Domy modułowe są wprawdzie w Polsce dużo mniej popularne, niż budynki murowane, ale i tak cieszą się coraz większym zainteresowaniem. I to niekoniecznie pod kątem tworzenia obiektów letniskowych, bo świetnie sprawdzają się one również w trybie całorocznym. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czym charakteryzują się domy modułowe oraz na jakie warunki są odporne.

Czym są i jak powstają domy modułowe?

Domy modułowe należą do obiektów, które da się wybudować w szybkim tempie. Można je postawić nawet na niewielkich działkach, ale warunek jest jeden: do tego miejsca musi prowadzić utwardzona droga dojazdowa (tak, by bez problemu udało się tam przetransportować potrzebny sprzęt i wszystkie elementy konstrukcyjne budynku).

Chociaż wiele osób traktuje takie domy jako obiekty typowo letniskowe, to jest to stereotyp, z którym staramy się walczyć. Oczywiście, można je zaprojektować i postawić dokładnie w tym celu, ale równie dobrze mogą one świetnie funkcjonować przez okrągły rok.

Jeśli zaś chodzi o samą budowę domów modułowych, to już na starcie warto sobie uświadomić, że realizację takiej inwestycji powinny brać pod uwagę wyłącznie osoby zdecydowane. Wynika to z tego, że procedura ich tworzenia przebiega według określonego schematu. Po wyborze i zatwierdzeniu projektu, rusza produkcja wielkogabarytowych części w specjalnie przystosowanym do tego parku maszynowym. To oznacza, że wszelkie poprawki można wprowadzić jedynie w początkowym etapie, a nie na przykład miesiąc po tym, jak część konstrukcji zostanie już przygotowana według pierwotnego planu. Chodzi wyłącznie o planowane zastosowania technologiczne.

Po zakończeniu robót w fabryce, wszystkie elementy są przewożone ciężarówkami na plac budowy. Wówczas rozpoczynają się prace montażowe, a szkielet domu modułowego staje na wcześniej przygotowanych fundamentach. Za każdym razem bez zbędnych przestojów, przerw technologicznych, a także przy braku konieczności porządkowania działki (ilość odpadów, towarzysząca realizacji takiego zadania, jest naprawdę niewielka).

Dom Simple w ofercie WOLF Haus

Dom Simple w ofercie WOLF Haus

Czy domy modułowe są odporne na anomalie pogodowe?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest zdecydowana: tak, takie obiekty są odporne na anomalie pogodowe. I to nawet na trzęsienia ziemi, co potwierdziły testy sejsmiczne, przeprowadzone w wykończonym i w pełni wyposażonym 4-piętrowym drewnianym budynku. Podczas symulacji został on poddany siedmiu wstrząsom o rosnącej intensywności, a mimo to nie doszło do jego uszkodzenia.

Warto również zaznaczyć, że szczelność, trwałość i energooszczędność takich budynków sprawiają, że komfortowo mieszka się w nich zarówno przy ujemnych, jak i dodatnich temperaturach. Potwierdzeniem doskonałych warunków są zaś jeszcze inne testy. Specjalistyczne urządzenia pomiarowe, stosowane przy realizacji każdego takiego zadania, pozwalają zweryfikować te właściwości pracownikom WOLF Haus i zadbać o to, by wszystko zostało wykonane z najwyższą starannością.

Drewno, z którego takie domy modułowe są wykonane, charakteryzuje się dużą ognioodpornością, przez co – wbrew pozorom – pożar nie rozprzestrzenia się tak szybko, jak w przypadku wielu innych konstrukcji. To kolejna anomalia (choć nie wynikająca stricte z pogody), z którą tego typu obiekty doskonale sobie radzą.

dom remki b wolfhaus

Dom Remki B w ofercie WOLF Haus

Inne zalety

Już sam proces budowy obiektów modułowych jest przyjazny dla właścicieli działek. Wszystko dzieje się przy minimum ich zaangażowania, bez konieczności odwiedzania sklepów budowlanych, zakupu materiałów, czy szukania fachowców, a potem koordynowania wykonywanych przez nich prac. Tym, o co trzeba zadbać, zajmuje się zespół świetnie współpracujących ze sobą specjalistów. Dzięki temu tempo robót jest szybsze, a ryzyko ewentualnych niedomówień zostaje zminimalizowane.

Warto podkreślić, że budowę domów modułowych można przeprowadzić nawet zimą. Tego typu inwestycje nie są bowiem zależne od pogody także na etapie ich realizacji. Wszystko odbywa się bardzo sprawnie. Przykładowo, stan deweloperski można uzyskać nawet po około trzech miesiącach od rozpoczęcia prac. W jednym roku można więc wybrać projekt, rozpocząć budowę, wykończyć obiekt i wprowadzić się do gotowego, wymarzonego domu.

I chociaż może to brzmieć bajkowo, to tak szybkie tempo prowadzenia inwestycji jest naprawdę możliwe. Dlatego jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, koniecznie skontaktuj się z naszymi specjalistami. Zespół WOLF Haus to prawdziwi fachowcy – chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Najnowsze wpisy

luksusowy dom szkieletowy

Luksusowy dom szkieletowy – jak może wyglądać?

Luksusowy dom szkieletowy ma konstrukcję wykonaną z drewna. W przypadku luksusowego domu, kluczowe cechy obejmują nie tylko zaawansowane materiały konstrukcyjne, ale również starannie przemyślane rozmieszczenie pomieszczeń, wysokiej jakości wykończenie, nowoczesne technologie czy otoczenie posesji. Jak może wyglądać luksusowy dom szkieletowy? Sprawdź inspiracje!

Czytaj dalej
Czy dom prefabrykowany można otynkować

Czy dom prefabrykowany można otynkować?

Domy prefabrykowane opierają się na innej technologii stawiania budynku niż domy murowane, ale nie przeszkadza to w tym, aby je wykończyć tynkiem elewacyjnym. Niezbędne jest jednak uwzględnienie kilku czynników i dopasowanie odpowiednich systemów izolacyjnych, aby tynk elewacyjny spełniał swoją funkcję. Sprawdź najważniejsze informacje w kwestii dom prefabrykowany a tynkowanie i dowiedz się, na co należy […]

Czytaj dalej
dom pod inwestycję

Dom pod inwestycję – dlaczego warto?

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpewniejszych form lokowania kapitału. Zwykle inwestorzy decydują się na zakup mieszkań, ponieważ wiąże się to z niższym wkładem środków, większą dostępnością nieruchomości na rynku czy łatwiejszym ewentualnym wynajmem. Czy warto postawić na inwestycję w dom? Na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji? Gdzie szukać domów pod inwestycję? Sprawdźmy!

Czytaj dalej