF Haus, prezentujemy wyczerpującą odpowiedź na to pytanie.

Czy ściany domu prefabrykowanego są wytrzymałe?

To częste pytanie wśród klientów, którzy zastanawiają się nad wyborem technologii i rozważają, czy zdecydować się na tradycyjne budownictwo (dom murowany) czy też lepszym wyborem będzie energooszczędny dom prefabrykowany. Aby odpowiedzieć na to pytanie wyczerpująco, przeprowadziliśmy testy pod nadzorem międzynarodowej jednostki certyfikującej TÜV Rheinland.

Na fragment ściany stworzonej przez WOLF Haus, nałożyliśmy obciążenie ok. 740 kg. Na masę składały się: motor Harley z pełnym bakiem (520 kg), motocyklista (90 kg) oraz konstrukcja (130 kg). Test przebiegł pozytywnie – ściana nie uległa destrukcji, wskutek czego otrzymaliśmy stosowny certyfikat.

Czy ściany wolfhaus są wytrzymałe

Jak powstają ściany domów prefabrykowanych WOLF Haus?

Do budowy domów dla naszych klientów wykorzystujemy wysokiej jakości materiały od znanych i sprawdzonych producentów. Posiadają one stosowne certyfikaty i odpowiadają rygorystycznym normom. Poza tym wykorzystujemy oryginalną technologię oraz własne, opatentowane rozwiązania w zakresie konstrukcji ścian. Produkujemy je w ściśle laboratoryjnych warunkach fabrycznych, wykorzystując nasz nowoczesny park maszynowy.

Drewno to naturalny, ekologiczny, ale też bardzo wytrzymały materiał budowlany. Importujemy je z największych fabryk w Niemczech, gdzie jest suszone komorowo (wilgotność do maksymalnie 14%), czterostronnie strugane i fazowane. To tam otrzymuje certyfikat jakości, który stanowi potwierdzenie trwałości, wytrzymałości i bezpieczeństwa. Drewno klejone i konstrukcyjne wyróżniają niski ciężar własny, elastyczność wielokrotnie przewyższająca beton i stal oraz niesamowita wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych.

Rodzaje ścian w domach prefabrykowanych WOLF Haus

Konstrukcje ścian WOLF Haus to pionierski i trwały system o trzech opatentowanych rozwiązaniach, które omawiamy poniżej.

Ściana Thermo Wand

 • Ściana Thermo Wand – ściana o współczynniku przenikania ciepła 0,16 W/(m²·K). Składa się z dziesięciu warstw, które omówione zostały poniżej:

Czy ściany domów prefabrykowanych są wytrzymałe wolfhaus

 1. Płyta ognioodporna gipsowo – kartonowa 12,5 mm
 2. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 3. Paraizolacja 0,15 mm
 4. Konstrukcja drewniana szkielet ryglowo-słupowy wełna mineralna 160 mm
 5. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 6. Klej dyspersyjny 3 mm
 7. Płyta styropianowa 60 mm
 8. Siatka zbrojąca z włókna szklanego 5 mm
 9. Podkład tynkarski 1 mm
 10. Tynk akrylowy mineralny zewnętrzny 3 mm

Ściana Ultra Mega Wand 160

Ściana Ultra Mega Wand 160 – ściana o współczynniku przenikania ciepła 0,13 W/(m²·K). Składa się z jedenastu warstw, które omówione zostały poniżej:

Czy ściany domu prefabrykowanego są wytrzymałe

 

 1. Płyta ognioodporna gipsowo – kartonowa 12,5 mm
 2. Płyta izolacyjna drewnopochodna 50 mm
 3. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 4. Paraizolacja 0,15 mm
 5. Konstrukcja drewniana szkielet ryglowo-słupowy wełna mineralna 160 mm
 6. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 7. Klej dyspersyjny 3 mm
 8. Płyta styropianowa 60 mm
 9. Siatka zbrojąca z włókna szklanego 5 mm
 10. Podkład tynkarski 1 mm
 11. Tynk akrylowy mineralny zewnętrzny 3 mm

Ściana Ultra Mega Wand 200

Ściana Ultra Mega Wand 200 – ściana o współczynniku przenikania ciepła 0,12 W/(m²·K). Składa się z jedenastu warstw, które omówione zostały poniżej:

 1. Płyta ognioodporna gipsowo – kartonowa 12,5 mm
 2. Płyta izolacyjna drewnopochodna 50 mm
 3. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 4. Paraizolacja 0,15 mm
 5. Konstrukcja drewniana szkielet ryglowo-słupowy wełna mineralna 200 mm
 6. Płyta drewnopochodna OSB 15 mm
 7. Klej dyspersyjny 3 mm
 8. Płyta styropianowa 60 mm
 9. Siatka zbrojąca z włókna szklanego 5 mm
 10. Podkład tynkarski 1 mm
 11. Tynk akrylowy mineralny zewnętrzny 3 mm

Poza tym zastosowane przy tworzeniu naszych ścian materiały stanowią bardzo dobre zabezpieczenie przed upałem, mrozem i hałasem, gwarantując idealne samopoczucie domownikom. Są wytrzymałe, solidne i funkcjonalne. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z doradcami WOLF Haus!

Najnowsze wpisy

dom bez barier

Dom bez barier: prefabrykacja z myślą o osobach niepełnosprawnych

Dom prefabrykowany to budynek, który da się stworzyć w odpowiedzi na najróżniejsze potrzeby właścicieli. Wiąże się to z wprowadzaniem rozmaitych rozwiązań. Czasem wynikają one z marzeń i wizji przyszłych domowników, ale bywa i tak, że ich realizacja ma dużo większe znaczenie.

Czytaj dalej

Dom na miarę XXI wieku: jak się buduje z prefabrykatów?

Zmieniające się przepisy i coraz to nowsze trendy w budownictwie sprawiają, że każdy, kto obecnie podejmuje decyzję o budowie wymarzonego domu, musi się zmierzyć z wieloma dylematami. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku typowo inwestycyjnego podejścia do tego tematu. Jeśli chcesz poznać długą listę istotnych szczegółów, dotyczących stawiania budynków w XXI wieku, to ten artykuł […]

Czytaj dalej
Willa w technologii prefabrykowanej

Willa w technologii prefabrykowanej

Niektórzy lubią małe mieszkania. Z kolei inni potrzebują zdecydowanie większej przestrzeni do życia. W związku z tym, że na naszej stronie internetowej powstało już wiele artykułów o domach, które wpisują się w styl minimalistyczny, to tym razem skupiamy się na znacznie bardziej rozbudowanych obiektach. Co powiesz na willę? Wbrew pozorom takie budynki mogą być tanie […]

Czytaj dalej